Jak IVF působí na tělo?

11112
2. únor 2011

Ahojte holky mám jednu otázku.Čekám na MS a pak mám začít stimulovat a čtu tady různé názory například co se nálad týče a taky přibívání na váze díky stimulaci.Můžete mě napsat své zkušenosti?Ráda bych věděla co mě čeká.Díky Martina

len
2. únor 2011

Jak na které tělo 😀
Se mnou osobně hrozně cloumala samotná stimulace, bylo mi vysloveně blbě, třeštila hlava, zvracela jsem (stimulovala jsem Puregonem, po Merionalu to bylo o dost lepší).
Pár dní před OPU jsem měla břicho nafouklé k prasknutí, skoro nic jsem nesnědla, furt bych spala.
OPU samotné docela v pohodě, narkóza bez následků, ten den mě sice bolel celej člověk, ale hned ten následující jsem byla zdravější než jindy a v pohodě šla do práce.
Po transferu pohoda, hlavně zaměstnat hlavu, po Utrogestanu se mi akorát chtělo hodně spát (po menších dávkách jsem byla děsně náladová, po 2-2-2 akorát ospalá), naopak Crinone snášen naprosto bez problémů.
Zažila jsem IVF úspěšné i neúspěšné a na rovinu říkám, že při obou jsem se cítila NAPROSTO stejně, akorát jednou byl test pozitivní a jednou negativní. Mám za sebou i IVF bez transferu.
Ani po jednom ze třech IVF jsem nepřibrala ani deka.

Ale dozajista se ti ozvou i holky, co snášely stimulaci v pohodě a naopak trpěly při OPU a nejhůř se cítily po transferu, i holky, co při jedné stimulaci nabraly pět kilo... Prostě každý to cítí jinak.

lukajda
2. únor 2011

Přesně jak píše len...hodně individuální záležitost.

Stimulaci jsem snášela úplně v pohodě (Gonal, Cetrotide) - pouze pocit nafouknutého břicha, nepřibrala jsem vůbec nic. Po OPU také všechno v pořádku, rozbolavělá jsem byla, ale při MS mi bývá daleko daleko hůř. Druhý den jsem šla se synem na hřiště 🙂
Po ET jsem brala Utrogestan a také se nic nedělo - nejdůležitější je opravdu zaměstnat hlavu, nehledat příznaky atd.

Zkrátka každý reaguje naprosto jinak 😉

boruuvka
2. únor 2011

@11112 tak já IVF podstoupila pouze jednou (a hned úspěšné), stimulovala jsem puregonem a vše bylo úplně v pohodě. Akorád před OPU jsem měla nafouklejší břicho, jinak naprosto nic. Měla jsem dlouhý protokol, takže i "uvedení do přechodu" u mě probíhalo bez problémů. Jediné co mně vadilo bylo to, že se začátkem píchání puregonu jsem si zaváděla pomocí aplikátoru gel na podporu růstu sliznice - účinná látka se vstřebala, ale gel ne, takže vždy před kontrolou růstu folíků jsem musel (teď budu nechutná) prstem vyndavat zbytky gelu 😀 Po transferu jsem se 3 dny šetřila a nechala se obskakovat manžílkem a 6 den udělala test a byly tam // 😉

crca
2. únor 2011

Mám za sebou 2 IVF a dva Kety Píchala jsem Puregon(pak ještě něco 😅 -nepamatuju 😅 ),ale nic jsem nijak nepociťovala,jen jak tu bylo psané,nafouklé bříško,po OPU v pohodě,trochu bolelo břicho,ale nic strašného 😉 ,jen teda Utrogestan byl sviňa 😀 ,když jsem zaváděla,tak dobrý,trochu víc ospalá,ale dobrý,ale když jsem polykala,tak hučák a centifuga 😀 jinak žádné změny-teď je jediná,mám kila navíc po porodu 😀 😀 ,ale to už mě vůůůůůbec netrápííí 😉 takže držím palce ať Vám to výjde hned a ne jak mě po 5 letech a na 4 pokus 😀

elana
2. únor 2011

já mám za sebou 2xIVF, nebylo mi nikdy nic, ani přibírání, ani nálady, ani bolení břicha, vůbec jsem nevěděla že stimuluju (přitom poprvé 13 vajec, podruhý 15), nedělá mi nic ani Utrogestan...ale ono mi nic nedělá ani hcg 😉 , takže to beru tak a jsem vděčná, že prostě tu toleranci k hormonům mám vysokou...

