Natalart, Plzeň. Jaké máte zkušenosti?

bubulienka
28. lis 2008

Ahoj holky chtela jsem se zeptat jestli ma nejaka z vás skušenosti z natalartu ja tam budu postupovat ET a chtěla bych vědet jake mate skušenosti a kolika z vás se to podařilo po prvným IVF!

amy75
4. říj 2013

@beruskkka A hleďme, další odpadlík z Natu a nástupce do Smetanky 🙂 To mě mrzí, že ti ty nativy takhle dopadly a vlastně celkově s Natalartem.... ale pokud ses tam necítila dobře, je v pořádku, že jsi změnila kliniku, nevedlo by to dál k ničemu dobrému. Já tedy za sebe musím říct, že jsem byla v Natu spokojená, sestřičky i doktoři v pohodě, vždy jsme s partnerem měli pocit, že se nám věnují tak jak mají. Akorát laborka, u té jsem začala mít pocit, že to je takový "slabší článek" .... I když se možná mýlím, s naším kolísavým spg také nemůžeme chtít zázraky a prostě se nám embryjka nevyvíjí podle našich krásných představ...
Řekla bych, že v Natalartu je to takové spíše domácí prostředí a ve Smetance to na mě působí zase jako takové "vědečtější pracoviště". Také jsme měli na konzultaci MUDr. Píclovou a za nás naprostá spokojenost, byla moc milá. Také jsme se domluvili na IMSI, říkala, že už to dělají u hodně případů, víceméně už je tam IMSI takový standart. A vám neříkala cenové rozpětí? Nám říkala o lécích, tak máme doplatek do 5.000 Kč a pak IMSI, PK, tam je to 20.000 Kč. Ve Smetance preferují u pacientek dlouhý protokol - já už od včera beru na měsíc antiko Minulet, Puregon mám taky napsaný, místo Utrogestanu budou injekce do zadku, myslím že je to Agolutin. 15. října si jedeme vyzvednou léky, tak už se na jednu stranu těším, že se zase něco bude dít a na druhou se strašně bojím, že to zase dopadne špatně..
Jo, pravda, ve Smetance je to na trošku delší dobu, ale pokud mají s dlouhým protokolem lepší zkušenosti, tak proč ne 🙂

amy75
4. říj 2013

@mufmartik Ach jo, spolubojovnice moje, to mě moc mrzí, že to nebyl ten správný mrazáček ☹ A já ti tak moc držela palce .... ach jo ... Ale je fajn, že ten další neúspěch bereš vcelku v klidu, to, že máš ještě prcky v mrazáčku ti určitě pomáhá. Kdyby alespoň lékaři věděli, čím to je, že se prďolka zakousne a pak pustí....Za měsíc zase sáhnete do mrazáku a určitě tentokrát embryolog vylosuje toho pravého udatu 🙂 To by bylo, aby nebylo!
A s těma chlapama máš pravdu, taky si někdy říkám, že mám štěstí, že mám doma toho svého, který je ochotný podstoupit a vydržet všechno co se týká IVF. Mám chvíle, kdy bych ho nejradši něčím praštila po hlavě, ale to, že se zajímá co budeme dělat, co popř. zkusíme za další vyšetření, to že je ochotný vysypat prasátko s našetřenými penězi, za to ho mám ráda. Např. mám kolegyni a její manžel um.oplodnění odmítl, děti nemají .... a není jediný, vím o více chlapech, co IVF odmítli, což nechápu ...

amy75
4. říj 2013

@alba1 Ach jo, holka zlatá, to mě moc mrzí, ani nevím co napsat .... je mi to moc líto .... ☹

amy75
4. říj 2013

@l.u.c.i.e Luci, držím moc a moc palce, ať jste v pořádku i s maličkým 🙂 To to letí, vždyť jsi tu teprve nedávno ukazovala krásné pozitivní testíky a za chvíli už bude Mareček na světě 🙂

