Jaký máte názor na metodu PISCI a zkušenosti s ní?

lenceslava
2. lis 2010

Zdravím všechny.Najdou se nějaké snažilky které mají zkušenosti s metodou PICSI které nám rády sdělí svůj názor na tuto metodu?Předem děkuji

bruni
11. únor 2011

@luka2 díky za vyčerpávající odpověď 😉 doufám, že vám to vyjde 😵 uvažuju o tom také asi na třetí IVF. Ještě mi prosím napiš kolik jsi měla vajíček a embrií při 1.IVF, předpokládám že to poprvé bylo ICSI,že? A kolik stálo PICSI a kde?

luka2
11. únor 2011

I.IVF bylo v ISCARE Praha - z 13 folikulu bylo 11 oocytu, oplodneni bylo 5 normalne a 6 ICSI, spermiogram byla zase v poradku. Po 24 hodinach jich zbylo 9 - 1 nevyslo z ICSI a jedno z normalniho oplodneni, na treti den jich bylo pry 9 a na 5. den mi tesne pred transferem rekli, ze "je tam jedno dobre no a mozno tam jeste druhe najdu". Byla to otresna skusenost, zacala jsme na sale brecet, byla jsem totalne v soku ( jasne ze z tech hormonu ale hlavne to bylo strasne ponizujici zazitek. Otresna zkusenost. A to musim podotknout, ze jsem absolutne pozitivni clovek. Celou stimulaci jsem se drzela, myslela jsem pozitvne a v moment kdy ma byt clovek totalne v pohode mi nejaka silena embryolozka takhle necitlive zdelila informaci. Byla jsem z toho hotova!!!!!! Vedela jsem od zacatku, ze je to zle. Pociatal jsme s tim, ze do 5.teho dne klesne pocet oplodnenych vajicek na maly pocet ale aby nemeli v ISCARE nejaky slusny spusob zdeleni takhle ctlivych informacii jsme necekala. Samozrejmne to nevyslo a to byla i mje posledni navsteva ISCARE. Absolutne nedoporucuji! (a to bych se mohla rozepsat o moc vic co vsechno jsem tam zazila)
Pak jsem hledala nove centrum jiz na doporuceni mych kamaradek, ktere mely dobrou zkusenost a vyhral to Gennet v Praze. Chodim tam od zari 2010, udelali mi hned veskera vysetreni, jsou absolutne vstricni a profesionalni. S ISCARE se to neda vubec srovnavat. Chodim k MUDR. Langerove, ktera je fantasticka, dokonce mam i na ni cislo mobilu kdyby kdykoliv cokoliv! Sestry i ostatní doktori s kterými jsem prisla do styku jsou fakt absolutni jednicky. Jsem tady moc spokojena.
Na strankach Gennetu www.gennet.cz jsou informace i PICSI a cena je 1 -10 oocytu 17.000,-Kč. Mne k tomu jeste udelali i asistovany hatching u obou embryi. Myslim si, ze Picsi skutecne zvysuje sance na kvalitni embryjka.
Urcite to skus! Stoji to za to!

bruni
12. únor 2011

@luka2 díky za odpověď, měla jsem dost podobný osud při prvním IVF jsem měla 9 zralých vajíček a ICSI se jich oplodnilo jen4 a z toho po 4 dnech zbylo jen 1 embrio, taky jsem byla v šoku a taky se to nepovedlo 😒 vím že to PICSI dělají jen v několika carech zatím.

luka2
13. únor 2011

A v jakym CARU jsi byla ty? Jsi tam spokojena?

bruni
14. únor 2011

@luka2 já jsem v Pronatalu Praha, a jsem tam spokojená. Ale já nemám moc zkušeností z tohoto caru protože tam jedu jen na OPU a ET. Jinak chodím na utz a kontroly k mému obvodnímu mudrovi. Zatím tam na mě byli všichni moc hodní. Ale jak říkám, nic s nima neřeším, jen přijedu, pak ET nebo OPU a odjedu. Říká se, že je tam velmi dobrá laborka, a přesto mě zbylo jen 1 embrio takže opravdu těžko říct. My nemůžeme absolutně vědět co se tam děje když tam necháš vajíčka a spermie. Já věřím že se snaží. Ale kdo ví...

