Vzhledem k OHSS nezavedou vajíčka. Jde o nový postup?

garnek
5. bře 2010

Ahoj holky,
já sama mám 16měsíčního caparta po IVF, ale teďka potřebuju poradit ohledně kámošky.
Podstupuje své 1.IVF a zrovna dnes byla na OPU, kde jí odebrali 48vajíček, má silný OHSS, bolí jí celé břicho. No a oni jí v CAR řekli, že vzhledem k OHSS jí teďka ty vajíčka nezavedou, že je zatím nechají klubat, zítra jí zavolají, jak to s nima vypadá, ale nejpozději v pondělí je pak zamrazí a zavedou jí je až v příštím cyklu. Takže vlastně nebude mít ET, ale rovnou KET.
Já jsem teda takové problémy neměla, takže nevím, ale ohledně IVF jsem toho dost věděla a vím, že holkám s OHSS vždycky ve všech CARech říkali, že OHSS je pro otěhotnění dobré, takže i přes OHSS embrya zaváděli.
Tak já teďka nevím, změnilo se něco nebo je to jen jiný postup? Protože já si myslím, že ET je kvalitnější, než KET. Tedy, že ty embrya mají větší šanci se dál klubat a nemusejí podstupovat riziko zmražení a znovurozmražení.
Co myslíte???

wrtulka
5. bře 2010

Ahojky Garnek myslím že je dobře že tvé kamarádce neudělají transfer. Jde o to že když už má OHSS teď tak by se po transferu/při případném těhu ještě mohl zhoršit.. a taky třeba ohrozit kamarádčin život..
Ono totož hodně záleží na síle toho syndromu. Pokud je jen trochu tak závádí třeba jednoho bojovníčka.. prostě tak aby to v případě otěhu neznamenalo moc velké riziko..
Ale když je silnější tak si to prostě nelajznou a dobře dělají..počkají až se tělo uklidní a pak udělají KET.
Pak je ještě co vím OHSS pozdější který se vyvyne až po transferu a ten může právě značit otěhotnění ale to je trochu něco jiného.

garnek
autor
5. bře 2010

Díky wrtulko, trošku jsem nad tím přemýšlela a máš pravdu, akorát mě mrzí tak trošku přístup jejího CAR. Na první kontrole měla 13 folíků, vše OK, ale dr. jí zvýšil dávky Gonalu ze 100iu na 225iu denně a najednou je při OPU skoro 50 vajíček, myslím, že tomu mohli předejít. Ten OHSS má silný, za pár dní k nim jde ambulantně na kapáky.

wrtulka
5. bře 2010

Garnek to taky nechápu 🙄 protože těch 13 folíků by bohatě stačilo ☹
já měla folíků 15 (naposledy) a z nich 24 vajec...

garnek
autor
5. bře 2010

Já jsem při úspěšném IVF měla taky 13 folíků a bylo to akorát, kvalita prý nic moc (C), ale podle mě zlatý střed a ujalo se. Fakt nechápu, proč do ní toho cpali tak moc ☹

wrtulka
5. bře 2010

Chudák mě bolelo břicho už po těch 24 vajuchách ☹ njn tak možná jí to zvýšili kvůli výsledkům z krve?

garnek
autor
5. bře 2010

Hmm, to je možné, to mě nenapadlo, no hlavně, ať je jí dobře a povede se to.
Wrtulko, tobě přeji taky moc štěstí, ať se co nejdřív zadaří!!!!!!!

ramonaa
5. bře 2010

Holky, já byla dvakrát a pokaždé 31 vajíček a mírný OHSS a mě je ještě dali, ale to si musí oni rozhodnout, je to fakt nebezpečný, když je to silný. Ale je fakt, že mírný OHSS podporuje otěhotnění, dvakrát se mi zadařilo. 🙂

wrtulka
5. bře 2010

Garnek moc děkuju...ale my se teď nesnažíme..
ramonno tak to je super že se zadařilo 😵 😵 😵

