Natalart, Plzeň. Jaké máte zkušenosti?

bubulienka
28. lis 2008

Ahoj holky chtela jsem se zeptat jestli ma nejaka z vás skušenosti z natalartu ja tam budu postupovat ET a chtěla bych vědet jake mate skušenosti a kolika z vás se to podařilo po prvným IVF!

jittak
17. pro 2012

@l.u.c.i.e dneska je to už lepší, i když se cítím jako moucha. Víkend jsem přežila, ale bylo to peklo. Šíleně jsem krvácela, ztrácela jsem i barvu a klepala jsem se jako ratlík. Tohle bych už zažít nechtěla - zatím mě to odradilo něco pokoušet dál. Teď potřebuju myslet na něco jiného a zapomenout. Mám vyhráno tím, že jsem doma - v práci bych to nezvládla, ani kdybych se přemáhala.

jittak
17. pro 2012

@mufmartik jo dneska už je to lepší, ale jsem slabá. Víkendová šílenost skončila a to je hlavní, jinak bych musela okamžitě k doktoru. Do práce bych nemohla, nedala bych to, ani kdybych se snažila.

l.u.c.i.e
17. pro 2012

@jittak, hlavně, že to máš za sebou a teď se dát dohromady po psychické stránce. Je to těžké, ale nic nám jiného nezbývá. Kdypak jdeš na kontrolu?

mufmartik
17. pro 2012

@jittak tak to muselo být teda fakt šílený, takhle si to ani neumím představit ☹ . Nedivím se, že jsi slabá, po takový ztrátě krve je to pochopitelný. No ještě, že už je to lepší, za pár dní načerpáš trochu sílu a na vánoce už to bude dobrý...
Mně ms po vysazení léků žádná nedorazila, tak jsem zvědavá, na tu další, snad to nebude nějaká hrůza.

jittak
18. pro 2012

@l.u.c.i.e na kontrolu jdu v pátek. Už je mi líp, ale pořád se mi motá hlava - asi mi spadnul tlak.

l.u.c.i.e
18. pro 2012

@jittak, to je tou ztrátou krve. Doma asi železo nemáš, co? To pomáhá. V pátek dej vědět co a jak.

l.u.c.i.e
18. pro 2012

Zrovna jsem se objednala na konzultaci na poslední IVF a to na 8. 1. Doufám, že rok 2013 pro nás bude šťastný pro všechny z nás!

beruskkka
18. pro 2012

@l.u.c.i.e Ahojky,no tak to my jdeme osmého na tu genetiku,jinak manžel byl včera na té urologii a tam vyšlo všechno v porádku,hladina hormonů ok,utz taky ok,geneticka laboratoř taky ok,doktor řekl,že neví,kde může byt příčina....proč je to tak blbý....Jak Vám konkrétně vyšel spermiogram??? co Vám k tomu doktor řekl? Mě řekl švábek,že oplodnění půjde,ale neví jak se to bude dál vyvíjet....zda maj ty spermie správný genetický fond......No uvidíme,věřín,že to nějak půjde....Dneska jsem byla s kamoškou,která je v sedmém měsíci, povedlo se jim to po dvou letech,takže to má taky zasloužené..... 🙂 🙂

l.u.c.i.e
18. pro 2012

@beruskkka, manžel má oligoastenoteratozoospermie. Vždy se vajíčka oplodní, ale teď se neudrželo ve vývoji. ☹ Ve Smetance mají ten lepší mikroskop, kde vidí spermie ještě důkladněji. My uvidíme kolik teď budu mít vajíček a necháme si kdyžtak půlku oplodnit těmi zamraženými.

jittak
18. pro 2012

@l.u.c.i.e to jdeš na 3. nebo na 4. pokus?

l.u.c.i.e
18. pro 2012

@jittak, na třetí. Když jsem byla na prvním IVF, tak tento nový zákon neplatil a jsem ráda, že jsem si nechala dát 2 embryjka. Z toho mám Matýska.