beruskkka
5. říj 2013

@amy75 Ahojky,jj,uz to tak bude. Tempem u nativu bych se dockala nekdy ve 40ceti 🙂 a kdyz uz jsem celkove byla zpruzena tak pokracovat v Natu by nebylo dobre.proste bych tomu neverila. Cenu me rikala 15tis.balik pk,ah,isci plus 5tis.IMSI plus cca 5tis.leky,je to palka,ach jo. Chtela jsem konkr.mufmarfika,ktera tam podstoupila ivf..tak ma konecne info o cene,i kdyz chapu,ze se to muze menit dle aktualni situace..Celkove jsem po prvnim dojmu nadsena a mam z toho dobrej dojem a to je pozitivni. Tak to budeme taknejak v podobnem rezimu u me opu vychazi koncem listopadu,pokud vse pujde dle planu!! Tak drzim palce a budeme se vzajemne doplnovat a predavat info,to je super!

l.u.c.i.e
5. říj 2013

@amy75, děkuji za podporu. Jojo, utíká to nesmírně rychle. Na jednu stranu mě to mrzí, že už za chvíli bude po těhotenství, ale na druhou stranu se těším na Marečka. Jen se pořád vyrovnávám s tím, že nebudu moc rodit přirozeně jako s Matym. U něho jsem ani nevěděla, že rodím. Došlu mi to až v porodnici, kdy mi řekli máte polovinu porodní porodní doby za sebou a za 4 hodiny byl malej venku 🙂

Holky jsem ráda, že tu budete bojovat spolu a že se budete moci podporovat. Moc vám všem držím palečky, abyste se toho krásného štěstíčka dočkali, co v nejkratší době. myslím na vás!!!

mufmartik
6. říj 2013

@beruskkka No ahojky kočko, tak to tedy koukám, že jsi se rozhodla rázně pro změnu 😎. To je dobře, uvidíš, že budeš spokojená a výsledky přijdou. V tý Smetance je fajn, že se chodí jen k jednomu doktorovi, to mně třeba vyhovuje, přece jen on už pak ví o tobě víc a spoustu věcí si pamatuje, než když se pokaždý střídá někdo jinej. Já chodím k dr. Vlčkovi a ještě jsem tam nikdy nebyla u jinýho, i když měl třeba dovolenou, přizpůsobili jsme plán tomu, což je super. A sestry perfektní, většinou tam poklábosíme i o docela jiných věcech 🙂 .
Co se týče toho dlouhého protokolu, oni tam s ním prý mají lepší zkušenost, že jsou vajíčka pak kvalitnější. Pravda, že to trvá o chvíli dýl, protože se před tou vlastní stimulací píchá ten decapeptyl, ale to mně nějak vůbec nevadilo. Stimulovala jsem tedy taky o něco dýl než v Natu, myslím asi 14 dní, kdežto v Natu asi jen 8. Ale to záleží, jak porostou vajíčka. Říkají, že pod 10 dní stimulovat není dobrý, právě kvůli kvalitě těch vajíček. Píchala jsem si Gonal a potom jsem si musela už za plnou cenu na pár dní dokoupit Fostimon, čím se to trochu prodražilo, za léky jsem doplácela asi 8 tisíc. IMSI si dejte určitě, zvlášť při horším spermiu, oni to tam fakt doporučují a myslím, že to má svůj důvod. Takže my platili ten balíček 15 tisíc + 5 IMSI + 8 léky, pak 1500,- zamražení. Potom KET stojí každej 5 tisíc.
Po OPU si pícháš každý den místo utrogestanu agolutin do zadku, mně to i víc vyhovuje, nemusí se nic zavádět třikrát denně a nic nevytíká 🙂 . No a pátý den je ET, zavedou ti embryjko, zůstaneš 20 minut ležet na tom křesle, oblečeš se a jdeš domů. Já byla fakt se vším spokojená, hlavně jsem byla nadšená, že se jim povedlo vykultivovat tolik embryjek do blastocysty, což jsme v Natu neměli. To, že se nám zatím dvě nechytly, je jiná věc, ale pořád máme ještě čtyři zamražený, takže můžu doufat dál 🙂 . Určitě budeš spokojená, jsem ráda, že jste se odhodlali 😎 . Kdyby tě něco zajímalo, jen se ptej 🙂.