luka2
14. únor 2011

Aha, uz tomu rozumim. Ja jsem slysela jenom dobre veci o Pronatalu. Drzim palecky at Ti to brzo vsechno dobre dopadne. Ja cekam na vysledek krve, byla jsem tam rano. Bud ho budou vedet dnes kolem 17.00 nebo si mam zavolat zitra. Tak jsem strasne zvedava!

wobludka
14. únor 2011

Ahoj všem, o PICSI jsem se také zajímala a co jsem tak vyzkoumala, má to smysl hlavně v případech, kdy je špatný spermiogram a nedopadne dobře ani fragmentace DNA spermií (to je to vyšetření, o kterém se někdo výše zmiňoval). Mně embryoložka vysvětlovala, že vzhled spermie nevypovídá nic o tom, jestli nese správnou genetickou informaci. Ta se dá zjistit právě tou fragmentací, problém je v tom, že u tohohle vyšetření se ta spermie zabije. Pokud se tedy použije metoda ICSI, vybere embryolog tu vzhledově nejlepší, pokud PICSI tak tu, která by měla být geneticky v pořádku.

Příkladem může být náš případ, kdy morfologie byla obvykle 0, tudíž se ve vzorku nenacházely žádné normální spermie, ale fragmentace vyšla 15% (15% geneticky poškozených spermií), což je spodní hranice normálu. Embryolog měl tedy šanci 85%, že sáhne po té správné... Čím větší procento těch poškozených spermií, tím stoupá význam PICSI.

Jenom jsem trochu zmatená z těch pojmů - jestli jde o zralost nebo genetickou správnost (a do jaké míry to lze určit), tam my to není úplně jasné, ale třeba jde v podstatě o totéž. Neplést s PGD - tam se testují až embrya (snad to neotám 😅 )

Všem hodně úspěchu v boji s neplodností a pevné nervy!

luka2
15. únor 2011

@wobludka, genetickou správnost Ti nerekne vubec nikdo, ani embryolog ani zadna metoda. Tak az veda daleko neni. U Picsi jde o predvyber tech nejzralejsich spermii. To jsou ty ktere obsahuji ve svych receptorech protein který se nachazi i na vrchne casti obalu vajicka. Kdyby dokazala veda zjistit genetickou vybavu te ktere spermie, tak by se v tom pripade vubec nerodila deti s genetickym vadami.
P.S. U mne Picsi po dvou letech merneho snazeni zafungovalo. Moc vsem preji pozitivni vysledek!!!!

bruni
15. únor 2011

@luka2 tak to je super, moc gratuluju 😵 😵 😵 ať vše dobře dopadne 😉

wobludka
16. únor 2011

@luka2 taktéž gratuluji a díky za info - já jsem původně myslela, že je právě obarvují nějakou kontrastní látkou, nejspíš to bude nějaká jiná metoda...

bruni
2. bře 2011

tak mě druhé IVF nevyšlo, takže do dalšího pokusu jdu do PICSI. Pokud se někdo taky chystáte, přidejte se na pokec 😉

trudy
2. bře 2011

@bruni PICSI plánujeme nyní při druhém pokusu IVF, doufám že to pomůže, ale příjde mi to jako skvělá metoda. 🙂

bruni
2. bře 2011

@trudy ahoj, mě taky, teda zatím je to to nejvíc co asi můze být 🙂 a do jakeho caru jdete? my do Gennetu Liberec. Zatím jich moc není, ale tenhle je zrovna blízko kde bydlím, tak je to i výhodný. Musela jsem kvůli tomu změnit car, protože v Pronatalu to nedelají. A ty jsi měla pri prvním ICSI nebo bez?

