VZP neproplácí IVF, pokud jste měly IUI

olouch
16. črc 2012

Minulý týden jsem se dozvěděla, že mi VZP zamítla druhý cyklus IVF. Odůvodnila to tím, že už mám za sebou jedno IVF a několik IUI.

Strašně mě to rozhodilo a začala jsem psát dopis na VZP... a ejhle, dnes už o tom píšou noviny: http://www.tribune.cz/clanek/27284-vzp-snizuje-... .

Považuji přístup VZP i Ministerstva zdravotnictví na naprosto nehorázný. Dobře vědí, že jde o chybu v zákoně, ale nic s tím nedělají... a VZP bazíruje na doslovném textu a počítá IVF a IUI dohromady jako "umělé oplodnění". Takže kdo jste u VZP, uvažujte o tom, zaplatit si IUI ze svého (stojí několik tisíc), aby Vám pak VZP proplatila IVF (stojí několik desítek tisíc).

Stalo se Vám to někomu taky? Novela platí od 1. dubna 2012.

petrufa86
17. črc 2012

@olouch Máš naprostou pravdu, souhlasím s tebou, ale dr mě říkal že se s tím ještě nesetkal a že tam má mnoho párů co měli třeba už v dubnu a květnu IUI a teď v červenci IVF a normoš jim to schválili. Ale třeba jsou u jiný pojišťovny jako já. Jen vím, že se mě na začátku dr patalk jestli nejsem u Metal Alianz, že u těch je problém s placením. Jinak ale my si třeba gonadotropiny hradíme v CARU sami. Na pojišťovnu to vůbec nejde. Dr mě říkal že kdyby mě dal recept do lékárny, tak si to stejnak zaplatím celé jako u nich + ještě 30 kč za recept.
@omcamauta jak jsem psala výše můj car si pojišťovně vykazuje pod 3 kódy - IUI, IVF s jedním embryjema IVF se dvěma embryjky. A myslím že ten spermiogram jde ze zdr. pojištění partnera.

Já prostě stejně nechápu jak můžou IUI a IVF srovnávat. Kdyť to jsou 2 úplně odlišné věci.

omcamauta
17. črc 2012

@petrufa86 vy si opravdu hradíte kompletní cenu gonadotropinů i když máte ze zdravotního pojištění nárok na spoluúčast???
Protože třeba u 900jednotkového Gonalu je plná cena cca 10tisíc, doplatek pacienta ale 3,3tisíce.

petrufa86
17. črc 2012

@omcamauta takhle mě to doktor říkal, že když by mě dal recept, zaplatím to celé. Ale přijde mě to divný, protože sem za 2 merionaly platila 594 Kč. A to mě přijde docela málo.

omcamauta
17. črc 2012

@petrufa86 tak to je fakt úplně divná cena - http://mojelekarna.cz/leky/leky.html?hledat=mer... jeden by měl stát buď kolem 428 plná cena nebo 111 s doplatkem. 😕

petrufa86
17. črc 2012

@omcamauta Tak to nevím, ale platila jsem teda 564 kč, 30 kč byl reg. poplatek a na dokladu mám napsáno: Merional 75 m.j. - přímá platba

olouch
autor
17. črc 2012

Když jsem v březnu v lékarně platila Menopur, doplácela jsem asi 290 Kč. V květnu jsem nedoplácela ani korunu, tak jsem se divila - a paní magistra říkala, že se to pořád mění a že za pár měsíců to mají naopak zvednout na skoro tisícovku. Nicméně i to by bylo levnější než Gonal. Který jsem si nejdřív platila v domnění, že je "lepší"... ale žádné rozdíly proti Menopuru jsem tedy nezpozorovala.

irisi
18. črc 2012

Dobré ráno dámy,
chodím do Gestu, tam jse dostala první informace a pak další upřesňující z Iscare a od známé která je koordinátor umělých oplodnění a jeho legislativy.... a prý opravdu je jedno jestli nativ nebo stimulované IUI. Jo a v Gestu si mysleli, že se to počítá (tedy že zahrnují IUI do IVF) od data platnosti tohoto nového zákona, tj. 1.4.2012. Ale ne, berou to retrospektivně za celou dobu zpět kdy se léčíte.

Vážně si takto vymýšlí pouze VZP, ale prý se toho následně mohou chytit i jiné pojišťovny.

