PGD. Vaše zkušenosti, výsledky, kde a proč

tonytony
11. pro 2010

Hledala jsem a nenašla, tak zkouším založit téma ohledně PGD( preimplantační genetické diagnostice), která se provádí v rámci IVF...
Ráda bych slyšela od ostatních zkušenosti a výsledky, které s touto metodou- vyšetřením mají,kde ji podstupovali a proč, kolik embryjek bylo vyšetřováno a kolik z nich bylo v pořádku... a zda se vybrané zdravé embryjko chytilo nebo ne... Prostě vše o tom...
Mám za sebou 1. neúspěšné IVF s PGD, za měsíc mě čeká další stejný pokus...

joseline
12. pro 2010

Ráda bych se dozvěděla o této metodě také co nejvíc. Bylo mi to navrhnuto gynekologem z důvodů opakovaného potrácení..Otěhotním vždy velmi rychle ale neobjeví se plod. Je tu někdo se stejným problémem, kterému tahle metoda pomohla? A jak je to s úhradou, platí něco i pojištovna? Někde jsem četla, že na tohle pojištovna nepřispívá, ale dr. říkal, že někde ano..? Doufám, že se zde dozvím co nejvíce informací.

tonytony
autor
12. pro 2010

@joseline Ahojky, my si to teda celé platili sami, možná, když je nějaká vážná choroba potvrzná geneticky, tak něco pojišťovna přispívá,ale nevím☹ My si PGD nechali dělat taky kvůli opak. potratům+ můj vyšší věk- bylo podezření na genet. vady v chromozomech a to se taky u vyšetřených embryjek víceméně potvrdilo- ze 6 vyšetřených bylo jen 1 v pořádku, ale bohužel byť zdravé, tak se nechytilo☹ Takže už nevím, co víc pro to udělat☹ Bez PGD se bojím, že to zase skončí potratem i kdyby se zadařilo přirozeně, což u mě s anovulacemi taky úplně nehrozí( mám 1 dceru, ale po stimulaci ovulace a úpravě hormonů, která je asi spíš zázrak), takže musím věřit, že se to jednou s PGD povede asi...☹ Jen mi přijde, že se o tom málokde píše- hl. teda osobní zkušenosti, proto jsem téma i založila...

joseline
12. pro 2010

Aha, tak to máme podobný případ. Já jsem to tento rok zkoušela přirozeně, ale bohužel to nevychází...Bojím se znova otěhotnět a pak zas jít na revizi. Ale pouze IVF je pro nás asi zbytečné když jsme schopni otěhotnět..proto se zajímám o PGD. A na jiných vyšetřeních kde by se mohla zjistit příčina jsi byla? Já mám za sebou genetiku a štítnou žlázu a to je zatím v pořádku. Chtěla bych imunologii, ale můj doktor mi v tom nechce vůbec pomoct. Říká jen ať to pořád zkouším dál, ale já už bych chtěla zjistit příčinu, pokud by to šlo. Proto od ledna zkusíme CAR. Ty jsi byla v kterém? Já budu vybírat z brněnských..zatím to vypadá na Reprofit (nebo Repromeda).
A na kolik IVF-PGD vyjde? A jaký ten celý proces probíhá?
Zatím to vypadá, že budeš radit ty mě,ale snad se nás tu brzy sejde více se zkušenostmi 😉

