Je pro CAR nutná laparoskopie?

misutka007
12. pro 2011

S manželem se pokoušíme o mimčo už rok a půl. Absolvovali jsme nějaké vyšetření (já i on) a vzhledem k pokročilému věku zvažujeme už zcela reálně nějaké CAR. Můj doktor mi ale ještě před tím doporučuje laparoskopii. Tvrdí mi, že tomuhle vyšetření se nikde nevyhnu, že mi ho stejně na kterékoliv CAR nechají udělat. Tak mě zajímá, jaké máte zkušenosti? Přiznám se, že se toho trochu bojím. Už jsem absolvovala HSG metodu, ale vyšla tak napůl...tj. vaječníky můžou a nemusí být průchodné ☹. Děkuji za odpovědi.

samson
12. pro 2011

zdravím - tak nevím zda by tě v každém CAR poslali na laparku, mně říkali v CARU, že je to zbytečné. Nakonec mě na ní poslala můj obvodní gynekolog - a 3 měsíce po laparce jsem otěhotněla (po dvou letech snažení) Nyní čekáme druhé a bylo hned na první pokus 😀 Já si myslím, že se není čeho bát - každopádně je to operace.

blondynka400
12. pro 2011

Nutné to 100% není, ale je to časté a ve velké části center asistované reprodukce umělé opolednění ani bez předchozí laparky neudělají, v tom má doktor pravdu. Zas na druhé straně laparoskopie je jediná metoda, kdy se opravdu zjistí stav pohlavních orgánů... Jestli nejsi "nejmladší", nebránila bych se tomu 😉

luciebx
12. pro 2011

ja sem na laparku sla dobrovolne.. spis sem si ji vydupala.. sla sem i na rentgen vejcovodu coz je bolostive jako blazen ale laparko mi vyslo dobre a 5 mesicu na to sem byla tehotna.. mozna to ne kazdymu pomuze ... ale me aspon rekli co nasli a co je v pohode.. ja cely zivot s tim ze mam nepruchozi vejcovody co mi delali laparko naposled v cr.. a kdyz sem na to sla v anglii rekli ze mi vubec nic neni a ze ani srusty tam nejsou.. a mimi mame.. mozna bych to riskla. vsak to neboli

caricia1
12. pro 2011

Já jsem na laparoskopii byla poslána v r 2008 gyndr,když jsem řešila že se nám nedaří.A nezadařilo se stejně.Až ted po IVF.A v CARU mi bylo řečeno že na IVF laparoskopii ani nepotřebuju.Držim palce! 😉

dlabinecka
12. pro 2011

Tak já podstoupila laparoskopii, je to otázka dvou dnů ve špitále a otěhotněla jsem do měsíce, já bych do toho šla...

tercina
12. pro 2011

Já šla na laparku taky dobrovolně. Ve finále to nic nebylo. 2 dny ve špitále a 3 malé jizvičky, které se "zatáhnou".

petra.happyday
12. pro 2011

No já podstoupila laparoskopie tři....podle doktorů jsem měla údajně neprůchodné oba vejcovody a žádnou šanci otěhotnět přirozenou cestou. Měla jsem za sebou potrat, čtyři neúspěšné inseminace, dva neúspěšné pokusy IVF...no a svého vysněného štěstíčka jsme se dočkali po nekonečných šesti letech a to bez pomoci lékařů....takže je jasné, že se někde chybička vloudila 🙂

leeela
12. pro 2011

Za mě bych do toho šla - tři roky jsme se snežili zbytečně. Letos v květnu byla laparka, kde mi zjistili endometriozu IV. stupně...Možná kdybych na ni šla dříve, nemusela jsem se trápit bolestivou MS a už jsem mohla mít prcka 🙂
Teď už se mi jizvičky roztahují zvětšujícím se bříškem 🙂

holubice.petra
12. pro 2011

mě v caru na ní taky poslali sice až po několika nezdařených pokussech...nakonec nic nezjistili ale vůbec toho nelituji ani to nebolelo a jizvičku mám jen jednu a to přímo v pupíku a není vůbec vidět...já bych laparku neodmítala přeci jen ultrazvukem není vše tak dobře vidět....

crca
13. pro 2011

Mě se zeptali po 3 letech ježdění do Caru"jé vy jste nebyla na laparce? 😀 "tak říkám že ne..........,další pokus vyšel se //,byť to skončilo zamlklým těhu,ale půl roku na to se zadařilo na 200% tak už to asi pak neřešili 😀

denousek
13. pro 2011

ja jsem byla na laparce kvuli mimoděložnímu těhu..a žádná hruza fakt..bála jsem se toho jako čert kříže ale nebyl vubec duvod... jen usnes a vzbudis se na dospavacim pokoji a převezou te na tvuj nic to neni...nebo se toho jje to pro dobrou vec... bio hodiny uz ti celkem tikají ,není na co čekat... můžete dalsi rok zkouset pres car muzou te poslat na IUI toje ale v pripade nepruchozich vejcovodu taky nna nic...nechej si to zkontrolovat at mas klid bude to hned za tebou a budes rada uvidíš..držím pěsti

mufinka26
13. pro 2011

já nebyla 😀

luucia
13. pro 2011

mě dr v CARu řekla, že na laparku posílaj až po nevydařeným 1.IVF nebo když byly nějaký záněty v dutině břišní, operace,... 😉 já na laparce nebyla a vyšlo to i bez ní 😵

sysysy
13. pro 2011

Nebyla, ale chtěla jsem, jenže mi bylo řečeno, že z mého hormonálního profilu je jasné, v čem je problém, takže lapárka by byla až ta poslední možnost kdyby se IVF nezdařilo.....

