Nechci zničit zbylá embrya, jsou to pro mě děti

frufrunka
11. bře 2010

Ahoj holky, vypadá to, že pokud chceme mimčo, nezbyde, než podstoupit IVF. Jenže.... Dřív to pro mě bylo naprosto v pohodě - jako super šance pro všechny, kterým není dáno shůry mít dítě přirozeně. Ale jak se to začalo týkat mě, mám nějaký blok... Tedy ne ze samotného IVF, ale z těch embryí, která by případně zbyla - bylo by mi líto je jen tak zničit. A nebo je nechat na věky v mrazáku... Nevím, jak to máte vy ostatní, ale pro mě je už to malé embryo človíček, který by měl mít právo na svojí šanci... Nejsem věřící, sama nevím, kde se to v mojí hlavě vzalo. Snad zkušenostmi - samovolné potraty, mimoděložní těhotenství... Za každé jsem bojovala, byl zázrak najít na testu dvě čárky a teď bych měla hned několik potenciálních dvojčárek zničit? Je tu mezi vámi některá, která má stejný problém - a jak ho řešíte? Vím, může to dopadnout všelijak, třebas budeme mít jen dvě embrya a bude to, ale co když jich bude deset? Cvrčka bych moc chtěla, ale na druhou stranu se tomu bráním. Nebo to chce jen čas a vypořádám se s tím sama? Možná na to taky koukám jinak, že už jednoho kloučka máme, zkomplikovalo se to až pak, kdybych žádné dítě neměla, tak bych takové kraviny nevymýšlela. U manžela pochopení nenajdu, pro toho je to embryjko jen pár buněk a nic víc... Najde se tu některá z vás s podobným problémem? Budu ráda za spojenectví...

meleri
14. bře 2010

Len,

jo to máš pravdu, ale bohužel, nemůžu na ně přestat myslet. i když jsou to jenom bunky tak stačí počkat prostě pár měsíců a už je to miminko. to mě na tom strašně trápí. a nedokážu si např. představit že když to dítě vlastně bude moje a bude vyrůstat i cizích lidí, že ho třeba budou bít nebo s ním vymýšlet nějaké pošahanosti typu "létání miminek" a já nevím co... 😢

len
14. bře 2010

Mel, spíš jsem to myslela tak - zatím na ně mysli, že jim dáte šanci všem. Jasně, když ti napoprvý dvě zavedou a narodí se dvojččata, tak jich asi budeš mít šest v mrazáku stále... Ale taky se může stát, že budeš transferovat po dvou a první KET neklapne, druhý neklapne, ze třetího se ti narodí jedno dítě a pak už budeš mít jen dva a třeba se za pár let rozhodnete dát šanci i jim. Prostě momentálně máš touhu po jednom dítěti a máš osm mrazáčků, ale netušíš, jak to bude...

Fakt si myslíš, že pár, který toho musí pro dítě podstoupit tolik (a když už se musí uchýlit k celým darovaným embryím, určitě ta cesta byla hodně dlouhá) by to dítě nemiloval až za hrob? Dle mého právě dlouhé snažení pomůže člověku srovnat v hlavě, jestli dítě opravdu tak moc chce. Nevěřím tomu, že kterékoli z těch dětí např. odložených u popelnice bylo vymodlené a dlouho plánované 😒

sonka.77
23. bře 2010

Ahoj holky, já se teda v našem CARu (Iscare) i jinde na internetu dočetla, že embrya se darovat jinému páru nedají, kvůli složitým genetickým vyšetřením. Vždy jen vajíčka nebo spermie. Embrya se dají darovat pouze na vědecké účely:

*********************************************************************************************
Máme zamražená embrya a už je nepoužijeme – chceme je darovat.

Darování embryí jinému páru není možné, z důvodů složitých genetických vyšetření. Embrya je možné věnovat na vědecké účely pro rozvoj embryologie a nebo zažádat o jejich likvidaci. Je nutné vyplnit a podepsat oběma partnery souhlas s darováním embryí na vědecké účely pro rozvoj embryologie nebo souhlas s likvidací přebytečných embryí.

frufrunka
autor
24. bře 2010

A je.... Tak problém je zase na světě.... ☹ No nic, budu se na to všechno muset zeptat, až půjdu na kontrolu, spousta věcí člověka napadne až dodatečně.....

