Natalart, Plzeň. Jaké máte zkušenosti?

bubulienka
28. lis 2008

Ahoj holky chtela jsem se zeptat jestli ma nejaka z vás skušenosti z natalartu ja tam budu postupovat ET a chtěla bych vědet jake mate skušenosti a kolika z vás se to podařilo po prvným IVF!

werinka1
5. kvě 2012

@danda81 Ahoj, do Natalartu chodíme už skoro rok a půl. Jsou všichni velice milý. Až na jednu trošku "odtažitější"sestřičku na recepci. Na první schůzce pokud si dobře vzpomínam se nám vyptali na naši anamnézu, jak dlouho se snažíme, jeslti víme proč to nejde (třeba už byla nějaká laparoskopie a zjistili že je neprůchodný vejcovod apod.), nám vysvětlili jak to "chodí", tedy jak dochází k početí a pak jsme se domluvili na vyšetření, odběr krve (vše je třeba udělat "načasovaně") a pak bez dalšího otálení šup na IUI. Mně nejvíc přirostl k srdci dr. Rokyta. Přijde mi, že ví nejvíc. Dr. Bouše je takovej mouchy snězte si mě a dr. Švábek se dle mého orientuje spíše na německou klientelu. Příští týden si jdu pro mrazáčky (snad) a jelikož už je to naše 2.IVF, jsme rozhodnuti napotřetí zkusit ivf institut ve Smetance. Jelikož zatím jinou zkušenost nemám, myslím s jiným ivf centrem, tak nevím jak to chodí jinde, ale tady jsou fakt hodní, jen si člověk musí spoustu informací načerpat jinde. Alespoň já kdybych nelovila na netu a tady na koníkovi, tak toho dost nevim a někdy dost zásadní věci. Např. bych uvedla, metoda u IVF - PICSI, vůbec nám jí nezmínili a když jsem si o ní vyloženě řekla, tak pak přišla embryoložka, že jí vlastně doporučuje (vzhledem ke spermiu). Atd. prostě pár takových věcí, které jsou z mého hlediska dost důležité.

danda81
5. kvě 2012

@werinka1 děkuju 😉 . Taky jsem zvažovala zda jít do Smetanky nebo sem, ale větší procentuelní úspěšnost má prý Natalart (byl mi doporučen od známého), tak jsem se objednala k dr. Mejcharovi. Mám za sebou hormonální profil - sníženou fci žlutého tělíska a manžel 1. spermio - snížená pohyblivost spermií. Ted zobu clostík a manžel vitamíny a pokud se nezadaří, tak nám doporučili iui. Takže v červnu to vypadá na konzultaci, pak odběry a možná červenec/srpen 1. iui ?

werinka1
5. kvě 2012

@danda81 Pokud vím, tak dr.Mejchar v Natalartu vůbec nepracuje. Je jeden ze společníků Natalartu, ale má tam pouze soukromou ordinaci jako gynekolog. Fakt jsem ho tam ještě vyloženě jako v Natalartu neviděla. Mě zas někdo řikal, že jsou na tom líp s úspěšností ve Smetance, tak nevim. Jedna holčina tady na koníkovi chodila taky do Natu. Něco jako my - nic moc odebraných vajíček, nic moc se nevyvíjeli a tak napotřetí zkusili Smetanku a úplně super výsledky. A je nyní v očekávání 🙂 Takže jelikož pro nás tady v Natu nic jinýho nevymyslí, pokud nám teď KET nevyjde, půjdem do Smetanky.
Pokud máš za sebou homonální profil možná že ho dělat už nebudou, ale řekla bych že si ho udělaj stejně sami a manželovi spermio určitě. My ho měli z genetiky a stejně ho dělali znova. Záleží v jaké fázi cyklu tam půjdeš. Pokud přes MS, tak dle mého, nejdřív udělají klasické vyšetření (asi i nějaké kultivace) a pak se musí na horm.profil 2.-5.den cyklu. Spermio samozřejmě lze udělat kdykoliv. Tudíž já si myslím, že pokud tam nebude vyloženě problém, který by bránil IUI, tak hned v dalším cyklu na to "vlítnete" 🙂

werinka1
5. kvě 2012

@danda81 Jo a k tomu spermiu. Taky jsme měli z genetiky takovou diagnózu a třeba v právě v Natalartu nám řekli, že je spermiogram v normě. Pokaždé.

