Minimální stimulace, nativní cyklus. Jak to je?

teruberi
21. srp 2011

Ahoj holky, cetla jsem zajimave radky na toto tema v diskuzi o PICSI, ale bohuzel diskuze na toto tema nebyla dokonzena. Jak to teda prosim je s kvalitou tech vajicek? Ja jsem rozhodnuta, ze zvolim klasickou stimulaci, mam kamaradky, kterym nekolikrat nevysel ani nativ, ani minimalka a stejne se musely nakonec normalne stimulovat. A tak radeji zvolim jistotu vyssiho poctu vajuch. Ja jen, ze se v tom nevyznam a chtela bych o tom vedet vice. Poradte, kdo tomu rozumite, dekuju 🙂

wrtulka
22. srp 2011

Zdravím mám za sebou minimální stimulaci. Doufala jsem že mi to přinese kvalitnější vajíčka a hlavně především kvalitnější embria. Z 5ti vajíček jsme měli 4 oplodněná a z toho se 3 přestaly vyvíjet ale jedno se drželo až do fáze morulky. V této fázi mi ho dali zpět. Bohužel neuchytilo se. Nicméně přičítám to spíše tomu že jsem byla nemocná - zánět průdušek, kašel jak blázen, antibiotika..takže tělo nějak nemělo chuť těhotnět. A druhá věc nervy...

na diskusi o PICSI jsme řešily zda je pravda že čím víc vajíček tím menší kvalita..tak mi to aspoň psali doktoři z různých center kde jsem poptávala minimální stimulaci.
Dostala jsem tuhle odpověď a protože evidentně zajímá víc lidí než mě kopíruju sem (doufám že autorce nevadí):

Oocyty se zakládají ještě embryonálně a jejich vývoj se před narozením zastaví ve stádiu prvního meiotického dělení).Pak takhle čekají až do doby, kdy začneme menstruovat. Z původního miliónu jich mnoho zanikne(atretizuje) a v době puberty jich tam zůstane tak asi 600 tisíc.
Každý měsíc pak začíná zrát skupina vajíček 15-25 (této skupině se říká kohorta). (zrát znamená růst a dokončit meiózu druhým meiotickým dělením, což se v podstatě stane až po oplození).
Samozřejmě, každý z těchto oocytů je umístěn ve svém folikulu, který roste v průběhu zrání oocytu. A v těchtoo folikulech jsou oocyty obklopeny granulárními buňkami, které jej vyživují.
Na počátku jsou oocyty i folikuly naprosto stejné kvality. V průběhu zrání však dochází neznámým mechanismem k tomu, že jeden z těch folikulů začne růst rychleji a na základě hormonálních mechanismů způsobí, že zastaví růst ostatních folikulů a stane se dominantním folikulem.
Tedy tím, který nakonec ovuluje a poskytne vajíčko k oplození. A o tom, který folikul to bude nerozhoduje oocyt, ale granulární buňky, které jej obklopují. Ty folikuly,které zastavily vývoj, po ovulaci dominantního folikulu zaniknou-atetizují.A děje se to hormonálními mechanismy.
Jinak stimulací uděláme to, že v podstatě zabráníme tomu,aby ty ostatní folikuly zastavily vývoj a vytvoříme takové prostředí (o dostatečné hladině hormonů), že jich může dozrát více. Zrají pak stejným způsobem s tím folikulem, který by jednou byl dominantní,ale ještě se neví, který z nich by to byl, protože je v nich vše naprosto identické.
Takže dobře kontrolovaná stimulace s dávkami hormonů regulovanými v průběhu stimulace pomocí ultrazvuku dokáže naprodukovat vyšší množství oocytů kvality naprosto srovnatelné s tím jediným, ktrý by uzrál normálně. My jsme ve škole takto pracovali se zvířaty a skutečně můžu potvrdit, že když z ovária krávy získáš normálně 1-2 zralé oocyty, tak po stimulaci jich máš třeba až 30, vypadají úplně nerozpoznatelně od těch dvou z nativního cyklu a in vitro poskytují s kvalitním plemeníkem nádherná embrya stejné kvality jako z nativního cyklu.
Také pro to svědčí fakt, že někde ve světě nechávají dozrát i ty nezralé lidské oocyty ve speciálním médiu (ty co by jsme my tady odepsali jako nezralé) a i z těchto oocytů už po světě běhá spousta miminek.