wrtulka
24. bře 2010

Ahojky Frufrunko a kam chodíš? Do Iscaru? Já jen myslím že to je určitě možné/dané zákonem..že je možné darování embrií
A záleží na centru jak se k tomu postaví.. protože určitě vím že třeba v Sanusu je to možné a taky v GESTu v Praze to mají napsané na stránkách.. takže se zeptej jak se k tomu staví vaše centrum...

veria
24. bře 2010

Ahoj, darování určitě možné je! To se to jen Iscare asi nechce dělat.......

len
24. bře 2010

U nás ta možnost 100% je (Apolinář Praha), mají to i v ceníku, ale je pravda, že musí před odběrem vajíček brát krev oběma partnerům a kdyby kterýkoli z nich nevyhověl, embrya nevezmou.

frufrunka
autor
25. bře 2010

Wrtul, já chodím do soukromého do Českých Budějovic. Uvidíme, jak to všechno bude, člověk postupně dozrává na různá řešení, zdravotně už toho mám za sebou dost, takže do nadbytečných narkóz a hormonů se úplně nehrnu. Holt je zahrnu dotazama a kdyžtak to dopadne tak, jak se s manželem ani jeden nebráníme - totiž adopcí. Dřív pro mě nepředstavitelná věc, ale v okolí jsem se setkala hned se 3 adopčátky (z toho jednomu je 31 a je už sám tátou, další holčičce je 11 let) a čím dál tím víc si to umím představit. Každopádně pak dám vědět, jak jsem s případným dárcovstvím uspěla - ať uže embryí, nebo případných nadbytečných vajíček... 🙂

sonka.77
25. bře 2010

Takže oni to nedělají pouze v Iscare? To by mě teda zajímalo proč, když to všude jinde funguje. Vždyť ten pár co by chtěl darované embryo by si to určitě rád zaplatil.
🙄

frufrunka
autor
30. dub 2010

Ahoj holky, po měsíci se vracím do diskuse. Byla to smršť, byla jsem na konzultaci v CAR a rozhodli jsme se, že do toho půjdeme. Měla jsem si zajistit předoperační vyšetření atd a zastavit se pro léky. Jenže MS přišla tentokrát výrazně dřív (o týden), takže jsem tam letěla hned druhý den a všechno se řešilo za pochodu. Na stimulaci jsem reagovala dobře, ani jsem nevěděla, že do sebe něco píchám. Když mi po odběru vajíček řekli, že jich je 22, tak jsem myslela, že mě šlehne. Druhý den jsem volala, jak to vypadá a embryoložka říkala, že neví, jak je to možné, že tři čtvrtiny těch vajíček byly špičkové kvality, stejně tak spermiogram, tak že to nechápe, ale oplodnily se nám jenom čtyři. Do transferu pak zbyly tři, z toho jedno slabší, které nám nedoporučili mrazit, tak s tím jsem se rozloučila. Dvě nám zavedli. Asi někdo nahoře vyslyšel mé přání a obavy a dopadlo to tak,jak jsme chtěli. K dnešnímu dni (kdy by měla přijít MS) mám testík hezky pozitivní. Vím, že to vůbec nic neznamená, pořád je to půl napůl, ale aspoň bych si nemohla vyčítat, že jsme to nezkusili. A nemusím myslet na děti v mrazáku... 🙂 Děkuji mám tady moc za názory a podporu, i díky vám jsme do toho nakonec šli. Tak se mějte krásně a pak dám ještě vědět, jak to s námi vypadá dál, jestli budeme těhotní, nebo jestli si to mimi ještě rozmyslí...

wrtulka
30. dub 2010

Ahojky Frufrunko..
teda to je náádhera a jak dobře to dopadlo! Jen tiše závidím ale hlavně moooc přeju!Takže megaratluka a ať jsou to dvojčátka 😀 😉

frufrunka
autor
2. kvě 2010

Ahoj Wrtul! Moc děkuku za gratulaci, ale může to dopadnout ještě všelijak, nevím. Každopádně budu myslet zase já na Tebe, aby vám to konečně taky vyšlo. Koukala jsem, že se objevuješ i v diskusi adopce, sice ne hned, ale zavítám k vám, protože bychom chtěli 3-4 děti a když dvě z nich budou naše, tak je to super, adopci se dál vůbec nebráníme a do hormonů už nejspíš nepůjdu. Známí si teď adoptovali 4 měsíční holčičku z Konga - něco tak krásného jsem snad ještě neviděla... 🙂 Docela mě navnadili, já za sebe bych do černouška klidně šla... 🙂 Tak snad někdy jinde ve veselejším tématu! Papa!

