VZP neproplácí IVF, pokud jste měly IUI

olouch
16. črc 2012

Minulý týden jsem se dozvěděla, že mi VZP zamítla druhý cyklus IVF. Odůvodnila to tím, že už mám za sebou jedno IVF a několik IUI.

Strašně mě to rozhodilo a začala jsem psát dopis na VZP... a ejhle, dnes už o tom píšou noviny: http://www.tribune.cz/clanek/27284-vzp-snizuje-... .

Považuji přístup VZP i Ministerstva zdravotnictví na naprosto nehorázný. Dobře vědí, že jde o chybu v zákoně, ale nic s tím nedělají... a VZP bazíruje na doslovném textu a počítá IVF a IUI dohromady jako "umělé oplodnění". Takže kdo jste u VZP, uvažujte o tom, zaplatit si IUI ze svého (stojí několik tisíc), aby Vám pak VZP proplatila IVF (stojí několik desítek tisíc).

Stalo se Vám to někomu taky? Novela platí od 1. dubna 2012.

rory_g
16. črc 2012

@olouch ahojky, mně dr říkala, že tohle platí pouze pokud máš IUI se stimulací léky, které se používají při IVF, tedy Menopur, Puregon apod.

jahodnice
16. črc 2012

Ptala jsem se na toto v Iscaru, řekli mi, že i bezstimulace se IUI počítá do cyklů IVF hrazených pojišťovnou, jinak bez pojišťovny stojí IUI cca 5 tisíc

hanicinka
16. črc 2012

něco na tom je, proto já si první inseminaci platím, ale lékař mi nic neřekl, to jsou ty jejich zákony fuj.... ☹

rory_g
16. črc 2012

Já byla na IVF v půlce dubna, nedošlo k ET a tím pádem jsem měla "nárok" ještě na 3 pokusy, no a na IUI jsem byla v červnu a dr říkala, že by se to počítalo pouze kdybych stimulovala injekcemi. Pochybuju, že by mi udělali IUI "na CAR" 😉

olouch
autor
16. črc 2012

@rory_g Použité léky by neměly mít vliv. Nový zákon o specifických lékařských službách říká:

Umělým oplodněním ženy se rozumí
a) zavedení spermií do pohlavních orgánů ženy (= IUI)
b) přenos lidského embrya vzniklého oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy do pohlavních
orgánů ženy (= IVF)

V § 15 odst. 3 Zákona o veřejném zdravotním pojištění, podle kterého máš nárok na 3 až 4 pokusy plně hrazené pojišťovnou, se původně hovořilo o pokusech "mimotělního oplodnění". Takže bylo jasné, že nemůže jít o IUI, protože při něm oplodnění probíhá v těle ženy. Jenže od 1. dubna 2012 je tam namísto "mimotělní oplodnění" výraz "umělé oplodnění" a VZP si ho vykládá tak, jak je to v Zákoně o specifických lékařských službách. Tedy i jako zavedení spermií (=IUI). Takže počítá IUI a IVF dohromady.

olouch
autor
16. črc 2012

@rory_g Já byla na pátém IUI (s Menopurem) dokonce v červnu a VZP mi ho zaplatila. Ona v tom totiž měla chvíli zmatek... ale teď v červenci vyrukovala s tím svým novým stanoviskem. Doporučuji přečíst si ten článek v odkazu, říkají to tam celkem jasně.

rory_g
16. črc 2012

@olouch tak to jsem měla asi kliku 😅 Vážně jsem neplatila vůbec nic, jen doplatek 7,-Kč za Pregnyl...
Ale mezi námi - opravdu se pouze snaží, aby Češi vymřeli a rodily se jen menšiny...je to smutné, chtělo by to asi nějakou petici a předložit ji ministerstvu zdravotnictví, tohle se přece dít nemá ☹ Jako bychom mohly za to, že nemůžeme hned otěhotnět...

hanicinka
16. črc 2012

@rory_g souhlasím s tebou, jako kdyby jsme za to mohli. Budu mít taky inseminaci s pregnylem. 😖

jahodnice
16. črc 2012

mně v caru říkali, že je to určitě jen přechodný problém a že mám vydržet, že se vše vrátí k normálu- tedy že bude pojišťovna hradit IUI šestkrát do roka

olouch
autor
16. črc 2012

Jsem z toho úplně bez sebe 😠 Taky si myslím, že se to časem vyřeší - není to úmysl, ale jenom blbá chyba. Jenže jako tady asi všechny myslím od cyklu k cyklu a každé zdržení mě deprimuje. 😖 Změny zákonů jsou na dlouhé lokte a v létě úředníci nepracují... Už vím o dvou dalších případech, kdy holkám IVF zamítli ze stejného důvodu.

