PGD. Vaše zkušenosti, výsledky, kde a proč

tonytony
11. pro 2010

Hledala jsem a nenašla, tak zkouším založit téma ohledně PGD( preimplantační genetické diagnostice), která se provádí v rámci IVF...
Ráda bych slyšela od ostatních zkušenosti a výsledky, které s touto metodou- vyšetřením mají,kde ji podstupovali a proč, kolik embryjek bylo vyšetřováno a kolik z nich bylo v pořádku... a zda se vybrané zdravé embryjko chytilo nebo ne... Prostě vše o tom...
Mám za sebou 1. neúspěšné IVF s PGD, za měsíc mě čeká další stejný pokus...

alpinka1
28. únor 2016

@jawuna Ahoj, mohla bych se na něco zeptat ohledně PGD? Uvažujeme o této možnosti (3x ZT - 13.tt, 13.tt, 9.tt, 1x biochemické těhotenství). Nékteří lékaři tvrdí, že je to zbytečné, když jsme geneticky já i manžel v pořádku, jiní zase říkají, že by to bylo vhodné. Můžu se zeptat, jestli vám na nějakou genetickou vadu přišli? A v kolikátém týdnu jsi přišla o miminka? Nám totiž někteří říkají, že kdyby to byla chyba genetiky, tak bych potratila mnohem dřív a že tady chyba nebude a proto je pro nás PGD zbytečné. My už jsme ale dost zoufalí, je to asi jediná věc, kterou jsme ještě nezkusili. A platila vám to pojišťovna kvůli těm potratům? Nám v CAR tvrdí, že nám pojišťovna nepřispěje, pokud nám nezjistili genetickou vadu. A na kolik vás to celkem vyšlo? Jestli ti nevadí o tom mluvit. Děkuji za odpovědi, doufám, že tě to moc neobtěžuje 😉

jawuna
19. bře 2016

@alpinka1 To ale s vaší genetikou vůbec nemusí souviset. U nás byl problém ve fragmentaci spermií a naše genetika je úplně ok. Pojišťovna nám to zaplatila

elzza
1. kvě 2016

Ahoj holky mam vrozenou genetickou vadu po mamce balancovanou translokaci mezi dvema chromozomy na genetice mi rekli zkoset zkouset ze je to 50%na 50% a az toho budeme mit plne zuby tak zkusit umele oplodneni.kdyz us jsem potratila po 6 tak us jsem na to psychycky nemela tozkouset objednli sme se do sanusu v hradci kralove za leky na stimulaci jsem zaplatila 6 000 za prodlouzenou kultivaci 3 5000 za ICSI 7 300 pak me ceka kryokonzervace embryi 4500 za dve embrya +kazde dalsi 700 tak uvidim jestli nejaka embryka zbydou na vysetreni pgd ktere je hrazene.Bylo mi odebrano 19 vajicek o nezralych 2 prezrala 10 oplodneno ted cekam jak to vse dopadne 😢 jedno bylo spatne 9 jich poracuje treti den jsou 4 jednickove 3 horsi ale zatim to nic neznamena aspon mi to bylo tak receno 2 jsou asi spatna a brzy se zastai jsem z toho hrozne nervozni aby zylo dost embrijrk na vysetreni aby bylo z ceho vybirat a nejaky zdravi mimisek na nas zbyl zitra budu volat tak uvidim jak to vypada dal to cekani je hrozne. Je tu nekďo s balanckvanou translokaci komu se podarili otehotnet pri prvnim ivf s pgd?dobre zkusenosti bych uvitala uz jsem z toho na palici ale porad verim ze to vsechno dopadne.pa elis 🙂

pajaip
19. čer 2016

@elzza držím palečky jak to s teboz a embryjkama dopadlo?

zana21
6. črc 2016

@zuhra ahoj,narazila jsem v diskuzi na tve prispevky.Cekalo vas v gennetu ivf s metodou pgs.Nam ted na genetice take doporucili pgs.Proplaci to pojistovna,nevis nahodou i zda 211 - ministerstva vnitra?A jak jste dopadli? Dekuji moc za odpoved

dolca
7. črc 2016

211 neprispiva na pgd/pgs .. Proto jsem od ni odesla k vzp..

zana21
7. črc 2016

@dolca a meli jste doporuceni od genetika?Me psaly nejake holciny,ze v pohode a v gennetu jsem se ptala a rikali,ze take zatim nezaznamenali s 211 problemy.Kdy jste to zkouseli?Ted nekdy?

dolca
11. črc 2016

Ano mam od genetika doporuceni skrz vadu. Byli jsme minulý rok v Heliosu (dodnes tam 211 neproplaci) . Nyni mam vzp a proplatili cele pgd.. 211 nema s nicim problem ale na pgd neprispiva ani kdyz mate vrozeno vadu..

