PGD. Vaše zkušenosti, výsledky, kde a proč

tonytony
11. pro 2010

Hledala jsem a nenašla, tak zkouším založit téma ohledně PGD( preimplantační genetické diagnostice), která se provádí v rámci IVF...
Ráda bych slyšela od ostatních zkušenosti a výsledky, které s touto metodou- vyšetřením mají,kde ji podstupovali a proč, kolik embryjek bylo vyšetřováno a kolik z nich bylo v pořádku... a zda se vybrané zdravé embryjko chytilo nebo ne... Prostě vše o tom...
Mám za sebou 1. neúspěšné IVF s PGD, za měsíc mě čeká další stejný pokus...

niina
18. led 2011

Ahoj holky, já jsem jedna z těch, která PGD podstoupila a můžu jen chválit. IVF nám dělali v Heliosu a spokojenost. Měli jsme za sebou během 4 let 2x zamlklé těhu vždy zhruba ve stéjném stáří těhotenství v 8 t. Můj dr. mi řekl, že to prý zkusíme ještě jednou, ale to já jsem už odmítala, tak přes kamarádku jsem se dostala do Heliosu. Zjistili mi, že mám ovu možná tak 3 x do roka, PCO a manža katastrofální spermiogram. Takže náš verdikt zněl IVF. Genetické vyšetření jsme podstoupili taky v Heliosu, manžel zcela v pořádku a já měla malou 3% mozaiku chromozomu X. Takže dr. Texl navrhoval jednoznačně PGD. Každé vyšetřené embryjko stálo mám pocit 5tis. Jak už tu někdo psal, pro PGD je potřeba co vyšetřovat, tudíž aspoň nějaké to pořádné embryjko, takže byla jasná prodloužená kultivace (kterou jsem i tak chtěli). Vajíček jsem měla něco kolem 38, oplodnit se podařilo 17, ale postupně začaly vajíčka odpadávat a 3.den kultivace jsme měli nějakých 6 embryjek, z toho prý 2, které vypadají, že se budou dát vyšetřit PGD, že vypadají hezky. 5. den kultivace mi volali, že na PGD bych mohla mít ještě další 3 embryjka, což bylo dalších 15tis. nahoru, no ale co už, když už jsme se do toho dali a je ta možnost, korunka nějaká taky ještě byla, tak jsme nechali vyšetřit 5 embryjek. V den transferu nám bylo ale řečeno, že z 5 vyšetřených bylo jen jedno zdravé ☹ ostatní měli nějakou vadu, už si ale nepamatuji, esi měli stejnou vadu nebo každé jinou, protože jsem myslela jen na to, že máme je jednu jedinou šanci ☹ Před vložením embryjka se nás dr. Texl zeptal, esi chceme vědět pohlaví, což samozřejmě chtěli, takže embryjko čekatel na transfer byl chlapeček a ostatní byly holčičky, takže asi podle všeho měly všechny vadu chromozomů ☹ Celé IVF nás vyšlo na 54 tis.,no ale dnes nám tu doma běhá skoro dvouletý chlapeček, je strašně hodný, živý, veselý a u nás, že to vyšlo byl fakt zázrak, protože takových problémů, co jsme měli, proto já jsem jednoznačně pro PGD, když už je potřeba, kdyby nebylo PGD, vložili by třeba zrovna tu holčičku a byly bychom tam, kde už dvakrát. A aspoň jsem celé těhu věděla, že je zdravej, i když u každého utz jsem se stejně třepala 😒 Přeju vám, aby i vám PGD pomohlo tak, jak nám. 🙂 🙂 🙂

tonytony
autor
18. led 2011

@niina Moc díky za tak pozitivní zprávičku- zrovna teď před mým 2.IVF:-) Snad se na nás takové štěstí usměje aspoň napodruhé, když to nedopadlo hned napoprvé🙂

niina
18. led 2011

Tonytony, budu držet pěsti 😵 😵 😵 teď to prostě vyjde 🙂

denisa1976
5. únor 2011

Mně odebrali 24 vajíček, z toho 21 zralých. Oplodnilo se 15 a jen 3 embrya byla vodná k vyšetření PGD. K zavedení zbylo jedno, ale bohužel se nechytlo.