verry
13. pro 2011

ahoj, mě v CARu poslali až po dvou neuspěšných pokusech IUI, ale jsem rada-člověk aspon ví jestli je ok nebo ne. Není čeho se bát, šla bych do toho klidně znovu. 🙂

petrufa86
13. pro 2011

Mě na ni v CARu poslali jelikož jsem měla na vaječníku cystu. Odstranily ji a přitom se podívali na ostatní orgány a na nic nepřišli. Aspoň vím, že uvnitř jsem v pořádku.

monivo
13. pro 2011

Taky jsem podstoupila IVF, ale problém byl u manžela, takže vyšetření typu laparoskopie by byla zbytečná. Já bych nejdříve zašla do CARu a ať tam rozhodnou, co je třeba. Kamarádka se snažila otěhotnět 3 roky. Manžel byl na spg, že je v pořádku. Pak se objednali do Gennetu a tam mu řekli, že jeho spg rozhodně v pořádku není, že přirozené těhotenství nepřipadá v úvahu. Takže i proto bych, co se týče vyšetření muže, raději zvolila CAR.

aajina
13. pro 2011

Laparoskopie je užitečná věc, zjistíš aspoň jak na tom jsi.Bylo by škoda ji neudělat a zbytečně třeba zkoušet IUI a pak mít neprůchodné vejcovody.Navíc mám několik kamarádek které po laparo spontánně otěhotněli.

jankadudova
13. pro 2011

Ahoj, je to skoro vsude standartni postup a je to tak spravne. Pak se muze stat, ze zena bude sypat penize za ruzne metody a pritom ma nepruchodne vejcovody apod. Je to zakladni metoda, uzitecna, neboj se toho vubec. Druhy den pujdes domu.

ivkaj
13. pro 2011

Ahoj, já si o laparoskopii řekla sama po dvou neúspěšných IVF, kdy jsme vždycky měli ukázková embrya a nechytlo se ani jedno.

boudova
13. pro 2011

Já šla na laparku v CARu, objevili endometriozu. Fakt to nic není, jeden den nástup, čekání na operaci - to bylo nejhorší - a druhé den ráno, sotva jsem se stihla nastnídat, si mě vezl muž domu. Považuji to za standardní vyšetření při neplodnosti - pokud neobjeví dříve jiný důvod. Naopak bych se zlobila, kdyby mi jí neudělali. A jak už tu někdo psal - taky se mi dneska natahujou jizvičky rostoucím bříškem. Držím palce. Nám to trvalo 3,5 roku...

puckal
22. pro 2011

Ahojky, já jdu v lednu do IVF a na laparce jsem nebyla. Můj Dr. chtěl, ale já v té době nechtěla , potom udělaly horm.profil a manža spg a další vyšetření již v CARu a prý je jasné kde je problém, u mě v PCO a manža má menší počet spermií, tak jsem se ptala v CARu, zda jí mám podstoupit, a prý ne 😉 Řekli mi, že když vědí, kde j eproblém, není potřeba, protože vše tím IVF obejdou.

verru
22. pro 2011

Já tedy měla 2x neúspěšné IUI, IVF i KET a na laparku mě nikdo nehnal. Záleží v čem je příčina. U mě byla nalezená přičina jinde, takže jsme se o tom vůbec nebavili. Nejprve bych šla do CARu a ať rozhodnou oni. Můj gynekolog také chtěl, abych tam šla s co největším počtěm vyšetřením, ale oni si v CARu udělali stejně všechno znovu a sami...

petra878
29. pro 2011

Mne taky moje gynekolozka chtela poslat na laparoskopii, ale kdyz se zjistilo, ze jsou spatny spermie, tak jsme to zavrhli, k nicemu by to nebylo...kdyz uz musis na IVF a delaji ti transfer embrya, tak uz je jedno, jestli mas nebo nemas pruchodny vejcovody prece 😉

marinka
29. pro 2011

Já jsem jezdila do CARu ve Zlíně a chtěli mě před IVF poslat na laparku, ale odmítla jsem to a chtěli jsme jedno IVF zkusit bez laparky a nebyl to problém. Dr. mi řekl, že záleží jen na nás, jak se rozhodneme..

eli2011
29. pro 2011

souhlasím s petra878, pokud by jsi šla rovnou na IVF s transferem embrya, tak by byla laparka zbytečná. Spší bych počkala až do centra co zjistí a když to bude nezbytné, pošlou tě rovnou oni... 😉