Sono HSG nebo laparoskopie, co doporučujete?

jannie88
30. srp 2012

Ahojda holky ,tak včera mě paní doktorka v CAR objednala na vyšetření SONO HSG, s tím, že mě upozornila na to, že to prý není moc příjemné a pokud bych chtěla laparoskopii, tak mě na ni klidně objedná a můžeme rovnou udělat laparku. Mám si to rozmyslet a dát ji vědět, četla jsem ale, že to SONO je prý dost bolestivé ve většině případů, tak jsem se chtěla zeptat, co byste mi doporučily, jaké máte zkušenosti?🙂 Díky moc za rady!

evikj33
30. srp 2012

@jannie88 Pokud mohu ze své zkušenosti já byla letos v únoru na HSG rentgen,ale je to asi dost podobné.Dá se to přežít.Výhodou je že je to ambulantní zakrok za cca30min jsi venku a víš zda máš pruchodné vejcovody.Nevíhoda je že pokud pruchodné nejsou,nebo je tam nějaký problém HSG nic neřeší a pak musíš stejně na laparku,při té pokud je něco v nepořádku mohou udělat rovnou zákrok a po vyšetření se dovíš co a jak,ale poležíš tuším 3dny v nemocnici a pak je cca 14dnu bud neschopenka,nebo dovča,záleží na tobě co je pro tebe lepší.Při laparce navíc mohou zkontrolovat i dělohu.Tak snad jsem trochu pomohla.

jannie88
autor
30. srp 2012

Děkuji za příspěvek, já znám právě dokonce i případ, kde ji na sonu řekli, že je to vše v pořádku, ale stejně se nedařilo otěhotnět, tak museli udělat laparku a zjistili, že má jeden vaječník tak srostlý, že ho museli odstranit ☹ Takže k tomu právě nemám moc důvěru...
@evikj33

evikj33
30. srp 2012

@jannie88 No já jedno dítko už měla,tak dr.problém nepředpokládal,ale upřímně znova už bych nešla.Nechtěla jsem tě děsit,je to zastaralá metoda(tedy s tím rentgenem)a mně to museli dělat nadvakrát protože při prvním pokusu tekutina vytekla nějak mimo.Navíc mně od začátku odrazovala sestra že je to dost bolestivé a že to vyšetření někdy ani nedokončí,protože už to pacientka nezvládne.Kadopádně jsem měla sebou Brufen a colu a hned po zákroku jsem ho polkla a zapila a po pul hodce už to bylo Ok.

jannie88
autor
30. srp 2012

No,asi zavolám doktorce, že si vyberu tu laparoskopii :-/ Nevíš, po jak dlouhé době po laparce se můžeme začít snažit?

evikj33
30. srp 2012

@jannie88 Já myslím že pokud je vše Ok,tak se mužeš snažit hned po proběhlém Menses.

vendy01
31. srp 2012

@jannie88 Ahoj, ta já jsem absolvovala oboje. V r. 2010 jsem byla na Hsg a teď v červnu na laparce spojenou i s hysteroskopií.
Hsg bylo pro mě v pohodě, vyšetření není nejpříjemnější, ale co na gyndě je 😅 😀 Výhoda: Není narkóza,u které je vždy mnohem větší riziko komplikací. Navíc jsem nechtěla jít ze začátku přímo do radikálního postupu. Nevýhoda: Při zjištění problému není možné ho ihned vyřešit. Výsledek mého vyšetření byl ok. Nicméně mě po 2 letech stálých neúspěchů laparka stejně neminula... Nakonec mi nic nenašli ani tam,příčina neplodnosti zatím neznámá... Byla jsem 3 dny v nemocnici, pa ještě týden doma. Zásah do těla je to mnohem větší než Hsg, ale výhoda k objasnění a řešení problému určitě přesnější 🙂 🙂 Tak hodně štěstí 😉

mmarch
22. črc 2013

zrovna mám za sebeou laparaskopii vč. hysteroskopie a drillingu vaječníku a určitě doporučuji. zjistí ti vše při jednom. při samotném hysteroskopii ti sice zjistí průchodnost vejcovodů,ale pokud by tam byl nějaký problém, tak stejně budeš muset pod "nůž", při té laparce ti to nejen zjistí ale popřípadě hned odstraní, jsem ráda, že jsem šla. navíc při té hyster. když máš jen zúžené vejcovody, tak tekutina neprojde a hned to vypadá,že máš srůst i když nemáš, při laparce na to hned přijdou, jestli to je opravdu srůst. popř. můžou odstranit i nějaké jiné probémky, které tam můžou najít, za dva dny se z toho vyspíš, mě to dělali před 3 dny a už mi je relativně dobře.

cooke
24. srp 2013

Tak já se taky přidávám, ve středu jsem nastoupila do nemocnice, ve čtvrtek mi dělali laparaskopii vč. hysteroskopie a drillingu a v pátek už jsem šla do domácího léčení 🙂 cítím se dobře .... ani to moc nebolelo a teď už je relativně fjan, aspoň vím přesně co mi je a že jsem udělala maximum .... doporučuji rači laparoskopii než milion vyšetření a nic z toho .....