11112
autor
3. únor 2011

@len moc děkuji za odpověd určitě mě povzbudila 🙂

bellka
3. únor 2011

@11112 ahojky 🙂 ...jak už tady bylo řečeno, na každého působí stimulace jinak. Já mám za sebou 8 IVF a můžu s jistotou říct, že jsem se cítila pokaždé jinak. Někdy mi nic nebylo, nálady normální, až pak po OPU trochu bolel podbřišek, jindy mi bylo opravdu špatně a o náladovosti ani nemluvím, takže se nedá jednoznačně říct, že stimulace je taková anebo onaká. Jenom při Utrogestanu jsem byla jak spící Růženka, ale po jeho vysazení zase čilá jako rybička. Ovšem při každé stimulce jsem přibrala pěkných pár kilo, ale to je to nejmenší, páč jsem to nejpozději do dvou měsíců měla dole a ono, když to výjde, tak člověk na nějaké to kilo nehledí, tedy aspoň já to tak mám 🙂 Hodně štěstí 😵

11112
autor
3. únor 2011

@bellka Ahojy a moc děkuji za odpověd.Kila navíc taky nebudu řešit jen chci vědět jak mě bude chci chodit normálně do práce kdyby se to nepovedlo,protože moje vyhlídky nejsou zvlášt dobré,že bych měla hned štěstí napoprvé. 🙂Vidím že ty jsi jich měla docela dost můžu se zeptat proč jsi měla IVF?

11112
autor
3. únor 2011

@crca Ahoj tak hlavně že se to povedlo i když po takové době to musí být nápor na nervy,že? 🙂

11112
autor
3. únor 2011

@lenna začátek jsem dostala Merinal tak snad to zvládnu v práci 🙂

11112
autor
3. únor 2011

@boruuvka Tak to moc gratuluji přála bych si taky tolik štěstí 🙂

len
3. únor 2011

@11112 já do práce normálně chodila - při tom úspěšném, při těch neúspěšných jsem byla dlouhodobě na PN z jiného důvodu. A dalo se v pohodě, teda až na tu stimulaci, to mě vždycky tak kolem čtvrté začala chytat hlava (dělala jsem do pěti) a než jsem se dovalila domů, akorát jsem padla do postele, v horším případě se šla kamarádit se záchodovou mísou. Paradoxně když jsem v dalším pokusu chtěla od gyndr. PN na období stimulace, vysmál se mi, že to není možné. Na OPU jsem si vzala den volna a jak jsem už psala, den poté jsem šla v pohodě do práce, nic mi nebylo. Na transfer jsem si doslova odskočila o polední pauzu 😀 Ale měla jsem bezproblémové dojíždění, pohodovou práci v kanceláři, navíc kancl sama pro sebe, když na mě padla utrogestanová únava, nebyl problém trochu vydechnout... takže za těchto okolností mohu normální provoz určitě doporučit 😉 Bohužel to teda skončilo MA v osmém týdnu, ale s tím toho člověk moc nenadělá 😒
Pak na té PN jsem to teda snášela hůř, hlavně psychicky, furt jsem se pozorovala, co mě kde píchá a jestli mám prsa víc nebo míň nafouklá než v tom prvním pokusu, no prostě klidně doma zůstat, ale hlavně maximálně zaměstnat hlavu a nemyslet na blbosti 😀
Třetí stimulaci (tu s Merionalem) jsem prožívala po návratu z lázní, to jsem se cítila na vrcholu fyzické i psychické pohody, v životě mi nebylo líp, těšila jsem se na to moc, s jistým výsledkem počítala pomalu napevno, ale nakonec skutek utek a nebylo jediné slušné embryo, které by stálo za to transferovat 😒

crca
3. únor 2011

@11112 nápor na nervy to někdy byl,ale já jsem tip člověka,co nad tím moc nepřemýšlel 😀 a výhodu jsem měla i v tom,že to v práci všichni věděli a podporovali což bylo veeeeelikéééé plus,takže jsem se o tom normálně bavila a když jsem si píchala injekce,tak normálně v kanclu 😀

