Sanatorium Pronatal. Jaké máte zkušenosti?

filan
26. dub 2007

Ahojky,
nenavštěvujete náhodou někdo Sanatorium Pronatal v Praze ohledně IVF?
Ráda bych se dozvěděla nějaké zkušenosti ( přístup, ceny atd. ). Čeká mě stimulace před IVF a vybíráme centrum
🙂 díky

campi
28. únor 2011

Ahooj, koukam, ze se to v Pronatalu nejak zmenilo - nejspis zalezi i na doktorovi.. Me vylozene poslali na laparku pred IUI, IUI bylo se stimulaci, prisel mi rozumnej argument, ze chteji vyzkouset, jak budu reagovat na hormony kvuli pripadnymu IVF. ICSI jsme s manzelem nejdriv nechteli, pak jsme si to dodatecne rozmysleli, takze se delalo. Nechteli jsme ani prodlouzenou kultivaci.. Nikdo nas k nicemu nepremlouval ani nenutil. Chodila jsem k Slamove, Voborilovi, Zelenkove, Lazarovske, ani nevim, jestli tam jeste jsou.
Ale zda se mi, ze kdyz nemate duveru, tak byste mely jit radsi jinam, ze duvera je pro tohle dost dulezita.

lizardka
28. únor 2011

@sedmitecka Tak to máš úplnou pravdu ve všem...Mě tvrdili,že pokud mě nebolí břicho nemám problémy,tak je to jen zásah do těla a další oddalování IVF,přitom jsme měli času do dalšího IVF minimálně 3měsíce. Teď když jsem byli na dalším pohovoru co a jak dál,neb jsem si píchala pregnyl a byla ucpaná jehla,tak mě to vše o den posunuli a dr Vobořil mi řekl,že to je většinou na zrušení cyklu,na konec to dopadlo špatně,měl bohužel pravdu,vajíčka mi sice odebrali,ale byli špatný díky pregnylu.takže vše znova,tak jsem se ptala jestli by nebylo dobrý mě udělat laparku a hned zavrhnuto,zásah do těla,oddalování IVF atd...takže teď jdeme v dubnu na nový a pokud se to opět nepovede,tak si ji nechám udělat,ať chtěj,nebo nechtěj.. 😀 I tak se na to zeptám,jdeme na konci března na kontrolu,tak to tam na ně vysypu,i když chci taky hned raději IVF,jen se na to optám dr Slámový,ta bude mít ze mě radost,ještě tam na ni vybalím ten prednison a poženou mě 😀 😀 😀

saraher79
1. bře 2011

Ahoj holky, já tedy laparoskopii měla od své doktorky. Zjistili mi zjizvený ložiska endometriozy. Ale právě kvůli tomu mě poslali na IVF. Myslím, že laparoskopie má smysl, když jdete na IUI, aby zjistili průchodnost, protože kdyby byly vejcovody neprůchodné, tak samozřejmě IUI nemá cenu, protože vajíčko se nedostane tam kam má. Ale pokud jdete na IVF, tak si myslím, že je to zbytečné. Je to tedy jen můj názor, protože když vám najdou neprůchodné vejcovody, endometriozu, či cokoliv, tak se to stejně řeší IVF.

@lizardka Tak koukám, že budeme spolubojovnice v dubnu 🙂 Já už jsem objednaná za 14 dní na konzultaci do Budějovic a pak se jde na 2. IVF 🙂

petula22
1. bře 2011

@sedmitecka Mě dr. řekla, že mají docela dobrou zkušenost, že když na laparce nic nenajdou, tak to jakoby profouknou a pak se daří otěhotnět.

anna2802
1. bře 2011

holky to je divný že nemáte laparku, mě jí nechal dělat muj doktor když pátral po tom, proč nemužu otěhotnět.Začínal vyšetřením partnera a pak začínal pátrat u mě od hormonu až po tu laparoskopii.Nakonec zjistil že mám takový srusty na vejcovodech že se to nedá odstranit.A až potom mě poslal na IVF.I v Pronatalu my doktor řekl že když vědí proč to nejde tak je daleko větší šance na uspěch.Mě připadá že většina holek tady,nemá pořádný vyšetření,to je tak když se ve zdravotnictví šetří kde nemá 😒

lizardka
1. bře 2011

@saraher79 Ty budeš asi o chvilku ode mě napřed,my jdeme ke konci března na konzultaci a pak hned asi půlka dubna jdem do toho.Tak hodně štěstí,tak snad už to tu někdo prolomí a budou tu jen samé pozitivní zprávy 😉 😉