alpinka1
11. črc 2016

Ahoj, já jsem slyšela, že v Heliosu opravdu 211 PGD neproplácí, protože Helios nemá s 211 smlouvu na PGD. Ale nevím, co je na tom pravdy. Nakonec jsme na PGD nebyli, takže nevím. Ale každopádně co vím, tak hodně holek bylo na PGD v Gennetu a 211 proplatila. Ale vlastní zkušenost nemám.

zdenic
21. črc 2016

@zana21

Ahoj, mám také pojišťovnu ministerstva vnitra a jsem v gennetu a na základě lehké genetické vady, nám bylo PGD doporučeno, plus když má doktorka o něj žádala, měla jsem za sebou 2 potraty. S pojišťovnou vůbec žádný problém nebyl, byla jsem zaskočená, že jsem nemusela nic řešit. Ani jsem nečekala, že má doktorka o PGD zažádá, protože genetička říkala, že je to na nás, že je sice pravděpodobnost 50 %, že tu malou odchylku v chromozomech naše dítě zdědí, ale že to nemusí nic znamenat stejně jako u mého manžela. Nicméně jsme se dohodli, že pokud půjdeme do PGD, tak to ona doporučuje, že na to máme nárok a tím pomůžeme našemu dítěti v budoucnu, že nebude muset řešit možná stejný problém.
Samozřejmě jsem doplácela za ICSI, prodlouženou kultivaci, virtifikaci, roční poplatek za úchovu a pak doplatek virtifikace za další straw - já platila v květnu 2016 - 12.800,-- (za 6 embryí)

U 1. IVF s vyšetřením jsem byla na 2 KET, 1. nic, 2. potrat v 8tt, ale to je zase chyba mé přehnané imunity, kterou teď tlumím Dexamedem a chodím na imunologii k paní doktorce Malíčkové.
Teď mám za sebou 1. Ket z 2. IVF a čekám, co bude.

verunkator
4. zář 2016

Ahoj. Ohledně balancované translokace, jak se tu někdo ptal: můj manžel má robertsonskou translokaci 14 a 15 chromozomu, která jemu samotnému nic nedělá, ale problém je se spermiemi, když se chrmozomy rozdělují v meióze (zjištěno v genettu po 3 samovolných potratech v 1.trimestru). U nás tedy říkali, že máme 30% šanci na zdravé dítě (jak bez translokace, tak s ní). Máme narozenou zdravou holčičku počatou přirozeně (4 těhotenství v řadě), která dokonce ani nemá přenesenou translokaci (zjištěno amniocentézou během těhotenství). Teď se snažíme o druhé a zatím 3 biochemická těhotenství po sobě a jelikož už jsem z toho unavená, tak začínáme uvažovat o IVF s PGD, které nám bylo v genettu doporučeno. Říkali, že je to v takovém případě hrazeno pojišťovnou.

zana21
6. zář 2016

@zdenic Ahoj, děkuji moc za odpověď. Omlouvám se, že píší až dnes, ale žijeme v zahraničí a k internetu se moc nedostanu. Můžu se zeptat, jak jsi dopadla?
Také mám pár dotazů, druhý pokus nás čeká teď na konci září. Psala jsi, že jsi platila za vitrifikaci a přitom v cedníku Genent se píše, že v případě PGD/PGS se za vitrifikaci neplatí, pouze za použité straw.
Můžu se zeptat, kolik po prodloužené kultivaci vám zbylo embryí a kolik z nich prošlo vyšetřením, že jsou v pořádku?
Doufám, že se zdařilo 🙂

evapac86
9. zář 2016

@zdenic ahojky,v prvé řadě doufám, že KET dopadl dobře! Měla bych dotaz ohledně Gennetu - můžu se prosím zeptat na detailnější ceník co se týče cyklu ICSI s PGD? Nás teď čeká to samé v Pronatalu a vychází nás to na neskutečnou pálku - biopsie pro PGD 20 000Kč (zahrnuje prodlouženou kultivaci) + ICSI 7 500 Kč (do 10 ks a za každé vajíčko nad 10ks 750 Kč/ks) + kryokonzervace 6 000 Kč a + straw za každé embryo 2 000 Kč , no a samozřejmě asi 3 500 Kč za léky. V Pronatalu jsme už dlouho a jsme tam moc spokojení, takže první pokus chceme zkusit tady, ale pokud by to nevyšlo, tak dalších 60 i víc tis. už si nejsem jistá jak bychom dali dohromady. Do Gennetu jsem volala (v tom ceníku tam se moc nevyznám) a chápu, že na recepci nejsou úplně sdílní co se týče cen, když neví jaká je zdravotní situace .. My máme po potratu genetikou potvrzenou balancovanou translokaci 2 chromozomů u přítele + chybějící B rameno u chromozomu Y (takže špatný spermiogram - ale něco tam je). Každopádně přirozenou cestou je pro nás zdravé miminko vyloučené. Mám strach, že zaplatíme skoro celé úspory a pak nám za měsíc po PGD řeknou, že žádné embryo není vhodné k transferu .. za miminko bych dala vše, ale jak ostatní píšou, že do toho investovali třeba 200 - 300 tis., tak to prostě bohužel nemáme. Jde mi o to jestli se v Gennetu taky platí za biopsii embryí, popřípadě co se v cyklu ICSI s PGD doplácí? Mockrát děkuju za jakoukoli informaci a držím palce!