tonytony
autor
12. pro 2010

@joseline No, já se bojím přirozeně ze stejného důvodu, ale vzhledem k tomu, že si měřím mj. BT a dělám ovu testy, tak i vím, že ovu nemám, takže by to stejně neklaplo☹
No, já mám vlastně vyš. hormony- ty vypadají ok, ale jak píšu, ovu není( s tím mám teda problémy pořád), navíc pořád krvácím-špiním před MS a to i 10dní, takže prostě to úplně ok není... Manžel má spg taky nic moc, ale ne prý katastrofální...
Já si nechala vyšetřit mezi 1. a teď2.IVF ještě trombofilní mutace a ty mi vyšly bohužel taky pozitivní, ale dr. si myslí, že u nás spíš je příčina potratů v těch vadách chromozomů než v tomhle, takže zatím jen listovka a B vit. bez injekcí na ředění krve, což taky nevím, zda je správné... Jenže je fakt, že já v těhu krvácím- i v tom podařeném a to až do 5. měsíce☹ Takže se dr. asi i bojí...
No a imuno si říkám, že nemá cenu- i kdyby něco našli, tak nasadí Prednison a doporučí chvíli gumsex, což teď stejěn provozujeme a Prednison si chci nasadit se začátkem stimulace taky- tak jak se to v hodně carech dělá běžně v rámci IVF na zvýšení šance uchycení, takže imuno mě nepálí...
Genetiku jako takovou zatím nemáme, nevím, možná, když se nepovede ani 2.IVF, ale nevím, zda by to mělo nějaký přínos, embrya naše měla různé vady- vím, že někdo má třeba jen 1 vadu u všech embyí, to my neměli... Nevím teda, co je lepší... Taky dr. nám říká, že když máme normálně počatou dceru, že to na vyloženě genet. problém taky nevypadá, no nevím☹
No a PGD- jde vlastně o norm,. IVF s prodlouženou kultivací a ICSI( to aby bylo dost embyjek- jistota, že se spojí vajíčko se spermií. takže se jim jehlou pomůže)... pro PGD je potřeba mít dost vajíček tj.pak i embryjek, protože je nutná ta prodloužená kultivace, kdy embryjka odpadají a pak je potřeba mít co vyšetřovat, takže to moc není pro toho, kdo tvoří třeba jen jedno či dvě vajíčka... Já jich měla 20, takže to bylo ok... No a vlastně 5.den kultivace nebo 6. se odebere z embryjka biopticky kousek tkáně a vyšetří se chromozomy a zavede se pak jen zdravé embryjko...
Jinak já jsem v Brně v Heliosu.

joseline
13. pro 2010

@tonytony Děkuji za info, aspoň zas o tom vím víc. Já ovu mám a otěhotním vždy tak do 2 měs. tak si říkám kdyby byl problém v imunitě tak by mi ten prednisol třeba pomohl a donosila bych to. Nevím, už se chytám všeho... A to imuno jsou schopni udělat v Carech nebo posílájí do toho centra do Prahy? A v Heliosu jsi spokojená? Zatím jsem četla že PGD stojí kolem 70tis. což mi teda přijde pecka, je to tak drahý?

tonytony
autor
13. pro 2010

@joseline My se vším v Heliosu platili něco přes 50tisíc- vyšetřovali 6 embryí... Třeba Repromeda, co čtu, tak je celkově o trochu dražší, jinak nevím, právě moc lidí to PGDnemá, aby se daly vyvozovat nějaké závěry☹
No, já nevím, kamarádka byla na imunologii v Praze- taky dostala jen Prednison a doporučené 3 měs. gumsex- před tím 2 roky nemohla otěhulit, 2x biochem.... No a už z toho byla taky pěkně hotová, takže Prednison sice nasadila, ale řekla si, že jeden měsíc to ještě zkusí s ním tj. nedodržení gumsexu a buch otěhulila hned ten 1. měsíc s Prednisonem a vše ok, za chvíli bude rodit, takže já Prednisonu věřím a stejně Ti na imunu nic víc nedají, i když bude problém, takže dle mého to je skoro zbytečný čekání na nějaké výsledky, Prednison pár týdnů nikomu neublíží, takže já do toho půjdu touhle cestou- tj. opačně- nasadím bez vyšetření se začátkem stimulace- fakt ho ve většině Carech dávají běžně každé ženě při IVF, aby tohle právě tak trochu obešli a něco na tom asi bude!
Jinak na Helios nemůžu nadávat, já teda nejsem nějak zvlášť outlocitná na přístup, jde mi spíš o výsledek a komunikaci takovou tu zásadní, nepotřebuju kafíčko a ťuťuňuňu a pravda je, že nikdo na mě nepříjemný nebyl, na vše mi bylo odpovězeno, vše se dá konzultovat po tel. kdykoli 24hod. denně, což je u mě taky plus- jezdím dost daleko... Jediné, co mě zklamalo, že mají zavřeno přes Vánoce, kdy mi zrovna vycházelo další IVF, na které jsem čekala jak na smilování, takže se mi to o další měsíc šoupnulo a dost mě to vzalo☹ Ale chápu, že musí mít taky někdy volno v tom provozu, co tam mají, takže jim to nevyčítám- spíš sobě, že jsem taková smolařka, že mi MS přijde zrovna tak blbě!!! Jeden jediný týden mají zavřeno a já se trefím☹

