Kyselina listová v tabletách

simone5
4. dub 2016

Milé dámy, zajímalo by mě, zda je tu někdo, kdo si myslí, že dodávat tělu kyselinu listovou formou tablet je v případě pestré stravy zbytečné? Nepište mi prosím, proč jste ji braly nebo proč ji berete, o zázračných účincích kyseliny listové je plný internet. Mně by spíš zajímalo, zda je tu někdo, kdo si myslí, že je to tak trošku tah farmaceutických firem a proč si případně myslíte, že brát kyselinu listovou v tabletách je zbytečnost. Ráda bych si na to utvořila vlastní názor, ale z rešerše internetu mám pocit, jako by braní kyseliny listové v tabletách byla nutnost, na které se shoduje celá odborná veřejnost. Je tomu skutečně tak? Ne, že bych chtěla podporovat nějaké konspirační teorie, ale chtěla bych znát i jiný názor a na základě toho se mohla rozhodnout, zda ji užívat či ne. Díky všem, kteří poradí! 🙂

bajana
4. dub 2016

Veľmi zvláštny dotaz - hľadáš niekoho, kto ti napíše, že nemusíš brať kys.listovú? Načo je to dobré? Však ju neber, keď nechceš. Kyselina listová v tabletkách samozrejme nie je nutnosť (inak by ľudstvo dávno vymrelo), ale je to úplná maličkosť (navyše veľmi lacná), ktorou môžeš podporiť zdravý vývin svojho dieťaťa a zároveň ňou ani nič nepokazís. Len naozaj nepatrné zvýšis príjem zlých farmakofiriem 🙂

comadreja
4. dub 2016

Doporučuji dve lzice susenych psenicnych klicku denne behem prvniho trimestru, maji vysoky obsah kys.listove v prirodni forme a navic spoustu vit.B na dobrou naladu 😊

simone5
autor
4. dub 2016

@bajana Já jsem tušila, že někdo si neodpustí takovouhle odpověď. 🙂 Nehledám nikoho, kdo mi požehná nebraní kyseliny listové - jen chci vědět, zda se někdo vědomě rozhodl dodávat tělu kys. listovou jinak a proč místo toho nedal přednost tabletám. Já ve svém životě upřednostňuji dodávat tělu vitamíny přirozeně, všude na internetu ale čtu, že v případě kys. listové to nestačí a protože jsem bytost přemýšlivá, zajímá mě, zda je tomu opravdu tak, anebo je to jen další z chytrých marketingových tahů. Myslím, že není nic zvláštního na tom některé věci nebrat automaticky, ale chtít je pochopit víc do hloubky.

@comadreja Děkuji za konstruktivní odpověď! A mohu se ještě zeptat, kde se dají klíčky sehnat? A ty ses tedy obešla bez kyseliny listové v tabletách?

comadreja
5. dub 2016

Klicky mivaji skoro v kazde zdrave vyzive, balicek stoji okolo patnacti korun, jelikoz jsou suche tak ja je zapijela. Nekdo si to ale micha treba do kase ke snidani, je to jedno. Ja taky nejsem pro tabletky, kdyz to jde jinak 😊 Kys.listovou jsem uzivala jen takto. Obe deti 14 let a 14 dni jsou zdrave. Radim se o techto vecech s dietologem, ke kteremu chodim uz od tehotenstvi se starsi dcerou. Prijde mi smysluplne doplnovat ziviny formou, ve ktere se vyskytuji v prirode. Samozrejme jsou pripady kdy to jde jen tabletkami a tam je taky vyuziju.

simone5
autor
5. dub 2016

@comadreja Přesně tak, souhlasím se vším. Děkuju za odpověď! 🙂

comadreja
5. dub 2016

@simone5 Rado se stalo 😊

misamat
5. dub 2016

Ja si v obou tehotenstvich kyselinu listovou koupila, ze ji budu poctive brat, ale nakonec jsem vzdy uzila jen par tablet ze zacatku. Nedelala jsem to ze zadneho duvodu, proste jsem parkrat zapomnela, obcas si ji vzala, obcas ne. Moje gynekolozka mi na to rekla, ze v tehotenstvi nebrala nic, ze staci pestra strava, takze me trosku uklidnila. Naopak jsem brala poctive napr. zelezo, protoze jsem byla dost chudokrevna.

konekokira
5. dub 2016

Ahoj, známá PA mi řekla, že listovka je dobrá akorát před otěhotněním a první tři týdny, pak už je její zvýšený příjem zbytečný, takže jestli máš pestrý jídelníček a jíš opravdu zdravě, tak ji brát nemusíš 🙂 Já teda sem tam beru železo, protože každá žena v těhotenství trpí sníženým obsahem železa. Ale mé kamarádky nebraly nic a jak mají zdravé dětičky 🙂

comadreja
5. dub 2016

@konekokira Takze v podstate kazda, ktera otehotni neplanovane a zjisti to po 3 tt nema moznost to nijak ovlivnit at stravou ci tabletkami a presto se rodi tolik zdravych deti 😊

konekokira
5. dub 2016

@comadreja No, asi tak. To máš tak, že třeba u jedné mamči z xx maminek se objeví postižené dítě a zrovna měla málo listovky, tak to prostě naordinují všem... Preventivně 🙂 jako z potravy získáš listovku naprosto dostatečně, pokud teda jíš opravdu zdravě

simone5
autor
5. dub 2016

Hmmm, děkuji za diskuzi, ženy, přesně něco takového jsem potřebovala. 🙂 Trošku si vyměnit zkušenosti, názory a tak a vlastní úsudek už si klidně udělám sama, tak vám moc děkuji za sdílení!