Jinak co se týče tý laparoskopie,tak u nás je problém ten,že manžel je na vozíku,proto musíme mít IVF,ale já nemůžu tušit,jesti mám nebo nemám endometriózu,nebo srůsty na vejcovodech,když mě nikam neposlali,oni řeší to,že manžel je na vozíku a proto nemáme jinou možnost než IVF,ale mě berou jako zdravou aniž by mě po neůspěšném pokusu někam poslali,tak uvidíme,jak dopadne tento.

sedmitecka
1. bře 2011

@lizardka to je právě ta chyba, že neudělají pořádně všechna vyšetření, která by eliminovala neúspěch a odhalila třeba problém......já chápu, že jsou to drahá vyšetření, ale IVf pro nás taky není levná věc a pojišťovny z nás ždímají celý život takových peněz, že je opravdu nezruinuju mým imuno vyšetřením 😉

@anna2802 no vidíš, a mě zase na gyndě i v CAR řekli, že je zbytečná, že endometriozu nemám (což nevím, jak vědí, když mi do břicha nekoukali) a tekutina ve vejcovodech taky není.....nejsem doktor, ale srůsty můžu mít i bez tekutiny ne? třeba bych po laparce ani celej CAR nepotřebovala, co já vím.....

sedmitecka
1. bře 2011

@petula22 jj, to jsme taky slyšela, s tím "profouknutím" a asi na to něco je, znám dvě holky, které pak brzy otěhotněly 🙂

sedmitecka
1. bře 2011

@saraher79 ahojky, laparo před IVF vůbec není zbytečné, pokud máš tekutinu ve vejcovodech nebo je máš v zánětu, je mnohem horší prognoza, že se mimi podaří uchytit.....

sedmitecka
1. bře 2011

rozhodla jsem se, že budu věřit doktorům, a udělám, co mi řeknou...takže snad v květnu druhé IVFa budu věřit, že moje obavy jsou zbytečné a že to teď vyjde 🙂

saraher79
1. bře 2011

@sedmitecka Já jsem spíš myslela, že když už jsi rozhodnutá pro IVF, tak je to předtím zbytečné ta laparoskopie, protože když ti tam něco najdou, tak to stejně musí řešit tím IVF. Mě třeba našli endometriozu, jinak vše funkční. Navíc mi doktor v Pronatalu řekl, že endometrioza způsobuje i líné vejcovody, tzn. že sice dojde k ovluaci, ale vajíčko se nedostane do dělohy, protože ty vejcovody ho tam nedonesou a přitom při laparoskopii mi řekli, že je mám průchodné. Ona se tam ta látka vstřikuje pod tlakem, tak je jasné, že je to průchodné, když tam nic jiného není. Také jsem slyšela, že spousta holek otěhotnělo po laparoskopii přirozeně. Ty zkus to imuno, ale na výsledky se určitě taky čeká dlouho. My všechna vyšetření a výsledky měli za 2 měsíce.

Jinak laparoskopie má smysl rozhodně alespoň pro stanovení diagnozy, ale stejně pokud něco najdou, tak určitě to řeší IVF.
Endometrioza se asi dá zjistit i z hormonálního profilu. Mě když to doktor dělal, tak říkal, že je tam vysoký jeden marker, který značí endometriozu, že je aktivní. Potvrdil prostě to, co našli při laparoskopii.

@lizardka Já jsem objednaná 14.3. na konzultaci, stejně se pak bude čekat na MS a hlavně schválení pojišťovnou, tak to bude někdy půlka dubna, uvidíme. Tobě žádné vyšetření nedělali? To je docela divné. Já mám naštěstí vše od svého doktora, v podstatě jsem jim byla naservírovaná přímo na talíř 😀

sedmitecka
1. bře 2011

@saraher79 jj, ta endometrioza je prý zjkstitelná z krve, nějaký marker na to je ...a prý ji nemám no.....tak se uvidí 😉
my jdem na konzultaci 10.3., taky podávat žádost na schválení 🙂

saraher79
1. bře 2011

@sedmitecka A tobě nezjistli, proč to nejde? Já myslela, že když posílají do centra, tak že zjistí příčinu. I když u nás je to taky takové nijaké. Prý můžu počít přirozeně, ale 2 roky už se nedaří, takže proto IVF.
Tak koukám sněženek nás tu bude dost a mělo by se to prolomit 🙂

saraher79
1. bře 2011

@sedmitecka My jdeme na konzultaci taky, minule se mu nezdálo, že se embryjka pomalu vyvíjela, prý budou bádat a toho 14. nám řekne, co a jak. Tak se bojím, aby se něco špatného nenašlo, no ale radši nebudu spekulovat předem, to bych se z toho musela zbláznit. 🙂

sedmitecka
1. bře 2011

@saraher79 jsem na tom stejně, jsme oba úplně v pořádku, ale dva roky se nedaří.....tak proto chci to imuno, jestli není zakopaný pes tady, ale myslím si, že ne, nemám žádné alergie, na endokrinologii mi zjišťovali protilátky na ovaria a nadledviy, negativní, testy na celiakii taky negativní, tak by prý imunita měla být snad ok.....ale zase mám protilátky proti štítce......

