Postup u IVF - úplně od začátku

mamemimomu
16. bře 2014

Ahoj všem. Založila jsem toto téma, protože by mě zajímal postup u IVF úplně od začátku. S manželem se nacházíme v takové situaci, kdy nás to čeká... Rok se snažíme o miminko. Můj gynekolog mi dělal několik vyšetření, kde zjistil, že je vše v pořádku - zvýšený prolaktin nemám, hormonální profil je ok, k ovulaci dochází i když mám nepravidelný cyklus 30 - 40 dní, takže je jen horší stanovit kdy ovulace nastává, řešila jsem ovulačními testy. Mám sníženou funkci štítné žlázy - ale ta hladina hormonů je také v normálu. Nakonec přistoupil k tomu, že manžela poslal na spermiogram. Výsledek - asthenozoospermie - snížený podíl pohyblivých spermií. Spodní hranice pohyblivosti spermií je 32% a manžel má jen 25% . Přirozené oplodnění sice není vyloučené, ale pravděpodobnost je tak malá, že to může být za 5 nebo 10 let, později nebo vůbec... Po tomto nám řekl, že IUI by bylo zřejmě zbytečné, takže řešením vidí IVF. Manželovi je 30, mně o rok méně. Dostali jsme doporučení do CAR, kam se máme objednat.
Chtěla jsem se tedy zeptat, jaký byl postup ve Vašem případě. Od první konzultace až po realizaci IVF... dělali Vám ještě nějaká vyšetření? případně jaká? a v jakém časovém horizontu? Děkuji předem za jakoukoli informaci..

mamemimomu
autor
16. bře 2014

nikdo nic? ☹

catchulinecka
16. bře 2014

@mamemimomu ahoj, zdravím tě 🙂 tak já jsem na tom podobně jako ty, nepravidelný cyklus a jinak by mělo být vše v poho...manžel spermiogram taky v poho, jen se prostě nedaří. Takže na začátku roku jsme byli na první konzultaci. mně vzali krev, aby zjistili ten hormonální profil, to je ok a manželovi ani nechtěli dělat spermio, protože jsme doložili dva z dřívějška. No, pak jsme byli na druhé konzultaci naplánovat léčbu, pak na třetí, kde jsme dostali protokol a léky. Teď jsem čekala na MS, začla jsem si píchat (teda manžel) 😀 a v pátek jedu na ultrazvuk jak to vypadá...a někdy příští týden bude ta punkce a pak už moc nevím, dozvíme se až v pátek asi....vy se chystáte kam?

alpinka1
16. bře 2014

@mamemimomu Ahoj! já ti sice neporadím jaký je postup při IVF, ale jsem v podobné situaci, takže by mě to také zajímalo. Byli jsme ale na první konzultaci v CAR v Motole, takže třeba aspoň trochu ti to pomůže. Na první konzultaci jsme s doktorkou probrali náš problém (rok a půl jsme se snažili a ještě mám alergii na sperma), pak mi udělala gynekologickou prohlídku, doporučila IVF a dala nám žádanky - manžel na spermiogram, na genetiku, reprodukční imunologii, potom na hormonální profil jsem měla chodit na krev v určité dny cyklu a ještě vyšetření na průchodnost vejcovodů (HSG). Na imunologii nás objednali až za tři měsíce, na genetiku za dva! Hormonální profil a HSG mělo být během následujícího cyklu po první konzultaci a spermiogram někdy mezitím. Nicméně jsem vyšetření neabsolvovala, protože jsem zjistila tři dny po té první konzultaci, že jsem těhotná. Bohužel to skončilo zamlklým těhotenstvím ve 13.týdnu. Po potratu jsme byli na reprodukční imunologii a tam zjistili pozitivní buněčnou imunitu a nasadili mi Prednison a manželovi tam dělali spermiogram a zjistili mu oligoasthenozoospermii a řekli nám, že se to přirozenou cestou pravděpodobně nepovede. Ale hned první cyklus, kdy jsme se mohli začít snažit jsem otěhotněla! Takže nic nevzdávej! 😉 U nás to bohužel dopadlo zase špatně, opět ZT ve 13.týdnu, teď jsem dva týdny po revizi a čekáme na výsledky genetiky. A pravděpodobně je naše jediná možnost IVF s preimplantační diagnostikou. Držím vám palce! 🙂

mamemimomu
autor
16. bře 2014

@catchulinecka My se chystáme do Pronatalu, tam už dělali manželovi právě i ten spermiogram, který dopadl, jak dopadl. Od pátku mám to doporučení, tak zítra budu volat, kdy nás objednají. Za jak dlouho objednali Vás na první konzultaci a co vše se na ní probírá? Už máte kus cesty za sebou, tak za chvíli vás bude víc🙂 Jak dlouho jste se snažili, jestli se mohu zeptat? to vám nenabízeli IUI, když máte spermiogram v pořádku?

mamemimomu
autor
16. bře 2014

@alpinka1 jejda, tak to je mi moc líto☹ v takových chvílích jsem ráda, že ta medicína je už tak daleko a zjistí hodně věcí a umí na to reagovat, aby vše vedlo ke zdárnému konci... Koukám, že někde před IVF dělají hodně vyšetření a někde nic a jdou rovnou na realizaci IVF.