soncamar
22. srp 2011

Ahoj holky, autorce to nevadí 😉 Jen jak to po sobě čtu, chtěla bych trochu poupravit jedno z tvrzení,abych vás nemystifikovala.
Jak jsem psala, že na počátku jsou oocyty stejné kvality,tak tím jsem myslela, že pokud mají nějaký defekt, je takového charakteru, že ho stejně granulární buňky nepoznají (může to být například něco, co se projeví až po oplození v nesprávném vývinu embrya). Takže například 1 oocyt z celé té sady (kohorty) může být v něčem vadný a přes to může být v rámci normálního cyklu ovulován a ty oocyty, které by zrovna byly O.K. zaniknou atrezií. Prostě smyslem toho, co jsme psala je, že není pravda, že by stimulace zhoršovala kvalitu oocytů. A folikuly těch oocytů, které jsou vadné tak, že to poznají i folik. buňky, ani nezačínají růst...takže se s nimi ani v rámci klasicky stimulovaného IVF nepracuje... 😉

soncamar
22. srp 2011

snad jsem vám v tom neudělala ještě větší guláš 🙂 Hezký den!

teruberi
autor
22. srp 2011

Teda netušila jsem, že je to tak složitý....četla jsem to asi třikrát,ale už je mi to jasný. Každopádně jsem se utvrdila, že dělám dobře, že jsem si také vybrala normální stimulaci. Aspoň neztrácím čas, tak jak ho ztratily moje známé. Děkuji za vysvětlení... 🙂

pacinkadol
23. srp 2011

Ahoj hoky, muzu se k vam pripojit?
Prichazim s cersvtou zkusenosti z minimalnio stimulace v Reprofitu.
Vylicili mi to jako uzasnou bombu. Mam za sebou jiz nativni cyklus a pak minimalni stimulaci. Z nativniho cyklu ziskali jedno vejce a bohuzel se nevivijelo. Pak jsem sla na minimalku, ziskali 3 vajicka, z nich se oplodnila 2, a jedno se zastavilo hned treti den. To treti mi transferovali a bohuzel jsem neotehotnela. ☹
Byly to pro me horke chvile. Ja dost nesnasim lekarske prostredi a jit na sal a nechat si delat takovyto-pro me neprijemny gynekologicky zakrok- kvuli poprve 1 vajci a podruhe 3 vajcum mi ted zpetne prichazi otresne.Kamaradky mi vykladaly, jak mely 15 vajec, 21 vajec, jak jim po transferu jeste zamrazili a to vse za jedno trapeni. Pripadam si ted jak blbec.Navic jsem to pocitala, ze za tu minimalni stimulaci v podstate zaplatim skoro stejne, jako za normalni stimulaci. Tak proc nezvojit jistotu vice vajicek?
V Reprofitu porad melou do kola, ze jsou ta vajicka kvalitnejsi, tlaci me do zopakovani minimalky 😠 . Ja uz jim na to kaslu. Byla jsem na vazkach a tato diskuze me presvedcila. Pujdu jinam kde nikoho do niceho netlaci a zvolim tu normalni stimulaci abych konecne ziskala vetsi sanci, ze budu mit miminko!
Holky, dekuju za vysvetleni!

wrtulka
23. srp 2011

No ono pozor...
jedna věc je fakt po minimální stimulaci/native nebudeš mít OHSS a 100% to tak nezatěžuje tělo..
jinak nám neměli co mrazit ani když jsem měla 24 vajíček z toho 14 embrií....

evulatko
23. srp 2011

@pacinkadol, co ja bych za to dala, kdyby pro me byla minimalka vhodna... Bohuzel i po klasickem IVF a velkych davkach jsem nakonec mela na zavedeni jen jedno embryo a jen za leky jsem dala asi 25 tisic☹

