Jaký máte názor na metodu PISCI a zkušenosti s ní?

lenceslava
2. lis 2010

Zdravím všechny.Najdou se nějaké snažilky které mají zkušenosti s metodou PICSI které nám rády sdělí svůj názor na tuto metodu?Předem děkuji

wrtulka
17. srp 2011

@soncamar nelitovat nelitovat...
není mi ještě 30..a manžel je stejně starý..
ta fragmentace DNA nám dopadla katastrofálně 52% poškozených..takže jednoznačný názor doktorů - ať jdeme do dárce ☹ ☹ a to nám řekli po 1/2 roce snažení před 1IVF...takže i proto jsme volili tenkrát Helios.. kde jako v jediném nabízeli PICSI

soncamar
17. srp 2011

@wrtulka :( tak věkem to skutečně nebude :( Máš pravdu, že 52% spermií s poškozenou DNA je skutečně mnoho :( Podle mnoha studií stačí už když jich je špatných 30 % na to, aby byla snížená úspěšnost reprodukce :( I já si myslím, že pokud tu nezabralo PICSI, tak už nezabere nic:( Možná jedině zkusit nějaké antioxidanty do stravy zařadit manželovi-ale to jste jistě zkoušeli. S poškozením DNA bývá spojeno i mnoho dalších defektů spermií, které se promítají do schopnosti oplodnit vajíčko a do vývoje emrya. A tyto defekty nemusí být řešitelné metodou PICSI, bohužel. Další věc také je, že existuje něco, jako genetická inkompatibilita. To znamená, že určití jedinci se k sobě reprodukčně nehodí. Po splynutí jejich gamet může vzniknout nevhodná genetická kombinace a příroda zavelí a řekne, že prostě ne :( Na světě existuje spousta párů, kterí jsou klidně i naprosto v pořádku a miminko se nedaří a nedaří, tak čím to vysvětlit?Je to škoda...

wrtulka
17. srp 2011

@soncamar no antioxidanty jsme samozřejmě zkoušeli, jedl dlouhodobě kyselinu listovou (ta má být taky na to DNA) pak vitamín C..a další vitamíny..zkoušeli jsme toho víc..ale zjistili jsem jedinou věc..zlepšilo se mu to 2x vždy když měl ideálně klidné období bez žádného stresu...bohužel většinu roku takové období nemívá a to má relativně normální práci..ale on si věci dost bere..hodně si je pak řeší v hlavě..v noci z toho nespí...a tak dál..prostě 2x to bylo lepší jednou dokonce se doktor radoval že by to snad šlo i oplodnit bez ICSI samozřejmně že nevím jaká byla fragmentace DNA zrovna v té dané várce...ale předpokládám že lepší ..
takže u nás je to nervy věk nevěk..
pak taky to bude asi tak že u mě čím víc vajíček tím menší kvalita..odpovídá tomu i to že při 12 zralých vajíčkách se mi jich oplodnilo 7 z 18 zralých se mi jich oplodnilo 14 ale z 5ti vajíček se mi jich oplodnilo 4...a z nejmenšího počtu bylo nejlepší embrio..já vím třeba to bylo jen štěstí..i když pak se mu u mě nelíbilo takže nic..ale psala sem si s doktory z jiných center a teorie že čím víc vajíček tím nižší kvalita je docela známá..taky mám pocit že se mým vajíčkům asi ne úplně líbí na miskách..a k tomu tohle.. výsledek..já sem sice zdravá ale s manželem..je to komplikované..
holky já neříkám že PIcSI k ničemu není jen že nám k ničemu nebyla..a taky říkám to že Helios není špatný..mají tam opravdu nejnovější technologie..však i proto jsme tam rok chodili..ale to že pan doktor Text se na pacientky dívá přes peníze je známá věc..a že tam vydělávají a to hodně je taky pravda. Když vám napíšu že právě tam se mi stal "úžasný" zážitek a to ten že při odběru vajíček jsem ležela na stejném pokoji..no vedle mě ležela paní co šla na interupci! Takže nejdřív vezli jí na interupci a pak mě na odebrání vajíček nebo obráceně..nevím to tam někdo nezvládl! Já to nedokázala rozdýchat 😖 😖 😖 😖 No a co mě taky mrzelo bylo že místo aby mi doporučili třeba zkusit tu minimálku nebo native tak mě místo toho radili PGD a dárce a dárkyni a darovaná embria..což je všechno pálka jak sviňa...
takže neříkám že tam nejsou dobří jsou...ale..

