Já jsem zdravá, manžel ne, jediná možnost IVF - jak jste se s tím smiřovaly?

pankafe
22. lis 2017

Milé ženy,

po několika marných letech snahy o miminko jsme byli na vyšetření se závěrem - u mě je vše v pořádku (dělaly mi testy horem dolem, snad vše, na co se dnes dá testovat), manžel má dost špatný spermiogram. Závěr - jedině IVF. Mám s tím trochu problém, protože jsem si (asi jako každá žena) přála, aby otěhotnění bylo přirozené a představa, že naše dítě vznikne v Petriho misce, kde násilně do vajíčka strčí injekcí spermii, je mi proti srsti. Věřící nejsem, ani žádná 100% přírodní žena, ale trochu mám dojem, že si hrajeme na Bohy... Jsem v tomhle asi trochu fatalista, věřím, že "vše je tak, jak to má být". Manžel ne, ten to bere technicky. Manžel chce vyzkoušet všechny dostupné metody, abychom měli svoje vlastní dítě. Já bych se nebránila osvojení, ale on o tom nechce slyšet, dokus nezkusíme vše.

Zajímá mne, zda je tady někdo, kdo řešil podobné dilema, co mu nakonec pomohlo a jak to dopadlo... Moc děkuji za sdílení, je to pro mě těžké téma a sdílet ho s manželem moc nejde (navíc, když on se viní, že je to jeho chyba).

pankafe
autor
24. lis 2017

@ivular To jsem ale nepsala já, nýbrž @pasiba. Já nepsala nic o umírajících dětech.

tulikiss
24. lis 2017

@ivular prijde mi ze spis nemate neco nevyresene v sobe vy, kdyz mate porad potrebu na nekoho utocit. napsala jste svuj nazor a nekdo pridal svuj a vy hned pani posilate k psychologovy a at se pry pani uklidni. jedinej utocnej clovek co ma potrebu utocit se mi tu zdate vy.
prece kazda mama rada uslysi, ze jeji dite brzo umre a bude mit rakovinu. ono se to keca kdyz pisete o tech druhych a vas se to netyka. proc nejdete do skupinky nedonosencu psat maminkam jak je vysoke riziko, ze jejich dite bude postizene a nebo jim brzo umre.

beruda
24. lis 2017

Holky, mně je to úplně jedno kdo co napsal. Mořského koníka beru jako poradní hlas v případě problémů, taky se poradit snažím a ráda si přečtu rady od ostatních. Půlka z nás je tu psychicky "narušená" (a teď to nemyslím nijak zle, tak jsem na tomhle břehu ještě v létě byla) protože nemůže otěhotnět a druhá půlka je v pytli z problémů z dětmi, nebo partnery. A vzhledem k tomu, že je to tu dost anonymní, reagujeme někdy tak, jak bychom nikdy nereagovaly. Z psaného textu nejde vyčíst tón, takže to nechte být. Berte to jako informaci pro sebe, nepřikládejte tomu žádné podtóny či skryté významy, zbytečně se vytočíte a hlavně ZASÍRÁTE HLAVU SAMY SOBĚ a to je úplně zbytečný. Určitě máte svých starostí dost. 🌹

tulikiss
24. lis 2017

@ivular jo a pani pise "ve vaši hlavě umírá v sedesati nejpozději" tak nevim kde berete umirajici desetilete deti.

ivular
24. lis 2017

@pankafe Zmátly mě ty dvě přezdívky začínající na "pa". Omlouvám se za ten omyl. Mé předchozí komentáře jsou samozřejmě adresovány uživatelce @pasiba.