mamemimomu
autor
16. bře 2014

a co souhlas pojišťovny s IVF, vyžaduje se ještě? a jak dlouho se na něj čeká?

catchulinecka
16. bře 2014

@mamemimomu v pohodě 🙂 snažili jsme se rok a půl. a já zapomněla říct, že jsem byla kdysi na laparoskopii, kde mi zjistili nějaký srůst, který pak ale už byl v poho, ale teď si doktor myslí, že by to mohla být příčina, takže prý rovnou IVF. tož tak 🙂 Ten začátek mi přišel hrozně zdlouhavý ☹ jsem si říkala, že jupííí, konečně první návštěva a něco se bude dít, ale začlo se dít až teď a to je půlka března, na první návštěvě jsme byli začátkem ledna. Ale holt, při tomto typu otěhotnění se furt na něco čeká ☹ to nejhorší čekání stejně ještě přijde 😉

catchulinecka
16. bře 2014

@mamemimomu a pojišťovna ano, ale třeba v reprofitu si to s pojišťovnou vykomunikovali sami, o nic jsem se nestarala...

mamemimomu
autor
16. bře 2014

Takže v lednu jste měli konzultaci a teď nějaká realizace. Neni to sice brzo, ale co jsem na koníku tak pročítala...někdo čeká třeba půl roku.. z toho mam taky hrůzu, za jak dlouho se k něčemu dostaneme. Když jsme se začali snažit, tak jsem si s tím hlavu nedělala a řikala jsem si, že to přijde. Jenže ono pořád nic a pak už člověk ví,že je asi někde chyba a pak, když s se potvrdila tak by už člověk chtěl rychle něco udělat proto, aby to mohlo jít s nějakou pomocí = ivf, ale bojím se, že to bude další čekačka...

ratatooy
16. bře 2014

ahoj tak manžel má stejnej problém,ale kdo dneska ne že?není to žádná katastrofa ale máme to stížené,mi jsme dostaly doporučení v říjnu v listopadu nás čekala první konzultace kde se probralo co a jak udelaly se krevní odběry,ted si nejsem jistá ale asi i rovnou spermio,v prosinci koncem jsme si jely pro léky,začala jsem je hned brát vycházelo to přibližně na 21 dnů,v lednu byl kontrolní utz jak rostou folíky,udělaly mi zkoušku pruchdnosti děložního čípku což dělají málokde sem zjistila,bolest sice jak kráva ale jen vteřinová,ale lepší to vydržet než aby nastal problém u transferu,no a pak už jsme jely nekdy 28ledna cca na odber vajíček a spermijek a 2.2 byl už malej u mě v bíšku a v říjnu se narodil😀takže držím palce

ratatooy
16. bře 2014

@mamemimomu jo a pojištovnu si oni sami vyřizovaly a mely to schválený behem 14dnů

mamemimomu
autor
16. bře 2014

Ježiš, tak to je úžasný🙂))) to se vám krásně povedlo... že se zadařilo hned... a prosím tě, jak dávají doktoři neschopenku, můžeš při stimulaci chodit normálně do práce?

dorinek
16. bře 2014

@mamemimomu - Mám za sebou několik IUI, 4x IVF ICSI. Taky jsem nejprve zvolila Pronatal, ale po špatných zkušenostech jsem přešla do Podolí. Od první návštěvy až po samotný embriotransfer uběhlo 6 měsíců. Ze všeho nejdřív nám brali krev a dělali testy na nemoci, pak genetika, štítná žláza, hormonální profil, spermiogram....manžel to měl taky hodně blbý. Pak jsem začala píchat hormony a po 14ti dnech odběr vajíček v narkóze. Za 3 až 5 dní embriotransfer. vajíček jsem měla vždycky hodně, embrijka byli vždycká náádherný, všichni se rozplívali, že tentokrát už to vyjde a nikdy nic. pak manžel začal užívat Profertil a po 5ti měsících se zadařilo normálně. U druhého dítka taky začal brát Prof. a po 4 měsících jsem byla v tom. takže nezoufejte, šance je vždycky. 😉

anina32
16. bře 2014

@mamemimomu Ahoj, u nás to šlo taky rychle 🙂 První návštěva v sanusu začátkem října 2011, byla to jen ústní konzultace a založení karty. Druhá návštěva koncem října, v době ovulace, udělali mi ultrazvuk, vše bylo v pořádku. Manželovi spermiogram, dopadl katastrofálně, šance na přirozené početí prý žádná, doporučeno IVF. Na místě jsme se domluvili že do toho půjdeme, i když nás šokovala cena, v té době jsme se ještě domnívali že to hradí pojišťovna 🙂. Odjížděla jsem s taškou léků a injekcí na stimulaci, které jsem si začala píchat 19.listopadu, druhý den menstruace. Stimulovala jsem 12 dní, během kterých jsem byla 3x na kontrolním ultrazvuku, podle kterého mi upravovali dávky. 1.prosince mě čekalo OPU, v narkoze mi odsáli 13 vajíček a manžel odevzdal sperma. Metodou ICSI se povedlo oplodnit 11 vajíček a prodlouženou kultivaci přežilo 6 embrií. Dvě mi 5.prosince 2011 zavedli do bříška, zbylé 4 nám zamrazili. 12.prosince jsem našla slabého dušíka na testu, 20.prosince těhu potvrzené z krve, 2.ledna srdíčko na ultrazvuku, uchytilo se tedy jen jedno embrijko, a 21.srpna 2012 se nám narodil Péťa 😉 Letos v září bysme to chtěli zkusit znovu a dát zavést rozmražené embrijko.

