Co bych měla vědět jěšte prěd porodem?

klara.t
4. lis 2009

Doufám, že nezakládám duplicitní téma.

Zajímalo by mě, na co si dát pozor, až budeme mít miminko doma. Myslím rady typu:

1) nedávat pít z lahvičy dokud to není nutné, jinak nebude chtít cucat z prsu
2) nechodit po bytě po špičkách, ale zvykat dítě na hluk (třeba na vysavač) - jinak ho pak bude budit vše
3) nedávat polštářek do půl roku
4) po porodu nejlépe navléknout alespon na 10 min denně těsnější kalhotky (stahovací na břiše) nebo lehnout na 15 min břichem na srolovaný ručník - pomáhá to zavinout dělohu (říkali na těhokurzu)
5) mít vše pro mimi vyprané a vyžehlené (nejlépe v prášku Lovela, nebo nějakém sensitve)
6) nejíst při kojení to a to.....atd.

Prostě takové všeobecné věci, co se zdají samozřejmé, ale já jako prvorodička je neznám.

jaaty
4. lis 2009

moje rady:
Čo sa týka vankúšika, tak sa nemá používať do 3 rokov
7) Nenosiť bábätko na rukách pri každom zamrnkaní - ani babky!!!
8) Nechávať ho samé zaspinkávať -nesedieť pri ňom, neuspávať ho na prsníku

klara.t
autor
4. lis 2009

jaaty: díky, to jsou přesně ty rady, co jsem chtěla slyšet

Prosím podělte se o další rady.

cuttysark
4. lis 2009

toto je dobra diskusia, tak sem sa mamicky, pridavat rady, chcem citat 😀

kristi
4. lis 2009

nechat ho zvykat byt chvilku samotne....

jaaty
4. lis 2009

Spinkať samé v postieľke - nie medzi rodičmi vo veľkej posteli.
NEdojčiť pri každom zaplakaní - pretože potom budeš dojšiť každú hodinu

jaaty
4. lis 2009

Čo najskôr začať s pravidelným režimom - na začiatku kúpanie a večerné spinkanie v rovnaký čas, s rovnakými rituálmi.

smardik
4. lis 2009

klara: 1, chodila jsem do školy takže měl lahvičku poprvé hned po šestinedělí a nebyl problém střídání prsa a lahvičky ale zas měl to jen co 14dní ne často a vybrala jsem schválně lahvičku která je podobná prsu

2) nějaký ruch určitě být musí, nebudu vrtat do zdi když vím že má jít dítě spát ale absolutní ticho taky ne, u nás normálně jede pračka, mám zaplé rádio apod. kamarádka má roční dceru, od narození jak spí absolutní ticho-jen šeptá, nesmí mít zaplé rádio prostě a dosáhla jen toho že malá usne jen doma a nikde jinde, nemůžou ven protože ona neumí usnout, návštěvy jsou taky horor

3) náš Tomášek má rok a polštářek zatím nemáme

4) spánek na břicho nám doporučovali v porodnici tak na tom něco pravdy bude

5) já prala v lovele a ze začátku je dobrá ale jak jsme začli s příkrmy je na houby, nic nevypere

6) musíš vyzkoušet, našemu malému vadilo vše co jsem jedla a je jedno co, přešlo to úderem 3měsíce ze dne na den ale ne luštěniny, zelí, říká se že ne čerstvé pečivo, jablko jen bez šlupky

peroli
4. lis 2009

později, když už se začne plazit tak prckovi pokuď možno hned říkat "ne" a učit ho tím, že na tohle nebo na tamto nesmí šahat... když se to nedělá hned od začátku (hned na poprvý) tak pak to odnaučování bývá mnohem náročnější.. 😉 (nehledě na to, že jde i o jejich zdravíčko, že jo? 😉 )

jedna ze života: 😅 😉 😀 mě prcek když se začal plazit šel jako první po drátech od netu a tv a i když mi to napoprvý připadlo strašně srandovní 😀 tak ale už na podruhý jsem mu to "ne" řekla a chudáček malinkej začal hned plakat... 😔 😢 málem mi to urvalo srdce ☹ ale vím, že když ho to nenaučím teď tak pak už těžko... a včera i předevčírem když okolo těch drátů lezl tak si jich ani nevšiml 😵 (je mi jasný že je to možná jen dočasný ale aspoň nějakej pokrok 😉 )

možná jsem malinko mimo téma ale myslím že i tohle k tomu patří 😉 ten čas totiž fakt strašně letí 😅 😉

majatob
4. lis 2009

1)co nejvic se miminku venovat, chovat, mazlit se, protoze miminko se neda rozmazlit..jen nedomazlit 😵
2)nechat ho klidne spat s vama v posteli, pokud to bude vsem vyhovovat..
3)vyprdnout se na chytre rady vsech okolo a delat veci podle svyho citu 😉
4)nenechat se rozhodit doktorkou az bude tvrdit a) ze malo pribira b) ze pribira moc (spis posoudit jestli celkove prospiva, jestli je spokojeny, jak vypadate vy dva atd....)
5)spat co nejvic pres den s mimcem 😀 😀 😀