zdenic
10. zář 2016

@evapac86 Ahoj, co jsem platila já jsem napsala výše + teda cena léků, ale to bylo podle mě okolo 4 tisíc.
Je pravda, že celkovou cenu ti oni pošlou až po všem, protože těžko se odhaduje cena, když neví, kolik budeš mít vajíček, které se oplodní, ..........
Divím se, že pokud máte potvrzenou genetickou odchylku, že ti to nehradí pojišťovna. My s tím vůbec žádný problém neměli a bylo to na základě malé odchylky u jednoho chromozonu mého manžela. Možná nám k tomu pomohl i fakt, že jsem byla po 2 potratech, nevím. Každopádně bych zjistila, jak to, že na to nemáte nárok u pojišťovny.
V tomhle byl Gennet úplně super, vše zařídil a já se nemusela o nic starat.

zdenic
10. zář 2016

@zana21

Ahoj,

1. IVF jsem měla 17 vajíček - na vyšetření PGD šly 3 embrya, 2 absolutně v pořádku, u třetího nešlo jednoznačně vyhodnotit závěr, protože se rozpadla buňka, nebo tak nějak 🙂
(1. Ket - nic, 2. Ket - samovolný potrat v 7 tt)

2. IVF jsem měla 11 vajíček - na vyšetření PGD šlo 6 a všechna byla v pořádku
(1. Ket - momentálně jsem ve 12 tt)

U mě je např. vidět, že větší počet ještě neznamená větší šanci, někdy je lepší menší počet, ale kvalitnější vajíčka.
Mé potraty ale zavinila má imunita, která napadla srdíčko plodu a zabila ho. Teď jsem byla pod silnými léky a kontrolou paní doktorky Malíčkové, která mě krizovým obdobím provedla.

Co se týče rozdílu ceny: "vitrifikaci a přitom v cedníku Genent se píše, že v případě PGD/PGS se za vitrifikaci neplatí, pouze za použité straw" - tak to netuším, já to neřešila, platila jsem to tak i u prvního IVF a na to, že to budu platit mě upozorňovali už před zákrokem.

evapac86
10. zář 2016

@zdenic my prave na zaklade geneticky potvrzeneho nalezu prispevek od pojistovny mame,ale Pronatal to ma asi jinak nez prave napriklad Gennet.Pgd stoji v plne vysi kolem 80tisic a my doplacime "je " biopsii embryi (neomezeny pocet).Tak me prave zajimalo jestli Gennet ma neco takovep taky nebo zda je to hrazeno uplne.Dekuji za informaci a gratuluji k uspechu 🙂

zdenic
10. zář 2016

@evapac86 Hm, tak v tom případě jsem tu biopsii neplatila. Vím, že vyšetření PGD je dost drahé, tudíž když ta šance byla, neváhala jsem.

Ono je také otázkou jakou máš pojišťovnu, třeba ta tvá to hradí jinak než má. Já mám ministerstvo vnitra, jediná její nevýhoda byla, že jsem musela dostat léky hned na začátku a muselo se to dobře vypočítat, protože pak už bych žádné nedostala 🙂

evapac86
10. zář 2016

@zdenic ja mam ozp, ale spis si myslim, ze to je tim CARem .. kazdy to ma s pojistovnami domluvene trochu jinak .. tak kdyz nam tohle nedopadne, zkusime Gennet. V pondeli mam opu a vypada to na neco kolem 20 vajicek, ale jak jsi rekla, nekdy je min vic .. no kez by.. ty nervy jsou priserne :( Drzim palce, aby ti vse dobre dopadlo!!!

zdenic
10. zář 2016

@evapac86 Budu ti držet palečky, já byla právě hrozně překvapená, jaká je pak úmrtnost při té prodloužené kultivaci. Moje doktorka říkala, že je úspěch mít alespoň 2 vyšetřená embrya.
Dej pak vědět.