trudy
2. bře 2011

@bruni My jdeme taky do Gennetu v Liberci. Při prvním IVF jsme měli ICSI a bohužel to nedopadlo. 😖

martina_z
2. bře 2011

Ahoj holky, taky o PICSI uvazuju. Druhe IVF me ceka nejdrive v kvetnu.

bruni
3. bře 2011

@trudy a kdy to planujete? a na prvni IVF jste byli taky v Gennetu?
@martina_z mě taky nejdriv v kvetnu, a ty jsi mela pri prvnim ICSI? a kam se chystas na PICSI?

martina_z
3. bře 2011

@bruni Chodim do Podoli, tam uz PICSI taky delaji, ale je to spis podpultovka 🙂 ICSI jsme meli, oplodnilo se vsech 8 vajicek, ale 4. den se polovina zastavila ve vyvoji. 2 byla na transfer, 2 nam zmrazili. IVF nevyslo, tak jsem se zacala chystat na KET, ale obe embrya se spatne rozmrazila. Docela velky odpad, 75%, tak bych priste rada PICSI, at zvysime sance. Kdyz embrya zacnou kapat 3. den a pozdeji, tak to je pry vetsinou vadnou sermii.

lenceslava
autor
4. bře 2011

Ahoj.V našem CAR sice PICSI dělají,ale jsou toho názoru že je to ještě v začátcích a výsledky nejsou až tak skvělé jak je propagováno.Chystáme se s manželem v létě na třetí pokus takže se uvidí co a jak. @martina_z o těch spermiích je to zajímavý.Měli jsme 7 embrií a po třetím dnu odpadli 3.Máme spg na.....Ale máme s manželem úmluvu že pokud by byl spg horší než při minulém pokusu(ten skončil mimoděložním těhu,což nás tak trochu drží nad vodou že se vlastně zdařilo) jdeme do dárce. Ale uvidíme co bude v létě.

bruni
4. bře 2011

@martina_z no právě mi měli poprvé 9 vajíček a oplodnily se jen 3 a po 4 dnech PK zbylo jen jedno embrio. Při druhém IVF jsme si dali bez ICSI protože máme skvělé spermio a neoplodnilo se ani jedno, prý ani jedna spermie nepronikla do vajička ☹ takže už to nechci riskovat a ted chceme PICSI. Nic lepšího zatím není, tak co můžem dělat že 😕
@lenceslava je to sice v začátcích ale mě ta metoda přijde dost logická, je to určo lepší než ICSI, kdy je to na embriologovi a o náhodě 😒

martina_z
4. bře 2011

@lenceslava Ptala jsem se na to Mudra u nas v CARu a rikal, ze je to jen spekulace, ze to priste dopadne lip. Ze je to pry novinka a ze je to samozrejme na mne, jestli to chci. Coz chci, je to pro me prijatelnejsi varianta nez darcovske spermie. Jen se vnitrne klepu, jestli neni chyba ve vajicku, to by bylo horsi. Prece jen spermii je relativne hodne, tak se da z ceho vybirat, ale kdyz je 8 vajicek a vetsina ne-li vsechny jsou blby, tak sance klesaji. MUDr. jeste rikal, ze by mi dal na priste asi trichu vyssi davky hormonu, at mam vic vajicek, kdyz byl ted takovy odpad. Jinak se 8-10 vajicek, z toho 6-8 oplodnenych povazuje za ideal.

Darovane vajicko pro me neni zadna tragedie v tom smyslu, ze necitim zadny geneticky imperativ: dite je toho, kdo si ho vychova a tento nazor s manzelem oba sdilime. Spis by me ale trapily dlouhe cekaci lhuty ve statnim CARu a nebo 100tis. v soukromem.

