Hormonální léčba s IUI. Kde jste se léčily?

heslo333
12. lis 2009

Prosím o radu, včera jsme byli v CARu, navrhli nám IUI spolu s horm. stimulací vaječníků + vyvolání ovulaci podáním gonadotropinu. Dle výsledků krve u mě zjištěn problém v nízké hladině progesteronu - mohlo by jít o špatnou funkci žlutého tělíska. Patner má lehce zhoršené spermio, ale nemělo by to být dle lékaře na překážku přirozenému otěhotnění. Půl roku sleduji MC a vždy stejný průběh (17. den ovulace a 22. - 23. den menstruace, čili strašně krátká luteální fáze), vaječníky mi však zřejmě fungujou normálně (ULZ - absolvolala jsem několikrát, vždy byl folikul, vše normální, děložní sliznice v normě, k ovulaci zřejmě dochází, žádné jiné problémy kromě toho nízkého progesteronu asi nemám ani jsem neměla. Proto mě hrozně překvapilo, že nám lékař navrhl IUI a všechny ty hormony k tomu. Trochu jsem tady procházela diskuse a jestli jsem správně pochopila, tak některé z vás absolvovaly horm. léčbu (clostil, pregnyl, utrogestan apod.) i bez IUI čili měly možnost přirozeně otěhotnět. Přitom při úplně první konzultaci lékař řekl, že dávky Utrogestanu, který mi předepsala moje gynekoložka byly asi nízké (2 tablety denně), proto nezabral (ze třech cyklů se prodloužil jen jeden), oni prý dávají o dost víc. Jinou léčbu jsem neabsolvovala. Nechápu proč ta hormonální stimulace a hlavně proč IUI. Samozřejmě že jsem se na to ptala, ale odpověď ve stylu "pojišťovna, drahé léky, nelze to bez toho dobře načasovat" jsem nepochopila. Připadala jsem si fakt jak debil. Budu moc vděčná za vaše zkušenosti s hormonální léčbou - kde jste se léčily (v CARu nebo u vašeho gynekologa) a bylo to spolu s IUI? Moc díky jestli se mi někdo ozve!!! Lenka.

vejirka
12. lis 2009

Čauky,

já nemám žádný problém, ovulace, hormony, všechno v pohodě a stejně nám na inseminaci doktor napsal clostilbegyt a utrogestan a ovulaci chtěl pro jistotu spustit pregnylem.
Manžel má taky o trochu horší spermiogram, ale prý žádná katastrofa.

Nám řekl, že clostilbegyt tvoří kvalitnější vajíčka, pregnyl líp načasuje ovulaci tak, aby se inseminace udělala ve správný okamžik a utrogestan, že to případné těhotenství pomůže udržet.

Jeden měsíc jsem to brala, ale k inseminaci nakonec nedošlo, doktor měl zrovna v době ovulace dovolenou 😒 . A pak mi zjistili změny na čípku, tak teď ani s pomocí doktorů otěhotnět do ledna nemůžu ☹ .

Jo a byl to doktor přímo z CARu.

len
12. lis 2009

Heslo, pokud máš problém s krátkou luteální fází (nedostatečnost žlutého tělíska), je Clostil + Pregnyl opravdu možným řešením. Vajíčka, jejichž dozrávání je vedeno řízeně, a prasknutí folikulu správně načasované Pregnylem, totiž většinou tento problém nemají a vytvoří kvalitní žluté tělísko. Utrogestan pak sice není nutností, ale vzhledem k tvým problémům je asi opravdu vhodný.
Co se týče IUI, mám pocit, že ti ji navrhují spíš z důvodu "my ji tady dopujeme drahými léky, sledujeme ultrazvukem a ona by pak třeba styk ve správný okamžik propásla." Prostě IUI je jistota, že se spermie ve správný okamžik dostanou na správné místo. Jinak samozřejmě nutná není, dá se to řešit tzv. časovaným stykem - clostilem se nastimulují vaječníky, sledují se ultrazvukem a když je folikul(y) správně veliký, píchne se Pregnyl a nařídí se, kdy má být přesně styk. Pravdou ale taky je, že takový časovaný styk je sice "přirozenější" než IUI, ale spoustě lidem tohle "milování na povel" prostě moc radosti neudělá, není to spontánní, ale spíš nucené. Pokud s tím ale problém nemáte a IUI je vám proti srsti, určitě ho mít nemusíte, úspěšnost IUI je srovnatelná s časovaným stykem (je-li spermio OK). Já to takhle absolvovala mnohokrát a pojišťovna léky kolem hradí, pokud je doktor předepíše, takže možná jde z jejich strany spíš o výmluvu...