Já byla v ten moment, tak rozčílená a i hlavně i proto, že se mnou na VZP nikdo nechtěl mluvit ( telefonicky ani na pobočce), byl zrovna konec měsíce června, tak jsem se rozhodla v ten okamžik změnit pojišťovnu. Bylo to za pět minut dvanáct...... Jenže tím se věc neřeší. i kdy jsem to stihla v první polovině roku, tak změna bude od 1.1.2013 ☹. Jen mám aspoň uklidnění, že s tou šílenou pojišťovnou nebudu už mít nic společného...( jen jsem si neověřila, zda ostatní mý lékaři mají s novou pojišťovnou smlouvu, ale snad jo 😕 🙂 )

Takže v tuto chvíli jsem na mrtvém bodě ☹...... nakonec jsem vše hodila za hlavu, nechala ty poslední dva nativní IUI naúčtovat na pojišťovnu a uvidíme jestli mi ten poslední nějak zbaštěj nebo budeme muset zpětně platit. Mám ale už skoro jistotu, že to neklaplo a vážně netuším co dál 😖. Chtěla bych se dnes vypravit znova na pobočku VZP, ať mi řeknou a dají písemně ja na tom v tuto chvíli jsem a jak to bude v budoucnu při úpravě.....

omcamauta
18. črc 2012

@irisi no přede mnou včera revizní lékařka VZP primářce Gennetu telefonicky potvrdila, že pro ně je rozdíl mezi stimulovaným IUI - to do IVF počítat hodlají a nestimulovaným, kterých je pořád 6 ročně. V tom aby se prase vyznalo. 🤐

irisi
18. črc 2012

@omcamauta vím, že každé CAR má svého koordinátora u pojišťovny, kterému má v rámci umělého oplodnění volat..... jenže když tobě schvaluje hrazení z pojištění, tak se obvykle dostaneš k různým revizním lékařům ☹ a jak to tak vypadá, tak ani sami nejsou ve všem za jedno 😒 .....

petrufa86
18. črc 2012

Jinak mě dneska přišla odpověď od mé pojišťovny - česká průmyslová zdr. pojišť. -

Dobrý den. ČPZP není VZP. a proto IUI nepočítáme do IVF.
Platná verze zákona č. 48/1997 Sb. uvádí toto:

"§15
(3) Hrazené služby zahrnují zdravotní péči poskytnutou na základě doporučení registrujícího poskytovatele v oboru gynekologie a porodnictví v souvislosti s umělým oplodněním, a to nejvíce třikrát za život, nebo bylo-li v prvních dvou případech přeneseno do pohlavních orgánů ženy pouze 1 lidské embryo vzniklé oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy, čtyřikrát za život
a) ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 do 39 let,
b) ostatním ženám ve věku od 22 do 39 let."

U kódu inseminace (63227) dle příslušné Vyhlášky Ministerstva zdravontictví platí omezení úhrady 6 x ročně. ..
MUDr. Trunkát

Takže sem strašně ráda, že u VZP nejsem.

olouch
autor
18. črc 2012

Mám pozitivní zprávu (doufám). Napsala jsem šéfce Legislativního odboru Ministerstva zdravotnictví, a včera večer mi od ní přišla překvapivě milá odpověď: poděkovala mi za podnět, prý se jí shodou okolností tahle věc včera dostala na stůl i interní cestou. Budou se snažit to vyřešit co nejrychleji, protože si uvědomují, že jde o závažný problém.

No já chtěla jít na IVF v srpnu, kdy je v práci klid. Tak doufám, že "co nejrychleji" bude opravdu co nejrychleji.

petrufa86
18. črc 2012

@olouch to jsou fakt kreténi, zákon už je 4 měsíce v platnosti a oni teď přijdou na to že tam mají něco špatně atd. Nebudu se rozčilovat, protože to stejnak nemá cenu, ale...............