@tulikiss Prosím, přečtěte si historii té diskuse. IVF je jedou z cest k vlastnímu dítěti. Má ovšem své stinné stránky, které jsou bohužel vcelku závažné.
Na druhou stranu, toto není diskuse na podporu všech žen, ve smyslu "jděte do ivf, všechno bude zalité sluncem!". Myslím, že to vyplývá už jen z názvu té diskuse - a z úvodního příspěvku zcela jednoznačně. Je pak na uvážení každé ženy, která tímto prošla, jestli má dané téma vnitřně zpracované a do diskuse vstoupí. Pokud tomu tak není, měla by snažit uklidnit, vyhledat pomoc psychologa (na čemž nevidím nic urážejícího) a ne situaci řešit tak, že si diskusi pročte a začne útočit na ty, kteří daná fakta uvedli.

tulikiss
24. lis 2017

@ivular vsak vam nikdo nebere uvedte si fakt, ale ja teda jeji prispevek rozhodne nebrala jako utok na vas, jen vam vysvetlila, ze to nekdo muze vnimat vic citlive a to vy jste se hned do ni pustila. jako by snad byla nesvepravna a nemohla mit na to svuj nazor. ono uprimne statistiky jsou hezka vec, pokud nejde v te statistice o vas.
a kdyz uz tak strikne poukazujete na co tahle diskuze je a kdo ma podle vas pravo a v jakem rozpolozeni sem prispivat, tak co tu vubec delate, pani chtela zkusenosti tech co to musely resit.

mafulin
Autor odpověď smazal
Zobraz
pasiba
24. lis 2017

@alkuska Tomu říkám krasně napsané! Ikdyz pravda, napsána citlivě. Já už paní ani neodpovidam po te poslední zprávě 🙂
Ano neuvedomuji si, že ne každý umí psát s taktem a citlivě. Bylo to opravdu pouze velice nestastně napsané! Já na miminko nikdy nečekala ani rok a dokážu pocítit žal a bolest žen co na něho čekají roky. Snažím se vždy volit slova tak aby to tu nebolelo jedinou ženu. Mrzí me, že ne každý to umí. Děkuji! 🙂

ivular
24. lis 2017

@tulikiss Ale já přece neříkám, že ti, kteří toto prožívají, nemají právo na emoce. Samozřejmě, že je to citlivé téma, ale všechny moje kamarádky, které IVF zvažovaly, se pídily právě po těch "tvrdých" datech, po těch faktech - ať už z oblasti onkologie, délky dožití či čehokoliv dalšího. Protože právě na základě nich se rozhodovaly, co je pro ně menší zlo. Ostatně, i zakladatelka bez obalu píše o násilném napíchnutí vajíčka v Petriho misce..
Pokud tedy uvádíte, že pro vás či někoho dalšího by bylo přijatelnější citlivější vyjádření - ok, beru. Neberte ale ostatním, pokud chtějí diskutovat na úrovni statistických pravděpodobností. Věřte mi, opravdu to neznamená, že v sobě mají něco nevyřešeného😉

maagda
24. lis 2017

@ivular Já s myslím, že nemáte zkušenosti tak se nemusíte dál vyjadřovat. Svůj názor jste napsala. Já jsem třeba neřešila jestli můžu dostat rakovinu nebo ne. Na to aby žena dostala rakovinu tak musí do ni píchat strašně moc hormonů. To z jednoho IVF nedostane. Pokud jde na KET tak to je pořád v jednom IVF a tam už hormony nepobírá. Pokud neznáte okolnosti, moc se nevyjadřujte. Zvýšený výskyt nádorového onemocnění je u žen které podstoupili už tře plácnu 7xIVF a pořád dokola dostává hormony a v hrozných dávkách. Když nevíte jak to funguje tak nekomentujte.

gorda
24. lis 2017

Tak musim rict, ze treba ja jsem za informace, ktere se v ruznych diskuzich objevi rada. Ne ze by vsemu clovek mel verit, ale muze s tim dal pracovat a ptat se na spravnych mistech. Nikdo zde cilene neukazoval prstem na toho ci onoho a uprime nejak nechapu, jak tuto informaci v anonymni debate, kde se prave na tohle nekdo pta, ma clovek podat citliveji... Ja v tehotenstvi resila taky jednu neprijemnou otazku ohledne vysledku testu a rozhodne me neprislo necitlive, kdyz jsem si nekde precetla, co vsechno tyto deti muze potkat. Jinymi slovy, pokud se kuprikladu bojim vody, nebudu se snazit preplavat prehradu. (kazdopadne ted cekam mozne odpovedi o tom, ze prece nemuzu plavani srovnavat s detmi... )