sedmitecka
1. bře 2011

@saraher79 a jak budou bádat? to budou moct ty embrya sledovat až zase při dalším IVF ne? a řekli vám, proč si myslí, že se pomalu vyvíjela?

saraher79
1. bře 2011

@sedmitecka No mě zjistili z imuna asi 30% protilátky v děložním hrdle na spermie, prý tohle je jen lehce zvýšená hodnota, kritické je to od 50% a výše. Taky nemám jinak žádné alergie a tohle jsem ani nevěděla, dokud mi neudělali test. Takže mi taky nezjistili nic určitého, proč to nejde.
No prý si sednou s týmem lékařů a řeknou, proč se to tak pomalu vyvíjelo, kde by mohla být chyba,co udělat jinak a tak a pak podle toho se bude postupvovat dál. Jsem zvědavá, jestli to tak fakt udělají nebo mi dají rovnou další protokol s rozpisem léků bez nějakého dalšího vyjádření.

sedmitecka
1. bře 2011

@saraher79 tak to je fajn, že se poradí s embryologama a genetikama asi.....já doufám, že se taky něco dozvím, třeba jaké mohou být příčiny, proč se neuchytí......a ne jen, připravte si dvacet tisíc a tady máte gonal 😀

saraher79
1. bře 2011

@sedmitecka Tak to jsem zvědavá, co ti řeknou, i co řeknou mě 🙂 No aby to nebylo tak, jak říkáš 😖 Ale já myslím, že další pokus vyjde 😀 Dala jsem si to jako závazek 😀

bruni
1. bře 2011

holky teda vy jste se dnes rozepsaly 😀 co se týče mě, tak mě řekl muj bývalý gynekolog že než se bude cokoliv podnikat tak mi udělají laparo. Ale zda mi něco zjistil na endometriozu z HP to nevim, protože on mi nic nevysvětloval. Po tom laparu jsem změnila doktora, protože to tam bylo jak ve středověku a doktor mi nechtel nic vysvětlovat. Tak ted jsem u jiného už rok a je to lepší. Přesto mi doted neudělal HP, prý to není potřeba, přestože jsem mu říkala že jsem ho před 1,5 rokem měla FSH kolem 10. Je fakt že vajíčka mám takže by to asi bylo zbytečné. Při laparu mi našli lehkou endometriozu a vypálili ji. Stejně jsem neotěhotněla, a prý se za tři měsíce tvoří znovu. pak mi našli cystu a šla jsem na laparo znovu po třech měsících, což jsem teda byla pěkně rozmrzelá, že se to nemohlo najít při jednom ale asi se vytvořila právě až po 1. laparu. Zase mi odstranili lehkou endometriozu a jeste nasli další cystu, kterou mi vzali. A zase jsem stejně neotěhotněla, jinou příčinu zatím nenašli. Je to fakt těžké rozhodování zda jít či ne, naštěstí mě to doktor řekl jako hotovou věc že před IVF musim na laparo, takže mě ušetřil toho rozmýšlení. Přikláním se k názoru, že pokud se jde na IVF tak už laparo není potřeba, protože stejně ikdyž ti tam najdou cokoliv tak pujdes stejne zase jenom na IVF. Akorát je dobré odstranit špatné vejcovody, protože tam mohou vznikat mimoděložní těhu. Ale je to fakt náhoda, někomu to pomůže a někomu ne. Já mám rozřezané břicho a kde nic tu nic 😒

lizardka
1. bře 2011

@saraher79 My 28.3.pak taky čekání na MS a pak hoplá... 😀 Jinak nám akorát brali krev a dělali genetiku,ale to jsme museli jinam,ta dopadla dobře. A to je vše,ano prohlíželi mě v Pronatalu,brali mi nějaké stěry,ty byly asi v pořádku a krev asi taky,neb nic při další návštěvě neřekli 😕

bruni
1. bře 2011

holky, vy co máte kočky, řešily jste toxiplazmozu? mě s tím manža pořád straší 😒 bavily jste se o tom s doktorama?

saraher79
1. bře 2011

@bruni Já mám doma 2 kocoury a tohle jsem neřešila, i když jsem se nad tím taky párkrát pozastavila, jestli bych to řešit neměla. Kocouři jsou očkovaní, ven ani nechodí a ani moc nevím, jak se to projevuje. Ale když na to nezapomenu, tak se příště optám 🙂
Mě našli zjizvený ložiska endometriozy na močáku a s tím se bohužel nic dělat nedá. Mohl by mi prasknout močák, kdyby to vypálili.