saminka
23. srp 2011

ahoj holky taky bych chtela pridat muj nazor na minimalku....
@pacinkadol myslim si, ze si na Reprofit nastvana z nepravych duvodu ☹ ja si prosla taky nejaky ten patek po ruznych vysetrenich, mame za sebou 3 x IUI pak jedno klasicke IVF kde jsem mela az 31 vajec a velky risk OHSS, nastesti se nam z toho povedla dceruska ale i tak to byl fakt poradny sok pro organismus a velky risk ze ani k transferu nedojde a vse by museli zamrazit 😒 Nakonec to ale dopadlo moc dobre a me se ze dvou zavedenych ujalo jedno mimi a sest mi jich zamrazili. Po najeke dobe jsme se zacali pokouset o druheho mimiska a byli celi nateseni ze mame mrazacky ale po dvou KETech nic nebylo. Pak jsme se nahodne docetla, ze v Reprofitu prave take delaji tuto minimalni stimulaci, kde se bere minimum hormonu(ja brala jen clostylbegyt,nic vic) a vse je proste vic prirozenejsi nez u klasicke stimulace a rozhodli jsme se jit do toho. Ze tri odebranych vajicek jsme meli tri embryjka, dve nam zavedli treti den a jedno mi prave kope v brisku!!! takze na co do sebe cpat prilis mnoho hormonu kdyz by to slo i s minimalni davkou???? myslim si, ze by si to kazda snazilka aspon mela vyzkouset par krat nez usoudi, ze to opravdu nema smysl. Je potreba vice pokusu, nedoufat, ze to vyjde hned na poprve, kdyz ani doktori nemuzou vedet jak bude telo reagovat ale i tak bych to doporucovala pred klasickym IVF.

pacinkadol
23. srp 2011

@saminka jasne, ze nekomu to vyjde, jinak by to ani nedelali, ze?
Ja jen rikam, ze nemam rada,kdyz me do neceho nekdo tlaci a to se mi tam bohuzel delo:( A take nemam rada kdyz lezim na sale s nohama do V a cekam nez se nademnou smiluji a uspi me,abych o tom radeji nevedela...je mi ten zakrok proste neprijemny, takze si myslim, ze je pro me lepsi vsadit na vyssi pocet vajec, at uz tam znovu nemusim... 🙂 Obzvlast ted, kdyz vim, ze kvalita vajec je stejna 🙂

pacinkadol
23. srp 2011

A jeste ty penizky, jsou taky rozhodujici...pro me teda...

saminka
23. srp 2011

@pacinkadol no jen si nejsem jista jak dlouho se toto IVF s minimalni stimulaci provadi??? urcite ne tak dlouho.a jak psala wrtulka, i presto ze mas hodne vajicek tak ti vubec nikdo nezaruci ze ti neco zbyde na zamarazeni, v nasem pripade se povedlo zamrazit ale nic z toho takze tak.Samozrejme ze jde i penize, to vim moc dobre jako samoplatkyne, ale jde i preci o zdravi 😕 setkala jsem se prave s vice pripady, kde holky stimulovaly s tolika hormony a fakt to dopadlo mizerne ale naopak pri minamalce uspely, takze fakt jsou ruzne pripady..Hodne stesti ti ale preji!!!

pacinkadol
23. srp 2011

@saminka dekuji 🙂

petra878
23. srp 2011

Ja jsem i s pomerne vysokyma davkama hormonu reagovala dost malo, nakonec byly jen 3 vajucha, takze si vubec nedovedu predstavit, jak by vypadala minimalni stimulace... ☹

jolana222
23. srp 2011

Jak jsem už tady někde psala - nepovedená minimální stimulace byl důvod, proč jsem z Reprofitu odešla :( Po první neúspěšné stimulaci mě tlačili do druhé a zase z toho nic nebylo. Odešli jsme na doporučení zámých do Heliosu a rozdíl byl už v počtech kontrol během stimulace, přístupu i cenách ... celé to probíhalo úplně jinak. Navíc v Reprofitu nám bylo řečeno, že spermiogram je docela ok. V Heliosu nám udělali další vyšetření a nejenže není spermiogram ok, ale navíc manžovi zjistili zvýšenou fragmentaci DNA, takže se dělalo PICSI - výsledek 1 mimčo a 1 v mrazáčku. Za velký bonus v Heliosu považuju to, že jsme si mohli dlouho povídat s embryoložkou, která nám všechno dopodrobna vysvětlila a zodpověděla. Jinde s námi mluvili jen doktoři, kteří moc zkušeností s prací v laboratoři nemají...