maagda
24. lis 2017

@gorda To určitě, já jsem taky řešila hroznou otázku ohledně testů. Není o co stát. Psát že se děti nedožijí vysokého věku není nikde dokázané protože tohle funguje teprve nějakých 25 let takže nikdo nedokáže předurčit jak dlouho bude někdo žít. Ano nádorové onemocnění hrozí, ale to je až v horších případech. Každá hormonální změna směřuje k nádorovému onemocní. I jídlo prostě všechno. Ale paní se ptala jak se s tím srovnat popřípadě jaké bylo rozhodování. Tak si myslím, že to bylo hlavně pro ženy, které si tím procházeli. Jestli chce člověk opravdu dítě, tak to riskne i přes nějaké riziko. Vždy je nějaké riziko. Já jsem si toho teď zažila hrozně moc a i přesto riziko, chci jít do druhého miminka. Vždy se něco najde. Někdo u porodu málem umře a ví že u dalšího to může být znova a taky to riziko chce některá podstoupit. Nic není jen tak. Teď šlo především o zkušenost u neplodnosti ze strany muže, srovnání se s tím atd... Ano kdyby to byla diskuze o riziko u IVF tak určitě, to co paní napsala je na místě.

gorda
24. lis 2017

@maagda No myslim, ze to autorcino hrani si na bohy tak trochu souvisi i s timhle. A i tohle tema ji zaujalo. Rizika jsou samozrejme vzdy a vsude a pokud clovek o neco opravdu stoji, tak si za tim opravdu jde i pres rizika. ale vzdycky je lepsi, tato rizika znat a dopredu se s nimi srovnat. (Samozrejme ze s nemoci ditete se nesrovnate nikdy. Mluvim o procesu rozhodovani do toho rizika jit.)

maagda
24. lis 2017

@gorda Jj to znám.Ono je to těžko. Paní to napsala nehezky až tak, že nám které jsme to museli podstoupit se to nemusí uplně líbit. Mohla to i napsat lepším způsobem. Ale někdo se neumí uplně nejlíp vyjadřovat. Mohla napsat: jsou u toho rizika i zdravotní, pokud by vám i toto pomohlo v rozhodování, přečtěte si výzkum toho a toho vědce. Ale ne takové věci co tu psala. Až by si tím měla procházet sama tak by pochopila. Ale je těžko něco vysvětlovat. Když už to ale napsala tak měla přijmout kritiku někoho a ne ji zrovna posílat k lékařům atd... měla se přestat dál vyjadřovat.

aidelina
24. lis 2017

Myslím, že autorce pomůže slyšet všechny názory. Šťastné příběhy s dobrým koncem o dětech narozených díky IVF i rizicích s tím spojených. Myslím, že IVF může být pro velkou spoustu lidí skvělé řešení, ale není to přeci jenom cesta pro každého a otevírá řadu etických otázek.
@pankafe chápu... Nám se naštěstí teď zadařilo přirozeně, což vůbec nepovažuji za samozřejmé, mám PCOS, navíc mi je už 35. Hodně jsem o tom sama přemýšlela, mám už jednoho syna z prvního manželství, takže kdyby to už nešlo, bezdětná bych nezůstala, ale chtěla jsem dopřát dítě i současnému partnerovi. Tak nějak jsem spíš počítala s tím, že to normálně nepůjde. Asi bych kvůli němu do IVF šla, protože ho moc miluju a chci, aby taky měl svoje dítě, ale mně prozměnu nevadí ten umělý proces jako takový, ale mám problém s tím, co se pak děje s nepoužitými embryi. To se mi tedy příčí velmi.
Nedokážu to proto vnímat jen jako "léčbu." Myslím, že se s těmito věcmi a otázkami člověk musí předem vnitřně smířit. Pokud má v sobě dostatečnou vnitřní sílu, víru a motivaci, myslím, že to pak může být dobré. Ale už jsem se mnohokrát přesvědčila o tom, že tělo dokáže sabotovat věci, se kterými hlava není smířená.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, přeju hodně štěstí.