Holky, musím běžet, zítra ještě písnu 🙂.

beruskkka
6. říj 2013

@mufmartik Ahojky,dekuji moc za informace! Jsem rada,ze jsi tam spokojena take,to rada slysim. Cenove je to tedy paradni palka,ale clovek to rad obetuje,hlavne aby se zadarilo! U tebe je super,ze jeste mate tolik embr.v zasobe-to by bylo,aby nebylo!! Drzim palce. Ja budu mit Puregon,je v peru a jeste za starou cenu. Jinak jsem se rozhodla rychle,uz jsem na to nemela nervy-2mesice jsem cekala na operaci,pak 3mesice cekala nez se bude neco dit a ted 4mesice zmarenych nativu,takze uz toho bylo dost,ze!!! Budu pak informovat. Zatim pekny vecer!

ameliie
7. říj 2013

Ahoj holky, zdravím všechny, my jsme po jednom neúspěšném ICSI v Natalartu, na druhý pokus jsme přešli do Smetanky, hodně jsme o tom přemýšleli a došli jsme k tomu, že zajdem do Smetanky na nezávaznou konzultaci a pak se uvidí. Byli jsme u dr. Vlčka, konzultace byla skoro dvě hodiny, opravdu se nám věnoval. Jelikož sme už měli všechny ostatní testy hotové, tak jsme hned naplánovali další pokus. Tento měsíc začnu s antikoncepcí a OPU by eventuelně vyšlo na konec listopadu začátek prosince. Též budeme mít dlouhý protokol, říkal, že v mém věku (po 30tce) ani krátký nedělají. Doufám, že budeme mít víc vajíček i s rizikem hyperstimulačního syndromu, tentokrát věřím, že to vyjde, v prvním pokusu se nám zastavil vývoj vajíček a na OPU ani nedošlo. Měli jsme 3 měsíce nasazenou léčbu (zlepšení spermiogramu) a musim říct, že dle posledních výsledků, tak opravdu zlepšení je.
Ceny jsou ve Smetance sice vyšší, ale za ten pocit, že jsme v rukách odborníků a sestry jsou tam opravdu milé a ochotné, tak to za to stojí a hlavně, člověk jde tam i domů s dobrou náladou, což se mi Natu několikrát stalo, že jsem šla rozhozená a zklamaná.

Držte se a věřím, že letoší Vánoce budou opravadu štastné a veselé 🙂))))

l.u.c.i.e
7. říj 2013

@mufmartik
@beruskkka
@ameliie, držím palečky, aby se vám brzy podařilo otěhotnět a peněz nelitujte, stojí to za to. 🙂

mufmartik
7. říj 2013

@amy75 Ahojky, no hezky, takže ty už taky pomalu rozjíždíš další IVF, snad bude podzim opravdu plodný 😎 . Koukám, že nás je tu už hodně, co jdou do Smentanky. Proč ne, můžeme se vybírat a proč nezkusit něco jiného. Pravda, vyjde to tam dráž, ale to IMSI za to určitě stojí, opravdu vyberou tu nejlepší spermijku a u nás to myslím hodně napomohlo k těm blastocystám. Vem si, že ze 13 vajíček se oplodnilo 12 a šest jich vydrželo do blastocyst, to je pěkný. Budete to mít určitě podobný, ne-li lepší, uvidíš 🙂.
Tak dávej vědět, jak pokračuješ, ju? Budu mačkat palce!

@ameliie Ahoj, tak to máme podobný,taky jsme po prvním IVF v Natalartu přešli do Smetanky. Já sice měla vajíček celkem dost, i se oplodnily, ale vydrželo do pátého dne jen jedno embryjko, které se neuchytilo. A taky jsme byli na konzultaci u dr. Vlčka a hned naplánovali další pokus 🙂. No a od té doby chodím jen k němu. Jsem spokojená, fakt mám pocit, že se zajímá a snaží se opravdu pomoct. Neboj, vajíčka mít budeš, to první IVF bývá takový zkušební, kdy se pořádně neví, jak budeš reagovat na stimulaci. Co jste měli za léčbu na zlepšení spermia, jestli se můžu zeptat? 😉