len
3. únor 2011

Jo a co se týče toho, jak to probíhalo PO IVF...
Tak po tom úspěšném pár týdnů normálního prosperujícího těhotenství, při kontrole diagnostikován zamlklý potrat, revize, po revizi 28denní cyklus (asi o týden delší, než mívám obvykle), pak se tělo vrátilo do normálu.
Po nevydařeném IVF se mi tělo zastavilo, cyklus 46 dní (normálně tak 23), ale jinak jsem se cítila naprosto normálně.
Po IVF bez transferu dorazila MS normálně v termínu a pak už dál nic neobvyklého.
Takže shrnuto - ani v jednom případě na mě nemělo IVF žádné zásadní následky kromě rozházeného cyklu, který se do dvou měsíců spravil.
Ale když to klapne, je z toho samozřejmě naprosto běžné devítiměsíční těhotenství 🙂

bellka
3. únor 2011

@11112 protože nemám ani jeden vejcovod a tudíž na přirozené otěhotnění můžu zapomenout, proto to u nás jinak, jak IVFkem nešlo. Jinak já byla celou dobu na PN, protože mám fyzicky i psychicky náročnou práci, pracuju v LDN a tahám těžké lidi, takže od stimulky jsem byla doma. Ovšem kdybych seděla někde v kanceláři, byla bych raději v práci, protože bych neměla tolik času se pozorovat, ale zase záleží, jak to člověk snáší a jinak my jsme začali se snažením před 12ti lety a před 10ti jsme podstoupili první IVF, takže žádná sranda a roky utíkají, ikdyž teď už jsou všechny ty trable téměř zapomenuté 🙂

11112
autor
3. únor 2011

@len to je mě líto ale musíme bojovat.Ještě se chci zeptat na ten transfer jak to probíhá a jestli něco cítíš?Myslím například bolest nebo tlaky?

11112
autor
3. únor 2011

@len já mám rozházené ms normálně třeba ted už dva měsíce nemám ms takže čeká,doktor říkal,že ted to vypadá už na příští týden,že je dostanu a pak začínám s tou stimulací.. 😉

11112
autor
3. únor 2011

@bellka tak to chápu to máš těžkou práci já to zase tak náročný nemám takže budu chodit do práce pokud se mě udělají vůbec nějaké vajíčka,protože to spíš vypadá,že jsou už v důchodu 😝

boruuvka
3. únor 2011

@11112 jestli můžu zdělit i já své prožitky z transferu, tak od OPU jsem si každý den volala na embriologii, jak se vývýjejí naše děti. Jedno embriiko bylo vždy napřed a mělo nejvíc buněk (to je podle mě naše Sárinka) a ostatní byla za ním. Vraceli my dvě - byla to rychlovka. Na ultrazvuku před tím si doktor něco poměřoval a pak se šlo na věc 😀 dali mi je tam a chvíli jsem ležela (už nevím jak dlouho) a pak se šlo na recepci platit a já měla pocit, že ze mě něco vyteklo. Tak jsem se vyděšeně ptala sestry co to může být, jestli ze mě nevypadli 😀 a ona, že určitě ne 😀

11112
autor
3. únor 2011

@boruuvka tak to mě ted rozesmálo jako bych se viděla,,,taky bych tak reagovala.Jsem pěknej strašpytel a nesnáším i obyčejné gyn prohlídky a tak se zeptám jestli tě něco bolelo nebo to je jen jako prohlídka? 😲

boruuvka
3. únor 2011

@11112 jako prohlídka, nic nebolelo. Porod byl horší 😀

len
3. únor 2011

@11112 samotný transfer opravdu vůbec nic není, jako obyč prohlídka, akorát čípkem zavedou katetr a tím dovnitř embrya. Jestli jsi někdy absolvovala IUI, tak je to podobné, akorát ten katetr je o něco měkčí. U nás se po tom leželo tak pět minut maximálně, jak jsou uvnitř, už nevypadnou 😉 No a pak už člověk necítí vůbec nic, respektive může cítit hromadu věcí, které můžou znamenat cokoliv, jsi pod vlivem tuny léků, takže zase každý to snáší po svém...

11112
autor
3. únor 2011

@boruuvka já mám jednoho kluka a to jsem měla císařák takže porod neznám 🙂 ale císařák není taky žádnej med 😵