hanulka0102
23. srp 2011

jj, taky jsme moc oceňovali pohovor s embryologem. Pan doktor Texl je sice super odborník a rozumí stimulacím a podobným věcem, ale jak přesně je to s embryema, to doktor, který to nikdy nedělal, nemůže vědět 😉

hanka1011
24. srp 2011

Ahoj holky, odpusťte, že se vám do toho vměšuju, jak tady bloumám diskuzemi, nedá mi to přihodit sem sice ne moji, ale také zkušenost 🙂. Moje sestřenice by vám mohla o pokusech s minimálkou přednášet. Zkoušela to v Reprofitu 3 krát a asi jedno z toho bylo to bez stimulace (nativ?).A ona bohužel také neměla štěstí...Ale jí se to pak nakonec podařilo přirozeně, tak nechápu, v čem byl problém 😕 Možná to prostě někomu vyhovuje a někomu ne.

jolana222
24. srp 2011

Dneska jsem se dívala na úspěnost minimální stimulace na stránkách Reprofitu. 28,8% je sice víc než nic, ale raději jeden normální IVF cyklus v Heliosu s šancí víc než 50% než dvě minimálky v Reprofitu...já teda když jsem se rozhodla jít do IVF, tak sem chtěla mít mimčo co nejdřív, ne zkoušet všechno možný. Kdybych tehdy věděla co vím teď...🙂

saminka
24. srp 2011

@jolana222 ja si myslim ze minimalka vyhovuje prevazne zenam , kde hrozi prestimulovani hormony a pak ohss, beru to jako dalsi krucek pred klasickym ivf, prvni zkouseni je s clostylbegytem,pak IUI, pak minimalka a pak az klasicke IVF, ale zase chapu, ze je to casove narocne a i financne, nekomu to vyhovuje nekomu ne, ale zase je to aspon dalsi moznost i kdyz s nizsi uspesnosti, Iui ma pouze 15% a take do toho zeny jdou ale je to mene narocne to je taky pravda...

pacinkadol
25. srp 2011

@saminka prave, pri iui do tebe jen splouchnou spermíjky a je to, pri minimalce se v tobe musi nimrat, uspavaji te a ten efekt, jak procentuelne pisete mi za to teda nestoji, ale kazdy,jak chce, to je jasne... 🙂

soncamar
26. srp 2011

Holky, mam jen poznamku k tomu OHSS. Riziko, ze ho dostanete je minimalni a pokud uz vite, ze k tomu mate dispozice, da se podat injekce hydrokortizonu-pusobi jednak jako prevence, jednak zmirnuje projevy pripadneho OHSS na minimum (neni pak ani nutna hospitalizace). Myslim, ze by se to melo podavat preventivne vsem pacientkam, nekde uz to dokonce delaji.

aaababy
17. lis 2014

@pacinkadol nikdo nema z minimalky 21 vajicek !! Z nativu mas tak 1 a z minimalky cca 2-3. Mam za sebou 5x normal stimulaci kdy bylo prumerne 25 vajicek a stejne 5.den zustala max 2

janaaanna
13. únor 2016

Chtěla bych se zeptat, zda jste při nativu odebírali vajíčka v narkoze či bez ní. V Iscare mají napsáno, že je možné oboje, přijde mi šetrnější bez narkozy, ale nedokážu si představit, jak moc to může bolet. Jaké máte zkušenosti?

bekiska
28. čer 2016

Holky mužů být při minimální stimulaci na neschopence? Máme za sebou první ivf bohužel to nevyšlo a mrazáčky nemáme :( tak chci zkusit minimalku ....ale nevím co to obnáší ....do caru jedu příští týden na konzultaci tak si zjišťuji na co se mám připravit....;)

janaaanna
28. čer 2016

Já jsem neschopenku neměla, ale ani nechtěla (a nikdo mi ji nenabízel). Cítila jsem se dobře, na odběr i na transfer jsem si vždycky jen odskočila z práce. Bohužel to nedopadlo, nemyslím si ale, že by to bylo tímto.

bekiska
29. čer 2016

@janaaanna no právě nechci nic podcenit....mám docela náročnou práci fyzicky a hlavně psychicky ...uvidím co mi řekne doktorka ...ale díky za názor 🙂

janaaanna
29. čer 2016

@bekiska Já sedím v kanceláři a hlavně nechci, aby o tom v práci věděli, tak proto jsem šla bez PN. Dovolenou se mi na to brát nechtělo.

kratka23
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rootham
19. led 2021

@evulatko presne tak. Aj ja po ivf iba biedne 6 az 7 folikov, ktoré ani nedorastli, takze žiadne ani neodoberali. A teda toľko hormonov na PRD!