jittak
21. pro 2012

Tak dneska jsem ukončila PN. S doktorem jsem se domluvila, že si teď dáme před 3. IVF pauzu, protože se musíme dát oba dohromady - hlavně já. Souhlasil s tím a pochopil - jak začal zase o nepodařeném pokusu a já spustila slzy. Bylo to jako když bodne do vosího hnízda.
Tak děvčátka hezké vánoce 😉

beruskkka
22. pro 2012

@jittak Určitě souhlasím,že je třeba dát se psychicky do kupy,takže držim palce. Všem přeji krásné prožití vánočních svatků a věřím, že příští rok bude pro nás všechny ten nejlepší...... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

adenka84
23. pro 2012

Všem vám přeji ať se vám brzy splní to co, po čem nejvíce toužíte 🙂

amy75
23. pro 2012

Milé spolubojovnice, v dnešní předsváteční večer, vám všem přeji krásné a pohodové prožití vánočních svátků a ať se nám všem, v nadcházející rok, splní naše toužebné přání 🙂

l.u.c.i.e
24. pro 2012

Ahojky holky,
i já se přidám ke krásným přáníčkám. Užijte si to. My se už mooooc těšíme!

Krásné a pohodové vánoční svátky, hodně zdraví, štěstí, lásky v novém roce 2013, snažilkám brzké // a maminkám hodné děti 🙂

terka82
31. pro 2012

@beruskkka dala jsem si závazek, že tě(a možná i ostatní holčiny) do konce roku musím přijít ještě podpořit. Stejně jako tobě, i mě Dr. Š. vloni v květnu doporučil dárcovská embrya. V té době jsem byla po 4. pokusu(1x čerstvá embrya, 3x rozmražená), z toho 2 těhotenství - jedno ukončeno pro vývojovou vadu plodu, druhé zamlklé. Manžel je zdravý, spermiogram měl kolísavý, u mě je největší problém v balancované translokaci mezi 11. a 20. chromosomem. Myšlenka, že se ve 29. letech rozloučím s možností mít VLASTNÍ miminko byla příšerná. Už po prvním těhotenství z 1. pokusu jsem se na genetice dozvěděla o translokaci a o možné PGD, následně mi byla doporučena i na imunologii(spolu s centrem Repromeda v Brně). V Natu se k tomu moc nehlásili a zkoušeli jsme dál bez otestování embryí. Po 5. pokusu, 3. neúspěšném těhotenství mi došly síly. Na stránkách http://www.emimino.cz/poradny/neplodnost/ jsem paní doktorce Veselé vylíčila náš problém a vloni v říjnu jsme se prvně vydali do Brna. Měla jsem všechna potřebná vyšetření, takže nebyl důvod otálet a během listopadu jsem začala stimulovat. Cyklus s PGD byl finančně náročný, se vším nás to vyšlo na 115 000, ale nelituju. Ze 14ti testovaných embryí byla pouze 2 zdravá. Kolik by z toho bylo zase neprosperujících těhotenství, kdybych neměla PGD?? Šílená myšlenka. Před Vánoci už jsem věděla, že čekáme dvojčátka. Ani pak jsem to neměla jednoduché, rodila jsem předčasně, chlapeček nám umřel, ale proto to nepíšu. Chtěla jsem ti dodat odvahy. Dárcovská embrya nejsou jediné řešení a co na začátku vypadá dost bledě, může skončit vlastním pokladem v náručí.

Hlavu vzhůru a do roku 2013 vykročte všechny pravou nohou. Bojujte holky, i když je to občas hodně náročné, člověk často padne na hubu, je třeba se zvednout a bojovat dál. Ten výsledek za to stojí. Držím vám pěsti.

beruskkka
2. led 2013

@terka82 Ahojky,moc Tě zdravím,četla jsem Tvé příspěvky na začátku této diskuse, takže o Tobě vím, proto jsem ráda moc, že jsi nám sem napsala, určitě i mě i holkám tady jsi velmi dodala odvahu....Jsem moc ráda, že jsi se nakonec dočkala a že máte vytoužené miminko,moc Ti to přeju....
Já za sebou vlastně nemám žádný pokus, takže jsme již třetí měsíc ve stadiu čekání na nějaké vysledky....Z toho co jsi napsala chápu správně, že hlavní problém byl u Tvého vajíčka a že Ti v Natalartu neudělali PGD??????????? Protože vzhledem k tomu, že já mám také nějaké dědičné zatížení myslím, že PGD by bylo vhodné i u nás, ale v Natu se na to švábek netvářil, proč ho tam nechtějí dělat, nebo snad ho vůbec nedělají?????
Jinak u nás řekl, že to zkusíme a uvidíme jak se vůbec bude nebo nebude embryo vyvíjet a pak případně dárce, ale to zatim vůbec nepřichází v úvahu.....Takže jsem z toho zmatená......
Nicméně jsem ráda, že jsi neztratila naději a že jsi vytrvala, fakt to je obdivuhodný....Jak jsi to snášela a co Ti nejvíce pomáhala překonat všechno to zlé, co Tě potkávalo?
Měj se krásně a přeji Ti do Nového roku jen to NEJ, hlavně zdraví, to je nejdůležitější.....
Tina