alkuska
24. lis 2017

@pasiba Taky děkuju

ivular
24. lis 2017

@maagda Názor jsem nepsala. Psala jsem pouze zkušenosti + pár dat z oblasti medicíny.
Vaše názory jsou sice hezky optimistické, jen jaksi ne zcela odrážející realitu. Možná by proto bylo dobré toto vždy ke svému vyjádření uvést, když už tedy jste se rozhodla dané téma komentovat. A nebo raději ani nekomentovat.

ivular
24. lis 2017

@gorda
Díky za názor - ve svém okolí se právě s tímto názorem setkávám taky. Prostě ty ženy chtějí znát realitu ve všech souvisejících aspektech - na tom není nic špatně. Není pro mě pochopitelné, když tu např. @maagda začne kolem sebe kopat, že to nebylo napsáno "dobrým způsobem". Tady se prostě bavíme o statistice, resp. o pravděpodnosti. To jsou data, ze kterých nikdo radost nemá, nicméně je to prostě platný fakt, na kterém nic necitlivého pro nikoho konkrétního není. Alternativou pak už je jen mazat si navzájem med kolem huby, resp. lhát si do vlastní kapsy a omlouvat to citlivostí.

pikl
24. lis 2017

@pankafe dokud jsem o tomto tématu skoro nic nevěděla, říkala jsem si, že když to nejde přirozeně, tak proč nezkusit IVF. ale kámoška je teď ve stejné situaci a moc se jí do toho nechce kvůli zdravotním rizikům a hrozbě rakoviny. Takže chápu, že tobě se to zase nechce podstupovat z jiných důvodů. Přeji hodně štěstí s rozhodováním

tulikiss
24. lis 2017

@ivular sorry ale vy mate, ale super povahu, kdyz jakykoliv jiny nazor nez je vas povazujete za napadani nebo kopani kolem sebe. takze vlastne kdo s vami nesouhlasi by sem podle vas nemel psat a podle vas nema pravo se vyjadrovat.
sem fakt v soku ze nekdo povazuje za kopani kolem sebe to, ze nekdo napise, ze to jde napsat i jinak a to treba, ze jsou i zdravotni rizika a dat relevantni odkazy a ne jedna pani povidala. to uz je nekolikaty clovek, kteremu urcujete jestli sem muze nebo nemuze psat, asi by bylo dobre si uvedomit kde jste. mozna doma nebo v praci jste sef a rozkazujete, ale tady jste najedne urovni s tema ktere se tu snazite sekyrovat.

ivular
24. lis 2017

@tulikiss Sorry, ale domněnky o povaze druhých si prosím ponechme pro sebe. Právo se vyjadřovat neberu nikomu a stejně tak bych ráda, kdyby jej nikdo nebral mně (viz @maagda "tak se nemusíte dál vyjadřovat").
Obecně se mi zdá, že ty příspěvky čtete značně selektivně, resp. netušíte na co reaguji. To pak není divu, že se jeden ocitne v šoku;)

maagda
24. lis 2017

@ivular no doma nas ucili chytrejsi ustoupi. Tak to budu ja, protoze to je jak kdybych mluvila do dubu. Ale to je jedno. Preji vam krasny zbytek dne.

keeshka
17. led 2018

Snad každá žena/muž, která/ý touží po dítěti, touží mít dítě přirozenou cestou. Nikdo se dopředu nechceme připustit možné problémy a je to tak dobře. Nevím proč se dneska IVF bere jako zásah proti přírodě, copak se náš život dá považovat jako v souladu s přírodou? Jsem věřící, ale nikdy by mě nenapadlo brát IVF jako zasáh proti Bohu, protože neplodnost považuji za nemoc, ne že tak to má být. To bychom pak neměli léčit lidi s ničím, protože vše je pak zasáh "proti přírodě" a boží vůli, to je můj názor.
Ano, jsme párem, který nemůže mít dítě přirozeně, problém je na obou stranách a máme dítě s IVF. Což určitě zkresluje můj názor, ale nic to nemění na tom, že o našem životě jako celku se přece nedá mluvit jako v souladu s přírodou 🙂.