bublenudle
6. únor 2011

Ahoj holky.....zdravim vas,a chci se take zapojit do vasi diskuze...chystam se na sve 3IVF,..v kveten -cerven...s PGD..
2xIVF a 1xKET jsem mela behem pul roku,a nikdy se embrijka nechytla...je mi 38,nikdy nebyla tehotna,a tak mi doporucili PGD...ne netu je malo informaci,a jelikoz je to pekna palka..(chodim do repromeny) tak by me zajimali nejake informace...a zkusenosti....u mne nedozravaji vajicka a jeden vejcovod nepruchodnej..spg v pohode...zadne vetsi problemy...mejte se krasne,pekny zbytek dne 😉

hanulka0102
6. únor 2011

@bublenudle Podminkou PGD je, abyste meli hezke embrya, ktere se daji vysetrit - pro vysetreni 5. nebo 6. den hatchujici blastocysty. Ne kazde embryo takto naroste, takze cim vic embryi, tim je vetsi sance, ze pujde neco vysetrit. Nevim, jak jsi na tom s poctem vajicek. My meli z 18 vajicek vysetrovany 3 a z 15 vajicek 4. Ze zkusenosti doporucuju Helios, ceny vyrazne nizsi nez v Repromede.

denisa1976
6. únor 2011

@hanulka0102
PGD jdou vyšetřovat jen hatchujici blastocysty? Na stránkách reprofitu píší, že vyšetřují i 8mi buněčná embrya.....

bublenudle
6. únor 2011

@hanulka0102 ahojky,a dekuji moc za reakci..ja mela 7-8 vajicek,vzdy po dlouhem protokolu,ale nen 2 a pak 4 byli ok..ale nikdy se nechytli..ani ket...v repromede je to strasne drahe,to PGD...tak nevim co...

tonytony
autor
6. únor 2011

@bublenudle Kolik to stojí v té Repromedě přesně?

bublenudle
6. únor 2011

@tonytony ted do 8 embrijek 60.tis a nebo 79.tis...jsou 2 druhy PGD,ale nerozumim tomu...nejake nove,a zdrazili,stalo to driv 40.tis 😒 katastrofa 😠

bublenudle
6. únor 2011

@tonytony koukni na cenik Repromedy....

pepina74
21. únor 2011

ahoj holky ... můžu přispět k tématu PGD. Mám za sebou 3 neúspěšné IVF, z toho se PGD dělalo dvakrát, takže se transferovala jen zdravá embrya (a bylo to k ničemu ☹ ). Podle celkem aktuálních zpráv od jednoho revizního lékaře existují v ČR tři CARy, jejichž pacientkám je PGD hrazeno. Jedním z nich je od léta 2010 brněnský Helios. Tam to dělali i mně a skutečně jsem za PGD nezaplatila ani korunu.
Co jsem se informovala v jiných CARech (v Brně), tak PGD neprožívají. Zčásti asi proto, že na to nemají specializované laboratoře, takže to musí zařizovat subdodavatelsky ... a proto je to taky u nich tak strašně drahé.

Mně PGD dítě nepřineslo, ale asi mi ušetřilo nervy. .... v tom smyslu, že bez PGD bychom mrazili embryjka, která by se neměla šanci vyvíjet, protože byla vadná .....(takže i prachy za KETy a ETy - ale to není to hlaví). PGD vyšetřených jsem měla celkem 8 embryek, z toho zdravé 3, zahnízděné 0.

markee
25. únor 2011

@pepina74 , chtěla jsem se zeptat. K tomu,aby to bylo zadarmo,tak se musí splňovat určitá kritéria,že? Já se ještě v žádné pojišťovně neptala,zda to proplatí a kolik. Mě vždy bylo řečeno od genetičky i od doktora v Pronatalu,že až se rozhodnete,dejte vědět,připravíme veškeré podklady a půjde se do toho. Musím se zeptat doktorky,zda by šlo dopředu zjistit,kolik by mi pojišťovna uhradila peněz. Jinak se nehneme z místa. Já bych moc ráda další dítě měla,ale přirozenéh otěhu se už bojím. Ale i svým způsobem bych to zkusila. Prostě to ve mě pořád hlodá ☹

pepina74
25. únor 2011

@markee - první podmínka pro gratis PGD je, aby byl tvůj CAR jedním z těch, kterým to pojišťovna refunduje. A potom záleží na tvém doktorovi, jestli tě uzná jako pacientku nějákým způsobem rizikovou, tj. jsi nad 35, opakovaně potrácíš nebo máš za sebou několik neúspěšných IVF nebo máš potvrzenou nějakou genetickou zátěž (z genetického vyšetření) ..... ale ber prosím tohle info jako orientační - jsou to sesbírané informace od kočen, se kterými mě svedl osud na OPU nebo ET. Měla jsem pocit, že v Heliosu dělají PGD téměř každému. Není nic jednoduššího než si o tom promluvit s doktorem v Pronatalu nebo si zavolat do Heliosu. Dle mého neexistuje žádná "částečná úhrada PGD pojišťovnou", ale buď tobě jako pacošovi hradí všechno nebo nic.

