Natalart, Plzeň. Jaké máte zkušenosti?

bubulienka
28. lis 2008

Ahoj holky chtela jsem se zeptat jestli ma nejaka z vás skušenosti z natalartu ja tam budu postupovat ET a chtěla bych vědet jake mate skušenosti a kolika z vás se to podařilo po prvným IVF!

beruskkka
8. led 2013

Lucko,to bude nas teprv 1.pokus! Proto me to stve,ze nas furt vysetrujou a stale se nic nedeje,ale zas to budem mit vse komplet. Obavam se,ze amh Natal nedela,neni to automaticke,nekde se na to netvari,nicmene ta hodnota je orientacni...napr.sestra u Mejchara me rekla,ze to slysi poprve v zivote a divala se dost divne na me! Takze v HP to nedelaji,na to jsem se u Mejchara prave ptala,ale v Natu nevim. Jakeho jsi mela doktora? A co hubnuti,dari se?

l.u.c.i.e
9. led 2013

@beruskkka, aha, tak to musí být nervy to čekání. Uvidíš, že až budeš mít všechny vyšetření, tak pak to půjde celkem rychle, no a pak bude zase čekání 🙂 Doktoří ví, co dělají 🙂
Tak uvidíme, poptám se na to až půjdu na ten HP. Hubnutí jde i nejde. Cm ubývají váha moc ne, jen 2kg. Přes Vánoce jsem něco zase přibrala.

gambrinuska
9. led 2013

@l.u.c.i.e už taky jsem najela na dietu nemůžu se na sebe podívat-cvo chodit spolu někam cvičit?co bazén a aquaerobic? 😉 až budete fit

l.u.c.i.e
9. led 2013

@gambrinuska, teď před IVF uřčitě ne a doufám, že zhubnu zase těhotenstvím 🙂 No, ale kdyby to náhodou nedopadlo, tak ráda s tebou budu chodit na aquaerobic 🙂

mufmartik
10. led 2013

Ahoj holky, tak jsem zase nakoukla za vámi, dala jsem si chvíli od těchto věcí oddech a vůbec nic neřešila 🙂.
My byli minulý týden na genetice a možná půjdeme i na imunologii, ještě uvidíme. Zrovna jsem koukala, že mám v papírech z Natalu napsáno, abych se už někdy koncem ledna, začátkem února objednala na horm. profil a další cyklus by mohlo být další ivf, nějak mi to rychle uteklo. Ale asi to ještě chvíli nechám, aby se tělo pořádně vzpamatovalo z toho předchozího, jestli to bude o měsíc dva dýl, to už je jedno.
Jinak taky uvažujeme připlatit si příště PICSI, četla jsem si zkušenosti holek a hodně jim to pomohlo, když byl horší spermiogram, byla pak lepší embrya a víc jich přežilo prodl. kultivaci. Ale taky je to všechno náhoda, nikdo a nic úspěch zaručit nemůže...
Lucko, ta kombinace hormonů by mohla pomoct, abys měla více vajíček, co jsem tak kde slyšela u holek, který nereagovaly dobře, tohle dost často pomohlo. Nějaká extra úroda se sice asi čekat nedá, ale kdyby jich bylo aspoň tolik, že byste pak mohli dojít do prodloužené kultivace, byla by zas větší šance. Jinak ta cena je teda pálka, my naposledy platili i s lékama necelých 11 tisíc, 7 ICSI, 2 PK a necelý 2 tis. komplet všechny léky, což docela šlo, ale jestli teď dáme PICSI, bude to o dost víc. Ale jestli to zvýší naději na úspěch, tak to prostě dáme 🙂.