kretecek84
4. bře 2018

Jdeme na ivf uz podruhy a dceru mame uz 5tiletou a ted chceme druhy chyba je u nas na obou stranach a i presto do ted o tom muj chlap nechce moc mluvit je to u nas takova pandorina skrinka za dceru je moc rad tesi se i na druhe miminko ale tema ivf radeji nezminuji potichu si vytrpi veskera vysetreni ale jeho ego je silnejsi nez aby o tom mluvil kazdopadne,trosku ho uklidnilo prvni sezeni na klinice kdyz videl kolik paru vubec tenhle problem resi i ja sem byla po prvni navsteve klidnejsi ono zjisteni ze tenhle problem resi kazdy treti par v cr cloveka aspon trosku uklidni .Je to bezna lecba a partnera bych kvuli tomu urcite nemenila 🙂

jednaholkaa
20. bře 2018

Musim rict ze autorce celkem rozumim. Je fakt ze nejmin polovina mych kamaradek maji potomka z IVF, a i ja jsem si myslela ze kdyz to nepujde tak jasne ze do toho taky celkem rychle pujdu, ale nakonec kdyz jsem se po roce neuspesneho snazeni objevila v CAR, jsem si uvedomila ze bych to asi nedokazala - zatim. Mozna nemam tak sbesilou touhu po diteti, i kdyz myslim na to porad a snazim se tomu pomoct jak to jde. Ale proste predstava ze me nekdo vezme vajicko z bricha, oplodni ho mimo a da ho zpatky je me extreme neprijemna. Asi je to tim ze jsem byla vzdycky zdrava a nikdy jsem zadne gynekologicke problemy nemela, tak me to pripada neprirozene. Dalsi zasadni problem ktery mam s IVF je ze neverim tomu ze zensky reprodukcni system byl nadesignovany tak aby vybral tu nejlepsi spermii ktera prekona dlouhou cestu jen tak pro nic za nic. Priroda nedela nic zbytecne a to ze zatim nevime proc to tak je neznamena ze to nema svuj ucel. IVF je experiment ktery zatim nebyl dokonceny, nejstarsi dite narozene ja myslim 37 let, jsou teorie ze ve stari tyto deti budou mit problemy, tedy nevime co bude ve stari, to se teprve uvidi. Navic nevime co to znamena pro lidi, zavest do populace potomky "z nedokonalych" spemii, zjednodusene receno. Dalsi vec, ze bych chtela svemu potomkovi doprat to nejlepsi, to co jsem minimalne mela ja do zacatku, a to je ten nejlepsi mozny geneticky material z nejrychlejsi spermie. Dalsi issue je oplodneni ve skle, co to znamena pro cloveka? co pro nej znamena zmrazeni a rozmrazeni. Zatim na tyto otazky odpovedi nejsou. Kdyz se treba zamyslim nad tim jestli bych chtela aby muj pripadny potomek zalozil rodinu s ditetem s umeleho opodneni tak se ty same otazky promitaji na vnoucata. Nevim, takze pro me osobne IVF zatim ne. Je mozne ze zmenim nazor, rozhodne si umim predstavit ze si radsi zvolim zivot bez deti. Ono tomu asi clovek musi verit aby do toho sel. Jinak to nema cenu. Co se nas tyka, me je 37, snazime se krome biochem tehotenstvi cca rok neuspesne, takze cas na prirozene otehotneni uz se krati, mozna uz vyprsel. Ale myslim ze aby clovek sel do IVF musi tomu verit, a pro kazdeho to proste neni.

letadylkokane
21. bře 2018

@jednaholkaa do kamene tesat! Naprosto perfektne jste shrnula moje myslenky o IVF.

aidelina
21. bře 2018

@letadylkokane Mám to stejně. "Bohužel" něco vím i o biologii a fungování organismu. I mezi vědci je kolem IVF spousta otazníků. Nikdo neví, jak na tom tyto děti budou zdravotně za 50 a více let a jak na tom budou zdravotně jejich děti...
Na druhou stranu rozumím té touze po dítěti i za takovou cenu. Kdyby to nešlo přirozeně, asi bych na IVF taky šla. Asi bych nechtěla zůstat bez dětí. Jen to prostě nevnímám jen jako "léčbu," ve smyslu jako antibiotika na angínu, jak na to pohlíží mnoho lidí.