omcamauta
18. črc 2012

@olouch na emiminu už taky pár holek psalo na pojišťovny i na Ministerstvo zdravotnictví, takže doufám, že se to hýbat začne. 😠

irisi
19. črc 2012

Zdravím holky,
tak včera jsem byla na okresní pobočce VZP, mimo jiné mi hlásili, že od 1.1.2013 jsem u jiné pojišťovny, tak nemohu čerpat bonusy 😠 ( i když jsem za celou dobu nic nevybrala), ale to je z jiného soudku .... jinak u revizních lékařů mi nic neřekli, paní mi jen vytiskla jejich interní informační zprávu (viz příloha) a dala mi telefon, že tam zítra od 7h bude lékař a ten mi řekne víc. Dnes se ale nemohu na všechny čísla dovolat a když mě přepojují z infolinky, tak to tam nikdo nebere 😖

irisi
19. črc 2012

ještě ty přílohy 🙂

omcamauta
19. črc 2012

@irisi jj, je to přesně to samé jako sem dávala olouch v úterý - http://www.zdravky.cz/infoservis-vzp/aktualne/u...

olouch
autor
19. črc 2012

Tak jsem drze napsala na Ministerstvo zdravotnictví, že září je pro mě pozdě, protože jsem měla jít na IVF v srpnu. Přišla mi nadějná odpověď, že se s tím rozhodně vypořádají dřív. Držím jim palce 🙂

omcamauta
19. črc 2012

@olouch vychází mi IUI na přelomu července/srpna, bylo by fajn, kdyby to stihli vyřešit fakt hned 😠

irisi
23. črc 2012

Dobré ráno dámy , @omcamauta @olouch @petrufa86
tak Vám nejsem nějak moudrá ☹ .... odepsal mi na mail revizní lékař z VZP a podle něj není rozdíl při započítávání IUI do IVF jestli j nativní či stimulované.... prostě absolvované IUI po 1.4.2012 berou jako pokus IVF.... přijde mi to vtipný, protože takhle bychom už měli poslední pokus IUI zpětně platit 😠 .
Nevíte náhodou , kde se schvaluje proplácení výkonů.... zda jsou to revizní lékaři pro spádovou oblast CARu nebo zda je to podle místa bydliště pacienta...

jen částečná komunikace...
----------------------------
Mé dotazy z ní:
1) je nativní IUI podle nového zákona také bráno jako pokus IVF nebo odlišujete nativní a stimulované IUI
2) je to bráno zpětně od 1.4.2012 nebo zpětně za dobu léčby
3) i když se zákon opraví... opravdu jsem přišla bezdůvodně o jeden pokus IVF ( a ne svou vinou), tím že mě přestimulovali a je to teď bráno jako absolvovaný platný IVF?
-----------------------------------------
Dobrý den.
ad 1. Podle nového legislativy zák. č. 373/2011 Sb. je umělé oplodnění definováno jako :
a/ zavedení spermií do pohlavního orgánu ženy =IUI
b/přenos lidského embrya vzniklého početím oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy do pohlavních orgánů ženy = IVF.

ad 2.Toto platí od 1.4.2012. Nelze zpětně počítat IUI, protože v minulé legislativě se do IVF tato metoda nepočítala, nyní ano. Cituji tehdy platný zákon č.48/1997, parag. 15, odt. 3:

"Ze zdravotního pojištění se hradí nejvíce třikrát za život zdravotní péče poskytnutá na základě doporučení registrujícího ženského lékaře v souvislosti s mimotělním oplodněním
a) ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 do 39 let,
b) ostatním ženám ve věku od 22 do 39 let."

ad 3. Zákon se může opravit, ale v dohledné době se to nečeká.

POkud jste absolvovala IUI v době po 1.4.2012, je to započítáno, pokud dříve, nemělo to být. Základním důvodem změny náhledu je právní definice, kdy v minulém zákoně se hovořilo o mimotělním otěhotnění,kam |IUI nepatří a v novém se hovoří o umělém oplodnění, které IUI zahrnuje.

Hezký den. .....,,revizní lékař OP VZP
----------------------------------------------------------
Dobrý den, pane doktore,
mockrát Vám děkuji za odpověď. Ještě k dané věci... může se stát, že i v rámci celé VZP jsou odlišné pohledy a jinak schválováno? Dozvěděla jsem se totiž, že paní primářka Gennnetu telefonovala s revizní lékařkou VZP a ta jí odpověděla, že pouze stimulované IUI (gonatropiny apod.) berou za umělé oplodnění. On si totiž zákon v určitých pasáží sám sobě odporuje, když v dalším odstavci mluví o tom že IUI je stále hrazena 6x za rok.