heslo333
autor
12. lis 2009

vejirko i len moc díky za Vaše odpovědi...tohle je vůbec prvně, kdy se účastním nějaké internetové diskuse, až tenhle můj problém mě k tomu přivedl....ale je to supr .... tohle jsem měla vědět včera, když jsme byli v CARu! Moc mi taky pomohl mail od paní doktorky z Repromedy, vlastně mi odpověděla to co vy...takže teď už chápu, proč je vhodná ta hormonální stimulace. Problém byl taky v té navrhované IUI, protože když jsem se ptala, jestli je to nutné, tak jsem právě dostala odpověď, že je to kvůli pojišťovně, že by odmítla proplatit léky a když jsem se ptala na jejich cenu, tak mi bylo řečeno, že jde o "desetitisíce". Následně jsem si tady v diskusích přečetla že jde o clostilbegyt, pregnyl, utrogestan (pokud vím pregnyl a utrogestan jsou stovkové záležitosti), to je ten clostilbegyt tak drahý?....možnost hormonální léčby bez IUI nám vůbec nebyla navržena, já jsem si právě myslela, že to kvůli tomu co jsem napsala výše, vůbec nejde... tisíckrát díky že to vím, já jsem z toho byla psychicky na dně...Lenka.

vejirka
12. lis 2009

Leni,

našla jsem teď na netu, že clostilbegyt taky stojí kolem stovky:

http://www.docsimon.cz/zbozi/clostilbegyt-tbl-1

Každopádně budu držet palce, ať to vyjde 🙂. Já osobně ale té inseminaci moc nevěřím 😖 , sice vím, že jsou holky, co se jim to po tom povedlo, ale nám říkal doktor, že ta šance je tak 5-10 % a to mi připadá strašně málo. Navíc během těch tří let, co nám to nejde, jsme se trefili do ovulace hodněkrát, měřím si teplotu, tak pochybuju, že zrovna inseminace nás vytrhne.

Ale možná to je v tom, že tomu nevěřím, tak se to nepovede 🙂. Já spoléhám na IVF 😎 .

mmmk
12. lis 2009

Heslo, ja mam sice PCO, nicmene stimulaci jsem se taky nevyhla. A nemyslim, ze by te nemohli stimulovat bez IUI. Clostilbegyt predepisuji bezne gynekologove, stejne jako pregnyla a utrogestan, takze podle me chce spis CAR vyrazit penize z pojistovny za vic vykonu (IUI). Mne teda Dr. rekl, ze v mem pripade bude stojka po styku ucinna jako IUI 😅 A povedlo se fakt bez IUI. Ja na clostil nereagovala, mela jsem puregon pen.

heslo333
autor
12. lis 2009

vejirko díky moc...já tomu právě taky tomu IUI moc nevěřím, a hlavně mě to deptá psychicky...když budu takhle vynervovaná, tak těžko můžu přijít do jiného stavu 😢 když mě někdo vysvětlí proč je to nezbytný, tak samozřejmě kvůli mimi podstoupím co je potřeba...ale mě to spíš připadá, že někdo potřebuje bodíky...já ti taky strašně moc držím palce, jseš moc hodná...ještě pomáháš druhým...máš pravdu, je to asi o té víře....stalo se mi už mnohokrát, že když jsem něčemu pevně věřila, že to vyjde, tak to vyšlo a naopak.... a právě s tím otěhotněním, jsem si řadu let, než jsme se rozhodli, že založíme rodinu, říkala: co když budu mít jednou problémy a nepůjde to hned....a je to tady...mě je 31 , začínám si vyčítat, že jsme nezačali dřív (ale stavěli jsme barák)....můžu se zeptat, do jakého centra chodíš...já do Sanus Jihlava, ale žádné reference jsem si nezjišťovala