werinka1
3. led 2013

@beruskkka Ahoj, chtěla bych tě podpořit stejně jako@terka82 svým příspěvkem a zkušeností. Předem musím říci, že my jsme neměli nijak závažný problém, ale postupně. Nejdřív jsme v Natu bez nějakých velkých vstupních vyšetření (klasika - spermiogram a horm.profil) podstoupili 1.IVF. Pokud si dobře vybavuji, dlouhý protokol a 9 zralých vajíček. Oplodněno metodou ICSI (spermiogram nebyl úplně špatný, ale zase ne úplně jedničkový) 7. Třetí den telefon, zbyli jen 2, zbytek se vyvíjí špatně, raději bude vklad oněch dvou. Jinak jsme samozřejmě chtěli prodlouženou kultivaci. Obě embryjka se "chytla", ale těhotenství brzo zamlklo. Sama jsem si řekla o doporučení na genetiku a imunologii. Vše v pořádku, jen z imunologie doporučen prednison (mam pocit, že to bere snad každá, která byla na imunologii u prof.Ulčové Gallové). Vrhli jsme se na druhé IVF. Sama jsem požádala o metodu PICSI. Prý že zkusí zda to má vůbec význam (podle nějakého testu vázanosti spermií na hyaluron, který je obsažen ve vajíčku) a výsledek. Ano. U vás to má smysl. Proč to nezkusili sami???Proč si o to musim říct? Spoléham se na ně jako odborníky. No nic. Krátký protokol a 10 vajíček. Opět oplodněno 7. Třetí den zase zpráva, že se nevyvíjí jak mají a raději dvě vložíme. Bohužel úspěch se nedostavil. Na otázku, proč se jako nevyvíjí dobře a nelze provést prodlouženou kultivaci, nám nikdo nedokázal odpovědět. Nebo myslim, bylo řečeno něco v tom smyslu, že holt nejsou tak kvalitní vajíčka.....Jak já se bála že se nedočkam vlastních dětí!!! Tady na koníkovi jsem vyčetla něco o Heliosu v Brně. Holky těhotněly jedna za druhou a moc si chválily přístup personálu. No jo, jenže Brno! Ale nyní nelituji. Udělali nám podrobnější vyšetření. Spermiogram na první pohled dobrý, ale pak jsme si zaplatili asi za 1500 ještě vyšetření, kde se ukázala nějaká lehká fragmentace DNA a proto raději doporučili PICSI (ale bylo to vážně na hraně, my se pro jistotu pro PICSI rozhodli, byl to přeci jen 3.pokus). No a u mě zjištěna celiakie!!!!!!!!!!!! Ta má často na svědomí nemožnost otěhotnět a potrácivost. Takže 4 měsíční dieta a hurá do dalšího pokusu. Dlouhý protokol a 15 vajíček. Oplodněno jen 8. To byl šok. Ale vzápětí se to všechno vlastně obrátilo k lepšímu. Dokázali je skvěle kultivovat (spolupracují s nějakou australskou klinikou) a my se ve finále dočkali po prodloužené kultivaci 3 ukázkových embryjek 😵 Na otázku proč mi v Plzni tvrdili, že to prostě nejde, mi bylo řečeno, když to neumí.....Zvažovali jsme PGD. Sice nebyl nijak zvláštní důvod, ale děsil nás ten poslední pokus. Bohužel mám zrovna zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra a ta PGD nehradí. Helios je totiž jedno asi ze 3 center v ČR, které má smlouvu asi s třemi zdravotními pojišťovnami, které ti uhradí PGD. Je to Všeobecná a pak myslím Oborová a už nevím která třetí (každopádně to mají na stránkách). My jsme to nakonec riskli a PGD nedělali. První embryjko se nám chytlo jen na pár dní, prostě biochemické těhu. Ale hned v dalším cyklu jsem šla na KET a teď čekáme dokonce dvojčátka. Současně se nám to totiž povedlo i přirozeně!!! 😵 Zdaleka nemam vyhráno, jsem teprv ve 12 týdnu, takže najásam, ale jásam proto, že i když jsem si myslela, jak mám špatný vajíčka a nikdy se u nás nemůže povést prodloužená kultivace do stádiu ukázkových blastocyst, tak oni to dokázali!!! Jsem jim za to nesmírně vděčná a to zdlouhavé cestování Plzeň-Brno za to určitě stálo. Přeju ti, ať se brzo těšíš z hezkých výsledků a minimálně jednoho miminečka 😵 Taky pevné nervy a neztrácet naději i když to jde někdy dost těžko 😉