ivular
21. bře 2018

@jednaholkaa Těch zcela nepřirozených vlivů, ke kterým při IVF dochází, je ještě mnohem více. Vím, že se třeba dost řeší, jaké dopady má skutečnost, že jak vajíčko, tak spermie se dostane na světlo - k čemuž při přirozeném početí samozřejmě nikdy nedojde. Proto se hledají možné konkrétní mechanismy v tom smyslu, který aspekt z tohoto umělého procesu co negativně ovlivní, že se ve výsledku všechny uměle počatí živočichové dožívají významně nižšího věku, než je pro daný druh průměrný věk dožití.
Za sebe ale říkám, že kdybych stála před volbou IVF/bezdětná, asi bych přes to všechno do IVF šla.

jednaholkaa
21. bře 2018

@letadylkokane, dekuju 🙂 pak jsem se lekla aby se nekdo nenastval za muj nazor! chtela jsem si v podstate jenom shrnout myslenky.

@ivular Zajimave s tim svetlem! A je to presne tak, je to jenom o te volbe IVF/bezdetna. Trosku me prijde zvlastni ze ale tyto dizkuze se zas tak casto nevenou, jako kdyby se to bralo jako samozrejmost ze proste mam tenhle problem tak to jdu takto vyresit. Ale myslim ze kdyz clovek ty rizika zna a i pres to mu to dava smysl, tak je to uplne ok. Takze je to opravdu spis o tom jak to ma clovek "hozene". Umim si predstavit ze pro spoustu lidi (mozna i me) by byl horsi zivot bez ditete nez zivot s vedomim toho oplodneni s otaznickem. Jenom by bylo smutne kdyby se pozdeji na tyto problemy prislo, coz se klidne muze stat, a maminky by byli rozcarovane, Mozna ta awareness tech rizik by mela byt vetsi, aby to nebylo jako housky na krame. Jsou pary co maji dve deti a jdou do tretiho IVF apod., proste protoze to jde. Co ja vim tak v CAR o zadnych potencialnich rizicich nemluvi. Ja osobne kdyz si ted predstavim ze bych do toho sla, tak nemam pocit radosti ze budu mit vytouzene ditko, ale pochyb co to vlastne pro budouci zivot toho ditete znamena. Nicmene je fakt ze ac bezdetna vychazim z toho ze jsme oba zdravi a tedy i pres muj vek tam snad jeste nejaka sance na prirozene otehotneni je. Kdyby bylo jasne ze to prirozene nepujde, tak je mozne ze to vidim jinak, to teda ale absolutne nejsem schopna odhanout.

ivular
21. bře 2018

@jednaholkaa To nízké všeobecné povědomí o rizicích IVF mě taky zaráží. Mně se toto téma osobně naštěstí netýkalo (mám dítě počaté velmi krátce po vysazení HAK), ale ráda si o tom něco přečtu či poslechnu čistě ze zájmu. A musím říct, že pro mě bylo velkým rozčarováním, když jsem se o to téma začala zajímat, jak málo věda o IVF ví a zároveň jak neuspokojivé je to, co se o IVF ví. Vlastně se až divím, že za těchto okolností byla vůbec přijata legislativa, která IVF otevřela takto do široka dveře.
Překvapilo mě to i proto, že z běžného života jsem získala dojem, že IVF je "těžká pohoda", resp. že je to vlastně úplně jedno, jestli je dítě počato přirozeně či nikoliv.

Jinak teda se svojí povahou můžu říct, mít dítě pomocí IVF, byla bych v určitém trvalém stresu. Pořád by mě v podvědomí hlodalo, jak na tom bude.. Ale asi by mi bylo útěchou, že medicína jde dost rychle vpřed a že v jeho dospělosti budou zase úplně jiné možnosti, než jsou dnes.