luj89
5. dub 2016

Tak já jsem taky ve fázi váhání a rozhodování se 🙂. Osobně jsem spíše proti různým doplňkům stravy a zvlášť v těhotenství, ale dočetla jsem se, že kys. listová je jeden z mála vitaminů, které je lepší brát ve formě tablet z důvodu nízkého obsahu v tepelně upravených potravinách. Ale to s těmi pšeničnými klíčky nezní vůbec špatně ;). Jen nevím, jestli 2 lžičky nejsou málo..

comadreja
5. dub 2016

No ja jedla dve polevkove lzice..a urcite nechci nikoho presvedcovat. Psychika dela taky divy a podle me je lepsi to cemu veris.

gepe
5. dub 2016

@comadreja co mam jist ja, kdyz moje telo nestepi a nemetabolizuje vitaminy ready B, vcetne listovky?

luj89
5. dub 2016

@gepe To bych spíš řešila se svým lékařem než na diskusi na MK...

gepe
5. dub 2016

@luj89 🙂 ja to mam pokryte cistymi folaty. Ale nektere zeny to muze zajimat, kdyz priroda je take mocna...

comadreja
5. dub 2016

@gepe Tak to slyším poprve v zivote, o tom nemam zadne informace. .

simone5
autor
6. dub 2016

@luj89 To jsem právě taky četla, a proto jsem založila tuhle diskuzi. Nevím totiž, nakolik jsou podobné informace skutečně relevantní a co už je prostě jen marketingový tah který se pak všude omílá. To o té tepelné úpravě jsem četla taky, na druhou stranu kromě jater a nevím ještě jakému masu je listovka i v mnohé zelenině a my třeba jíme hodně syrové zeleniny.

S manželem jsme našli toto:

https://www.youtube.com/watch?v=1s1pWw2xV-U

o kyselině listové v 22:49 minutě. Takže za sebe bych řekla, že kys. listovou jde dostat do těla přirozenou cestou, ale je to náročnější. Za sebe si říkám, že na jaře a v létě to může jít i přirozeně a v zimě jen pro svůj dobrý pocit klidně dodávat v tabletách, Co myslíte?

nazka
6. dub 2016

@simone5 mně třeba doktor říkal, že když jsem prvně těhotná, tak není nutné žádné takovéhle doplňky, ať se ví, zda zdravé mimi dokážu sama i bez pomoci. Říkal, že v případě několikátého potratu by mi to už doporučoval. Takže asi tak 🙂

papaja28
6. dub 2016

Bez potravinových doplňků ano, pokud máte dobrou, zdravou a vyváženou stravu. A to při dnešních podmínkách v obchodech není moc reálné. Vždyť kupujeme citróny, ve kterých není vitamín C. Je více v bramborách. Takže za mě bych doporučovala přírodní doplňky stravy, né lékárnu a chemii. A raději si vezmu na podporu svého zdraví, než riskovat, že se mi miminko nenarodí zdravé. Doktor je jen lékař, každý má jiné názory. Jenže dnes je doba, že co řekne doktor je svaté...

nupta
6. dub 2016

Pokud jíš vyváženou stravu, jsi mladá, zdravá a můžeš jíst všechno, tak listovku v tabletách asi nepotřebuješ. Jak psala gepe, někdo má problém ji vstřebat a pak ji musí jíst společně s folátem. Já ji brala na doporučení doktorky a v prvním trimestru jsem za to byla ráda, protože bylo jen málo ovoce a zeleniny, které jsem mohla pozřít. Zařiď se podle své potřeby, potravinové doplňky nejsou pro každého.

bajana
6. dub 2016

@papaja28 dnes je doba úplne iná a vďaka internetu sa veľa mamičiek stavia na úroveň lekára - staci sa s akýmkoľvek lekárom porozprávať 😉...už len fakt, koľko matiek odmieta očkovanie a nedáva Vigantol potvrdzuje toto tvrdenie...

papaja28
6. dub 2016

Já se nestavím na úroveň lékařů, jen je třeba si nějaké informace dnes ověřit 🙂

luj89
6. dub 2016

@bajana Tak já si zase myslím, že je dobře si udělat vlastní názor na věc a ne jen ,,slepě" dodržovat doporučení lékařů. Zvlášť když každý lékař doporučuje něco jiného.

bajana
6. dub 2016

@papaja28 písala som všeobecne, nie konkrétne
@luj89 reagovala som na vyjadrenie, že dnes je slovo lekára sväté...to už dávno neplatí...

simone5
autor
6. dub 2016

@papaja28 Co myslíš těmi přírodními doplňky stravy? 🙂 Respektive co je přírodní doplněk stravy kyseliny listové?

luj89
6. dub 2016

@simone5 Moc děkuju za odkaz ;). Dozvěděla jsem se spoustu informací.

simone5
autor
6. dub 2016

@luj89 Tak to je super, rádo se stalo! 🙂

luj89
6. dub 2016

@simone5 Inspirovala jsi mě se podívat na stránky Margit a najít její doporučení ohledně kys. listové. Uvádí: ,,Shoduji se s gynekology, že i při zdravé stravě je vhodné před otěhotněním a v jeho počátcích tento vitamín pro jistotu i suplementovat."

simone5
autor
6. dub 2016

@luj89 Ok, super, moc děkuju! Mám radost, že jsme si tahle vypomohly, přesně proto jsem založila tuto diskuzi. Já se nakonec přikláním k tomu, že během jara a léta to asi nebudu lámat přes koleno, ale případně od podzimu až do konce zimy ji budu suplementovat.