@l.u.c.i.e Díky Luci, vím, že to tu s námi se všemi prožíváš 🙂 . Peněz to sice stojí dost, ale až se konečně zadaří, tak litovat určitě nebudu. Teď si tedy občas řeknu, kolik už to stálo a zatím nic, ale to se snad brzy změní 😎 -

beruskkka
7. říj 2013

Holky to je super,ze je nas tu tolik ze Smetanky ted,a mame vsechny moc dobrej dojem,to je uzasny! A amy i amalie stimulace nam vychazi na podobny termin,super! Tak uz se tesim,az si tu budem predavat zkusenosti! Podzim bude plodny,citim to v kostech!

ameliie
7. říj 2013

@mufmartik
Partner dostal na imunologii předepsaný Pentomer a přidali jsme k tomu nějaké vitamíny, Zinek a Energyman, prý je také dobré jíst mrkev 😀 tak na listopad před OPU mam v plánu nakoupit vše možné a partner bude dlabat 🙂)) musíme zkusit vše co se dá.

ameliie
7. říj 2013

@beruskkka Já bych měla tento týden začít brát antikoncepci a mám se během 14 dnů objednat na další schůzku, to nám asi řeknou, jak máme přesně postupovat dále, jinak Puregon už mám v lednici 🙂

Nejhorší jsou ty nervy ☹ před stimulací, při i po ☹

Ale ze Smetanky mám velmi dobrý pocit a věřim, že to klapne.

ameliie
7. říj 2013

@l.u.c.i.e Děkuji. Peněz nelituji, to je to poslední i když tedy nadbytek jich taky nemáme 😀

mufmartik
8. říj 2013

@ameliie Ten Pentomer měl přítel taky napsanej z imunologie a vitamíny bere pořád 🙂 . Pak při OPU ten spermiogram neměl špatnej, tak nějak se mu to pořád všechno pohybuje kolem normy, někdy trochu líp, někdy hůř, ale žádná katastrofa. Ty vitamíny mají určitě něco do sebe a pomáhají, navíc aspoň díky nim není vůbec nemocnej 🙂.
Nervy jsou fakt na tom všem nejhorší. Jestli už začneš brát antikoncepci, už to pojede rychle. Ke konci braní začneš píchat Decapeptyl asi dva týdny a potom už k němu i Puregon. Zdá se to na dlouhý lokte, ale uteče to taky hodně rychle 🙂.

@beruskkka No je nás tu ze Smetanky už hafo. Já si opravdu nemůžu na nic stěžovat a určitě i vy všechny budete spokojené 😎 . Mně to zase vychází někdy v listopadu na další KET, takže to taky budu prožívat s váma 🙂 .

parisek
8. říj 2013

Zdravím všechny snažilky. Již 4 roky čtu různé diskuze ohledně početí a nikdy jsem se neodhodlala nic napsat, ale dneska mě je fakt smutno, mám za sebou 3x neuspěšných ivf v natal artu a 1x nativ s minimální stimulací a dnes 10 den po et jsem si udělala test a je negativní,takže s manželem jsme se domluvili, že jdeme to zkusit do smetanky, sice už pomalu ztrácím naděje, ale vzdát to nechceme, je mi 35 let a manžel je o 7 let mladší, máme krásný vztah a upřimně kdyby mě tak v tomhle nepodporoval tak jsem psychicky totálně na dně, ale přece jen k dokonalému vztahu nám chybí miminko. Omlouvám se nějak jsem se rozepsala asi jsem potřebovala se někomu svěřit a myslím, že vy mě pochopíte nejlíp ☹

ameliie
8. říj 2013

@mufmartik U nás je právě problém v sperimiogramu, většinou je to hodně špatné, hlavně pohyblivost, tak jsme rádi za každé zlepšení. Teď jsem ještě četla, že je dobré brát vitamin C s flavonoidy, tak na ten měsíc před IVF nakoupím další vitamíny. Je pravda, že partner docela výrazně i změnil životosprávu, tak snad to tentokrát bude v pohodě a vývoj b

ameliie
8. říj 2013

@parisek Taky mi hodně pomáhá, když se můžu vypovídat. Jestli je lepší Natalart nebo Smetanka, kdo ví, já vím, že první pokus by nám nevyšel nikde, ale teď když víme, kde je problém, tak dávám šanci Smetance, už pro ten přístup profesionální. Mít podporu od partnera je hodně důležitý, je jasný, že my holky to řešíme a trápíme se víc ☹(( ale já věřím, že na každého jednou dojde, chce to trpělivost a nevzdávat to.
Třeba vám změna CAR prospěje. Přišli vám na to, včem je problém? z imunologie nebo genetiky?