@lizardka No zřejmě u tebe předpokládají, že jsi zdravá, protože příčinu vlastně našli u manžela. Dle mého by měli vyšetřit oba, jak tebe, tak manžela, ale je fakt, že kamarádka, co chodila do jiného caru, tak taky našli chybu u manžela, málo spermií, tak jí už nějak nekontrolovali, jen genetiku a zadařilo se na první pokus. 😀

lizardka
1. bře 2011

@bruni Toxoplazmózu můžeš chytnout i ze syrového masa,nebo když se kočka vykálí do záhonku a ty se pak ho dotkneš rukama ...atd. Taky jsem si nechala udělat na ni testy,sestra manžela má dvě kočky a já se s nima muchluju imrvére 😀 a doktorka mi řekla,že je nebezpečná nejvíc když ji chytneš v 1-3měsíci. Jinak je nejlepší,kdyby jsi ji měla už třeba v dětství,nebo před xx lety,tak se Ti utvoří v těle protilátky a už ji nikdy nedostaneš,říkala mi ještě,že pokud dodržuje člověk hygienu,tak se nic nechytne. A krev Ti vezme každej obvoďák,já se s nima muchluju,poškrábaly mě už kolikrát a nemám ji,tak se moc tím netrap 😉 😉

lizardka
1. bře 2011

@saraher79 manžel má 2 děti z prvního manželství,ale to ještě chodil,tak jsme si mysleli,že to půjde jak na drátkách,když má už 2 děti,jinak krev nám brali oboum,pak ta genetika,jemu museli odebrat spermie MESA/TESE a ač byli v pořádku,tak nám sami řekli,že tím,že už se odeberou chirurgicky,properou,zmrazí a při oplodňování následně rozmrazí poškodí kvalitu spermií,takže při prvním nevydařeném IVF přikládali váhu těm spermiím,při druhém jsem si nepíchla ten Pregnyl,takže následovalo posunutí OPU o den,vajíčka to přežili,ale byly už něčím poškozeny,nicméňě prý to není na zrušení a tak je zkusily oplodnit,po 2 dnech to vzdaly,embryoložka mi říkala,že to je tím špatným pregnylem,ale když jsem byli hned po té na konzultaci co a jak dál,tak dr nám řekla,že v tomto případě si myslí,že na vinně není ani pregnyl,ani spermie,ale přikláněla by se k názoru,že vajíčka ☹ Řekla,že 28.nás chce ještě vidět a pak hned že půjdem na další pokus,nic víc,toť celé vyšetření. Tak jim budu věřit.

misskka
2. bře 2011

nad těma kočkama jsem taky přemýšlela. Myslím ale, že nic reálného nehrozí, spíš už hledáme chyby kde se dá a tím, že máme k ruce internet, tak máme víc informací (někdy je to spíš na škodu, protože mám pocit, že řešíme už úplný hovadiny...).

bruni
2. bře 2011

@lizardka
@saraher79 to si myslim taky, ale mě s tim furt manža straší a pak na to myslim 😒 a ten test kdyz sis ho nechala delat u obvodaka, tak to je zadarmo?

anna2802
2. bře 2011

toxoplazmozu holky neřešte pokud jste v kontaktu s kočkama delší dobu tak máte vytvořený protilátky.Taky jsem to řešila 😎

saraher79
2. bře 2011

@lizardka Ty jo, to je mazec, takže ty si taky užiješ. Já si pořád říkám, že vše se děje z nějakého důvodu a co se má stát, to se stane. Tak uvidíme, co se má stát v dubnu 😀

@bruni Do mě taky pořád hučel manžel, ale já to tak nějak přešla. Teď jsem četla, že rizikové to je jen hlavně, když se nakazíš těsně před otěhotněním, ale procento, že se to přenese i na plod je asi jen 8 %. Pro klid duše si testy ale klidně nech udělat.

@anna2802 Já mám kočičáky už 5 a 3 roky, tak jsem v klidu 🙂

lizardka
2. bře 2011

@bruni Jj u obvoďáka,normálně jsem ji poprosila,jestli by mi neudělala krev na toxoplazmózu,že jdeme na IVF,tak aby to bylo v pořádku,že jsem ve styku s kočkama a ona bez problému,že ano,na konec jsem ji neměla,ale našli mi protilátky na mononukleózu,prodělala jsem ji kdysi,aniž bych o tom věděla a i přesto jsem zdravá jako rybička 😀 Tu krev mi vzali zadarmo,rovnou mi dělali cukrovku,boreliózu..atd,abych měla vše v pořádku. Jestli máš opravdu strach bruni,tak si k němu dojdi,řekni mu jak se věci mají a on Ti ji vezme 😉