l.u.c.i.e
10. led 2013

@mufmartik, na genetice dobrý? Nám tam nic nezjistili, ani tu mutaci krve. To až v těhu, ale to doktor říkal, že je to novinka, že se to předtím nedělalo, tak asi proto.
Když už jste v tom běhání po doktorech, tak si udělejte i tu imunologii. Za to nic nedáte a budeš mít větší klid. Rokyta mi teď stejně potvrdil, to co mi říkal Švábek, že imunologie a laparoskopie u mě nemá cenu. Průchodné vejcovody nepotřebují a cysty, myomy či polypy nevidí. No a když jsem prvně otěhotněla a donosila zdravé miminko, že imunologie by jim stejně nic neřekla. Navíc mi stejně Prednison dávají preventivně kvůli mím protilátkám po porodu. jsem rh faktor - a malej je pozitivní.
Tak to jsi mi uklidnila. Doufám, že to pomůže. Copak jsi brala ty? Doktor si můj spis dlouho promýšlel a říkal, že ze mě potřebují vydolovat aspoň 10 vajíček! Tak snad to vyjde. Chtějí pak, podle spermií, oplodnit polovinu zamraženýma a polovinu těmi čerstvými, jestli budou zase špatné. prý nic nenechají náhodě. To mě uklidnil, ale zase dodal, že teď to záleží jen a jen na mě!
PK se počítá jak? podle počtu těch embryí?

mufmartik
10. led 2013

@l.u.c.i.e výsledky z genetiky ještě nemáme, uvidíme, i když doktorka tam říkala, že většinou se nic nenajde, ale pro klid je lepší to mít. Říkala, že nám rovnou s těmi výsledky pošle i doporučení na imuno. Asi na něj půjdeme, za to nic nedáme a jestli bude další ivf o měsíc dva dýl, už je jedno. Ta doktorka na genetice koukala i na spermiogram a říkala, že to tak hrozný není a pořád se může podařit i přirozeně. Spíš je to spermio hodně kolísavý, jednou dobrý, podruhý horší pohyb, pak zas tvar... Řekla bych, že to hodně ovlivňuje stes a tyhle věci, ale tomu se v dnešní době člověk asi těžko vyhne.
10 vajíček by bylo super, snad tě nastimulují tak, aby byly, musí už mít zkušenosti, i když tohle je těžký odhadnout, každá reagujeme jinak ... Já stimulovala jen Gonalem, měla jsem dvě pera a píchala si jen 8 dní dávku 187,5. Ale já reagovala dobře, nakonec bylo 12 zralých vyjíček a oplodnilo se 9, což bylo fajn. Ten třetí den po odběru, když jsem si volala do laborky, mi řekly, že jelikož se jich šest vyvíjí ukázkově, doporučujou PK. Kdyby jich bylo málo, asi by mi je chtěli vložit ten třetí den. Nakonec teda přežily do toho 5. dne jen dvě a asi to holt nebyly ty pravý, když se nepovedlo...
Jsem zvědavá na to PICSI, jestli to nějak pomůže, snad se tím vyberou ty správný spermie a embryjko se uchytí, doufejme 🙂. A kdy přibližně bys měla začít stimulovat? To musí vyjít 🙂 !

l.u.c.i.e
11. led 2013

@mufmartik, my jsme taky vždy měli na genetice dobrý spermiogram. Vždy nám napsali, že nám stačí IUI, až v Natu je takto špatný 😖.
Kolik si platila za Gonal? Uvidíme na kolik se nám to všechno vyšplhá.
Stimulovat začnu s dalším cyklem. Dnes pomalu začínám špinit, takže v pondělí volám do Natu a objednám se na HP, pak na UTZ a hurá do stimulky 🙂

mufmartik
11. led 2013

@l.u.c.i.e ty spermiogramy jsou fakt záhada... my měli i v Natu před IUI vždycky jinej, jednou to bylo v normě, pak zase horší, potom zase jinak, a to v rozmezí několika málo měsíců. Ale ono je to dneska prej normální, že to takhle chlapům kolísá, klidně každej den to může být jinak... Máte blbou hlavně morfologii?
Za Gonal jsem dávala asi 900,- za ta dvě pera, a to mi tam ještě tak dvě dávky zbyly, takže to se celkem dá. Dohromady za všechny léky během IVF jsem dávala přibližně tak 1800,-. Takže jestli budeš stimulovat v kombinaci s Menopurem, mohla bys za léky docela ušetřit, když už to PICSI je tak drahý. A trochu tě snad povzbudím, dneska jsem zavedla řeč s kolegou, vím, že čekají mimčo po IVF, ale podrobnosti jsem nevěděla žádný... No a říkal, že dvakrát jim ICSI nevyšlo, jednou s PK, jednou bez a nic. Teď naposledy prý daly PICSI a je to tam! Prý mají i dva mrazáčky 🙂 . Takže mě to fakt docela nabudilo a PICSI určitě dáme taky.
Tak ty už to máš fakt za pár, další cyklus už stimulka 😎 . Už teď mě bolí palce, jak se je chystám mačkat, aby to všechno proběhlo tak, jak má 🙂 !