mirabela
12. kvě 2010

Milá Frufrunko, čtu Tvé úvodní starosti a teď dobrý konec, jak to dopadlo. Gratuluju! Taky chodím do ARTu a nevím, zda jsme se tam v čekárně někdy nepotkaly. Podle fotky možná ano. Tak hodně štěstí a třeba na mrazáčky ještě časem dojde (a dětiček budete mít fůru). My máme taky dva sněhuláčky a teď čekáme, zda se dva jejich bráškové po ET u mě uchytí.

frufrunka
autor
16. kvě 2010

Ahoj mirabelko! 🙂 Podle fotky těžko říct, máš malilinkou! 🙂 Děkuji za gratulaci - zatím ale není k čemu, už 11 dní krvácím, sice už jen slabě, ale dobré to zatím není. Na kontrole v 5 tt vše bylo jak mělo být, máme 1 miminko. Ale co bude dál, zatím nikdo netroufá říct. Tobě moc moc držím palečky, koukám, že mimi ještě nemáte, tak i ti mrazáčci se určitě dostanou ke slovu! 🙂 Třebas se tam ještě potkáme, kdyžtak se ke mě hlaš! Měj se zatím sluníčkově a mačkám všechno co mám! 😵

jennye
20. kvě 2016

Ahoj, doufám, že se vám všem mezitím zadařilo. Jestli byste náhodou někdo chtěl darovat emryjka, tak klidně do toho běžte, jenom si ověřte, jestli vám tu možnost vůbec dají! někde s tím vůbec nechtějí mít nic společného. Jestli máte jiné zkušenosti, tak prosím písněte, díky

jana1515158
15. lis 2019

Ahoj všem, chtěla bych poprosit o radu jak řešit situaci, kdy jsme s partnerem podstoupili odebrání mých vajíčk, následné oplodnění a zmražení. Chtěli jsme je aplikovat v průběhu příštího roku. Každopádně nyní mě přítel opustil a chtěla bych vědět, zda nevíte jaké jsou nyní možnosti? Moc děkuji za informaci

darinka84
15. lis 2019

@jana1515158 teď o tom mluvila v pořadu Sama doma paní doktorka. Pro vložení embrya je třeba souhlas obou. Takže pokud s tím nebude souhlasit, bohužel.

jana1515158
15. lis 2019

@darinka84 já už ten souhlas od něm mám. Ten podepisuješ vždy při oplodňování vajíček

sweet81
15. lis 2019

@jana1515158 manžel/partner, před vložením embrya se musí dostavit k podpisu, nebo na smlouvě ověřený podpis. Tak jsme to řešili my, protože manžel se den vložení embrya nemohl dostavit. Došel na poštu a nechal si ověřit podpis.

sweet81
15. lis 2019

@jana1515158 pak chtějí ještě souhlas přímo den vložení embrya, nebo den staré s ověřeným podpisu.

darinka84
15. lis 2019

@jana1515158 tak jak píší ostatní.. Ještě je jeden podpis přímo u vkládání embrya.. Takhle by to bylo dost nebezpečné... Uložení embryí může být několik let, lékaři nemohou vědět zda se situace mezi partnery nezměnila... Pokud žena dopředu ví, že má zdravotní problémy je lepší nějaké vajíčka oplodnit a zmrazit embryo a některé vajíčka nechat jen tak a zmrazit.. Protože majitelkou vajíček jste jen vy... Majitelkou embryí jsou vždy dva.

hermij
15. lis 2019

Ahoj, já bych právě z těchto důvodů do žádného umělého oplodnění nešla (manipulace se zárodečnými buňkami, genetickým materiálem, ničení dalšího života a hlavně z důvodu všech tě rizik oněch procedur a dalších důvodů), a tak jsme s manželem dohodnutí, že když se nám ani v dalších letech nebude dařit přirozeně, tak půjdeme cestou osvojení (adopce). Těch dětí je také mnoho, co je nikdo nechce... Tím nijak nehodnotím a nesoudím rozhodnutí jiných žen 🌷. Osobně vnímám, že matkou mohu být i osvojenému miminku, že dokážu předat lásku i dítěti, které jsem nenosila pod srdcem.

jana1515158
15. lis 2019

já bych to dítě chtěla ikdybych na něj měla být sama. Vím, že je to sobecké, ale proto se ptám, zda je možné toto nějak obejít i bez partnera. Na miminko jsme se oba těšili a ani nevím, proč nyní od toho utíká