Podle čeho se rozhoduje, kolik píchnout Pregnylu?

andri79
16. únor 2010

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, vždy jsem píchala na popraskání folikulů 10 000 jednotek pregnylu a dnes mám píchnout pouze 5000, podle čeho se to určuje? Podle velikosti folikulu? Děkuji A.

len
16. únor 2010

Andri, 5 000 je standard. Pokud to nezabere (naprosto výjimečné) nebo pokud je opravdu "životně" důležité, aby bylo hCG dost (např. při IVF), píchá se 10 000. Dr. mi tuhle doslova řekl - na 5 000 zareaguje 99 % žen, před IVF pro jistotu dáme ještě dvojnásobek.
Takže moje zkušenosti (měla jsem Pregnyl opravdu strašně mockrát) - těch 10 000 jsem měla jen před IVF, na vše ostatní (IUI, časovaný styk) stačilo 5 000.
Ale je možné, že to třeba jiná centra mají jinak 😉
Jenom bych se opravdu nebála, že těch 5 000 nebude stačit...

andri79
autor
16. únor 2010

len, já mám právě problém, že mi vajíčko vždy praskne dříve, dnes mi doktor naměřil dominantní folikul 20mm a na punkci jdu až ve čtvrtek, tak mám strach, že mi to zase rupne ? A to nejde vypíchnout bez pregnylu? Asi ne že ...

len
16. únor 2010

Bohužel nejde. Teď nevím, jaký máš protokol, ale jak při dlouhém tak krátkém jsi určitě brala léky, které potlačují přirozenou produkci LH (Zoladex, Diphereline, Synarel, Orgalutran nebo něco takového...). A bez LH folikul sice nepraskne, ale taky vajíčko správně nedozraje, takže bez Pregnylu by nebylo použitelné 😒 Jen mě napadá, pokud jsi měla krátký protokol a píchala ty poslední dny např. Orgalutran nebo tak něco, tak tyhle injekce mají účinnost max. 24 hodin (někdy i víc, ale za to se nikdo nezaručí). Takže je nutné, aby mezi poslední "blokující" injekcí a Pregnylem neuplynulo víc jak 30 hodin, jinak opravdu hrozí předčasné prasknutí.
Jinak Pregnyl nastartuje proces dozrávání, který trvá 36-40 hodin, takže punkce se plánuje před tímhle časem - obvykle těch 36 hodin. Např. já píchala Pregnyl v 9 večer a na punkci jsem se měla dostavit přespříští den v osm ráno. Takže to načasování je dobré, ale možná právě proto ti snížili to množství Pregnylu, aby se situace neopakovala...

andri79
autor
16. únor 2010

no já jsem měla před tím 2x krátký protokol 3-5 den clostilbegyt a teď jsem píchala 10 dnů 100 jednotek puregonu-mám nativní cyklus, takže už to chápu, ale všude čtu, že vajíčko praská při 20 mm, což je vlastně dnes, jsem z toho nervozní, protože to mám 370 km a já tam vždy přijedu a oni mi řeknou, že to ruplo a můžu jet zpátky :( jinak mě je to jedno, ale podle mě ten folikul je už velký! ach jo.

len
16. únor 2010

Aha, ty máš nativ... To ani nevím, jestli se k tomu tyhle zastavovačky připíchávají, já nějak vycházela ze svých zkušeností (klasika IVF). Tady myslím, že není řešení provést punkci dřív (protože pak by bylo vajíčko nezralé), ale opravdu možná bodnout dřív ten Pregnyl (mně ho píchají i na 17-18 mm)... Nevím, nejsem doktor 😉 Ale třeba pomůžou právě ty snížené dávky Pregnylu, držím palce 🙂