l.u.c.i.e
11. led 2013

@mufmartik, jééé, ty jsi mě teď tak potěšila. Dávám do toho vše a jdu do toho s tím, že to vyjít musí!!! Jen ten spermiogram snad bude trochu lepší, když zobe manžel vitamínky. Jojo, má velmi špatnou morfologii. Však si poradí 🙂 Musí! Tak to jde. Čekala jsem to horší. Když jsem stimulovala s Puregonem, tak mi to vyšlo přes 5000 Kč. Musela jsem si dokupovat pořád dávky, jak to nerostlo ☹ Ale stálo to za to! 🙂

gab123
12. led 2013

Ahoj holky dost dlouho jsem tu nebyla,ale už se snažíme nějakou dobu tak jdu pro radu....
Pročítala jsem včera nějak dozadu a koukla, že tu taky někdo bere prednison od galloví.Chtěla jsem se zeptat berete ho už preventivně behem cyklu nebo až se ukážou //na testu.Ted se mi stalo,že týden po ovulaci jsem měla křeče a druhý den jemné špinění tak to jsem si říkala,že budu těhu a pak jsem to dostala s pěknýma bolestma.Nevím zda se třeba vajíčko neuhnízdilo,ale neudrželo...Mám prednison brát až po // na testu,ale tím že se nám protilátky zvýšili tak mě napadlo zda už ho nemám brát dřív.K Boušemu půjdu až v únoru na plodný vaječník tak se musím optat. Děkuji za radu...

l.u.c.i.e
12. led 2013

@gab123, mě Rokyta předepsal Prednison po OPU a brala jsem ho do vysazení léků, abych dostala menzes.

gab123
12. led 2013

@l.u.c.i.e co je po OPU?

gab123
12. led 2013

@l.u.c.i.e kolik už je malýmu ty máš chlapečka?Tomíkovi už jsou 3 roky a začímám mít pocit,že budou daleko od sebe,ale zas si ho užíváme.

l.u.c.i.e
13. led 2013

@gab123, OPU je den, kdy mi z vaječníku odeberou vajíčka na oplodnění 🙂
Malému je 2,5 roku.

beruskkka
20. led 2013

@l.u.c.i.e Lucko ptala ses v Natu zda dělají vyšetření AMH...

l.u.c.i.e
20. led 2013

@beruskkka, bohužel nedělá.

terka82
21. led 2013

@beruskkka zase odpovídám pozdě, ale přece. 😀 V Natu PGD nedělají, neumí to. Švábek mi říkal, že by to pacientky nechtěli podstupovat, protože to není zrovna levná záležitost. Prý to pacientky radši risknou. Také jsem to párkrát riskla, ale pak už jsem na to neměla sílu. A co máte za genetický problém? Byla jsi na genetice? Určitě bych dala na jejich doporučení.
Co mi pomáhalo? Práce, práce, práce. Naštěstí, čím víc problémů bylo doma, tím víc práce jsem měla. Jinak bych se z toho zbláznila. Na druhou stranu jsem měla hodně tolerantního šéfa, takže jsem neměla problém lítat po doktorech, pokusech, jezdit do Brna a pod.

