Opakovaný rozpad embrya. Máte zkušenost s další léčbou?

joggerka
27. lis 2009

Ahoj všem. Nikde jsem nenašla podobné téma, tak to zkouším, jestli nás bude s tímto prolémem víc. Mám za sebou první IVF bez transferu, všechna embrya se rozpadla. Podle toho co jsem si pročítala na netu, není moc možností léčby, pokud se to bude opakovat. Nikdo vlastně ani pořádně neví oč jde. Může to mít moc faktorů. Doktor nás sice bude posílat na imunologii do Plzně, ale u velké většiny se tím na nic nepřišlo.

Prosím máte-li nějaké zkušenosti s "léčbou" a nebo postupem lékařů, budu ráda, když mi dáte pár typů. Díky moc.

A hlavně holky! , ozvěte se mi že se vám to povedlo 🙂 a že je to jen otázka času a trpětivosti 😅

joggerka
autor
27. lis 2009

opravdu se nenajde nikdo kdo by nám poradi?

len
27. lis 2009

Joggerko, osobní zkušenost s tím nemám, my měli trochu jiný problém.
Kolik jste měli embryí a za jak dlouho se rozpadla?
Jestli jich bylo jen pár, mohla to být náhoda, možná by stálo za to zkusit změnit léky a/ nebo protokol, aspoň u nás tak zkoušejí řešit náš problém. Samozřejmě úplně nejkrajnější případ je možnost použití darovaných embryí, ale třeba to příště nebude tak tragické a pár dobrých se jich najde 😉
Trochu na odlehčení rada mé obvodní doktorky - prý na to nemáme tak myslet a pak jich třeba nebudeme mít špatných 80 %, ale jen 50 % 😀

joggerka
autor
27. lis 2009

Díky, tedy tu tvoji doktorku bych "chtěla" poznat 🙂 .

My jsme měli 5 opolodněných a nepřežilo žádné. U nás darování nebudu. Já už mám 2 starší děti z prvního manželství, takže buĎ budeme mít dítě spolešné nebo už další žádné. Udělala bych pro úspěch všechno na světě. Proto jsem z toho dost špatná. Hrozně jsem si přála, ještě jednou mít malé miminko a prožít si to ještě jednou. Je všechno tak mooooc krásné...

len
27. lis 2009

Hm, z pěti to ještě pořád může být statistická chyba... Taky jde o to, za jak dlouho se rozpadla, jestli jste je nechali na prodlouženou kultivaci a nedožila se pátého dne, to se stává dost často, tak leda řešení zavést je třeba už po dvou dnech s tím, že v děloze je jim mnohem líp. Pokud vám nepřežila už do toho 2.-3. dne, je to špatný, ale pořád jen jeden případ, nikdy netušíš, co bude příště...
My měli poprvé 6 vajíček, všechna oplodněná, ale 2 triploidní (vyřazena), 2 zavedena 2. den po OPU a 2 se 3. den zastavila ve vývoji. Po tomhle jsem už těm dvěma uvnitř moc nedůvěřovala, ale ejhle, jeden to zvládnul 🙂 Bohužel jen do 8.tt, ale byť všecko vypadalo špatně, otěhotnět jsem dokázala.
Podruhé bylo 10 vajíček, 8 oplodněných, z čehož jen 2 OK, zbytek zase triploidi, takže víra mizivá... No, nedopadlo to, ale opravdu je vidět, že každé IVF (naprosto stejná stimulace se stejnými léky a dávkami!) může být úplně jiné.
Na základě tohohle mi změnili protokol a léky, na odběr jdu zítra, tak uvidíme, jak se to všecko projeví 🙂

joggerka
autor
27. lis 2009

Tak já byla na druhém OPU dnes. Vzali mi jen 7 a to jsem prý měla krátký protokol (narozdíl od toho prvního) právě proto, abych měla hodně vajíček. Je jich ještě míň než minule. Už teĎ mám špatný pocit, že to dopadne stejně. JEstli tomu dobře rozumím jdeš zíta do třetího pokusu?