Dobře tedy, vynechme IUI.... jen bych ještě potřebovala potvrzení či vyvrácení mého úsudku a tak věděla, zda ještě mohu absolvovat 1 či 2 pokusy IVF.
Je tedy pravda, že podle nového zákona je bráno IVF bez transferu (byl před 1.4.2012) za platný pokus?
Že v současné době, když se jede podle staré varianty (bez omezení počtu embryí v prvních dvou IVF) jsou platné pouze 3 IVF a ne 3,5 IVF ( 0,5 je pouze stimulace) jako dříve?
----------------------------
a čekám na odpověď

omcamauta
23. črc 2012

@irisi mi pro jistotu zatím neodpověděl vůbec nikdo 😖

irisi
23. črc 2012

@omcamauta hmmm 😖 josu to prevíti a pokud se jich to samotných netýká, tak proč by se snažili... ach jo
chtěla bych napsat ještě na ministerstvo zdravotnictví, jak to je s tím počtem IVF u mě... jestli když upraví to znění zákona na správné pro IUI, tak jestli ty podmínky budou jako původně i s IVF ( tzn. 3,5 cyklu IVF) nebo už jsem vážně ztratila tím zastaveným IVF jeden pokus.... jen nevím jestli psát někomu konkrétnímu nebo přes tu podatelnu

omcamauta
23. črc 2012

@irisi jelikož jsou dovolené, tak bych to hodila asi spíš přes podatelnu (já psala konkrétní paní a vůbec se neozvala - buď mě ignoruje nebo má dovolenou, no).
A s počtem IVF jsem to v Gennetu taky řešila - mám za sebou 1x IVF s transferem 1 embrya a 1xIVF bez transferu - opravdu se to bere tak, že jsem absolvovala 2 pokusy a tímpádem mi 2 zůstávají. Tzn. pro mě se tímhle novým slavným zákonem absolutně nic nezměnilo, pokus navíc mi nepřibyl, protože bych na 2 měla "nárok" i postaru.
Akorát teda čekám, jak to dopadne s těma IUI zatracenýma, kua, mám jít cca za týden 😒

irisi
23. črc 2012

@omcamauta hmmm kdybych to byla tušila a nevěřila dr., tak jem při druhém IVF šla do jedoho embryjka a byla bych v pohodě..... co si teď na kom vezmu 🙄

díky, zkusím to tedy přes tu podatelnu

irisi
23. črc 2012

@omcamauta víš co zkus ještě zavolat přímo na info linku VZP aoni Ti dají čílo na revizní lékaře v Praze... jestli to opravdu ta je tak oni budou vědět zda to schvalují oni nebo jiní ..... a asi bych jim věřila, když to říkali primářce, že rozlišují nativ a stimulovaný

a chystáš se na nativní či stimulovaný IUI?

omcamauta
23. črc 2012

@irisi jdem na nativní IUI, v pátek mám utz 😕

irisi
23. črc 2012

@omcamauta tak toho se neboj.... protože kdyby se to započítávalo, tak mi bychom to už museli stejně hradit a nikdo nic se neozval.. měli jsme totiž podle nich 2xIVF a po 1.4.2012 už 2xIUI ... a když by měli být důslední, tak jsem měla nárok pouze na 1x IUI
ono je to totiž tak když máš nativ í tak ta pojišťovna se to dozví až tak měsíc zpětně kdy to centrum vyúčtovává.... když je stimulovaná, tak ti to nejdřív musí schválit léky..... ale chápu tě, že obavy, zda ti neodškrtnou pokus IVF je obrovský ☹... já kdybych souhlasila s další IUI, tak by mě to příští týden také čekalo.... držím pěsti, ať víte a vyjde Vám to

trefulka
23. črc 2012

Ahoj holky, asi to nebude problém jen VZP, jsem zaregistrovaná u ZPŠ a rada revizní lékařky - odložit IUI až na září, až se zmatky vyřeší, nebo si ho teď zacálovat sama. V červnu jsem absolvovala svoje první IUI - samozřejmě na pojišťovnu, takže trnu, jak páni nahoře rozhodnou :/ Nejvíc mě štve, co štve, jsem přímo nasr*, že jsem možná prošustrovala jeden pokus na IVF.

omcamauta
23. črc 2012

@trefulka že by že by? 😅

trefulka
23. črc 2012

@omcamauta Doufám, že ano 🙂 Ve středu jedu na UTZ, snad se to do té doby rozsekne.