meggar
17. srp 2011

Omlouvám, se, že vám sem tak lezu, ale probíráte tady DNA fragmentaci, se kterou jsme měli taky problém. Budu se opakovat, ale my měli poškozených 80% spermií a první dvě IVF dopadly katastrofálně(to jsme ještě o DNA fragmentaci nevěděli). Při 3. IVF jsme měli PICSI a povedlo se 😉 V prvním CARu nám navrhovali dárce hned, ale ve druhém nám řekli, že máme zkusit půl na půl manželovo sperma a dárcovské a uvidíme, jaký je mezi tím rozdíl, aby se nám nestalo, že nebudem mít k transferu nic. Sice jsme to odmítli a použili jen manželovy, ale i tak mě to překvapilo, že nás nehnali hned do dárce.

petrita83
17. srp 2011

@petronela82 jukni do alba :D

petronela82
17. srp 2011

@petrita83 - fotečky, jsou nádherné, a kolikátý jsi tt, dej ti to do blogu ať se ti to objevuje - a co screening, kdy že jdeš?

soncamar
17. srp 2011

@meggar super megar, mam radost, kdyz na 80 % spermiich se spatnou DNA zabere PICSI,tak to o necem svedci, ja te metode fakt davam hodne...

soncamar
17. srp 2011

@wrtulka ja nevim, wrtulko,proste podle me kdyz chodis od centra kcentru a nikde Ti nepomuzou,tak to proste pravdepodobne nejde:( ze se jednou ze sta pokusu podari embryo, to skutecne nic neznamena,navic to nevypovida nic o tom, jak by se dale vyvijelo po transferu. Nekdy se vyviji embryo i ze spermie s poskozenou DNA (pokud je to pozkozeni male) a ten vyvoj se zastavi klidne az behem tehotenstvi a dojde k potratu :( Fakt nechci nikoho obhajovat,ale nedivim se nikomu, kdo vam kdy nabidl darce ... Ikdyz samozrejme nejvice ze vseho bych Ti prala vase vlastni mimco! Jinak ten stres je na spermie fakt potvora...to mas recht...

petrita83
17. srp 2011

@petronela82 teď jsme 9+4 😀 , další kontrolu máme 29.8 a na sreening se musim objednat, jdu to udělat 😉 pořád na to zapomínám!

petronela82
18. srp 2011

@petrita83 - no ono to utíká já byla na screeningu ve 13 tt a týden před tím na krvi, to už máš za čtrnáct dní - nic neodkládej 😉

petrita83
18. srp 2011

@petronela82 díky!!!no už jsem to napravila 😀 29.8 utz, snad průkajda , krev atd..a 3.9 screening...neni se čeho bát, viď?já si přijdu najednou nějak mimo 😉 taky teď mám trochu jinej fofr..zítra se vdávám 😀

petronela82
18. srp 2011

@petrita83 - ničeho se neboj, a na creening se těš, vše bude O.k. a hlavně vem sebou novomanžela 😀 bude koukat jak puk, i s tím největším drsňákem to zamává => a gratuluju ke svatbě - mladá paní 😀 😀 😀

hanulka0102
18. srp 2011

@soncamar Hm, souhlasím. Vím, že v Heliosu neradi děljí transfer, když jsou embrya špatná a raději šetří pokus na pojišťovnu. Možná wrtulce navrhovali dárce, případn dárcovské vajíčka, protože by se to dalo částečně zaplatit z pokusu na pojišťovnu, takže by to nebyla taková pálka....
@wrtulka taky se nechci nikoho zastávat a nikoho obhajovat, jen bych si možná nebyla tak jistá tím, že ti v L'artu z nejmenšího počtu vajíček udělali nejlepší embryo...je to jen o tom, jestli ti řekli pravdu, ukázali tvoje embryo...taky to asi nejsi schopná porovnat s tím, co bylo předtím...výsledek byl stejný... Většinou uvěříš tomu, čemu chceš...