joggerka
autor
27. lis 2009

Koukám, že bojuješ už pěkně dlouho!

len
27. lis 2009

No, jsou tu i horší případy 😉 Jo, zítra jdu na třetí OPU. Taky jsem teď měla krátký (předchozí dva dlouhé) a zatím to vypadá na 5 folikulů (minule 12 a 13), tak uvidíme, uvidíme, co z nich dostanou 😉
A držím palce, ať mají tentokrát embrya rozum 😉

joggerka
autor
27. lis 2009

Díky, snažím se jim taky na dálku domlouvat 🙂 I tobě hodně štěstí a dej vědět jak jsi dopadla, budu ti držet pěstičky 😵

len
27. lis 2009

Jasně, ozvu se a uvidíme, víra je to poslední, ale taky nejdůležitější, co nám zbývá 😉

joggerka
autor
27. lis 2009

Tak to si piš! Víra i hory předáší a člověk za svým snem dokáže i nemožné 🙂

joggerka
autor
28. lis 2009

Ahoj len, tak zatím bojují 3. Zítra zase volám. A jak jsi dopadla ty? Ráno jsem na tebe myslela.

andysok
28. lis 2009

pre len .....vidis ako som si citala ten tvoj vcerajsi prispevok....mam presne podobny ani nie ze problem,ale situaciu....odobrali mi 9, 6 vhodnych na oplodnenie, 4 oplodnene z toho jedno uhynulo, jedno sa dalo na predlzenu kultivaciu ( vcera som sa dozvedela ze po 3 dni sa prestalo emryo vyvijat ) a dve mam u seba v brusku, ako nahle som sa dozvedela ze embryo sa prestalo vyvijat nedavam velku sancu ani tym v brusku....obavam sa a bojim, som 6 den po ET takze je predsasne hovorit aj o jednom aj o druhom..... ☹

len
28. lis 2009

Joggerka, u mě dost mizérie, odebrali jen dvě použitelná vajíčka 😒

Andy, věř jim, zavádějí ta nejlepší, takže já už vím, že pokud všechna venku zahynou, určitě to nemusí znamenat, že těm uvnitř se nebude dařit dobře 😉

andysok
28. lis 2009

len : dakujem pekne, neviem ako to bolu resp je u teba ale moja polovicka ma slaby spermiogram......a jasne ze im verim, maju aj mena 🙂 len vies ako to je......este raz dakujem za reakciu silnooo drzim palce

joggerka
autor
28. lis 2009

Tak koukám, že s tím slabším spermiogramem bojujeme všechny. U nás je to také tak.

Andysok, kdy budeš testovat.

Len, dvě není moc, ale je to pořád dost aby se některé vyvíjelo dobře. Můj doktor tvrdí, že mu stačí jedna spermie a jedno vajíčko 🙂 . Vím, slabá útěcha, ale nejsem na tom o moc líp.

len
28. lis 2009

Hm, tak my máme zcela opačný "problém" - dnes dokonce embryoložka vyslovila domněnku, že nám embrya haprují proto, že manžel má příliš dobré spermio a spermie se pak do vajíčka cpou ve větším počtu, než by bylo zdrávo. No, krásná teorie - nemůžeme otěhotnět, protože máme příliš kvalitní spermie 😀 Dle mého krajně nepodložené, ale efekt je ten, že se prostě embryům nedaří 🙄 Ta dvě jsme nakonec nechali napíchnout ICSI, poslední naděje...

joggerka
autor
29. lis 2009

Len, tak to slyším poprvé 🙂 . Trošku sci-fi, ale kdo ví, třeba je to pravda. Je fakt, že někdy si myslím, že ti doktoři opravdu vaří z vody a sami prostš neví. No a my je tlačíme do nějakých odpovědí jako by měli vědět všechno a oni pak něco plácnou, aby nás uspokojili.