hanulka0102
27. únor 2011

My jsme absolvovali dvy cykly v Heliosu v době, kdy PGD ještě pojišťovna nehradila (2007, 2010), stálo nás to 15 tis. navíc. Ze zkušeností některých známých vím, že Helios patří k těm levnějším centrům, i co se týče PGD, např. v Repromedě se ceny za PGD pohybovaly několikanásobně výš. Kamarádka teď bude podstupovat IVF s PGD v Heliosu a podle dr. Texla jsou její opakované neúspěšné IVF cykly a věk (38) indikace k PGD, které jí zaplatí pojišťovna. Já sama mám s Heliosem i tamními odborníky velmi dobré zkušenosti, doporučuji 😉

markee
3. bře 2011

Ahojky holky,
já jsem ale ze středních čech. Ten Helios je v Brně,žejo? Tak, které z pražských center je dobré a finančně utažitelné? Já nemám chuť jim dávat i 40tisíc Kč ☹ My ani tolik neušetříme, u nás jsou platy minimální a prostě je to těžké z toho něco dát ☹

michaelama
3. bře 2011

@markee Ahojky, já byla na PGD v Gennet Praha - stálo nás to - sonda 15 000, ICSI 7 000, prodloužená kultivace 2 500 + léky při stimulaci cca 3 000 CZK. Zatím jsem s nimi spokojená, našli zdravé embryjko a jsem 5. den po embryotransferu... Takže ještě zdaleka nemáme vyhráno, ale věříme...

pepina74
3. bře 2011

@markee .... Helios je v Brně .... každý si musí spočítat, kolik by ho v benzínu stálo cca 6 cest do Brna kvůli IVF s PGD zdarma a porovnat to s tím, co zaplatí za PGD v centru, které má blízko bydliště. Výhoda toho PGD na pojišťovnu je v tom, že vám ho udělají na všech embryjkách, které jsou 5. den zdravé a vyvíjející se. Jako samoplátci buď platíte sumu za každé embryjko nebo za 1 -3 (záleží na CARu). Já ale v žádném případě nechci vypadat jako agitátor Heliosu, po třech neúspěšných pokusech od nich odcházím na 4. IVF do jiného CARu.

markee
18. bře 2011

Holky moc vám děkuju za info. Je zajímavé jak se které centrum finančně pohybuje. Až mě to opravdu zaráží na čem tam záleží,aby to bylo za tak "málo". No manželovi jsem to říkala a on na mě: "a tobě to přijde jako málo peněz,jo?" Takže to vypadá,že prostě zatím pořád nechce. Nechám to být,ale mám strach i díky věku. Je mi čerstvě 32 a vůbec to neutíká pomalu. No sama se rozhodnout nemůžu,musíme to chtít oba. Takže uvidíme co bude za pár měsíců či let.

kive76
7. čer 2012

@joseline co se týče imunologie, tak si myslím, že by byla vhod...protože mi jsme s přítelem chodily do gennetu 2,5 roku, a dr. nám říkala, že nevidí problém, proč bychom nemohli normálně otěhotnět, pak jsme přešli do Motola..a hned po imunologiii se zjistilo, že mám alergii na spermie...kdyby se to zjistilo v tom gennetu dávno..tak už jsme třeba mohli mít jedno dítě...a takhle ted léčíme tu alergii, no a nejspíš nás čeká to IVF... no a včera mi bylo voláno z genetiky, že mám chromozomální nález jedno procento...ale někde píšou, že do 4 procent je to v normě...tak uvidíme, co nám dr. řekne pak na kontrole osobně v srpnu ...taky jsem študovala to PGD ..jestli nebudou chtít pak abychom na to taky zašli...a koukala jsem, že se to platí..někde kolem 10 tisíc...

joseline
7. čer 2012

@kive76 My už máme skoro roční holčičku, přirozeně a bez pomoci lékařů. Přeji všem aby se jim to povedlo a přes všechny neúspěchy se dočkaly mimika!

aidule
7. čer 2012

@kive76 Zdravím, to PGD se určo neplatí všude. Když jsem se léčila v Repromedě, bavily se tam holčiny, že repromeda už má úhradu od pojišťoven na toto vyšetření a vyšetřují prý pomocí mikročipu již všechny chromozomy. Myslím, že je to super, že to někoho napadlo schválit a pomoci takz ase o něco málo budoucím maminkám k vysněným miminkům. Když tak někdy poslouchám nebo čtu znalosti a vědomosti holek, co už mají něco za sebou ve snažení o mimi, tak to už je na malý doktorát 😀 😀 🙂 . Tak možná se zkus poptat ve svém okolí, tady na diskusi holčiny psaly, že v některých CARech to vyšetřují ještě tarším způsobem a hlavně s úhradou od pacientky.....každopádně hodně štěstí a brzy krásné a zdravé miminko 😉 🙂 !!!