paja23
13. pro 2010

Ahojte, já jsem také adept na PGD, po zamlklém potratu po IVF. Mám udělanou genetiku a na základě toho mi bylo řečeno, že bych snad PGD mohla mít hrazenou od pojišťovny.

tonytony
autor
13. pro 2010

@paja23 A co TI na genetice zjistili? Vidíš, to mě taky zajímalo, zda PGD, pokud je nějaký genet. problém zjištěn, jde částěčně z pojišťovny? U nás pokud se nepodaří ani 2.IVF, tak si genetiku chci taky nechat vyšetřit- přemýšlím tak trochu i o tom nechat se objednat už teď, když vím, jak dlouhé jsem čekací doby a pak to třeba zrušit? Kde jsi byla na genetice Ty a kam chodíš do Caru?

elana
13. pro 2010

@tonytony Ty se chystáš vyhodit peníze za PGD a nemáš s mužem vyšetřenou genetiku? 😕 to je nesmysl a fakt zbytečná investice. U PGD, pokud není u rodičů nalezena translokace konkrétních chromozomů, tak se vyšetřují jen 13, 18, 21, X, Y a 16 a 22. Ty první tři plus ty pohlavní chromozomy, patří mezi tzv. životné trizomie, tedy ne vždy je těhotenství časně potraceno, někdy se na to přijde až ve II. trimestru, u trizomie 21 dokonce až po porodu a u aberací X a Y až okolo puberty nebo třeba nikdy. Trizomie 16 a 22 naopak skutečně (spolu s monozomií X a triploidií-tři sady chromozomů) jsou nejčastěji nalézány v potratech v I. trimu. ALE tyhle numerické aberace jsou v podstatě náhodná záležitost, neopakují se, pokud rodiče nejsou přenašeči translokace a to se dá vyšetřit na genetice, je to zdarma a po několika potratech Ti to udělají ochotně. PGD neznám jako pacient, spíš z té druhé stránky 😉 a tak si troufám tvrdit, že postupovat tímhle směrem je zbytečná ztráta peněz a možná i iluzí.

tonytony
autor
13. pro 2010

@elana No, dr. mi to ani nenabídl s tím, že když jedno dítě přirozenou cestou mám, tak nevím... A uklidňoval mě tím, že IVF ani s PGD není 100% úspěch, což chápu, že to tak je☹ Možná máš pravdu, no, jo, no... nevím☹

tonytony
autor
13. pro 2010

@joseline
@paja23
Holky, Kde Vám dělali genetiku a jak dlouho trvalo než byl termín a pak výsledky?

joseline
14. pro 2010

My jsme byli na genetice v Dětské úrazovce v Brně, tam na to mají oddělení..čekali jsme na to měsíc a napsali že je to OK, že genetika by neměla být příčinou potratů..Pak mě ještě napsali že mě má dr. udělat testy na toxoplasmozu a CMV a že je možné ještě udělat komplexní hematologické vyšetření. Toxo jsem měla pozitovní v protilátkách, to znamená že jsem ji někdy prodělala ale nevím o tom, ale nemělo by to už taky ničemu vadit. Můj dr. ale je ke všem testům pasivní a razí metodu "pokus-omyl" na kterou už teda nemám nervy...Proto také zvažuju navštívit CAR a změnit gynekologa.
@elana tyhle chromozony 13, 18, 21, X, Y a 16 a 22 mám tedy vyšetřeny pokud jsem byla na genetice? Pokud mě tedy tohle vyšlo OK, má pro mě PGD ? Mě taky dr. říká že to vidí na špatnou genetiku, asi v nějakých jiných chromozonech které se nevyšetřují nebo já nevím jak tomu mám rozumět ☹

paja23
14. pro 2010

tonytony- zjistili mi 3% mozaiku XX. A dělali mi ji v Heliosu kam také chodím. Myslím, že objednaná jsem byla do 14dnů, ale na výsledky jsem čekala snad 3 měsíce. Také proto, že byly zrovna dovolený.