wobludka
5. bře 2010

Při silném OHSS, což kamarádka evidentně má, by to bylo pro ni opravdu až život ohrožující riziko... jen ať se dá pěkně do kupy a při tomhle počtu může ketíkovat až do aleluja 😅
Hele mně dr. říkal, že o počtu folikulů rozhodují první 3 dny stimulace, pak si myslím, že už počtem jednotek jen ovlivňují zrání, teda takhle jsem to pochopila, nechci kecat 😉

wrtulka
5. bře 2010

Hm woblu asi máš pravdu.. pak už jde jen o to kolik jich doopravdy nechají dozrát..
já myslím že stejně ideální počet je kolem 10 vajuch... takže nechápu proč ty dávky zvyšovali 😔

wobludka
5. bře 2010

ono se to nezdá, ale je to svinstvo 😔 já měla jen zvýšené riziko OHSS, naštěstí se nerozjel, ale reakci na vaječníkách a nějakou volnou tekutinu v břiše až do 12tt ... no jsem zvědavá, co na to vaječníky budou říkat v padesáti...

garnek
autor
5. bře 2010

holky, díky moc, dr. dokonce říkali kámošce, že nejhůř se OHSS projeví až 3 dny po odebrání vajíček, tak jí to nejhorší teprve čeká....uff, fakt jsem ráda, že jsem to nezažila.
Pa

pikusa
5. bře 2010

Ahoj...tak mě taky nechtěli zavádět kvuli OHSS...že prý až si tělo odpočine.Nakonec po 5ti dnech zavedli ale jen jedno embryo.

lenkacar
5. bře 2010

ahojky plně souhlasím z wrtulkou ,zbytečně by kámošku ohrozili

fiallinka
7. bře 2010

garnek, ten postup, kdy oddálí ET, je určitě správný - při silnějším ohss je to fakt nutné, jsou tam docela vážná rizika. Měla jsem ohss až 9. den po ET a přestože nebyl až tak silný, byl to děs...

Divné je to zvýšení dávek...

ratatooy
9. bře 2010

Ahoj já měla slabý ohss hned druhý den po opu a za tři dny mě přešel et nám udělali a díky tomu se nám možná i zadarilo na první pokus.ale pak už se mi zpátky ohss nevratilo.ale při silné formě musí et odložit.

janina79
9. bře 2010

ahojky holčiny, Garnek, určitě souhlasím s tímoddálením ET... jestli měla tolik, hraničilo to s tím, že to poměrně přehnali v CAR, nevím jestli dostatečně kontrolovali pod UTZ, ale nedokážu si představit tolik... Já měla 15 folíků a měla jsem taky mírný OHSS a bylo to hrozný, nechtěla bych znovu zažít.

Ono při silném OHSS je vážné riziko tekutiny naplicích apod. a to by skutečně pro embrijka nebylo OK.
Pří mírném OHSS je šance uchycení embriek vyšší protože žena je nastimulovaná a připravená natolik, že % úspěchu je skutečně vyšší. 😉

No upřímně kamarádku lituju. Tak AŤ SE JÍ DAŘÍ BRZY LÉPE.

katy.m
9. bře 2010

Ahojte holky
určitě se v CAR rozhodli správně,když ET neprovedli.
Já měla OHSS IV.stupně po IUI(zhruba před rokem a půl),prošla jsem si peklem,nikomu bych tohle nepřála. týdnů po metabol. a gyn. JIPkách a 8 týdnů celkově v různých nemocnicích.Měla jsem výpotek v břiše,v hrudníku i v osrdečníku a má váha díky zadržované vodě v těle vzrostla během 10 dní o 38 kg!!!!!!!Neskutečné a nepřetržité bolesti 😔

janina79
9. bře 2010

katy: no chudáčku... to je masakr.... ale máš to pryč a koukám bude nebo je mimi ne, ne dokonce dvojčátka....!? 😉

kikincuk
9. říj 2010

@garnek -ahoj,myslim,ze udelali dobre. Ja mela vajicek 32,OHSS se mi spustil az po ET a mesic v nemocnici. Nikomu bych to neprala. Jeste vyhrano neni.
Tehotenstvi OHSS jeste zhorsuje a pak hrozi,ze by museli mimi odstranit. Radeji at si pocka.