parisek
8. říj 2013

@ameliie Nám na nic nepřišli imunologie, genetika v pořádku,spermiogram kolísavý ale v normě,vejcovody průchodný, vždycky jsem reagovala dobře na léky měla jsem dost vajíček ale nakonec nebyli moc kvalitní embrya,jediný tak při 3 ivf nás embryoložka ptala se jestli nechceme zvážit darované a zase doktor říkal, že na darované je ještě brzo a že neviděl by to tak špatně, tak vpravě i těším se na názor jiných doktoru.Jediný problém je u mě,že mě našli v krvi protilátky žloutenky typu C a přitom nevím ani já ani rodiče že bych někdy měla nějakou žloutenku ale prý ani tohle by nemělo bránit otěhotnění. Samozřejmě, že to nevzdáváme i když nás jako samoplátce stoji dost peněz ale dala bych cokoli proto aby se to povedlo, ale to asi každá z nás :(

mufmartik
9. říj 2013

@parisek Ahojky, vítám tě tady 🙂 . To je moc dobře, že jsi napsala, ono to fakt pomáhá. Tady všechny víme, co prožíváš za zklamání, bohužel většina z nás ho zná taky... Určitě nic nevzdávej, ta smůla se musí jednou prolomit a snad už to nebude trvat dlouho. Já byla na prvním IVF v Natalartu a taky bylo vajíček dost, dobře se oplodnily, ale pátý den bylo nakonec jen jedno embryjko, né úplně kvalitní. Takže to nevyšlo a na zamražení nic. Na druhé IVF jsem šla právě do Smetanky a tam nám vykultivavali šest pěkných blastocyst, sice nevyšel ET a nakonec ani první KET, ale doufám v ty další čtyři mrazáčky. Takže to tam určitě zkuste a věřím, že se nakonec dočkáte, všechny se dočkáme 🙂 .

@ameliie Tak zrovna pohyblivost se dá docela dobře vylepšit, horší je to třeba s morfologií. U nás vitamíny pomáhají a zvlášť u té pohyblivosti, tu měl partner nic moc a teď, co bere vitamíny, jí má vlastně vždycky v normě. Teď bere už dlouho zinek, selen, vit. E a C a sice spermiogram není nejlepší, ale pohybuje se tak nějak kolem normy, nic hroznýho.

ameliie
9. říj 2013

@parisek My měli imuno i genetiku také v pořádku, v prvním IVF jsem měla 10 kvalitních vajíček, bohužel se podařilo oplodnit jen 5 a ani jedno nevydrželo, zastavil se vývoj. Já jen doufám, že tentokrát ten vývoj bude ok.
Určitě se objednejte do Smetanky, víc hlav, víc ví 🙂))

ameliie
9. říj 2013

@mufmartik On celkově ten spermiogram nebyl nic moc, až po té "léčbě" se snad zlepšil. Uvidíme, jsou věci, které prostě neovlivníme, bohužel. Musíme věřit, že to prostě klapne 🙂

parisek
9. říj 2013

@mufmartik Děkují moc za povzbuzeni a za názory.To mě těší, že se ti povedlo vykultivovat tolik blastocyst 🙂 já jsem ještě žádnou neměla,moje 3 ivf jsem měla 22 vajíček s toho se oplodnilo 17 a do 5 dne nám zbylo na et 1 10b a 1 morula což na ten den to bylo opožděné a naděje byla velmi mala,a teď poslední pokus byl nativní s clostikem jsem vypěstovala 5 vajíček 2 se oplodnili a 3 den byl et 4b a 7b což taky není nic moc, na zmražení nikdy nic nezbylo ale i kdyby tak nám by nic nezamrazili kvůli protilátkám,jsme si museli připlácet i oddělenou kultivaci,takže já spoléhám na to, že ve smetance mají lepší vybavení a že se jim povede vypěstovat nějakou blastičku 🙂