omcamauta
16. črc 2012

Bude to podle všeho problém jenom VZP.
Plus ta vtipnost, že pojišťovnu lze změnit už jen jednou ročně a navíc nutno hlásit půlroku dopředu, takže do 1.1.2014 utrum 😠
Jdeme zítra (po delší přestávce) do Gennetu, plánovali jsme zkusit zase pár IUI a pokud to nevyjde jít do IVF (naše 3.), takže to vypadá, že IUI si budem muset zacálovat 😠
Každopádně jsem vytočená doběla a hodlám obeslat Ministerstvo zdravotnictví i pány a paní posrance, ať si laskavě svoje "ukliknutí" v tom zasr. zákoně opraví 😠 A když si vzpomenu na ty kecy, jak ten nový zákon bude úžasně výhodný, když teď budou platit o pokus víc - otevírá se mi kudla v kapse. 😠

petrufa86
16. črc 2012

@olouch já mám jít na IUI tento týden. Ptala sem se v pátek doktora jak to je, už sem to tady párkát četla a doktor mě říkal že to není pravda. Že sice pojišťovny v tom mají od dubna docela bordel a zmatek a že to takhle nepraktikují. Říkal že oni vykazují úkony 3mi způsoby - 1 jen IUI, 2 je IVF s jedním embryjem a 3 IVF se dvěmi embryii. A podle toho že oni jim vykáží peníze a udělají si u pacientky záznam co podstoupila. Jen nechápu jak můžou IVF a IUI srovnávat? Kdyť u IUI nedochází k přenosu embryií ale pouze ti jen "popostrčí" spermouše

jika10
16. črc 2012

Jako fakt nechapu, proc se u nas zakony schvalujou jak houby po desti a nikdo nad tim nepremysli. To vis, nasim panum poslancum je to jedno s tema jejich platama a uplatkama se nemuseji bat, ze na to mit nikdy nebudou a proc by mysleli na nas na obycejny lidi .... Co na to rict, jedine jak bylo v Cimrmanove hre Ztrata tridni knihy: Blbecek, debil, blbecek, debil jen tamhle vzadu je vyjimka, tam sedi dva blbeckove vedle sebe .... Asi takhle nejak bych to videla

omcamauta
16. črc 2012

@jika10 jako promiň, ale skuhrání nad platama a úplatkama poslanců je dost ubohé. To už je taková vlastnost čecháčků, co? Někdo něco docela obyčejně pohnojí a hned to znamená, že bere úplatky a nemyslí na obyčejné lidi 🙄 nebo k čemu přesně měl být tvůj příspěvek?
Ke špatné formulaci v zákoně nebo v příliš striktím výkladu ze strany VZP?
Protože ostatní pojišťovny si ten zákon vykládají jinak a IUI dál mezi ty "4 pokusy umělého oplodnění" nepočítají.

arrleta
16. črc 2012

Tak já se dnes dozvěděla, že mi VZP sice schválila IVF, ale s tím, že je to mé druhé IVF i přestože jsem žádné IVF ještě neměla. podstoupila jsem pouze dvě IUI a bylo mi jasně řečeno, že mi to pojišťovna zaplatí. Ale ejhle, realita je jiná! Takže teď vůbec nevím co mám dělat, protože se mi to vůbec nelíbí! Chystám se na pojišťovnu, ale jak to tady tak čtu, tak si asi nepomůžu. Jak to budete řešit vy?

omcamauta
16. črc 2012

@arrleta já se chystám napsat na ministerstvo zdravotnictví a pak obeslat všechny poslance s polopatickým návrhem změny toho zákona (zkonzultuju to ještě s kamarádkou právničkou, aby to rovnou ti ynteligentni dostali naservírované přesně a nemohli to zas zvorat).

jahodnice
16. črc 2012

@arrleta
nevím, jak to budu řešit. Mám za sebou jeden pokus IVF, teď jsem chtěla zkusit pár pokusů IUI, a pak možná další IVF.Teď jsem ale bezradná,nechci si vyplácat placené pokusy na IUI, ale platit 5 tisíc se mi taky nechce. Budeme asi čekat na zázrak -na přirozené otěhotnění.Už takhle člověk platí ve zdravotnictví jak mourovatý a cpát jim peníze do chřtánu se mi opravdu nechce, zvlášť když je jak IUI tak IVF jak loterie, úspěch ti nikdo nezaručí...