paja23
14. pro 2010

tonyto-oprava:- mělo tam být 3%mozaiku XXX 😒

elana
14. pro 2010

@joseline pokud jste byli na genetice, tak máte vyšetřených všech 46 hromozomů, nejen těch umrněných pár...hezky prohlídnutý jeden po druhým pod mikroskopem. Jestli to vyšlo dobře, nemá PGD moc význam, vždycky tam nějaká vadná embrya objeví, ale chyby budou náhodné a ta, co se budou jevit jako zdravá, tak stejně za zdravá stopro prohlásit nejde, protože můžou být aneuploidní teoreticky v těch nevyšetřovaných chromozomech.

elana
14. pro 2010

😅 samozřejmě chromozomů, i když občas je ten můj překlep docela trefný 😀

tonytony
autor
14. pro 2010

@joseline To si taky myslím, že pokud jsi měla genet. vyš., že vyšetřovali vše a nevím, co by teda při PGD řešili? Já teda nevím, jak vypadá závěr z genet. vyš., ale představovala jsem si, že to bude podrobněji nějak rozepsáno- ty ty výsledky máš někde černé na bílém nebo jen u dr.?
@paja23 Ty jo, 3 měsíce čekání? To mi ani neříkej? Já si dnes zrovna na stránkách Heliosu četla, že objednací doby jsou 1-2 týdny a výsledky za 4-6 týdnů??? A že bych to teda po ev. neúspěšném 2.IVF do toho 3. pokusu mohla stihnout( chtěla bych ho opět, co nejdříve), tak to teda nevím, nevím☹ Jako přes prázdniny Ti to dělali a proto se to protáhlo tak moc?

joseline
15. pro 2010

@elana A tak co mě už zbývá? Dr. mě trvdí, že nejpravděbodobnější je že ty potraty způsobuje genetika a že by to PGD mohlo pomoci, ale mě se to už taky zdá divný. Nevím jestli může být třetí MA pouze náhoda, nebo tak velká smůla že vždycky vyhraje ta špatná spermie..?
@tonytony Mě naštěstí na genetiku objednali rychle, protože jsem měla před lázněma, takže mě vyšli vstříc a šla jsem tam za týden po zavolání, pak jsem na to čekala myslím těch 6 týdnů. Zašlou to na adresu v dopise, je to tam celkem dobře vysvětleno a pokud bys to chtěla ještě dovysvětlit tak je možné se znovu objednat na konzultaci.
A tobě doporučili PGD z jakého důvodu když tu genetiku nemáš? A když ti vyšetřovali ty embrijka tak jak píšeš když se tam potvrdila vada, tak myslíš že tím pádem i ta genetika by ti měla vyjít špatně? Já totiž nemůžu pochopit to, že když mám napsáno genetika OK, tak proč mě doporučují PGD, tam vyšetřují ještě více chromozonů než na té genetice?

tonytony
autor
15. pro 2010

@joseline No, to mi právě taky nejde do hlavy, jak to máš Ty- taky mi to přijde nelogický, ale nevím... Ono asi možná je to tak, že genetika může být ok, ale přece jen se sem tams tane nějaká chyba a tak dr. chce mít jistotu, že Ti zavede oprvadu dobré embryjko, tak proto, jinak to nechápu než takhle... Protože vem si, že třeba my měli teď ze 6 embryjek jen jedno ok, ostatní měla nějakou vadu a každé jinou- tož opravdu pochybuju, že máme genetiku tak v prdeli, že bychom měli geneticky daných tolik různých vad- jestli rozumíš... Navíc máme skoro přirozeně zdravé dítě. Něco jiného by bylo, pokud by měla všechny stejnou vadu... To by pak bylo hodně zřejmé... Takže možná z tohohle důvodu...
Jinak my to PGD máme kvůli opak. potratům plus můj věk a nebránili jsme se tomu, neb jsme si říkali, že to aspoň zvýší šanci, ale nepovedlo se, ani tohle není hold 100%☹ Mně by ta genetika u nás ale oprvadu zajímala taky...