wrtulka
19. srp 2011

@hanulka0102 vzhledem k tomu že jsem v Lartu měla Ačkovou morulku která se nerozpadala a nebyla opožděná..kdež to v Heliosu jsem 5tý den měla morulku..která opožděná byla plus dvě blastocisty které byly jakž takž...říkali mi to i Heliosu že se určitě všechny nezavrtají že nejsou vhodná ani na maražení že jsou opožděná a ne dobré kvality...
takže snad věřím spíš tomu co mi řekli doktoři

soncamar
19. srp 2011

@wrtulka ale ty blastocysty wrtulko vznikly z morulek...a nemuzes vedet, jestli by v Lartu z te morulky vznikla blastocysta hezka, skareda, nebo jestli by vubec vznikla, jestli by nebyla opozdena...to je hrozne tezky...moruly jeste vznikaji pomerne snadno, tak nejak setrvacnosti by se snad dalo rict...No preji Ti,aby tva teorie byla spravna a uspesna,ale mam strach, aby jsi nepromarnila vek, kdy jsi schopna bezpecne donosit ditko ve sve deloze zbytecnymi pokusy o IVF z vlastnich gamet. Napriklad ja to mam tak, ze bych radeji darovane vajicka nebo spermie nez adoptovane ditko-pokud je to mozne, samozrejme...

soncamar
19. srp 2011

@hanulka0102 taky si myslim, ze to tak nejak muselo byt

hanulka0102
19. srp 2011

@wrtulka A kolikátý den ti tu morulku zaváděli?

wrtulka
19. srp 2011

@hanulka0102 4tý den byla A čková a bylo to už něco mezi morulkou a balstocystou

hanulka0102
20. srp 2011

Nechci si hrát na nějakého odborníka 🙂 ale docela podrobně nám to embryoložka u pohovoru vysvětlovala, jak je důležité zavádět až 5. nebo 6. den blastocysty , aby se vidělo, že se dobře vyvíjí. Protože do moruly dojdou skoro všechny. Ale největší selekce je pak v blastocystách a jejich kvalitě. Takže čistě teoreticky, v Heliosu jsi mohla mít taky 4. den krásné morulky...ale 5. nebo 6. den už tak hezké nebyly...Je to fakt jen pohled na věc. Já třeba vím od kamarádky, jak v některých centrech 3. den zavádí několik embryí a další hromadu mrazí, přitom by je stačilo nechat růst dál a vybrat ty nejlepší

wrtulka
20. srp 2011

@hanulka0102 to je těžké chdila sem před cca 3mi lety holčina..při IVF v jiném caru než Heliosu nevím teď kam chodila..jí zaveldi 3 embira špatné kvality snad 3denní kultivace a jedno bylo 6ti buněčné..jendo snad jen 2budněčné..myslím že byly snad i Céčkové kvality..dávali jí tři právě proto že nevěřili že se vůbec nějaké chytí..chytla se všechna!!!! Dnes má tři krásné dcery!Pokud by je kultivovali v Heliosu tak předpokládám že by ta holčina byla bez transferu..protože by ta embria skapala na miskách a teď babo raď jak to je..podle mě 90% ženských nebo spíš jejich embrií vyhoduje super extra vypiplané prostředí speciálních misek a nevím jakých dalších výhod Heliosu. Ale ne každému embriu se líbí na misce a pak je lepší zavést dřív..proto jsme už ani nechtěli 5ti dnní kultivaci..radši dřív zpět..pro jistotu
Jako my šli do Heliosu s tím že tam mají nejlepší technologické vychtávávky a abysme pro těhotenství udělali maximum. Nicméně prostě u nás to nebylo to pravé..

