PGD. Vaše zkušenosti, výsledky, kde a proč

tonytony
11. pro 2010

Hledala jsem a nenašla, tak zkouším založit téma ohledně PGD( preimplantační genetické diagnostice), která se provádí v rámci IVF...
Ráda bych slyšela od ostatních zkušenosti a výsledky, které s touto metodou- vyšetřením mají,kde ji podstupovali a proč, kolik embryjek bylo vyšetřováno a kolik z nich bylo v pořádku... a zda se vybrané zdravé embryjko chytilo nebo ne... Prostě vše o tom...
Mám za sebou 1. neúspěšné IVF s PGD, za měsíc mě čeká další stejný pokus...

mikdok
6. dub 2015

@zuhra Děkuji za info. Osobně si myslím, že taky nezacnu hned stimulovat. Ty vysledky chvili potrvaji.. ale hlavne se uz bude neco delat.. to cekani je hrozne.

zuhra
6. dub 2015

@mikdok to je, snáším ty ztráty čím dal tim hůř. No, co nadelame😜

mikdok
7. dub 2015

@zuhra
Presne tak..ja uz bych se chtela taky nekdy radovat, zatim porad jenom trpíme. No uvidime, jak zo všechno dopadne.

jawuna
7. dub 2015

@mikdok Já mám z Heliosu po PGD dvě krásné dětičky 😵 PGD nám platila pojišťovna, byla jsem předtím 4x těhu a nikdy to nedopadlo, až pak po IVF. Jsem už celkem ostřílená, kdybyste se chtěly něco zeptat 😀

zuhra
7. dub 2015

@jawuna je, tak to jsi hodna;) ja trochu nervoznim, ze mi nedělají reprodukcni imunologii, jsem po zamlklych... Ale to je krásná zprava!!

vizinul1
10. srp 2015

Ahoj chci se zeptat nejspis mi nabydnou pgd kvuli mutaci chromozomu chodim do prahy na letny a tam mi bylo receno ze vse hradi pojistovna krome leky jeto pravda? Pokud nekdo byl v praze na letny

merope
10. srp 2015

vizinul1: pokud ti PGD nabídla genetička, tak budeš platit 7000 za ICSI (je-li Letná = Gennet). ICSI je to, že vyberou konkrétní spermii a tou oplodní vajíčko. Jinak se prý na to vajíčko naváže hrozně moc spermií a ty se jim tam pletou, takže nemůžou PGD udělat.

Zbytek potom stejně jako u normálního IVF (což nevím, já jsem už samoplátce) a doporučují určitě 2500 za prodlouženou kultivaci (z 3-denního embrya se jednak dá odebrat jen jedna buňka, je to pro něj obecně mnohem horší a ještě je ta prodloužená kultivace fajn i pro následné zahnízďování, v podstatě se transfery 3-denních embryí snad už ani nedělají, protože ty výsledky jsou vzhledem k ceně neporovnatelné - běžné je, že ze 3 tří-denních embryí se pátého dne "dožije" jedno - takže za 2500 vlastně ušetříš 2 pokusy s embryi, která se stejně zastaví ve vývoji). Dokonce si nejsem jistá, zda ta genetika "na pojišťovnu" by se vůbec na 3-denních dělala i proto, že prostě zbytečně testují 3x tolik embryí.

Takže suma-sumárum 9500 co určitě pojišťovna nehradí + to, co je u normálního IVF (já platila krom toho 26000 za IVF (to je určitě na pojišťovnu) + necelou desítku za léky, ale to může být u každého úplně jiné (a myslím, že minimálně něco z toho je na pojišťovnu, že se platí na léky jen doplatek nikoli celá cena - taky ty léky od 1.7. šly cenově šíleně dolů, takže se poptej na aktuální cenu, pokud ti to říkali už v červnu). Výhodou je, že neplatíš vůbec vitrifikaci, ta je u toho pro změnu automaticky, takže pokud je co zamražovat, ušetříš 6000 za vitrifikaci a zaplatíš 7000 za ICSI.

luckkaa
15. zář 2015

Ahoj chtela sem se zeptat mam dedicnou vadu leidenskou mutaci tak me poslou nejsip na pgd chtela sem se zepat chodim do prahy na letni kolik to stoji to pgd tam? Diky ahoj

merope
15. zář 2015

@luckkaa Viz můj předchozí post - 9500 za speciální metody při IVF, vlastní PGD jde na pojišťovnu (s doporučením genetičky, což u tebe asi bude)

luckkaa
15. zář 2015

Merope diky za odpoved🙂

luckkaa
15. zář 2015

Ahoj jeste bych se chtela zeptat prisli mi ty vysledky ze mam tu leidenskou mutaci dedicnou me zatim nedali papir s doporucenim na pgd nebo si oto mam rict? Ja se fakt v tom nevyznam poradte ptosim

merope
15. zář 2015

@luckkaa Chodíš do CAR nebo to máš jen od gynekoložky? Mě dala přímo doktorka v CAR papír ke genetičce s tím, že mi to má doporučit. Ale divný, že ti to nedali. Rozhodně to prostě prober v CAR, pokud tam chodíš. Tam ti i řeknou, jestli teda PGD nebo ne nebo jak to teda je.