gambrinuska
5. kvě 2012

@werinka1 😅 to jsem asi já pokud by se nevedlo v jednom jsem pro určitě pro změnu 😉 nám opravdu pomohl jiný přístup 😵 , někde jsem naopak četla že lepší výsledky má Smetanka, ale myslim že to nejde úplně dobře porovnat 😕
ale pokud teprve začínáte tak bych šla do Natu rozdíly jsou i vcenách jak jsem koukala na ceník tak v Natu jsem nikdy IUI neplatila a ve Smetance se platí asi 1500, takže určitě začít v Natu a pokud se nedostaví úspěch tak jsem pro změnu prostředí 😉 at už jakékoliv centrum

@danda81 a Mejchar opravdu nedělá v Natu jen jestli ses objednala dobře 😕 😅 má jen gyn praxi

werinka1
5. kvě 2012

@gambrinuska Jj, to jsi ty 😀 Taky bych volila opět poprvé Natalart (je pravda, že se ve Smetance za IUI platí, někdo už mi to říkal), takže cenově to bude v Natu méně náročnější. Jenže když se nedaří a nedaří....je třeba změna a snad bude k lepšímu 🙂

danda81
6. kvě 2012

Ahoj hokly, díky moc za informace, je to tak, že mi dr. Mejchara doporučil známý, který se s ním zná, tak jsem z toho trošku zmatená 🙂 , ale uvidím, kdyžtak manžel zná dr. Rokytu, tak půjdu k němu. Jsem objednaná na červen - 21.DC. Tak to je takový blbý termín. Manžel má jít na spermio určitě, aby jsme věděli, zda vitamíny zabraly nebo je to stejné. A ještě mám otázku ohledně clostíku - ted jej beru 2.cyklus, v tom červnu to bude 3. cyklus. Četla jsem na příbalovém letáku, že se má pak udělat pauza, ale to jaksi nevychází s iui. Jak to máte vy? díky 😉

danda81
6. kvě 2012

@werinka1 Naše spermio - astenospermie, doporučil mi gyndař 2 cykly přirozeně s clostíkem a poté inseminaci. Vaše spermio se zlepšilo po vitamínech? Zítra jdu na utz a případně injekci. Štve mě ta dlouhá čekačka do centra ☹ . Zkusím ještě zavolat do centra, jestli by mě nevzal někdo z doktorů koncem května. Taky jste čekali na konzultaci tak dlouho (2 měsíce po objednání)?

gambrinuska
6. kvě 2012

@danda81 já bohužel delší zkušenost s clostíkem nemam, nezabíral na mě, ale myslím že kontroplují jestli ovoluješ i v přirozeném cyklu a v nejhorším já na IUI stimulovala i injekcema-ale to jen pokud blbě reaguješ 😉
čekačky jsou opravdu delší,je to celkově běh na dlouhou trat 😅
manžel papkal selzink a energyman

danda81
6. kvě 2012

@gambrinuska 😉 jj. Můj manžel to samé a vit.E k tomu. Mě mudr.ještě nedělal utz, takže s mojí ovu nevím jak to je, ale MS mám pravidelně a měřila jsem jeden čas bazální teplotu, takže úplné anovulační cykly podle mě nemám. Mudr. se řídil těmi výsledky z krve. Tak uvidím zítra, co mi poví. Tak červen je za chvíli, to čekání se krátí 🙂 . Kolikáté iui bylo úspěšné? To bude teprve čekání od iui do MS 😖 . Ještě že se blíží léto 😎

werinka1
6. kvě 2012

@danda81 Jj, my měli stejnou diagnózu z genetiky, ale v Natu nám řekli, že je vše ok. A pak jsme byli ještě na imunologii u dr.gallové-ulčové a taky ok. Jinak teda vitamíny jsme taky měli, ale muž to flákal a když mu pak řekli v Natu, že je to ok, tak na to dlabal. Ta čekačka mě zaráží, já tam zavolala a objednali mě do 14 dnů určitě. Vůbec nijak dlouho jsme nečekali. Až mi to překvapilo. S clostíkem zkušenost nemam, mě IUI dělali bez jakýchkoli léků či injekcí. Vlastně akorát jsem dostala injekci myslim pregnylu (ale nejsem si teď vůbec jistá jestli se to tak jmenovalo), aby skutečně došlo k ovulaci. Na UTZ vysledovali, že je folík, kolik má mm a když už to vypadalo, že praskne, tak jsem dostala tu včeličku, prej proto, aby skutečně k ovulaci došlo. To sice nechápu, nevim proč by nemělo dojít, ale neptala jsem se, věřim, že ví co dělají. Nám zkoušeli IUI dvakrát, nebo třikrát, teď už nevim, pak už rovnou IVF. Nakonec jsem zjistila, že jsme akorát ztráceli čas, byla jsem loni na zimu na laparce a mam neprůchodné vejcovody. Teda jeden neprůchodný a na druhé straně srůsty, takže to taky nejde 😒

werinka1
6. kvě 2012

@danda81 Jinak u mě bylo hned první IVF úspěšné, dali jsme dvě embryjka, obě se chytly, ovšem v 7tt zamlklé těhotenství ☹ 😢 Druhé bez úspěchu a teď nás čeká KET.