Samozřejmě je možné, že každý CAR má jiné dohody s pojišťovnou, já mám s Gennetem jen dobré zkušenosti, i když teď z něho odchází hromada doktorů, tak snad se to neprojeví.

evapac86
14. zář 2016

@zdenic Tak z 28 folikul jen 9 vajíček, z toho 6 jich oplodnili ICSI a druhý den kultivace jsou 4 kvality A a 2 horší kvality. Takže na to, že mají před sebou ještě 3 dny kultivace a pak přeživší PGD, to je asi celkem průšvih, že? Mám si zavolat za 2 dny jak to vypadá a pak až v pondělí mi řeknou kolik jich bioptovali a zamrazili .. Tak jsem z toho docela dost špatná :(

fredyna
15. zář 2016

Ahojky, tak se přidávám k vám se svou zkušenosti, jsem po 3 potratech, vše během jednoho roku. Do teˇjsme měli půlroční pauzu a dnes končím stimulaci na IVF s PGD, které nám bylo doporučeno. V sobotu nás čeká odběr a oplodnění. Těším se, ale zároveň mám starch, aby vajíčka byla kvalitní a my měli alespoň mrazáčky, kdyby se na poprvé nezadařilo. Zajímalo by mě zda z těch co tu o tom psali drive, tak se už zadařilo...

fredyna
15. zář 2016

@evapac86 nebuď a držím pěsti 🙂 stačí I jeden bojovníček a může to být ten pravý

evapac86
15. zář 2016

@fredyna děkuji a taky držím moc palce! Mrzí mě, žes tolikrát potratila, já to mám za sebou jednou a měla jsem pocit, že pro mě skončilo úplně všechno, člověk si nepřipouští, že by se to mohlo stát zrovna jemu. A vy máte taky zjištěnou genetickou vadu nebo máte PGD jen doporučené kvůli častým potratům (není to potom spíš PGS?)? A v jakém jsi CAR?
Úplně se bojím tam zítra zavolat .. doufám, že mezi nimi nějaký velký bojovník je!!!

evapac86
15. zář 2016

@fredyna Ještě mě napadlo, že jestli máte opravdu PGD, tak tam jsou to vždy jen mrazáčci, protože 5.den kultivace odeberou z embryí, které dojdou do stádia blastocysty jednu blastomeru a tu pošlou na genetiku, která trvá cca měsíc. Takže se všechna embrya musejí zamrazit a pak se vkládají až KETem.

zana21
15. zář 2016

@zdenic Moc moc gratuluji a přeji, ať to dotáhnete do zdárného konce. Můžu se ještě zeptat, ke komu jsi chodila. Já měla dr Langerovou, která odchází, tak mě předala k dr. vykysalé, o té právě že moc nevím..

fredyna
16. zář 2016

@evapac86 pGD máme z důvodu častých potrtatů, PGS je v případě, že se hledá konkretní vada chromozomu. My máme testy v pořádku a vše ok. Je mi jasné, že se embryo mrazí vždy, ale bojím bojím aby alespoň 2-3 přežili. 1 na transfer a 2 do zálohy...
Chodila jsem take k Mudr. Langerové a ta mě doporučila Mudr. Vykysalé. Ta mně dělala jednou ultrazvuk při stimulaci a moc nemluví. Mudr Langerová ti vše vysvětlila a povídala, tato ne. Je taková chladná, neosobní, ale prý dobra...tak uvidíme. Tak už se mi to take blíží. Jdu na odběry, tak snad už konečně...
Věřím tomu, že já problem nemám otěhotnět, ale donosit, tak věřím....musím. Pak dej vědět kolik ti zbylo vajíček. Doufám, že to budeš mít v pořádku. Myslím na tebe...

fredyna
16. zář 2016

@zdenic Jak hromada DOKTORŮ? Jen Mudr Langerová ne?

merope
16. zář 2016

@zdenic @fredyna Zase taková hromada to není. A pokud doktorka nemluví, ji rozmluvte 🙂. Jestli se neprojevilo to, že je ze Spálenky a tam když jsem byla na Hysteroskopii, tak jsem měla pocit, že se tam snad ani nemluví s pacientkami česky 🙂.

zdenic
16. zář 2016

@evapac86
Držím palečky, ať ti zbude hodně dobrých a kvalitních embryí. Já měla jeden den také nějaké horší kvality a další den se vyrovnaly těm nejkvalitnějším a dorostly, takže neztrácej naději.

zdenic
16. zář 2016

@fredyna
Má doktorka byla paní doktorka Jarošová, která také odešla. Paní doktorku Langerovou znám, byla jsem párkrát u ní a byla moc fajn, vše hezky vysvětlovala stejně jako má doktorka, také proto mě k ní vždy objednala, když věděla, že musím jít mimo ní.

Ještě byla dobrá v Gennetu paní doktorka Rožničková, kdyby ti nevyhovovala Mudr. Vykysale, přece jenom si myslím, že pokud si s doktorkou nesedneš, vyměň ji.