Já jsem zdravá, manžel ne, jediná možnost IVF - jak jste se s tím smiřovaly?

pankafe
22. lis 2017

Milé ženy,

po několika marných letech snahy o miminko jsme byli na vyšetření se závěrem - u mě je vše v pořádku (dělaly mi testy horem dolem, snad vše, na co se dnes dá testovat), manžel má dost špatný spermiogram. Závěr - jedině IVF. Mám s tím trochu problém, protože jsem si (asi jako každá žena) přála, aby otěhotnění bylo přirozené a představa, že naše dítě vznikne v Petriho misce, kde násilně do vajíčka strčí injekcí spermii, je mi proti srsti. Věřící nejsem, ani žádná 100% přírodní žena, ale trochu mám dojem, že si hrajeme na Bohy... Jsem v tomhle asi trochu fatalista, věřím, že "vše je tak, jak to má být". Manžel ne, ten to bere technicky. Manžel chce vyzkoušet všechny dostupné metody, abychom měli svoje vlastní dítě. Já bych se nebránila osvojení, ale on o tom nechce slyšet, dokus nezkusíme vše.

Zajímá mne, zda je tady někdo, kdo řešil podobné dilema, co mu nakonec pomohlo a jak to dopadlo... Moc děkuji za sdílení, je to pro mě těžké téma a sdílet ho s manželem moc nejde (navíc, když on se viní, že je to jeho chyba).

jednaholkaa
21. bře 2018

@ivular No to je pravda, je fakt, ze neco co by mohlo byt potencialnim problemem, zase bude rychlym vyvojem mediciny nejak vyreseno. Uprime se taky divim ze pres to ze je to v podstate nedokonceny experiment tak je to pro sirokou verejnost.. A taky presne vidim ten pristup kolem sebe "ze je to uplne jedno" jestli IVF nebo prirozene. Ja jsem to taky tak citila, dokud jsem na vlastni kuzi neokusila ten pocit "ok kdyz budes chtit tak my ti to vajicko vyndame a oplodnime" 🙂 Na druhou stranu kdyz je napriklad zena neplodna tak to asi vnima uplne jinak, ne jako invazi ale jako pomoc..

lennus
21. bře 2018

Mně byla dřív představa umělého oplodnění proti srsti, nikoho jsem nesoudila, ale neuměla jsem si sama představit do toho jít přesně z těch důvodů, o kterých píšeš. Asi bychom se i s manželem shodli, do adopce se nám nechtělo, jezdila jsem s kolegy do děcáku a viděla ty děti, z jakých rodin pochází, neměla bych na to energii, vlastní si člověk tak nějak obhájí. S otěhotněním jsme nikdy problém neměli, ale s donošením miminka ano. Každopádně co máme malého, uvědomila jsem si, jak je ta mateřská láska silná a že zkusit je dobré všechno, tak nějak s mírou samozřejmě, ne na úkor vlastního zdraví, protože jsou ženy, které si opravdu díky hormonům zdraví rozhodí. Asi si i umím představit nemít děti, když by to opravdu nešlo, ale chápu tu zoufalost, když to roky nejde, že se umělé oplodnění zkusí. Syn se narodil předčasně a pak jsme přišli ještě o dvě miminka, druhé odešlo ve 23. týdnu a hned poté jsem věděla, že bych se ráda pokusila znovu.
Každopádně nikdy se nedá stoprocentně říct, že to přirozeně nepůjde. Zrovna máme v okolí pár, oba přes 40, on prý špatný spermiogram, první z ivf a teď je ona těhotná - přestala už doufat a zaměřila se na jiné činnosti v životě, ta psychika věřím dělá opravdu hodně. Kvalita spermií lze podpořit i přírodními prostředky, je spousta možností, jak to ještě podpořit jinak než medicínsky - akupunktura, homeopatie, bylinky, různé cvičení, i pro muže má prý smysl hormonální jóga.

Ráda bych všem, kterým se nedaří, doporučila i lázně, je to i dobrá příprava před umělým oplodněním, píšu o nich ve svých článcích. Bohužel lékaři z toho nic nemají, jen práci z psaním žádosti, tak to ani nenavrhnou, ale jedna z diagnóz je neplodnost.

jednaholkaa
21. bře 2018

Verim tomu ze ty lazne mohou byt super! A je mi jasne ze lekari uz tohle vubec neresi. Ja jsem treba prosla ruznymi vysetrenimi v CAR (gynekolog neresil vubec nic 🙂 a nakonec jsem na doporuceni kamaradky sla k fyzioterapeutovi a zjistila jsem ze mam krivou panev a stazene panevni dno. Nechapu ze toto neni soucastni zakladnich vysetreni. Muze to byt pricinou i potratu v tehotenstvi pokud ta panev neni srovnana..
No je toho vic, hlavne ta psychika asi opravdu, to aby si clovek udelal plan jak ji obalamutit, najit si nove hobby, praci atd..

ivetka1986
1. led 2019

@ivet1987 ahojky mám tiez tak to problém ale manžel by přijal možnost cizích spermií ale já bych 1000%brala jednoznačně mého manžela 😉

ivetka1986
1. led 2019

@janca15l ahojky mi sme měli taky špatně spermiogram ale tři měsíce bral injekce sustanon a pak byl vipadek tak vzal nebido vraj nejlepší injekce na trhu ale po troch měsících niaky výsledky☹️ale po nasazení sustanon spatky se o hodně výsledky zlepšili a teď máme jít na kontrolu sperma už 9.1 tak jsem netrpeliva 😞

janca15l
1. led 2019

@ivetka1986 ahoj preju hodne stesti at to dopadne dobre a vysledky jsou dobre ✊

ivetka1986
1. led 2019

@janca15l moc děkuji jsem netrpeliva 😬