arrleta
16. črc 2012

Jenže já jsem objednaná na srpen na IVF a nevím co dál. Říkali mi, že když počkám, že to možná zase změní. Jenže už není čas čekat. Čekala jsem do teď! Sami chudáci v těch centrech nevědí co si počít. Ach jo ☹

omcamauta
16. črc 2012

@arrleta zajdi na tu pojišťovnu a zeptej se tam. Napiš na ministerstvo zdravotnictví (já to právě udělala)! Plus těm poslancům (to si musím ještě promyslet). Když nás bude víc, je šance, že se někdo chytne za nos a začne to řešit.

arrleta
16. črc 2012

Na pojišťovnu se chystám zítra, ale potřebovala bych mít něco v ruce, abych se měla o co opřít. Nevíš kde najdu něco k tomu, že jiné menší pojišťovny to proplácí stále po starém?

jahodnice
16. črc 2012

@arrleta
já nevím, jak kde ale u nás v caru říkali,že to takto řeší všechny pojišťovny. Každopádně držím palce na zítřejší jednání na pojišťovně

omcamauta
17. črc 2012

Tak jsem napsala ještě revizákovi VZP a uvidíme.

olouch
autor
17. črc 2012

@petrufa86 Já Ti věřím, že Ti to Tvůj doktor takhle vysvětloval. Jenže mám v ruce papír od pojišťovny, která mi uhrazení druhé IVF zamítá s odůvodněním, že už jsem vyčerpala limit 3 umělých oplodnění. Byla bych ráda, kdyby to byl jen sen, ale ten papír prostě reálně existuje.

Napsala jsem na VZP dlouhý dopis s vysvětlením, že i bez změny zákona mi mohou IVF proplatit. Jsem právník, tak jsem jim to právnicky vyargumentovala. Stačí si §15/3 Zákona o veřejném zdravotním pojištění správně vyložit. Dneska napíšu na Ministerstvo zdravotnictví a HLAVNĚ té novinářce z MF Dnes, ať to téma neopouští. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale pořád se skuhrá, jak se dnes lidé nechtějí množit, tedy ti slušní, pracující a vzdělaní - a pak žadatelům o IVF provedou tohle.

irisi
17. črc 2012

Ahoj, opavdu je to tak.... mě by v tuto chvíli VZP ( ostatní pojišťovny zatím jedou rozumně a na chybu nehledí) IVF neproplatila..... shrnu Vám moji peritpetii a co mi dr. na konci června řekl.... loni 4xIUI nativ, pak 1.IVF bez ET jelikož hospitalizace s OHSS a nebylo co zamrazit. Dr. povída že máme stále 3.pokusy IVF. Na podzim tedy další "1.IVF", transfer 2 embryí ( v tu dobu se nevědělo jak to bud se zákonem). Letos na jaře KET 2 embryí, poté další nativní IUI. Kdy jsme přišli na konzultaci a kontrolu na další IUI, tak nám lékař oznámil, že už máme rozhodnout IUI uhradit, aby jsme měli aspoň ještě jednu šanci na zaplacení IVF pojišťovnou až se upraví tento zákon......byla to rána mezi oči... to zklamání z neúspěchů a ještě toto!!!! byla jsem vážně na složení. Nechápu jak můžou změnit člověku podmínky ze dne na den.... podle starých pravidel jsem dosud měla nárok ještě na 2xIVF za život a 6xIUI za rok... a teď? vůbec nic a vše si platit. Když opraví chybu, tak stejně jsem zpětně o jedno IVF přišla, tím že i bez ET berou jako absolvované 😢 nemluvě o tom , že už je pro mě pasé volba transferu v prvních IVF p jednom embryu, abych měla více šancí...

olasek
17. črc 2012

Ahojda holky, díky za tohle téma....jsem v šoku. Mě se tedy povedlo po 4 letých peripetiích otěhotnět za 5 minut 12 při 3.IVF za starých podmínek. Ale tohle je na mě moc. Pochopila jsem správně, že tedy má s tím výkladem zákona problém jen VZP? Co, když tedy přestoupíte k jiné pojišťovně? I přesto to budou takto blbě počítat?? Já vím, že i to udělali maximálně nevýhodně a čekat rok na přestup je ztráta drahocenného času.....
@olouch moc držím pěsti, tématu se nepouštěj a jdi do nich! Přece s tím musí něco udělat...ta chyba ovlivní tisíce párů....
Holky, držte se a moc vám držím všem pěsti = štěstí!!

