Přechod z mateřské na rodičovskou, změny na rok 2012

jana_k1977
17. únor 2012

Ahoj holky, pročítám si změny PPM a rodičovské na rok 2012 a tápu. Jsem teď na rodičovské s dcerou (ted oslavila 2 roky) a 10.5.2012 mám termín druhého porodu. Nastoupím tedy na PPM ještě před vypršením dceřiny 3 leté mateřské. Uměl by někdo polopaticky odpovědět na následující otázky? Na sociálce v Říčanech mě přivítala velká cedule "info o změnám PPM na rok 2012 nepodáváme". Vřele jsem se zasmála a odkráčela. Zřejmě také tápou.

1) Kdy (před nebo po porodu) a co musím nahlásit na sociálce?
2) Kdy a co musím nahlásit na úřadě práce?
3) Prý teď bude 3 letá varianta z finančního hlediska znevýhodněná. Jak? Je to ta, kterou jsme si opet chteli vybrat.
4) Každá varianta (2,3,4 let) nebude mít stejnou částku na vyplácení? - myslím tím celkovou (těch 220 000 Kč nebo kolik to dělá)?

Díky moc. Přeci jenom mozek na mateřské...... znáte to. 🙂
Jana

j.a.n.i
17. únor 2012

Zásadní otázka zní - trvá ti stále pracovní poměr, tj. "drží ti někde místo"?

jana_k1977
autor
17. únor 2012

Ano, trvá.

j.a.n.i
17. únor 2012

@jana_k1977
1) Na sociálce, pokud tedy myslíš ČSSZ nehlásíš nic, papír na další PPM dáváš zaměstnavateli a ten to s ČSSZ vyřídí. Ale pak od nich budeš potřebovat papír o výši PPM.
2) Na UP musíš nahlásit od jakého data nastupuješ na PPM, oni ti stopnou rodičák a ty jim dodáš ten papír od CSSZ.
3) Není nijak znevýhodněná, pouze už není zvýhodněná oproti ostatním jako byla.
4) Ano, prostě rodičák pobíráš doku nevybereš 220 000,- žádné rozdělení na 2 či 3 letou neexistuje, klidně můžeš brát rodičák do 3,5 let.

sweethy
21. únor 2012

Nevíte, jak je to v případě, že pracovní místo už nemám? Smlouva mi skončila ještě před prvním porodem. Děkuju

hakanka
21. únor 2012

@sweethy dostaneš automaticky 4- letý rodičák, pokud chceš kratší a manžel pracuje, lze doložit změnit čerpání. Maximálně však můžeš vyčerpat 220 000 Kč.

sweethy
22. únor 2012

@hakanka moc děkuju za odpověď, takže budu dokládat manželovy příjmy místo svých. A nevíš, stačí až po porodu zajít na pracák a zrušit starý rodičák a požádat o nový? Nebo je potřeba udělat ještě něco před porodem? Mi totiž můj dr vypsal papír na mateřskou, i když jsem mu říkala, že tentokrát na ni nemám nárok, že prý to tak vypisuje všem a já teď nevím, jestli s tím někam zajít nebo to nechat tak.

fori
22. únor 2012

Ahoj , může se vás zeptat ?? z čeho mi vypočítají mateřskou?? když budu celé těhu na nemocenské?? vypočítají mi to z příjmu který jsem měla předtím? a nebo do toho budou počítat i tu nemocenskou??

j.a.n.i
22. únor 2012

@fori Z příjmu předtím.

