PGS - zaváděli jste embrya, které se nepodařilo vyšetřit. S jakým výsledkem?

zana21
19. zář 2017

Máme za sebou 3. IVF, kdy se nechala vyšetřit 4 embrya. Bohužel výsledky u 2 ukázaly špatnou DNA a 2 se nepodařilo vyšetřit z dodaného materiálu. Nechal jste někdo zavádět nevyšetřená embrya po PGS a dopadlo to dobře?
Děkuji moc za Vaše zkušenosti

aquila
20. zář 2017

@zana21 A co pokusit se vyšetřit znovu? Nám to dělali, embryo znovu rozmrazili, odebrali další vzorek a zase zamrazili. Nevím proč máte PGS, ale u nás byl jasný genetický problém, takže bych nevyšetřené nezaváděla. Ale chce to zvážit všechna rizika pokud nějaká máte a podle toho se rozhodnout.

zana21
autor
21. zář 2017

@aquila Dekuji moc za odpoved.A neublizilo to tem embryum,tozmrazit a znova zamrazit?Muze se scenar opakovat,ze i po rozmrazeni a odebrani vzorku se embya nepodari vysetrit?Dekuji moc za odpoved

jezz1e
22. zář 2017

Určitě nevyšetřené zaváděla @moncakrajl a podařilo se.

aquila
22. zář 2017

@zana21 Nakonec jsem otehotnela z jiného embrya, takže nevím jestli mu to neublížilo, ale asi ne. Nevím, jestli se to může zopakovat, ale pravdepodobnost je asi hodne malá. Zkus to probrat v centru kam chodíš, rozhodně je to možnost ☺

moncakrajl
22. zář 2017

@zana21 Ahojky, my meli PGD(jsem přenašečka svalové dystrofie). Z 5. embryí ve stádiu blastocysta jsme čekali 5.týdnů na výsledky a napsali nam po urgovani, ze zadne neni vhodne k transferu.Upozorňuji, že v tu dobu jsme meli za s sebou xy vysetreni, xy penez v haji(40 000) a mesice uz radeji ani nepocitam... Prisel šok, oba jsme s manželem byli totálně psychicky na dně.Mluvila jsem s embryologem, ten přetlumočil výsledek a ať si resime s genetiky.Gynekolozka mi rekla nejvice odhodlanou vetu:genetici take maji deti a myslite ze vsechny zkoumaji jako Vas? Resili jsme dalsi moznosti:znovu cele IVF, rozmrazeni embryi(2 emrya se jim nepodarila vysetrit) znovu je poslat na PGD, zkouset prirozene a nebo IUI a riskovat preruseni(pokud bude mit dystrofii) nebo zavadet ta mene kvalitni z celkovych 5.embryi. Nakonec jsem se rozhodla riskovat... Genetik nam objasnil co ktere embryo ma za genetickou vadu. Sli jsme cestou nejmensiho odporu, nejvetsi prusvih mame u chlapecku(narodi se zdravy, po 1-2 prestava ovladat telo a mezi 13-15.rokem umira). Takze se zavadeli ne moc kvalitni holcicky. Jedna se neuchytila, druha neprezila rozmrazeni. dve.embrya nevysetrili a jedno byl chlapecek a spatne embryo(rovnou vyradil genetik). Takze v den KETu se zavedlo nevysetrene. Uchytilo se, pak hromada testu a cekani zda pujdu na preruseni... Testy 9.tt, 12.tt, 16+7tt. az v 18.tt prisla zprava, ze cekame zdraveho chlapecka a nema svalovou dystrofii. Kdo neriskuje nic neziska. Mlceli jsme az do toho 18.tt kvuli moznemu preruseni, jediny kdo o tom vedel byl manzel, moje mamka a bracha a ty me podporovali, kdyz jsem mela obavy... 😉

moncakrajl
22. zář 2017

@zana21 A do znovu rozmrazovani/zamrazovani bych nesla, my jsme na tom byli tak, ze jsme podepsali genetikum souhlas vzdy s moznym rizikem, o vsem jsme si s nima promluvili ale uprimne: uz mi ke konci prislo ze samotni vedi taky houby. Porad nam vysvetlovali xy moznych variant a u nas to bylo 50 na 50%. Buď bude zdravy a nebo nebude. Osobne si myslim, ze spatne embryo se neuchyti, prvni embryo byla holcicka a ty bolesti co jsem mela, taky jsem zacala spinit a bylo videt, ze neni embryo v kondici😉Ani do 14.dne po KETu jsme nedosli, zacala jsem 6.den krvacet.