heslo333
autor
12. lis 2009

mmmk...taky moc díky....mám právě z toho ten pocit, že v CARu potřebují víc výkonů....přišlo mi, že se mnou manipulujou někam, kam nechci... dostala jsem prostě na výběr buď IUI nebo IVF nic víc....sebralo mě to... přitom žádné problémy jsem nikdy neměla, vyšetření, ULZ atd. vše jak má být, až na ten zatracenej progesteron ...

mmmk
12. lis 2009

Heslo, to je v poradku, ze se necitis na IUI nebo IVF, ja to tak taky mela. Sice jsem mela problem veliky, ale mela jsem za to, ze pokud mi nezkusi "nahonit" ovulaci, nevidim duvod, proc by to nemelo jit. Az na 7. pokus jsem nasla doktora v CARu, co mi sam rekl, ze mi jen "posteluje" hormonalni hladiny a nevidi duvod, proc by to nemelo jit 😉

heslo333
autor
12. lis 2009

mmmk, to je právě to..já mám prostě pocit, že tuším, kde je zrada, a chtěla bych to nejdřív řešit srovnáním těch hormonů a "dát přírodě šanci".... je to pro mě těžká psychická rána, když citím, jak roste folikul (cítím tlak v podbřišku, to mi pak vzápětí potvrdí ULZ , někdy mám pocit že pak cítím takovou bodavou bolest, jako když zrovna došlo k ovulaci, naprosto to všechno sedí i pokud jde o ovulační testy atd. ...no a pak ta beznaděj když 5 dní od ovulace přijde zase menstruace a já vím, že i když jsme se nejspíše trefili do "správného období", tak prostě to vajíčko by se ani nemělo kde usadit...dřív než má vůbec šanci se usadit, tak je to všechno pryč... těší mě že jsi byla vytrvalá a jak jsem pochopila úspěšná...to mě utvrzuje v tom, dát na své pocity, a myslím že by mi to přineslo i daleko větší psychickou pohodu 🙂 Lenka.

mmmk
12. lis 2009

Heslo, ale ono neni kam spechat. To je taktika CARu - udelat 3x, 4x IUI, tim ukazi pacientce, ze to proste "samo" nejde, takze sup, IVF 😔 Trvej si na svem a chtej jen srovnavat hormony a ten clostil si nech napsat, to normalne hradi pojistovna a v drtive vetsine pripadu pacientky na IUI nejdou, zrovna tak s utrogestanem (davkovani aspon 2-0-2). Ja za to nikdy neplatila, maximalne nejaky symbolicky doplatek.

heslo333
autor
12. lis 2009

mmmk, díky ti za odpověď.... jasně že to hrajou na to že je mi 31 a tikaji mi biologický hodiny a počítají s tím že budu chtít aby to bylo hned...živě si dokážu představit, že dle jejich taktiky absolvuju 6x IUI ...moje psychika se s tím nesrovná, tělo to nepřijme a ortel bude IVF ... navíc si myslím , že toho Utrogestanu jsem brala málo (1-0-1) a já mám tu hladinu opravdu nízkou (jestli jsem z těch hodnot pochopila, tak tříkrát nižší než by mělo být), ale jeden cyklus mi to prodloužilo, že jsem začala krvácet až po dobrání, takže luteální fáze byla jakž takž (jenže bohužel zrovna v tomto cyklu to se snažením časově nevyšlo, o to víc mi to bylo líto). Lenka.

vejirka
12. lis 2009

My chodíme do centra ve Frýdku-Místku.