joseline
15. pro 2010

@tonytony Asi to tak je že i přes dobré výsledky na genetice embrijko není v pořádku...proto ty potraty a tím by mě mělo pomoct PGD že by ty špatné, které se u mě uhnízdují dali pryč, tím by mi to asi pomohlo. Otázkou je jestli je tohle ta příčina, proto se snažím i o ty testy na imunol. V lednu bych chtěla do toho Caru, snad by mě tam poradili víc. Škoda že tady není někdo další kdo by nám poradil nebo řekl své zkušenosti...
😒

tonytony
autor
15. pro 2010

Do Caru určitě běž, ta imuno- já zrovna tohle moc neřeším, neb tam stejně Ti dají max. Prednison a doporučí na cca 3 měs. gumsex a to teď tak stejně praktikujeme a Prednison si teď nasadím, takže k tomu přistupuju z druhé strany, Prednisonem si na pár týdnů neublížím... Ale pokud člověk, chce vědět, kde ta příčina je a má na to čas, tak je určitě dobré imuno mít a vědět zase o trochu víc...

paja23
15. pro 2010

tonytony-taky mi říkali, že to bude trvat 4-6 týdnů, ale pak se mi paní doktorka omlouvala, že byly právě ty dovolený tak se výsledky zdržely. Já bych si raději počkala na výsledky a pak šla do dalšího pokusu.

joseline- já jsem svého doktora požádala také o imuno a udělali mi nakonec ta základní, jako chlamydie, toxoplazmozu listeriozu atd. Ty chceš asi přímo reprodukční imunologii, ta se dělaá v praze a myslím v Plzni. Myslím, že po více potratech by Ti to Car měl bez problémů napsat.

joseline
15. pro 2010

@tonytony A jak říkáš že si Prednisol sama nasadíš, tak to máš nějak v zásobě od Caru? Nebo kde se to bere? 😉
Je to taky možnost pro mě to preventivně nasadit, ale myslím že kdybych to řekla svýmu dr. tak mi to nenapíše ... 😒

@paja23 Jojo, já bych chtěla tu reprodukční, na toxopl. a CMV už mám, jde mě spíše o tu alergii na vlastní vajíčko nebo spermie..protože pak by byla jasná příčina.

tonytony
autor
15. pro 2010

@joseline Já o to poprosila kamarádku kožařku... Nevím, ale v Carech to fakt dávají běžně všem- tedy až většinou od začátku stimulace... U nás teda právě zrovna ne, ale já chci mít klid v duši, takže si to nasadím a uvidím. Jinak se dá Prednison sehnat právě i od holek na netu, když jim zbyde po IVF třeba...

tonytony
autor
16. pro 2010

@joseline
@paja23
@elana
Holky, ještě jen tak sonduju- nevíte někdo o tom, že by od Nového roku měla spec. VZP proplácet to PGD? Eterem se ke mě něco doneslo, že by to tak od Novéhoroku mohlo být??? Neslyšely jste něco k tomu?

elana
16. pro 2010

@joseline víc chromozomů než na genetice u PGD nevyšetřujou, víc už jich neni. Zdravý člověk má 46 chromozomů, 22 párů autozomů a 1pár pohlavních chromozomů, žena XX, muž XY.
@tonytony já o tom neslyšela, třeba holky ví víc 😉 ale ani u VZP nejsem, takže novinky od ní nesleduju.

tonytony
autor
16. pro 2010

Ještě jsem vyzjistila,že v Repromedě dělají PGD všech chromozomů nejen těch pár vybraných nějakou novou čipovou metodou ale teda za šílených 75tisíc☹ Tak jen informuji...