zuzik24
22. únor 2012

Ahoj, psala jsem o svém problému na jiné diskuzi, ale zkomplikovalo se to. Ve zkratce jsem volala šéfové, protože mi v dubnu končí tříletá rodičovská a chtěla jsem se jí zeptat, jestli by nebylo možné (kvůli školce) si vzít neplacené volno do září. Druhý den mi volala, že je to možné, ale že by to stejně nemělo cenu, protože si tam chtějí nechat paní, co nastoupila jako moje náhrada. Zítra mám se s ní mám sejít a domluvit se na ukončení pracovního poměru. Zkomplikovalo se to v tom smyslu, že jsem dnes na těhu testu objevila dvě čárky. Skákala jsem tu radostí do stropu, ale pak jsem si uvědomila, že vlastně už tuplem nevím, co mám dělat. Na kontrolu jdu 2. března. Poradíte mi? Vzhledem k tomu, že jde o ranné stadium těhotenství, myslím si, že není vhodné o tom šéfové zítra říct, přece jen se může cokoliv stát, bohužel. Ale kdybych jí o tom řekla, zachránilo by mi to místo? Že bych si alespoň mohla vybrat ze všech variant i když bez nároku na mateřskou... Mohly byste mi napsat, jaké jsou mé možnosti? Když dohodu nepodepíšu, co mi z jejich strany hrozí? Můžu hned po rodičovské, která končí 20.dubna, jít na nemocenskou? Opravdu v tom tápu, teď ještě objevím dvě čárky, které ještě nejsou potvrzené a já opravdu nevím, co dělat....

j.a.n.i
23. únor 2012

@zuzik24 Nic nepodepisuj a po konci rodičovské můžeš jít na nemocenskou, pokud pro to budou zdravotní důvody a doktor ti ji dá.

svatule
23. únor 2012

@j.a.n.i chtěla jsem se zeptat, je nějaký formulář, kde UP oznamuji datum nástupu další PPM? protože potvrzení o výši mi určitě dodají později, když už budu čerpat PPM... paní na UP mi nebyla schopná poradit, asi v tom mají ještě zmatek...

nae
23. únor 2012

@svatule Ja sa chystam napisat obycajnu ziadost - akoze ziadam o ukoncenie vyplacania rodicovskeho prispevku na dieta XXX z dovodu nastupu na MD a cerpania PPM od zamestnavatela XXX. Co na to @j.a.n.i ?

nae
23. únor 2012

Inak na to je asi odpoved od j.a.n.i zo 17.2. 20:05 - kuk vyssie.

hakanka
28. únor 2012

@sweethy budeš brát do porodu původní rodičák a po porodu RP na miminko. Tj. je to tak jak si myslíš.

j.a.n.i
29. únor 2012

@svatule Řekla bych, že se dá použít to obecné hlášení změn, speciální není.

sauvinex
29. únor 2012

@j.a.n.i můžu mít pár dotazů ohledně zaměstnání a RD? děkuji 🙂

j.a.n.i
29. únor 2012

@sauvinex jasně 🙂

sauvinex
29. únor 2012

když jsem byla před 1.těhu zaměstnána na dobu neurčitou a po 20 měsících jsem přešla do druhé mateřské dovolené (teď byly druhé dceři dva roky) - co to pro mě bude znamenat za rok? budu muset nějak papírovat se zaměstnavatelem, když se nebudu chtít ještě vrátit?

j.a.n.i
29. únor 2012

@sauvinex Ano, budeš, protože RD ze zákona máš do 3 let věku mladšího dítka a den po jeho narozeninách bys měla nastoupit. Takže se s ním můžeš zkusit domluvit na neplaceném volnu na jak dlouho budeš chtít, pokud nebude souhlasit, tak ti zbývá jen nastoupit nebo ukončit pracovní poměr.

sauvinex
29. únor 2012

@j.a.n.i aha, díky. Tak mám ještě necelý rok si to nějak připravit 🙂

valonika
29. únor 2012

Ježkovy voči, holky, nezdá se vám to všechno moc složité? 🙂
Jinak bych měla taky jeden dotaz. Jsem na nemocenské, TP mám začátkem července, a jsem stále v pracovním poměru. Než jsem ale odcházela na tu nemocenskou, bavila jsem se s naší účetní o mých možnostech a jelikož jsem mám práci přes 100 km od bydliště a všem nám je jansý, že se tam po mateřský nevrátím, bavily jsme se o tom, že bych mohla dát výpověď ještě před porodem, že to prý neovlivní moji mateřskou nebo rodičák (mám tam se všema skvělé vztahy a dokud tam budu zaměstnaná, oni za mě nesmí nikoho vzít - zahraniční firma a její nařízení - takže jim chci vyjít vstříc a oni mi taky slíbili, že mi vyjdou vstříc (nebudu už víc rozebírat), ale jde mi o to, jak by to bylo v případě, že bych do 3 let o prvním porodu měla druhé miminko, což bych ráda? Nebude to mít potom nějaký vliv na výši mojí mateřské?
Moc děkuju za odpovědi 😉

j.a.n.i
29. únor 2012

@valonika Ano, mělo, neměla by si žádnou...hned od porodu bys byla na rodičáku.