l.u.c.i.e
6. kvě 2012

Ahoj holky,
my se opět budeme vracet do Natu a to za měsíc. Příští týden se budu objednávat. Z Natu už máme skoro 2 letého klučíka. Přístup báječný.

l.u.c.i.e
6. kvě 2012

Hlavně v Natu z člověka hned netahají peníze. Chtějí pomoc a proto začínají jen IUI. Zkusí to několikrát, když je vše v normě. Je spoustu párů, co takhle pomohli. Když to nejde, pak se domluví na dalším postupu. My jsme měli zase naopak z genetiky napsáno, že bude stačit jen IUI a když na to došlo, řekli nám, že manžel má jen 4% živé spermie a ještě k tomu hodně líných. Jak nám vysvětlili, tak jsou spermie hodně kolísavé. Pak jsme šli na 1. IVF a povedlo se hned napoprvé. Mrazáčky namáme, tak nás pravděpodobně čeká 2. IVF. I když bych chtěla nejprve zkusit IUI, aspoň jednou. Třeba budou spermie ok. I když si to nemyslím. O druhé dítě se snažíme od září a nic. Naštěstí po porodu mám pravidelnou menstruaci a i můj gynekolog mi potvrdil, že už nemám PCO (cysty na vajíčníkách). Takže uvidíme co bude dál 🙂

danda81
6. kvě 2012

@werinka1 Tak manžel polyká tabletky poctivě, uvidíme, třeba se zadaří přirozeně.. Zítra jdu na gyndu, tak se s mudrem domluvím co dál. On mi napsal instrukce na dva cykly a ted je ten druhý cyklus, takže ještě nevím, s čím zítra přijde. Ale říkal, že 3. cyklus by mělo dojít na inseminaci. Taky nejsem nejmladší, bylo mi 31 😉 tak to nechce moc protahovat 🙂

danda81
6. kvě 2012

@l.u.c.i.e Ahoj Luci, nám na genetice taky doporučili nejprve přirozeně a pak případně iui. Spermijkám se nechce vpřed - chybí lineární pohyb. Prý po vitamínech je možné zlepšení, ale tak nějak počítám s iui.Jsem zvědavá, jak dopadne spermio v červnu, zda se pohyb zlepší 😉

werinka1
6. kvě 2012

@danda81 Jsem stejný ročník 🙂 Taky jsem nic nechtěla protahovat. My se snažili přirozně dost dlouho, takže už nebylo fakt na co čekat. Třeba se do CARu vůbec ani nepodíváš a zadaří se 😉

danda81
6. kvě 2012

@werinka1 🙂 možná, uvidíme..a jak u tebe, co dál?

werinka1
6. kvě 2012

@danda81 Já si jedu pro mrazáčky ve čtvrtek. Uvidíme, jestli se dobře rozmrazí a pak budem zas čekat nekonečně dlouhých 10-14 dnů jestli se "zakousnou". A jestli ne......bude to zas těžký se srovnat s dalším neúspěchem. Mam v plánu si dát oddech, jen chvíli a jelikož ještě nemám manžela, tak se vdát 😀 Ale nechci na další pokus (už poslední) čekat dlouho, ten věk mě děsí 😒

danda81
6. kvě 2012

@werinka1 jsem úplný nováček, mrazáčci jsou zmražený spermijky nebo vajíčka? KET je co za metodu? Zamlklý těhu mě mrzí, když už se člověk raduje že se zadařilo ☹

danda81
6. kvě 2012

@werinka1 jj svatba, supr. Já se vdávala vloni, takže ještě dobře si vybavuju, co bylo lítání kolem svatby a zařizování. To jsou myšlenky hnedka jinde 😉

danda81
6. kvě 2012

@werinka1 Mě právě "31" ´taky děsí, jak to letí. Ptala jsem se svého mudr, dokdy mít první dítě, to mi bylo 29. Říkal, že do 35 první dítě, tak jsem si říkala, to je ještě v poho. Jenže jsem žila v představě, že se zadaří rychle. Proto jsem to posouvala dál, po svatbě atd. To jsem ještě netušila, co všechno budu řešit 😉