Sice tam nejsem dvakrát spokojená s přístupem doktora, je sice odborník, ale neumí jednat s lidmi, ale jsme s manželem oba pořád v práci a není čas jezdit někam daleko. A upřímně se mi ani moc nechce, když vím, že ty vyšetření jsou všude stejné. Tak radši vždycky zatnu zuby nad chováním toho doktora...
Navíc je levný, no levný, neplatila jsem ještě vůbec nic, jen zrcadla 30 Kč a jinak nic. Žádný registrační poplatek, léky a tak. Inseminace u něj stojí 1000 Kč (2x během cyklu), tak to mi taky přijde úplně v pohodě. A co mi napsal léky na inseminace ve 3 cyklech, tak to víceméně hodil a pojišťovnu, doplácela jsem asi 300 Kč.

V Ostravském Gyncentru se jen za registraci dává pět set...

len
13. lis 2009

Heslo, jak píšou holky, inseminace k těmto levným lékům opravdu nutná není! A taky souhlasím s tím, že mnohá centra se snaží na pacientce vyrýžovat, co se dá, někde po ní dokonce chtějí peníze za IUI, které plně hradí pojišťovna 😝 Člověku pak nezbyde než se obrnit, ona je těch center sice spousta, ale někdy člověk nemá zrovna moc možností výběru, pokud nechce dojíždět desítky nebo stovky kilometrů 😒
Clostilbegyt jsem nikdy nebrala (ale vím, že ho často předepisují bez řeči i obvodní gynekologové), ale Pregnyl i Utrogestan mi byly mnohokrát hrazeny i v přirozených cyklech, takže to jde - jen musí chtít obě strany... Držím palce, nedej se 🙂

katy.m
13. lis 2009

Ahoj,já jsem byla na clostilbegyt rezistentní,takže mi zabral až injekční Puregon.Vyšla hned první IUI a čekali jsme dvojčátka.Bohužel to nedopadlo dobře.Ale mé vaječníky se po prvním těhu vzpamatovaly a ovulovala jsem sama,otěhotněla jsem po šestinedělí přirozeně 🙂 🙂
Hodně štěstí 🙂

emers
13. lis 2009

ahoj Heslo: já jsem po 2. IUI otěhotněla, takže na tuto metodu logicky nedám dopustit 😀
ale samozřejmě záleží na tobě zda se na to cítíš nebo ne, to je jasné. my jsem se taky doma "trefovali", měli časovaný styk, ale prostě nic. tvůj partner má lehce zhoršené spermio, a tomu právě může pomoct ta příprava spermia před provedením IUI + ta stimulace nás ženských + načasování (pregnyl) + to pošoupnutí spermií blíže... jen tím chci říct svoji zkušenost, že si myslím, že IUI může být zlatá střední cesta když se nedaří, aspoň u nás to tak bylo. 😉
já bych byla naopak ráda, kdyby mě takhle zezačátku už tohle nabídli a nemusela čekat déle tak jak my jsme museli čekat než se vůbec začalo něco dít a vpodstatě si IUI vybojovat. 😉
ale do ničeho tě nutit samozřejmě nemůžou.
😉

katy.m
13. lis 2009

Heslo,
nám taky v centru tvrdili,že IUI nepřichází v úvahu,že jedině IVF.Ale já to chtěla alespoň zkusit a vyšlo to.Takže se nedej a hlavněna ně nedej,většina center tahají z lidí a z pojišťoven pouze peníze 😠