hanulka0102
2. led 2011

@tonytony Ahoj holky,nahodou jsem narazila na vasi diskuzi.Resili jsme podobny problem.Manza ma spatny spg, ale i presto jsme dvakrat po dlouhem snazeni otehotneli, ale brzo po // se nam embryjka prestaly vyvijet. Genetiku mame ok, tak nas moje dr. poslala do Heliosu na PGD k dr. texlovi. Nemuzu nez chvalit. Kdyz se na to ted divam zpetne a ctu tady ty diskuze, kolik kdo absolvoval vysetreni...laparoskopie, apod....a jak dlouho to trva, nez se k samotnemu ivf dostanete...stejne v 95% je jedinym resenim spatnych vysledku ivf.... My jsme stejne vedeli, ze PGD bez IVF nejde a ze ho budeme muset tak jako tak podstopupit, takze jsme uvtali tu rychlost, s jakou to cele probehlo. Byli jsme v Heliosu na ivf 2x s PGD s odstupem 3 let. V obou pripadech se nam podarilo napoprve otehotnet a jsme ti nejstatstnejsi rodice na svete 😉 Protoze jsme meli opravdu dobre zkusenosti, poslala jsem do Heliosu i svou znamou, ktera se snazi o miminko uz spoustu let a obesla uz kdejaky CAR siroko daleko - pry to, ze uz ji je 39 je zdravotni duvod k PGD a tim padem ji to hradi pojistovna. To za nas jeste nebylo 😒 ale urcite bysme tech 15 tisic vyuzili jinak 😎 Preju hodne stesti

tonytony
autor
2. led 2011

@hanulka0102 Tak to moc ráda čtu🙂 Vyšlo Vám to teda víc než krásně! Ano, já taky nebyla proti, když nám hned bylo navrženo PGD a IVF- chtěla jsem už aby to dopadlo, ať to stojí, co stojí ataky raději jdu hned do větší jistoty- hl. právě kvůli věku( i teda těm potratům), ale chápu, že když je někomu 25, tak to zkusí i jinak- tam ten čas zas tak netlačí...
No, já začínám dnes stimulovat koncem ledna nás to čeká s PGD podruhé... Nevím teda nic o tom, že by jen kvůli věku to pojišťovna proplácela??? To se mi moc nezdá??? Já zatím jen slyšela, že by možná od r. 2011 to VZP mohla hradit, ale jestli to je pravda? Kdy na tom ta Tvá známá byla? A ona neměla ještě ani jedno dítě? To by mě fakt zajímalo, jak to v reálu je. My si to teda norm. teď v létě platili a je mi 35, ale už dítě mám... Taky jsem Helios. Kéž by se nám to povedlo aspoň napodruhé, u Vás to teda byl krásný úspěch! !!!

markee
3. led 2011

ahojky holky,
já teda ještě na IVF s PGD nebyla,ale bylo nám to navrženo genetičkou po 3 potratu(2 zamlklé potraty do 11tt a jedno ukončování těhotenství ve 22tt z důvodů genetických vad). Přišli vlastně díky tomu na to,že manžel má translokaci chromozomů. Ale máme doma zázračné dítko, první těhotenství,úspěšné a ještě moje vysněná holčička. Jenže Před skoro 5 lety jsme nevěděli o tom co manžel má.
No a vloni v červnu jsem byla na konzultaci u doktora Kulta z Pronatalu a tam mi řekl,že IVF s PGD metodou by nás stálo 4O tisíc koru. Když se povedlo víc zdravích embryíí,tak i pak peníze za zamražení.
Jelikož jsem neměla práci až ode dneška,tak prostě nemáme z čeho šetřit. I když už práci mám,tak to je taková bída,že nevím zda na to někdy ušetříme. Hrozně bych chtěla druhé dítko,ale přirozeně se bojím toho nezdaru. Ale vím o spousta holkách,které tvrdí,že to PGD je k ničemu. Takže některé,které mají u manželů stejný problém jak my, tak jdou rovnou do dárcovského sperma. Jenže to zas zatím odmítám já. Bude mi teď 32,takže se uklidňuju tím,že je ještě čas a něco se ještě určo vymyslí a vyzjistí,zda by to nešlo někde levněji.
Všem vám držím palce,aby to dopadlo co nejlépe. A budu nakukovat,zda budou nové info o cenách a o zkušenostech.