valonika
1. bře 2012

@j.a.n.i Děkuju. To mě předtím nenapadlo, až když jsem si přečetla tuto diskuzi... Tak to bych přišla o dost peněz, a to nechci, byla bych blb, kdybych jim teď na to kývla ☹ Chápu to tedy tak, že když tam zůstanu zaměstnaná, další mateřskou bych měla stejnou jako teď? Prostě by se to vypočítávalo z toho samého? Ještě jednou díky 😉

kupid
1. bře 2012

@sweethy pro upresneni - rodicak budes mit do te doby nez nastoupis na materskou s druhym ditkem (tj. 4-6 tydnu pred terminem porodu) , den nastupu na materskou musis ohlasit svemu zamestnavateli a zajit jeste oznamit to na socialku a urad prace (aby ti stopli rodicak na starsi dite a znovu ti vypocitali vysi materske podle tveho predesleho prijmu) - je to zkratka Kocourkov (take mne to v dubnu ceka)

kupid
1. bře 2012

@valonika myslim, ze by se ti druha materska vypocitavala z toho sameho prijmu ale jen tehdy, pokud na druhou materskou nastoupis do te doby, nez od statu vycerpas 220 tisic Kc... pokud by jsi na druhou materskou nastoupila pozdeji a nemela jsi smlouvu na dobu neurcitou, ci jsi mela nejake neplacene volno, urcite by byla druha materska o trochu mensi nez ta prvni (podle mne)

j.a.n.i
1. bře 2012

@kupid Nebyla, pokud trvá ten samý pracovní poměr, tak je mateřská počítaná buď z platu před tou první nebo pokud bys mezi nimi na chvilku nastoupila do práce a byl plat vyšší, tak z toho aktuálního, pokud by menší, tak taky z toho před první mateřskou. TOhle pravidlo platí až do 4 let věku prvního dítka.

jana_k1977
autor
15. bře 2012

J.A.N.I. - diky za vedeni diskuze, tapem v tom, tvoje info jsou moc uzitecne. 🙂

silvie19
17. bře 2012

ahoj holky,potřebovala bych poradit,jsem na RP ,dceři je 2,5 roku a ted jsem zjistila,že jsem těhotná,předtím jsem byla OSVČ takbych chtěla vědět jestli budu moc pobírat nemocenskou od té doby co budou dceři tři nebo na ni nebudu mít nárok a jestli si budu moc zvolit opět délku RP nebo musím automaticky na 4roky?moc děkuji

katka.stran
17. bře 2012

@jana_k1977 A co když jsem teď na mateřské, od příštího měsíce na rodičovské a mezitím firma zkachovala? taky bychom chtěli druhé dítě, abych navázala 3letou rodičovskou druhou mateřskou, nechci právě přijít o výši mateřské, kterou jsem měla teď, ale jak píšu, firma už 2 měsíce nefunguje, teda podle OR ještě jo.

tera87
18. bře 2012

Ahojky omlouvám se pokud to tady už zaznělo ale mám taky otázečku 🙂
Strašně v těhlech věcech tápu.
Mám dvouletého chlapečka,když jsem otěhotněla tak mé moje úźasná šéfová vyhodila.Vim źe jsem ji to neměla podepisovat ale udělala na mě nátlak.No bylo by to na dlouho.Byla jsem teda celé těhu na nemocenský a pani ze s sociálky mi pak hodně pomohla.Podařilo se jí dohledat mi dny a nakonec jsem měla nárok na PPM a mohla jít na 3 roky.
Teď by jsme rádi druhý mimčo.A já bych brala automaticky rodičák.A tím pádem něco málo přes 6000. Kdybych šla zase na 3 roky.Manžel má plat celkem hezkej ale za těch 7600 jsem ráda -míň si neumim představit aby jsme zvládali mít dětičky dvě.Nevíte jestli to nejde nějak obejít např. Že by šel manžel na MD a po týdnu se to napsalo zpět na me? Aby mi dali PPM a né rovnou rodičák? Moc děkuju