len
13. lis 2009

Já bych to viděla tak, že pokud je opravdu hlavní problém v nedostatečnosti žlutého tělíska, tak to se dá slušně řešit léky. Pokud Heslo nechce dítě "nutně do třech měsíců," tak proč se do něčeho nutit? Pokud by bylo jediným zjištěným důvodem lehce zhoršené spermio nebo třeba vůbec nic, jen by se dlouho nedařilo bez známé příčiny, tak by asi IUI bylo logickým krokem. Ale já taky dávám přednost řešení od nejlehčího (stimulace, časovaný styk, samozřejmě má-li to smysl) přes složitější (IUI), s IVF až nakonec, když se vyzkouší, co se dá... Ono nějak když to člověk moc uspěchá a některý krok třeba přeskočí, takové to "co kdyby" se mu pak vrací a už nějak moc není cesty zpět... Poté, co jsme zkusili IUI, už mi přišel časovaný styk daleko méně spolehlivý, přestože logicky vím, že úspěšnost je srovnatelná. Nemluvím teda o někom, kdo má rovnou problémy, které ho odkazují rovnou na IUI nebo IVF a přirozeně to asi nepůjde, ale konkrétně v případě Heslo si myslím, že k tomu přistupuje rozumným způsobem - nejdřív to zkusit jen s léky a když to pár měsíců neklapne, času na IUI je ještě dost, 31 není žádný závratný věk, kdy by každý měsíc oddalování mohl mít fatální důsledky 🙂

heslo333
autor
13. lis 2009

Holky, moc díky za podporu.... dnes jsem hned volala do CARu a jejich odpověď zněla, že stimulaci mi bez IUI neudělají....na stimulaci dávají nějaký drahý lék (přes 4 tis.), myslím že Menopur nebo tak nějak (nechci kecat) a pojišťovna to bez IUI neuhradí....Clostilbegyt mi odmítli předepsat, že prý je to zastaralé a moc se to nepoužívá (cituji)...odkázali mě však na mojí gynekoložku, že mě to může předepsat spolu s pregnylem také...hned jsem jí volala, je ochotná to se mnou několik měsíců zkusit 🙂...ona je hrozně fajn, tuto možnost mi sama předem nenabídla, ale mám pocit, že je to proto, že nechtěla, abych vzhledem ke svému věku ztrácela další čas..takže to chci zkusit takhle, protože chci mít alespoň reálnou možnost přirozeně otěhotnět...což jsem s dosavadním průběhem MC zcela jistě neměla...pár měsíců počkám a uvidím....takhle je ještě ta výhoda, že nemusím nikam dojíždět, z práce se dostanu za doktorkou do 5 minut....cítím se takhle mnohem lépe 🙂

heslo333
autor
13. lis 2009

Samozřejmě kdybych nevěděla o žádné pravděpodobné příčině, proč se pořád nedaří, tak bych IUI neodmítala, určitě existují případy, že IUI moc pomůže (špatný děložní hlen atd.), ale já zatím nemám důvod si myslet, že něco jiného(kromě toho nízkého progesteronu) není v pořádku....i ty výsledky spermiogramu mě nějak neděsí...jenom mi připadá zvláštní, že se tak strašně v CARu zajímali o to, od koho ty výsledky jsou (byly od nich) a několikrát nám zdůrazňovali, že se výsledky můžou výrazně měnit v pozitivním i negativním směru...zvláštní... to by mě zajímalo, jak by vyšly jinde 🙂... no už jsem asi paranoidní🙂

len
13. lis 2009

Heslo, máš fajn doktorku 🙂
A Clostilbegyt rozhodně není zastaralý, jen funguje na zcela jiném principu a je výrazně levnější. Také se mnohem nenáročněji užívá, Menopur jsou injekce, které se musí mísit a píchat. Předepisují se až tehdy, když Clostil nezabere nebo když je potřeba získat velké množství folikulů - třeba na IVF. Clostil je prostě první volba u jednodušších případů, pokud moc nefunguje, zvyšují se dávky a teprve poté, co ani vyšší dávky nezaberou, přistupuje se přímo ke stimulaci injekcemi hormonu FSH. Opravdu mi připadá, že tvůj CAR záměrně rovnou nasazuje těžký kalibr (aniž by si ověřil, že ten lehký nezabere), aby vytřískal z pojišťovny co nejvyšší úhrady 😔