wrtulka
20. srp 2011

@hanulka0102 a ještě já neměla 4tý den v Heliosu krásný morule..mě se většinou embria zastavovala na úrovni třetího dne..ale proč? jeslti jsou špatná vajíčka?To se vyšetřit nedá bohužel. Mohlo to být tím že jsem těch vajíček měla prostě jen hodně. Existuje dost logická teorie..čím víc vajíček tím menší kvalita..Pak by problém vyřešila minimální stimulace případně native..Jenže my k tomu ještě máme problém ve spermiích..a to už doktoři neví co s tím..
nebo se vajíčkům jen nelíbí na miskách..protože upřímně na mě nikdo do dneška nic nenašel - a to sem těch vyšeření taky prošla x! Prostě jsem zdravá když pominu že mi IVF na nějakou dobu vždycky rozháže hormony..ale bylinky to srovnají..
Takže když mě pak pan doktor Text radil abysme šli do dárce a i navíc do dárkyně.. nebo do darovaných embrií..tak mi to připadá jako tahání peněz..jo a nebo když mi radil abysme do dalšího cyklu šli zase s PGD taky nechápu když jsem za celou dobu IVF neměla snad ani jedno embrio co by se dalo vyšetřit ..

soncamar
20. srp 2011

@wrtulka Wrtulko mám pouze drobnou poznámku. Věř mi, že z odborného hlediska na teorii " čím víc vajíček, tím menší kvalita " bohužel není vůbec nic logického...

soncamar
20. srp 2011

...a každý, kdo zná základní principy oogeneze mi v tom musí dát za pravdu...

wrtulka
20. srp 2011

@soncamar tak to mi prosím jako laikovi trochu rozveď..

wrtulka
20. srp 2011

@soncamar psala jsem si s dost doktory a z různých centrer když jsem se rozhodovala po druhém IvF co a jak dál..chtěla jsem vyzkoušet minimálku právě proto že jsem doufala že čím míň bude vajíček tím budou kvalitnější..jak vajíčka tak pak následně embria..
a doktoři mi dost často odepisovali v tomhel smyslu že pokud jsem měla 24 vajuch že nemusely být tak kvalitní..

soncamar
20. srp 2011

už mi teď klesají víčka a je to na více řádků, ale zítra vysvětlím proč, třeba mi také dáš za pravdu 😉

soncamar
20. srp 2011

a ještě , k těm doktorům-je smutné, že lékaři i ve své problematice často operují pouze s povrchovými znalostmi..myslím, že o tom jsi se už i sama někdy přesvědčila na vlastní kůži. Mě to prostě ve škole naučili jinak...Ale dnes už dobrou... 😔

wrtulka
20. srp 2011

@soncamar tak mi prosím napiš pak do IP ať je to mimo téma o PICSI díky těším se

hanulka0102
21. srp 2011

muzete na tema minimalni stimulace zalozit nove tema? taky by me zajimaly nazory jinych...a at to nemotame sem 🙂 dik

hanka1011
24. srp 2011

Ahoj holky, tak zpet k PICSI. Vrele Vam tuto metodu doporucuji, tady je muj pribeh: Zacli jsme nejakymi pokusy v Repromede, pak v Unice, nakonec jsme presli do Heliosu..kde zjistili, ze ma manzel nejaky problem se spermiemi (polamanou DNA) a doporucili nam PICSI. Vysledek: Z deviti vajuch 7 oplozeno, 4 krasna embrya, v listopadu cekam 1 miminko a tri mame jeste v mrazacku 🙂 . Skoda, ze na to neprisli drive nekde jinde, tech penez, co jsme za jeden cyklus nechali v predchozich pokusech a to nemluvim o case..😠 V Heliosu nas to vyslo sice nastejno,ale meli jsme k tomu PICSI