mamemimomu
autor
17. bře 2014

Sanus? ten je v Pardubicích a v Hradci, ne? Takže vám se zadařilo hned na poprve🙂)) kéž by to taky tak dopadlo u nás🙂 Podle prvních informací co zatím máme nám taky doporučili ICSI.

anina32
17. bře 2014

@mamemimomu My jsme byli v Hradci Králové. Držím pěsti ať se taky brzy zadaří 😉

mamemimomu
autor
19. bře 2014

Tak nás objednali rychle. V pondělí jsem volala do pronatalu a zítra jdeme na první konzultaci. Tak jsem zvědavá, co nám řeknou. Na co se ptali vás, při první schůzce? Nebo co s vámi dělali a jak dlouho ta první schůzka trvala?

lucinecka28
5. bře 2015

@anina32 Ahoj mužu se zeptat kolik jste platili za to první IVFa za veškeré léky?

anina32
5. bře 2015

@lucinecka28 Ahoj celý dohromady to vyšlo na 25tisíc a nějaký drobný, ale už to jsou tři roky. Ještě dodám k tomu mému komentáři z loňska, z těch čtyř zmrazených embrií jsme teď podstoupili 3x KET, ale nevyšel ani jeden.

lucinecka28
5. bře 2015

@anina32 a prosím tě jak je to z pojištovnou? hradí něco?

anina32
5. bře 2015

@lucinecka28 Tohle to co jsme platili je jenom doplatek, většinu platí pojišťovna, celé IVF stojí bez příspěvku pojišťovny kolem sto tisíc. Každý Car má ty doplatky jiný, někde to může stát víc někde míň, taky záleží co všechno budete potřebovat. Já jsem potřebovala vysoké dávky hormonů na stimulaci, jenom doplatky na injekce stáli skoro deset tisíc, pak jsme platili metodu ICSI, prodlouženou kultivaci a mražení, všechno dohromady i s těma injekcema bylo těch 25tisíc.

lucinecka28
5. bře 2015

@anina32 no nás právě bude čekat IVF tak se ptám a zjištuju a hlavně nevím co nás čeká ..nebo já jsem bojazlivý človíček který se bojí doktoru 🙂

ewicka
5. bře 2015

Ahoj. Loni v listopadu jsme podstoupili IVF a teď už nám v bříšku roste malej cipísek. U nás to bylo tak, že jsme byli na první konzultaci, pak vzali krev na HIV, apod., genetický testy a tak. Doporučili dlouhý protokol. Pak jsem čekala na MS a po menstruaci jsem brala Proveru na stabilizaci cyklu a určený den pak i píchat Dipherenil na potlačení funkce vaječníků. Pak zase MS a pak hned jsem začala píchat Menopur na stimulaci vaječníků. Takže jsem píchala Dipherenil i Menopur zároveň. Jak jsem začala píchat Menopur, chodila jsem co tři dny na krev a na ultrazvuk. Takhle asi 14 dní. Až dozrálo dost vajíček, tak jsem si píchla poslední ukončovací injekci Pregnyl a dva dny na to jsem šla na OPU - punkci vajíček. Probíhá v celkové narkóze a trvá cca 10 minut. Jak ti odeberou vajíčka, tak manžel dá spermie a už s nima čarujou 🙂 Byli jsme v CAR v Heliosu v Brně a tam dporučují 5denní kultivaci embryí, takže 5 den byl embryotransfer a pak už nezbývá jen modlit se a čekat.
Přeju ti hodně štěstí, ať to vyjde 🙂

ewicka
5. bře 2015

Jo, jinak s pojišťovnou si to vyřídili sami, ani jsme o tom nevěděli. I tak se ale dost doplácí. Záleží, co chceš za úkony. Měli by ti dát ceník s vysvětlením. No a pak se platí za zamražení dalších embryií.

nase_ema
5. bře 2015

Ááá, téma akorát pro mě ☹ ... tak jdu číst, děvčátka...

lucinecka28
5. bře 2015

@ewicka a kolik jste platili vy jestlik se mužu zeptat prosím

ewicka
5. bře 2015

@lucinecka28 No, my i se zamražením platili 40 tisíc :( Není to málo, ale připláceli jsme si za ICSI, prodlouženou kultivaci a hlavně jsme museli použít dárcovské sperma, které taky něco stálo.... Ale tak co, vyplatilo se 🙂