heslo333
autor
13. lis 2009

Len, mám taky ten pocit.....jen si to vem....odběry krve,konzultace, x krát ultrazvuk, léky za 4 tis., úprava spermií, samotná inseminace atd. ...to všechno můžu absolvovat 6 x do roka,přitom udávaná úspěšnost 10 - 15 % ... kolik pak pojišťovně naúčtujou...dobrý byznys.... a na počátku toho všeho chybějící progesteron (a trochu horší spermio...možná) ... jasně že mě to nemusí zajímat, když to pojišťovna zacvaká.....jen je zajímavý, že mě řeknou, že clostilbegyt je zastaralý, že se to nepoužívá...ať to napíše moje gynekoložka...ona je rozhodně fajn...klidně se mnou konzultuje půl hodiny, odpoví mi na všechno, je naprosto vstříčná....vzácný úkaz v našem městě, kde je jinak gynekologická péče dost otřesná... mám takový pocit, že se "perou" jednorázové rukavice (ověřit si to samozřejmě nemohu), sestřička od vás vybírá 30,- Kč poplatek velmi netrpělivě v okamžiku kdy máte nahý zadek, do toho se už převlíkají a procházejí jiné pacientky, provádějí se odběry krve atd., na ULZ musíte letět na druhý konec města...moje gynekoložka si přitom ordinaci otevřela zcela nedávno, do té doby člověk neměl moc na výběr... když jsem u ní byla poprvé, byla jsem moc překvapená, jak příjemná atmosféra tam je (dost jsem se i zasmála, nekecám 🙂 .... kam se hrabe "růžovka" 🙂

len
13. lis 2009

Povím ti to přesně (mám před sebou výpis z pojišťovny za loňský rok, názvy zkracuji):

- preparace ejakulátu pro inseminaci - 651 Kč
- inseminace - 855 Kč
- Menopur - 500 Kč za ampulku, spotřebuješ jich na IUI třeba 8-10

Tohle všecko je navíc, ultrazvuk (254 Kč), Utrogestan (457 Kč) a Pregnyl (502 Kč) bys měla stejně. Vynásob si počtem pacientek, které zbytečně přemluví taky...
O IVF se raději nebudu rozepisovat, tam pojišťovna platí cca 30-40 000, nepočítám to, co zkasírují na doplatcích od tebe. Co se týče toho trochu zhoršeného spermia - ono se to může v průběhu času měnit (my jsme třeba pořád v normě, ale množství nám v průběhu tří let kolísá od 20 do 120 mil./ml.) a taky si to některé kliniky upravují k obrazu svému...
Jako neříkám, že nakonec třeba jednou u IUI nebo IVF neskončíte taky, ale jednak budeš vědět, že jste zkusili, co se dalo, druhak je velice slušná pravděpodobnost, že se vám to nakonec povede přirozeně jen s drobnou asistencí léků 😉
Ještě jednou gratuluji ke gynekoložce 🙂

heslo333
autor
13. lis 2009

Len, máš super informace...myslím, že kdyby dr. z CARu sledoval, jakou tu vedeme debatu, asi by skákal do stropu 🙂 🙂 ... to mě štve, že nás málokterý doktor bere jako "partnera", přitom si nemyslím, že by to člověk nemohl svým laickým rozumem pochopit, když se to správně podá a ne s despektem... už výrok dr. z CARu "já taky nerozumím tomu, co mi říká nějaký inženýr" mě dostal... no těžko tomu můžu rozumět, když používá pro mě cizí slova ... když není důvěra, tak pak jde všechno těžko .... někdy vzpomínám na jednoho našeho známého lékaře, skoro bych řekla "rodinného" ... naše celá rodina k němu chodila skoro se vším, přitom byl zaměřením gynekolog ale rozuměl naprosto všemu...a první co udělal, když jsme k němu přišli s nějakou potíží, vzal papír a jednoduchým způsobem vše nakreslil, srozumitelným způsobem vysvětlil a de facto nás tak uklidnil, že jsme měli pocit, že už jsme vyléčený.... mojí ségru zachránil před prasknutím slepáku, kdy vlítnul na oddělení (kam teda nepatřil) a vyvolal takový šrumec, že šla hned na sál a bylo to za minutu dvanáct (myslím že také díky tomu má dneska 1,5 letou holčičku)...mojí mámě zachránil palec na pravé ruce před amputací, když se jí v něm šťoural jeden z místních doktorů a prst jí vlastně díky tomu doslova shnil na kost....no nějak jsem se rozepsala mimo téma 🙂