aquila
22. zář 2017

@moncakrajl To je každého věc, já bych třeba zase takhle neriskovala, protože rozhodně není pravda, že špatné embryo se neuchytí. To by se nerodilo tolik postižených dětí a neřešilo by tolik lidí přerušení těhotenství z důvodu nějaké vrozené vady. Tím netvrdím, že po PGD je všechno super a kdo ho nemá, tak je to špatně. Ale přece jen se riziko o dost sníží, zvlášť když existuje nějaký genetický problém. Ale jak píšu, je to na každém aby zvážil co zvládne a co je pro něho přijatelnější.

moncakrajl
22. zář 2017

@aquila To by me zajimalo, co by jsi delala v nasem pripade😉 Kdyz by Vam rekli, bud prirozene a pujdete na potrat, nebo IVF, ktere nas a pojistovnu stalo dohromady 250 000 a ve finale zjistili prd.. Nechali ve finale rozhodnuti genetici stejne na nas, nechali si prikryt zadek, at jim podepiseme souhlasy a nebo by jste sla do dalsiho IVF za dalsich 50 000+- opet s vysledkem nejistym??? Plus 200 000 by zaplatila opet pojistovna a vy by jste opet byla ve situaci, kdy Vam reknou; meli jsme technicky problem s Vasimi embryi, zadne neni vhodne k transferu? Je to priroda, spatna embrya vetsinou do 5.dne ani nedojdou, pripadne se rozpadnou pri rozmrazeni, neuchyti se, nebo holt se uchyti ale mate jistotu, ze Vam udelaji geneticke testy v tehotenstvi, ktere se napr. pri normalnim otehotneni maminkam nedelaji, protoze jsou drahe a proto se rodi postizene deti...
My jsme to riskli, jinou sanci jsme nemeli, vedela jsem, ze me pohlidaji testy a nic jineho nam stejne nezbylo. Nekterym lidem se to snadno vse rika, kdyz nevi... Jak se Vam behem minuty zmeni zivot... Mam starsiho brachu a u nej nam rekli, ze mame stesti ze ma sva

moncakrajl
22. zář 2017

svalovou dystrofii tzv.v lehci forme a ze vubec jeste zije. Clovek prehodnoti cely svuj zivot, pta se proc zrovna on a jeho rodina a co to slovo zdraví... co to vlastně znamená... Naše embya na PGD byla avšak nevíme kde se stala chyba/buď byly špatně odebrané vzorky, či byly staré... Většinou se říká, že z jednoho cyklu IVF je jedno až dvě embryo zdravé a u nás toe to bylo holt to nevyšetřené... 😉

zana21
autor
24. zář 2017

@moncakrajl Děkuji moc za zprávu a hlavně pozitivní. Já Vaše rozhodnutí plně chápu a rozumím. Člověk pak už jen posouvá svoje hranice, které měl na začátku a ani netušil co všechno ho za vytouženým dítětem čeká. Může se ještě zeptat na jednu věc, jakou kvalitu mělo zavedené a nakonec úspěšné embryo (chlapeček)? Naše nevyšetřená embrya právě nemají zase tak skvělou kvalitu, jedná se o 2 blastocysty: Bl2g2. Děkuji moc a hlavně bych chtěla poblahopřát a popřát už jen vše nej.

jezz1e
25. zář 2017

@moncakrajl Přijde mi to nedávno, co jsi psala, že testy vyšly dobře, a teď koukám, že už počítáš dny do porodu na prstech 🙂 Přeji pohodový porod krásného zdravého kluka. Jsem ráda, že se tu dají najít i takhle pozitivní příběhy.

moncakrajl
25. zář 2017

@zana21 Ahojky embryjko bylo kvality 1 a vcera dne 24.09 2017 v 20:24 hod. se nám embryjko narodilo s mirou 3630 gramů a 50 cm a jmenuje se Matyášek😍
@jezz1e

jezz1e
26. zář 2017

@moncakrajl Moc gratuluji a přeji hromadu štěstí do života Matyáškovi i celé rodince!

zana21
autor
28. zář 2017

@moncakrajl Moc gratuluji a preji uz jen zdravi a spokojenost cele rodine