@l.u.c.i.e moc ti budu držet palce. AMH mi dělali v Brně a jestli si dobře pamatuju, tak to nehradí pojišťovna a platila jsem za to cca 500kč. Co si zkusit zajít někam do laborky, jestli to tam nedělají? Zaplatila bys to tak jako tak.

l.u.c.i.e
21. led 2013

@terka82, to jsem vůbec nevěděla, že si to můžeme zaplatit sama. Proč mi to ani v Natu nenabídli? Díky za radu 🙂

gambrinuska
22. led 2013

@l.u.c.i.e zkus zavolat do Smetanky jestli to nenabízej

l.u.c.i.e
22. led 2013

@gambrinuska, zkusím to přes známou, co dělá zdravotní sestru. Třeba to projde 🙂 Uvidíme se o víkendu, tak se jí poptám.

terka82
24. led 2013

@l.u.c.i.e není zač, snad se ti to někde povede provést.

l.u.c.i.e
31. led 2013

@beruskkka, doktor říkal, že AMH ti na požádání v Natu udělají, ale musíš si to zaplatit sama. Stojí to 800 Kč, prý se to dělá jen půl roku a pojišťovna to ještě neproplácí. Dnes jsem se na to ptala a tentokrát Boušeho. Předtím mi jen Rokyta řekl, že to nedělají.

l.u.c.i.e
31. led 2013

@terka82, ptala jsem se své kamarádky zdravotní sestry a bohužel ten test mi nemůže udělat. My už to nějak doklepeme i bez toho.

l.u.c.i.e
31. led 2013

Jinak v Natu jsem dopadla takto: doktor zkoumal mé dřívější protokoly a nakonec budu píchat 150 jednotek Gonalu F a 150 jednotek Merionalu od 2 dne menzesu. 5 den půjdu na UTZ, jak reaguji. Jinak pojišťovna mi schválila jen 225 jednotek na den, takže nad si budu doplácet sama emoticon Souhrn jednotek po celou dobu stimulace si už nepamatuji. UTZ v pořádku, všechny výsledky taky. Už jen dostat menzes, ale to si budu muset ještě 10 dní počkat.

l.u.c.i.e
31. led 2013

Jo a ještě mě zarazil Bouše, když jsem mu dávala podepsaný souhlas na PISCI, tak mi řekl, jestli vím, že je to drahé, tak jsem mu řekla, že ano, že jsme se tak domluvili s dr Rokytou.

amy75
1. únor 2013

@l.u.c.i.e Ahoj Lucko, koukám, že únor bude náš společný 🙂 😉 Já jdu příští pátek na utz a pokud bude vše OK, tak rovnou vyfasujeme léky 🙂 Na konzultaci jsme se dohodli, že pravděpodobně půjdeme také do PICSI, dr. říkal, že z jednoho špatného spermiogramu nemáme dělat velké závěry, uděláme při mém utz ještě jeden kontrolní spg a uvidíme. Každopádně s PICSI pro nás znamená větší procentuelní šanci k úspěchu, na vyšší cenu nás dr. hned upozornil, ale to už jsme věděli a počítáme s více penězi. Protokol budu mít stejný, jako při prvním IVF, krátký i stejné léky, navíc jen ten Prednison, co mi napsala dr. Ulčová Gallová. Akorát jsme nestihli utz před ms, takže na něj půjdu až ten příští pátek po ms, tak snad to bude dobré. Tak nám oběma držím palce, ať je vše v pořádku a dočkáme se úspěchu 🙂

l.u.c.i.e
1. únor 2013

@amy75, to jsou dobré zprávy, tak to si budme držet palečky navzájem. Jojo u PISCI je skoro 50 % šance na úspěch, u ICSI je jen 20 %. Věřím, že to tentokrát vyjde 🙂 Musí!

mufmartik
4. únor 2013

@amy75
@l.u.c.i.e ahoj holky, tak to jsou dobré zprávy, že obě začnete za chvíli stimulovat. Koukám, že jsme teď všechny rozjely akci PICSI, tak to musí vyjít!! Já bych měla jít další cyklus na horm. profil a utz a případně ten další už začít taky se stimulací. Uvidíme, jak to bude všechno vycházet. Takže to už budu vědět, jaké máte s PICSI zkušenosti vy a fakt věřím, že budou jenom samé pozitivní! 🙂

l.u.c.i.e
4. únor 2013

@mufmartik, taky v to doufám! Co ty, jak se máš? Jak vše zvládáš?