len
13. lis 2009

Bych se dotyčnýho zeptala, jestli když si nechá stavět barák, tak bezhlavě důvěřuje tomu, co mu nějaký inženýr navykládá, nebo si to nechá stručně vysvětlit a u několika známých se ujistí, jestli je to tak opravdu běžné 😉

No nic, dobrou noc a hezký víkend přeju 🙂

heslo333
autor
13. lis 2009

len, tobě taky 😎

heslo333
autor
14. lis 2009

Prosím o Vaše zkušenosti s léčbou clostilbegytem/ clomhexalem + pregnylem + utrogestanem....nejsem líná si něco vyhledat, čučím do počítače už dva dni, oči mám jak králík 😀 ... slíbila jsem ale dědovi, že mu zorganizuju a kompletně připravím oslavu 95. narozenin (!) a jsem v hrozným skluzu 🙂 🙂 .... budu vděčná za vaše postřehy a rady .... co vám tahle léčba udělala s MC a ovulací, bude více folikulů, kolik jste měly utroše atd. a hlavně zabralo vám to? Díky a ještě jednou díky. Lenka.

jara
6. led 2010

Ahoj Leni, tak to je celkem silná káva, co tu popisuješ za komedii z "tvého" Caru. ☹
Já jsem prodělala léčbu Clostilbegyt + Pregnyl + Duphaston v 6 cyklech s tříměsííční pauzou, jak je v příbalovém letáku vyžadováno. Bohužel bez výsledku /tedy když nepočítám 1 cyklus, kdy jsem měla zpožděnou ms, udělala jsem si test a slabý duch tam byl, ale za pár dni to už nebyla pravda, takže to se nepočítá/. Včera jsem byla s manželem v Caru v Budějkách - profesionální přístup, vše vysvětlí, ochotný - a pan dr. navrhl stimulka + IUI. Můj obvodní dr. říkal, že mi asi nejspíš budou chtít dělat ivf, tak jsem tak nějak s tím počítala a pak mě zarazilo, že nejdřív iui. Ale je to logický. Prý postupujou vždy od lehčích variant až k ivf a navíc u nás by prý neměl být žádný důvod, aby to nevyšlo. K okamžitému ivf by prý přistoupil jedině v případě, kdy by nás honil věk, ale že jsme prý mladí, tak není kam spěchat. Jo, a za samotné iui bychom neměli nic doplácet.

lenicka07
15. črc 2011

Ahojky holky, zakládala jsem tuto diskusi, a chci "dopovědět" svůj příběh... za rok a půl se hodně změnilo..přidaly se osobní problémy a z různých důvodů se vztah s partnerem nejevil nadále jako perspektivní...léčbu v CARu jsem vzdala hned na začátku, psychicky mě to deptalo......, s přítelem jsme se rozešli ... našla jsem si jiného přítele.... bez jakékoliv hormonální léčby jsem hned druhý měsíc "snažení" přišla do jiného stavu, dneska jsem ve 13.tt.... na to, že mi brzo bude 33, je to docela fofr 🙂 vysvětluju si to asi tak , že se mi srovnal menstruační cyklus, co jsme spolu začali chodit.... luteální fáze, která byla mým problémem, se prodloužila, a prostě to hned vyšlo ... asi je to hodně všechno v podvědomí.... s bývalým přítelem to nebylo ono, ale nechtěla jsem si to připustit, ale biologické hodiny tikaly....