omcamauta
17. črc 2012

@olouch Zrovna jsem se vrátila z konzultace z Gennetu s primářkou Brandejskou. Přede mnou telefonovala s revizní lékařkou VZP. Podle jejich vyjádření se rozlišuje nativní IUI a IUI s gonadotropiny (= stejné hormony jako IVF), kdy nativní IUI by mělo být postaru 6x ročně, ale to stimulované počítané do toho limitu IVF.
Plus jsem se dozvěděla takovou lehce pikantní informaci - ačkoliv média hovoří o tom, že lékařům dělají vrásky mnohočetná těhotenství po IVF, ve skutečnosti daleko větším problémem jsou mnohočetná těhotenství po IUI, kdy nezřídka docházelo k nastimulování a oplodnění více vajíček a muselo se přistupovat v prvním trimestru k redukcím.
Tak jsem zvědavá, co ti teda VZP odpoví.
Holky, do jakých CAR chodíte?

olouch
autor
17. črc 2012

Chodila jsem do GESTu, teď do Pronatalu. Všechna IUI jsem měla s gonadotropiny (Gonal, Menopur), takže je to pro mě prašť jako uhoď. Jestli VZP rozlišuje stimulovaná a nativní IUI a první nebere jako umělé oplodnění a druhé ano, tak je mi záhadou, o co to opírá. V zákoně stojí "umělým oplodněním ženy se rozumí zavedení spermií do pohlavních orgánů ženy", neřeší se, jestli je ta žena nastimulovaná nebo není. Ale hledat u VZP nějakou logiku je asi zbytečné. 😖

Pozor, právě jsem ve Zdravotnických novinách našla oznámení, které potvrzuje naše obavy:

"Změnou zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, a zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách dochází od 1. 4. 2012 ke změně úhrady zdravotní péče poskytnuté v souvislosti s umělým oplodněním.

Zákon č. 48/1997 Sb. uvádí v § 15 odst. 3 mezi hrazenými službami v oboru gynekologie a porodnictví zdravotní péči poskytnutou v souvislosti s umělým oplodněním, a to nejvíce třikrát za život, nebo (v souvislosti s novelizací zákona od 1. 4. 2012) bylo-li v prvních dvou případech přeneseno do pohlavních orgánů ženy pouze 1 lidské embryo vzniklé oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy, čtyřikrát za život.

Zdravotní péče poskytovaná v souvislosti s umělým oplodněním je potom podle § 3 odst. 3 zákona č. 373/2011 Sb. definována jako:
a) zavedení spermií do pohlavních orgánů ženy (IUI),
b) přenos lidského embrya vzniklého oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy do pohlavních orgánů ženy (IVF).

V obou případech se tedy z pohledu zákona jedná o rovnocennou zdravotní péči v rámci umělého oplodnění. To v praxi znamená úhradu umělého oplodnění 3× (respektive 4×) za život, a to 😠 v součtu IUI + IVF. 😠

V současné době je připravován legislativní výklad záměru MZ ČR jako předkladatele obou zákonů, který bude k dispozici nejdříve v září 2012."

http://www.zdravky.cz/infoservis-vzp/aktualne/u...

omcamauta
17. črc 2012

@olouch bylo mi to vysvětleno tak, že gonadotropiny mají svůj kód a jakmile CAR žádá o jejich spoluúhradu pojišťovnu, je to vykázáno jako léky k provedení umělého oplodnění.
Ale pokud @irisi do toho spláchli i to nativní IUI, tak už opravdu nevím. 😖 Na vlastní uši jsem slyšela vyjádření revizní doktorky VZP. 😅

olouch
autor
17. črc 2012

@omcamauta Napadlo mě, že bez gonadotropinů se pojišťovna o IUI jakoby vůbec nedozví, ale přece musí kromě hormonů hradit i to odstřeďování spermií nebo co těm chuděrkám vlastně dělají, ne? Mají v tom prostě bordel. 😝

omcamauta
17. črc 2012

@olouch no určitě na to mají zvlášť kódy - takže u nativního IUI asi vykážou zvlášť kódama folikulometrii, spermiogram (v tom je beztak to odstřeďování, jak jinak by je počítali) a ten samotný zákrok na sále. 😕