werinka1
6. kvě 2012

@danda81 Mrazáčci jsou už zamražený embryjka. Ty co se oplodnily a jakoby zbyly, protože 2 jsme si nechali vložit a teď máme zamražený ještě dvě. Škoda, že nám jich nezbylo víc. KET je právě vložení těch rozmražených embryjek. ET je vložení "čerstvých".
No jo, byla to rána, když jsem nejdřv vůbec nevěřila, že bych mohla vůbec otěhotnět, že by se to mohlo hned napoprvé podařit a když už jsem uvěřila, tak zas přišlo tohle. Bohužel mi pár dnů po potratu zemřela babi, takže ta bolest byla přehlušená ještě větší. 4 měsíce na to děda. Pustili jsme se teď do rekonstrukce střechy, takže myšlenky jdou jiným směrem a když se nezadaří ani ten KET tak si chci udělat konečně radost a připravit se na ten princeznovskej den 🙂
Já jsem si řikala, že do 30 bych chtěla první dítě. Začli jsme na tom "pracovat" zhruba když mi bylo 27. Ale nijak jsme se vyloženě nesnažili, přítel spíš sám bojoval s tim, jestli je už na mimčo připravenej, ale prostě jsme tomu nechávali volnej průběh. Když pochopil, že to bude v našem případě asi problém, svolil s tim, že půjdem k odbormíkům. Takže do CARu jsme šli v lednu 2011. Kdyby se to nepo..... tim zamlklym těhotenstvím, tak už jsme mohli mít ty naše dětičky na světě. V červenci 2011 jsem vlastně otěhotněla. Takže to jde vcelku rychle. Předtim jsme stihli ty dvě inseminace. U mě se to ještě navíc trošku protáhlo tim, že jeden cyklus se vynechalo, protože jsem v té době už věděla, že jeden vejcovod je 100% neprůchodný.

danda81
6. kvě 2012

@werinka1 Tak to sis prošla těžkým obdobím, ale je to za tebou a před sebou máš jen samé krásné okamžiky - svatba, děti 😉 . Děkuju za výklad, to jsem nevěděla, že to taky jde touto metodou. Budu ti držet ve čtvrtek mooooooc palce, ať se zadaří teď nebo později, hlavně ať to dopadne dobře a budeš mít zdravý dětičky 😉

werinka1
6. kvě 2012

@danda81 Děkuju. Nechci si to moc připouštět a vkládat v to velkou naději. Napodruhé jsme si byli téměř jisti, že to klapne, když to poprvé vyšlo a pak přišlo obrovský zklamání. 😒

danda81
7. kvě 2012

@werinka1 Ahojky, vrátila jsem se od mudr. Byl spokojený se sliznicí, i počtem folikulů - bylo jich tam fakt hodně, největší má 22,8 mm. Píchl mi Pregnyl 5000 a za 24 hodin na to máme vlítnout. Pobavila jsem je, že jsem si pochvalovala jak to pěkně vyšlo na státní svátek 🙂

werinka1
7. kvě 2012

@danda81 😀 No to vám to krásně vyšlo 😀 Tak zítra tfuj tfuj tfuj. 😉Ať se zadaří! 😵Vypadá to, že zřejmě reaguješ velice dobře když i po clostíku máš dost folikulů, to je fajn. Kdyby snad nááááhodou došlo až k IVF, reagovala bys zřejmě dobře na injekce a měla tak pěknou šnůšku vajíček. Ale to nebudem předbíhat. Zejtra to prostě dáte 😀 😀 😀

gambrinuska
7. kvě 2012

@danda81 😀 tak hodně štěstí

danda81
7. kvě 2012

@werinka1 Děkuju, seš milá 🙂 . Uvidíme, jak se zadaří. Volala jsem dneska do Natu a jdu tam v pondělí na konzultaci. Blbý je, že mi můj mudr neudělal utz před clostíkem a dr. Rokyta mi říkal, že by potřeboval vidět utz bez léků. Tak to vypadá na další hormonální profil. Jinak taky říkal, že není úplně dobré dlouhudoběji užívat clostík a mě čeká 3.měsíc. Takže pokud dojde na iui, tak to vypadá na dýl. Tak to se raději budeme pěkně snažit a uvidíme, jak si s náma příroda pohraje 🙂 .Ale jak píšeš, taky to beru vyjde-nevyjde, jistota se vytratila už na podzim (snažíme se od srpna 😒 ).

danda81
7. kvě 2012

@gambrinuska Děkuju a gratuluju k miminku 😉