parisek
9. říj 2013

@ameliie Ahojky,děkují holky, že jste mě vzali mezi sebe 🙂 S tím spermiogramem je to těžký můj manžel je mladý zdravý kouři jen svátečně a pije tak normálně když se něco slaví ještě ke všemu pravidelně chodí do posilovny a spermiogram má kolísavý taky bral před 3 ivf zinek a nepomohlo to,tak nevím čim to je,ale byla tam jedna holka její manžel měl taky špatný spermiogram a říkala, že začala s manželem držet bezlepkovou dietu i když nemusela a ten spermiogram se hodně zlepšil. Já osobně držím bezlepkovou dietu už 1,5 mám alergii lehce nad limitem takže mě ten lepek neděla žádné potíže ale i přes to jsem měla naděje že to pomůže zatím nepomohlo ale už jsem tak zvykla na tu dietu, že držím ji pořad.

adenka84
9. říj 2013

@parisek ahojky... koukám, že máš zkušenost s nativem, prosím tě jak to funguje? to bereš bouze clostibelgit, pakjdeš normálně na OPU? a kolik se za tento pokus platí? my už nemáme žádný harazený pokus pijišťovnou a zajímalo by mě na kolik vyjde ten nativ..to si platíš, je to co si přeješ např ICSI AH atd... jinak nic víc? to by pak vyšlo o mnoho levněji nemýlím-li se.. díky moc za odpověď..

jittak
10. říj 2013

@l.u.c.i.e Ahojky, tak včera jsme si byli na imunologii pro výsledky. Přítel dostal nějaké léky a vitamíny a u mě paní doktorka napsala nějaký lék - 12 hod před IVF. Prostě jsme si rozdělili úkoly 🙂 přítel teď, já potom 🙂 doporučuje pokračovat v IVF. Budeme si dávat nějakou konzultaci v Natu a asi v lednu by jsme šli. Natalart se má prý stěhovat do horního patra genetiky, tak to asi teď bude taky časově omezené. Uvidíme, jak se domluvíme.

l.u.c.i.e
10. říj 2013

@jittak, to je dobře, že jste vyfasovali léky a pevně doufám, že vám pomohou 🙂 Budeš brát i Prednison po IVF?
To jsou novinky, že se má Natalart stěhovat nad genetiku. Aspoň to bude v jedné budově 🙂

adenka84
10. říj 2013

@jittak také jsem dostala 12 hod před ET injekci a ještě jednu 2 hodiny před ET.. manžel ji dostal večer před odběrem spermatu.. ale jak se ta injekce jmenovala už netuším.. držím vám palečky 🙂

parisek
10. říj 2013

@adenka84 Ahojky...Dnes jsem 13. den po natívu takže zítra nás čeká krev ale jsem si jista, že opět to nevyšlo. Jinak stimuluješ pouze clostikem, ale myslím, že doktor říkal, že můžeme píchnout jen male množství injekce, ale já jsem zareagovala dobře takže ani nebyla potřeba,můžeš vypěstovat 1 až 6 vajíček, ale co jsem četla tak některé holky měli i 8, já jsem měla 6 ale jedno bylo prázdné. Celkem nás to stalo 22 500 kč, měli jsme v tom narkózu 2000 kč (můžeš i bez narkózy prý to neboli),icsi,AH a ještě jme navíc pokaždé platili oddělenou kultivaci, ale to vy taky nemusíte. Četla jsem tvoje příběhy jsou krásně napsané jsem u toho zase pobrečela ☹ ale moooooc ti to přejí 🙂 Jinak omlouvám se za gramatiku jsem cizinka bydlím už tady dlouho ale nikdy jsem tady nechodila do školy takže jsem tak trošku samouk 🙂 přejí ti hodně štěstí 🙂