len
29. lis 2009

Hm, já vlastně v tomhle tématu nemám vůbec co dělat 😀 Paradoxně ve všech předchozích IVF, kdy jsme nechali vajíčka oplodnit bez ICSI, oplodnila se všechna, co za něco stála. Teď jsme nechali do dvou píchnout ICSI a oplodnilo se jen jedno. Takže nějaký hromadný rozpad embryí - nehrozí...

margitule
29. lis 2009

No ono to možná není úplně úplná blbost s tím dobrým spermiogramem. Spermie musí ještě v těle ženy dozrát, aby byly schopné oplození a nedozrávají naráz. Existuje hypotéza, že je to proto, aby se zabránilo polyspermii. Ale na druhou stranu určitě nejsi první, kdo má chlapa s vynikajícím spermio, takže kdyby to byl takový problém, tak stačí těch spermií tam nedávat tolik, ne?

len
29. lis 2009

Margi, já mám pocit, že kdyby každej chlap, co má spermio nad 100 miliónů s výbornou pohyblivostí i morfologií (a navzdory tomu, že se obecně spermio zhoršuje, takových dneska určitě málo nebude) měl problémy s plodností, vypadalo by to na světě trochu jinak 😉 Spíš bylo podezření, že jsou ty spermie takové "agresivnější," což v kombinaci s tím, že má vajíčka pravděpodobně postrádají onu "záklopku," která by do nich vpustila právě jen jednu spermii, vede k tomuhle. Taky je další věc, že polyploidní embryo se občas vyskytně u každého (dokonce tvoří nezanedbatelnou část potratů v přirozených těhotenstvích), jenom já jich měla extrémní počet (z 10 byla OK 2).
Ale to vlastně nesouvisí s tímto tématem - pokud se vám embrya rozpadla, znamená to, že je v laboratoři nechali vyvíjet, což zase znamená, že polyploidní nebyla - taková totiž mají jiný počet než dvě prvojádra a okamžitě je vyřazují z kultivace). U rozpadu bude problém asi zcela jinde 😒

andysok
29. lis 2009

joggerka : testovat nebudem vobec pojdem priamo az na krv toho 7.12. 🙂

andysok
29. lis 2009

viete nad cim si lamem hlavu? embryologicka pri transfere povedala ze ki vlozili jedno dvoj a jedno trojbunkove embryio......od kedy existuje trojbunkove embyo, manzel aj potom volalz embryologoma ten mu tiez povedal to iste ...jedno dvoja jedno troj.....neviete mi to niekto vysvetlit? dakuejm

len
29. lis 2009

Andysek, ona se každá buňka sice dělí na dvě, ale nemusí k tomu dojít zároveň 🙂 Takže nejdřív je jedna, která se rozdělí na dvě - dvojbuněčné embryo. Pak se jedna z těch dvou rozdělí na dvě (tříbuněčné) a chvíli poté i ta druhá (čtyřbuněčné). Mně třeba vkládali pětibuněčné.

andysok
29. lis 2009

aha takze ak mam tomu dobre rozumiet to je akoby daka podskupina..... dakujem ti moc moc krat za vysvetlenie 🙂 snad uz je to blastocysta (7 den po ET) 🙂 este raz dakujem 😉

maja3.s
4. pro 2009

Ahoj holky...všechny vás zdravím...i já mám podobný problém, jako vy. Mám za sebou několik IUI, 1xIVF-nativ a 2x plné IVF a....výsledek tragický ☹ U nativu byly dvě vajíčka, oplodnilo se jedno, které mi 3.den zavedly,ale bohužel nic...druhý pokus-10 vajíček, oplodnilo se jich jen pět a do finále došlo v podstatě jen jedno. Bylo z toho jen biochemické těhu...no a poslední pokus...teď se podržte 27 vajíček(rozjel se mi hyperstimulák,proto taková úroda),ale žádné vhodné k ET...u všech pokusů jsme nechávali ICSI, protože manžel má špatný spermiogram. Ale proč fragmentují...nikdo neví. Jsem z toho zoufalá a sbírám síly do dalšího pokusu.