beruskkka
3. led 2013

@werinka1 Hezký den, děkuji i Tobě za zprostředkovaný Tvůj příběh, měla jsi to také velmi těžké a Tvoje zkušenosti jsou nám v této diskusi přínosem hlavně v otazce Natalart....Držím Tě hrozně moc palce, aby Vám to dobře dopadlo a vše bylo OK. Je pravda,že je to ve většině případů běh na dlouhou trat....a že musíme mít pevné nervy a vydržet....
Je pravda, že poslup lékařů ve mě vzbuzuje dost otazníků.....Jsem ráda, že nám napsali doporučení na urologii a genetiku,nicméně nechápu proč Dr. Bouše rovnou v říjnu nenapsal obě, ted už bychom měli výsledky a mohlo by se už konečně něco dít, je to velmi zdlouhavé všechno....a další věc mluvit o dárci, pokud jsme to ještě ani nezkusili mě také přijde divné.....To by měla být až ta poslední varianta....nebo alespon já si to myslím....až když se vyčerpají všechny varianty....
Co se týká imunologie, tak mě kupodivu doktorka napsala, že zakazuje použití kortikoidů,za což jsem ráda, ptž je to pěkné svinstvo....tj.že nemám žádný imuno problém....
Prosímtě jak jste zvládali cesty do Brna??????????????To si vůbec neumím představit......Při práci......
Měj se moc krásně a i Tobě přeji do Nového roku jen to nejlepší, hlavně aby to s miminkama dobře dopadlo............
Tina

l.u.c.i.e
3. led 2013

@beruskkka, nechtěla bys zkusit Smetanku? @gambrinuska, tam pomohli k miminku.

werinka1
3. led 2013

@beruskkka Moc děkuju, já strašně doufam, že to tentokrát dotáhnem do úspěšného konce a hlavně že budou dětičky v pořádku. Já nechci na Natalart nijak nasazovat, oni byli moc milý, ale poté co jsme navštívili Brno bych to označila za lehce "amatérštější" přístup. A PGD si myslim, že snad ani nedělají....ale to nechci tvrdit na 100%. Rozhodně s tebou souhlasim, že mluvit o dárci když jste ještě nic nevyzkoušeli je předčasné a rozhodně bych s tím nesouhlasila. Cesty do Brna byly namáhavé, ale my v tom viděli poslední naději. Jeli jsme tam asi 7x nebo 8x a jednou si tam našli ubytování a udělali si takovou menší dovču. Je to hezkej kraj. Znam z diskuse Helios další 2 holky co tam jezdili zdaleka. Jedna z Budějek a jedna myslim od Prahy. Dá se to..... Pracuju naštěstí ve státní správě, takže když jsem měla potvrzenou propustku, nikdo to neřešil. Pracovat v soukromé sféře, asi by to chtělo tolerantnějšího šéfíka. Držim ti palečky a pokud budeš mít pocit, že nepostupojou jak si myslíš, zkuste to jinde, tohle je přeci dost zásadní věc. A i to cestování za to vážně stojí. Posílam hodně sil 😉

werinka1
3. led 2013

@l.u.c.i.e
@beruskkka Jj, taky jsme Smetanku zvažovali, nakonec jsme jeli teda do Brna, ale údajně jsou tam trošku chladnější, nicméně jsou dobří. Píši jen co vím z doslechu....