@bruni Tybrdo, to je fakt divny, ze se neoplodnilo ani jedno vajicko, kdyz mate skvele spermie. Takze nedoslo k transferu...musela jsi byt hrozne zklamana ☹

bruni
4. bře 2011

@martina_z no byla to hruza, je fakt že mě varovali, že bez ICSI jsou horší výsledky, chtěla jsem to zkusit a fakt to nevyšlo 😒 ale někomu to zase v pohodě jde takže nevím, těžko říct. Jediná možnost jsou další pokusy. Jinak se nic nezjistí 😖

martina_z
4. bře 2011

@bruni Mit dobry spermiogram, ICSI bych asi poprve taky nedavala. Podruhe uz bych ale neriskovala. Je sice mozne, ze to u Vas byla nahoda, ale proc ji trochu nepomoct, ze jo?

martina_z
4. bře 2011

Klinicka studie sice jen na 40 pacientkach, ale pomerne zajimava:

http://www.praktickagynekologie.cz/pdf/pg_10_04...

lenceslava
autor
4. bře 2011

@martina_z zajímavé počtení. Ze mě nikdo nedostane víc jak 7 použitelných oocytů,při prvním i druhém pokusu to tak bylo.A dávky léků jsem měla celkem vysoké při druhém 225j puregou 6 dní +další tři dny 150 + menopur.Při prvním to bylo150j puregonu 6 dní,další 3 dny 175+menopur a další 4 dny 225 + menopur,Suma sumárum rozdíl v dávkách veliký a výsledek stejný(jen u prvního jsem měla dlouhý protokol a u druhého Antagonista(ten byl pro mě lepší,a o dost rychlejší)Zajímalo by mě co by se muselo udělat abych měla třeba 15 vajíček.Ale mě stačí samozrejmě 4-5 ale hlavně at jsou ok a už se konečně po 5ti letech zadaří.

martina_z
4. bře 2011

@lenceslava Taky jsem ted stimulovala v protokolu s antagonisty a mela jsem 150j Gonalu (pri posledni davce 75j). Po 10 dennim davkovani jsem sla na OPU, takze ficak. Ale 7 vajicek neni vubec spatny vysledek, jen ten zatracenej spermiogram. Jsem zvedava na svuj dalsi pokus. Chlapovi jsem ted nakoupila Eregma MAX a nejaky caj na zvyseni plodnosti. Sice vitaminum uz moc neverim (MM mel predtim Selzink), ale co kdyby, ze jo, at mame aspon dobry pocit, ze neco delame.

martina_z
4. bře 2011

@lenceslava Napada me - ciste laicky - jestli by u Tebe nebyl lepsi kratky prokol s agonisty? Treba je to blbost, co ja vim, ale rika se, ze se dava tam, kde je nizsi odezva vajecniku.

bruni
4. bře 2011

@martina_z tak to potvrzuje to co jsem slyšela, že je tam 55% úspěšnost narozdíl o 33% u normo. TO je super ne? 🙂 rozhodně to stojí za pokus 😉
já měla taky krátký protokol, vysoké dávky 225j. stále a poprvé 9 zralých vajuch a podruhé 7 zralých, takže taky ne hodne ale stačí 😀 doufam ze to nebude klesat, mela jsem pauzu mezi IVF jen dva mesice, tak to snad bylo tim ten pokles. Ted chci pockat, ale nevim zda to vydrzim a zda to ma smysl a ma to na neco vliv, jeste jsem se neptala.

martina_z
4. bře 2011

@bruni Vzorek 40 je dost maly a muze tam byt i pomerne velka vyberova chyba, ale je to aspon voditko. Mam jeste cas o tom popremyslet 🙂

lenceslava
autor
4. bře 2011

@martina_z no to máš pravdu že byl lepší. ted bude zase.Eregmu jsme taky zkusili,koupila jsem dvě balení a baštila jsem i já,ale výsledek říct nemůžu protože jsme ji jedli před vánoci a další balení už jsem nekupovala,radši si ty peníze schovám na další pokus.

lenceslava
autor
4. bře 2011

@bruni to jsi tedy měla hodně krátkou pauzu,já mám roční.