luckkaa
15. zář 2015

Merope ja chodim do genetu do prahy poslali mi jen papir ze mi byla z jistena ta mutace a ze to mam dedicny a v papiru bylo taky napsane ze stim nalezem mam jit ke gynekologii porad nevim proc myslim si ale kvuli tomu jak mam tu leidenskou mutaci asi proto docetla sem se na internetu ze z dedicnou mutaci hradi pojistovnato to pgd

merope
16. zář 2015

@luckkaa Takže jsi tam byla jen na genetice, ale nikoli že bys tam chodila na IVF? V tom případě to asi bereš ke svému gynekologovi a tam je potřeba řešit, co a jak dál. Podstatné je, že nutnou podmínkou PGD je IVF. A i IVF na pojišťovnu tě stojí nějaké peníze, sice menší než když to je kompletně placené, ale stojí. S tím ale nemám zkušenosti, to už se fakt musíš poptat, co a jak dál.

elana
16. zář 2015

@luckkaa na leydenskou mutaci ti nikdo doporučení na PGD dávat nebude, proto se naprosto nedělá. Jen pro závažné choroby (např. cystická fibróza, hemofilie...) nebo chromozomální aberace v rodině. Leydena má spousta lidí a pokud je v heterozygotním stavu (tj. mutace jen na jednom ze dvou chromozomů), tak to v naprosté většině případů celý život ani nezjistí, kvalitu jejich života to nijak nesnižuje. Je to porucha srážlivosti krve, u porodu, v těhotenství (to ideálně, ani tak to není pravidlem) se dává nízkomolekulární heparin, ale víceméně jako prevence.

pozi
16. zář 2015

jinak pgd pokud je genetická dispozice,tak je zadarmo,na pojišťovnu,taky chodíme do Gennetu na Letnou,teď jsem po 1.IVF-zbylo nám po PGD jen 1 embryjko zdravé,ale nechytilo se,na jaře to zkusíme znova,celkově nás to vyšlo na 15 OOO,- se vším všudy i s lékama apod.,já jsem přenašečka duplikace MECP2-nalezena u našeho syna

luckkaa
16. zář 2015

Ok diky vsem za odpoved

luckkaa
16. zář 2015

Prosimvas mam jeste dotaz co znamena to pgs a kolik to stoji? To ma znama ktera to mela v papiru z genetiky akorad to take nevi ma tam jit za mesic

merope
21. zář 2015

@luckkaa Není pgs jen jiné jméno pro pgd? Někde jsem četla, že každý CAR si různé věci pojmenovává různě.

lusk09
17. lis 2015

Ahoj holky, nas ceka PGD s KETEM...pojistovna nam schvalila k PGD 5 embryi, budu se ptat doktora,ale...kdybych si chtela nechat nejaka embrya zamrazit lze z nich udelat po rozmrazeni PGD? Ze by se napsali treba na dalsi pokus,abychom ted nemuseli priplacet. ( zansituace ze mame spoustu kvalitnich emb) ?

mucilli
19. lis 2015

@lusk09 po zmrazeni a rozmrazeni embryji sa neda vykonat PGD, len z cerstvych.

lusk09
20. lis 2015

Diky...mluvila.jsem s embryologem a co jsem pochopila...jdou odebrat vzorky na biopsii a pak vse zamrazit i ty vzorky a kdyz by bylo nutne dat testovat az pozdeji... zitra tj.5 den se budeme domlouvat presne na postupu co dal a kolik atd.

mucilli
20. lis 2015

@lusk09 drzim palce nech to vyjde.

lusk09
22. lis 2015

Diky🙂 nakonec se to vyresilo samo...mame u ledu 5 embryjek;)

mucilli
22. lis 2015

@lusk09 waw gratulujem. Celkom pekna uroda. Urcite si daj nejake vysetrit.

lusk09
23. lis 2015

Diky 🙂 No proto to cele podstupujeme....kvuli diagnostice geneticke vady....tak se nechame prekvapit kolik bude zdravych a jestli na ns nejaky snehulacek zbyde ;)

merope
29. lis 2015

@lusk09 5 embryí, které vydržely do 5. dne? Klobouk dolů. To je fakt hodně. Já nakonec na PGD měla papíry a odmítla ho, protože jsem měla 5 oocytů a z toho je do 5 dne statisticky jen jedno životaschopné embryo - a to jsme byly domluvené s doktorkou, že bychom hned implantovaly, kdyby bylo jen jedno.

kristyn.g
7. únor 2016

prosím můžu se zeptat, uvažujeme také o PGD ale nejdříve bychom chtěli na gentické testy, manžel má v rodině dědičnou degenrativní chorobu a sám ji také podědil. Rádi bychom zdravé děti. Nevíte jak to probíhá? Jestli například první oslovit například Genet, jestli by nám tam udělali genetické testy abychom věděli jaký konkrétní typ té nemoci manžel nosí a jaká je případně prognoza pro naše děti? Dá se to takhle? Děkuji

merope
7. únor 2016

@kristyn.g Nevím, zda na to nepotřebuješ nějakou žádanku od někoho, ale v Gennetu jsou super a určitě ti dokáží poradit, pokud tam zavoláš. A rozhodně kdybys tam pak šla na IVF (protože jinak než IVF se embrya selektovat nedají), tak tam je fajn když budeš mít i jejich genetičku a papír od ní (pro pojišťovnu - v rámci IVF je s tímto papírem celé PGD na pojišťovnu).

Tzn. asi hlavní - prostě se zeptej, zda tě vezmou a bude.

kristyn.g
8. únor 2016

@merope děkuji napíšu jim 🙂