l.u.c.i.e
3. led 2013

@werinka1, jojo taky jsem slyšela, že ve Smetance jsou hodně chladnější. Jinak v Natu nedělají PGD, myslím, že tam ani netestují tu ovariální rezervu.

gambrinuska
3. led 2013

Holky jsem taky odpadlík z NAtu,podrobnosti ma napsané ve fotoblugu snažení,ano natalart je levný a dr jsou moc příjemní,je to tam takové domácké 😅 sice nevím jak to chodí v Brně ale my díky Smetance jsme se taktéž dočkali kvalitních embryií a poprvé prodloužené kultivace, z čehož máme Marečka 😵 😵 a ještě 3 blastocysty v mrazáku,v Natalu byli vždy sotva 2 embrouši na zavedení a bez PK 😖 ☹ 😔
připláceli jsme si na doporučení IMSI a poprvé tam nám řekli že má menžel"děravé spermie" a spermio je dost blbý v Natu jsme podle nich měli furt dobrý 🙄 mohli jsme si ušetřit pokusy 😔

gambrinuska
3. led 2013

jen vám chci jako Terka dodat odvahua bojovat za každou cenu,opravdu se to vyplatí i když síly ubývají a někdy je to oprvadu hodně psych i finančně náročné 😔

l.u.c.i.e
8. led 2013

Ahojky, tak jsem zpět. Byla jsem si rovnou pro s kartu. Taková blbost!
Jinak až to dostanu půjdu na hormonální profil, pak UTZ a rovnou v únoru stimulka. Doktor říkal, že teď mi zkusí dát Gonal a Menopur, že se to zkombinuje, abych měla více vajíček. Pak mi nabídl sám, jestli nechceme jít do PICSI, že je tam větší šance na oplodnění zdravé spermie, tak jsem řekla, že ano. Celkově nás to teď vyjde cca na 20000 Kč, jestli půjde všechno, tak já má. Něco méně za léky. Gonal prý kolem 450 kč za pero či za tu náplň, už si to nějak nevybavuji, Menopur bude opět zadarmo na pojišťovnu, pak 7000 Kč PICSI, 7000 ICSI, 2500 Kč případná kultivace a něco kolem 3000 Kč za zamražení, kdyby bylo co.

beruskkka
8. led 2013

@l.u.c.i.e ahojky Lucko, tak to je dobře že se zase něco děje,vid...Prosímtě co je PISCI a je to vhodné i u špatného spermia? a jinak dle Tvých výsledků že jsi nereagovala na hormony by to mohlo vypadat na snížené amh-zkus se podívat na emimino diskuse Nízké AMH,tam to holky probírají a tam se prý vyplatí spíše minimálky nebo nativy, prý tělo nereaguje na vysoké dávky hormonů a ty jsou tak zbytečné, zkus se po tom popídit abyste zbytečně nevyplýtvali pokus......My byli dnes na genetice,tak výsledky budou za dva až tři týdny...mezitím jsem obj.do FN na odstranění polypu-příští týden se tam jdu ukázat....Fakt ted jsem na gyndě jako doma.....už mě to ani tak nestresuje jako dříve........A jak pokračují ostatní??????

l.u.c.i.e
8. led 2013

@beruskkka, doktor říkal, že po hormonálním profilu se uvidí více. Snad opravdu udělají ten test na AMH. Navíc chce zkombinovat hormony. Tak uvidíme. PICSI se dělá u velmi špatného spermigramu, ale nesmí tam být moc mrtvých spermií a progresivní aspoň 4 %, uvidí se den odběru. Jinak částka je teda pálka.
No, vidíš, už se něco děje. Za chvíli budete mít výsledky z genetiky doma a snad tě brzy odstraní i polyp.
Člověk se časem na ty doktory zvykne, co? Aspoň brzy půjdete do dalšího pokusu a už úspěšného!

l.u.c.i.e
8. led 2013

Dělá Natalart v hormonálním profilu ten test na AMH? Budu se muset zeptat až na to půjdu. doktor mi jen vždy řekne, že je vše v pořádku.