kaccaa
5. led 2013

Ahojte, měla bych taktéž dotaz k PGD. Chtěli by jsme otěhotnět, ale máme v rodině dědičnou polycystozu ledvin. Kdysi mi při konzultacích na genetice ohledně této nemoci řekli, že je víc jak 90% předpoklad, že při otěhotnění přirozenou cestou to přenesu na mimi. Dá se nyní již u embrya zjistit zda k přenosu tohoto genu došlo a pokud by byl test pozitivní, tak doporučí těhotenství nedokončit. Já tedy s tímto žiju v pohodě, ale oni to vidí jako vadu, která by se neměla rozmnožovat. V nějaké diskusi jsem četla od jedné holčiny, že jí na genetice sdělili to samé a dokonce doporučili místo mimi pořídit radši psa. Mně tedy alespoň doporučili do budoucna zvažovat umělé oplodnění s tím, že by se vybralo zdravé embryo. V tu dobu jsem to neřešila, je to opravdu několik let zpět, ale teď už jsem v situaci, kdy to je třeba řešit a nemůžu nad tím jen tak mávnout rukou.
Máte někdo zkušenost s řešením umělého oplodnění ne z důvodu neplodnosti nebo podobného důvodu, ale právě kvůli genetice? Jak vychází pojišťovny a CAR vstříc třeba i z té stránky proplácení pokud se jedná o oplodnění s PGD právě z důvodů genetické vady?

jawuna
23. dub 2013

@kaccaa my jsme měli PGD v Heliosu zaplacený pojišťovnou, zkus se zeptat tam, myslím, že tam něco takového jako píšeš dělají...
http://www.lekari-online.cz/lecba-neplodnosti/n...

kikit
7. kvě 2013

Ahoj holky, mam za sebou druhe neuspesne IVF. Na genetice mam zjistenou robertsonskou translokaci a navic nizke AMH 0,79. Takze pri OPU mi odebrali nejvice 7 vajicek. Pri prvnim IVF nezbylo po PGD na ET ani jedno embryjko, vsechna byla postizena ☹ No a pri druhem byla taky vsechna postizena, az na jedno, ktere se ale po vysetreni PGD prestalo vyvijet. Nevim, zda jit do dalsiho, protoze tohle uz neni nahoda. Mate prosim nekdo stejnou zkusenost?

akashka
7. kvě 2013

Ahoj holky, taky přidám zkušenost s PGD. naše 1 IVF z 11 oplodněných vajíček do 6 dne přežilo 7, odebrán vzorek a vše zamraženo po PGD resp. PGS nám zůstalo 5 mrazáčků. Ty dvě co nejsou dobré, měly ale jen nějaké drobné vady v chromozomech, takže by se dál nevyvíjeli, nebo by došlo k potratu.. Myslím, že výsledek dobrý a teď jen aby se u mě po KET mrazáček zabydlel :(

@kikit a nechali jste si udělat DNA sperimíí?

kikit
7. kvě 2013

DNA jsme si nenechali udelat, ani nam to nebylo nabidnuto. Mozna asi proto, ze muz ma ukazkovy spermiogram. Nevim?

akashka
7. kvě 2013

@kikit já bych si to asi v této situaci nechala udělat, spermiogram může mít dobrý, ale DNA ukáže problém třeba.. a co na to doktoři, co navrhují dál?

kikit
7. kvě 2013

zatim jsem mluvila pouze s embryologem a ten tvrdil, ze se to stava. Dokonce sam priznal, ze mikromanipulace take mohla ovlivnit vysledek. To myslim u toho zdraveho, ktere se po tom zasahu prestalo vyvijet.taky mi bylo receno, ze oni jsou trpelivy, ale pro nas to je velka psychicka zatez, nehlede na ekonomickou stranku. Nejaky jiny navrh nezaznel, pry uz to nijak ovlivnit nemuzeme.

akashka
8. kvě 2013

@kikit to je mi lito :( ono pokud je u tebe zjistena geneticka zatez a ta embrya byla tak spatna, tak to ale asi bez PGD by bylo jeste horsi :( A kde vam to delali? nepremysleli jste nad jinym centrem? treba by byli sikovnejsi ;)