peroli
4. lis 2009

ještě mě napadlo, něco k jídlu v těhotenství i při kojení
já zastávám názor že tak nějak se může všechno ale samozřejmě kdyžtak v omezené míře... (s vyjímkou alkoholu apod..) mě ze začátku těhotenství dělalo strašně dobře pálivější (twister v kfc, lídlovská salsa k tortilovým čipsům apod..) a i teď (pořád ještě kojím) si tak nějak nic neodpírám.. akorát toho nejím kvanta jako kdysi ale buď si toho vemu jen trošku nebo aspoň zobnu a prcek je v pohodě 😉
jen jednou jsem to maličko přehnala 😔 (když jsem dělala čínu tak sem neodolala a dala si menší nášup 😔 😔 😅 ) a prcek měl pak 2 dny menší "hnačku" 😔 😅 ale i tak byl pořád v poho... neplakal, nebolelo ho bříško... ale příště už to neudělám 😔

zamilovana
4. lis 2009

ahojte ako je to s tým vankúšom - polstárkem? To spinkaju priamo na madraci? nič pod hlavičkou nemajú? Dakujem 🙂

peroli
4. lis 2009

přikláním se k majatob.. opravdu brát doktory s rezervou.. vyslechnout je, to jo, ale doma si to pak přizpůsobit sobě 😉

peroli
4. lis 2009

zamilovana -přesně tak, jen na madraci... (pod prostěradlem nějaký pevný igelit) prvních pár měsíců je dobrý pod tu madračku dát nějakej klín, polštářek nebo něco podobnýho aby spinkali na mírně vyvýšeným ale zároveň na rovince 😉

majatob
4. lis 2009

peroli, no ja jsem pri kojeni nemohla skoro nic aby ho nebolelo brisko a stejne prvnich 7 mesicu zivota prevazne prorval, takze spis po troskach postupne zkusit, co vadi, to vynechat a co nevadi klidne jist...😉
zamilovana, nas spal primo na matraci nebo mel pod hlavou plinku 😉

marinka
4. lis 2009

JJ, majatob to napsala pěkně 😵
Spíš se řídit svou intuicí, máma nejlíp pozná, co její mimčo potřebuje 🙂 Rady si poslechnout, ale brát je s rezervou.. 😉 A s tím mazlením naprosto souhlasím 😵

majatob
4. lis 2009

peroli, na co igelit? 😕

peroli
4. lis 2009

no na ochranu madračky kdyby se náhodou prcek pročůral? 😕 😉 to neznáš? já to měla už u Lindy a mám to i teď u Fifíška.. koupila jsme to v drogerce (30-50-ká už nevím přesně) a je to takovej hodně pevnej jakoby nažloutlej "igelit" a z jedné strany myslím i povoskovanej (ale to už je věc vedlejší 😉 )
zeptej se kdyžtak mamky ta to určitě bude znát 😉

majatob
4. lis 2009

jo taaak, no tak az na matraci se mi nastesti nikdy neprocural 😀 tak to prijde na radu asi az budeme odnaucovat plinky, ale to je jeste cas 😀 😀 😀

peroli
4. lis 2009

to já měla vždycky pro sichr hned od začátku... u Lin párkrát havárka byla 😅 ale Fífa zatím v poho 😉

majatob
4. lis 2009

hehe, jeste me napadlo:
nenakupovat zbytecne moc tech nadhernych pidiponozecek 😀 my jich mame snad milion a Tobik je neobul ani jako novorozene 😀 😀 😀

amisa
4. lis 2009

no to je dobra tema.. nieco pre nas zaciatocnicky..
co nam poviete o zavinovackach?
alebo ako si pripravit prvu vybavicku (konkretne mala sa narodi v januari) ?
akaje optimalna teplota v miestnosti? staci vecer okolo 20C ?
kolko vrstiev obliekat babetku?
Ako budem vediet co vlastne robit? co dieta chce?

majatob
4. lis 2009

ami 😀 vezmu to od konce:
...proste poznas a kdyz ne...chybama se clovek uci 😀 😀 😀
zalezi na pocasi, ja jsem davala vetsinou o 1-2 vrstvy vic nez sobe...
tak to nevim, nam tahnou okna a je tu furt kosa, asi budeme mit maly otuzilce 😀
vybavicku, kdyz sem zkopirujes neco co najdes v milion podobach na netu, rada napisu svuj komentar k jednotlivym polozkam a ostatni holky urcite taky 😀
zavinovacka, zalezi na mimcu, Tobik to rad nemel, takze jsme klasickou nepouzivali..ale zato rychlozavinovacka z fleecu byla nepostradatelna vec, teploucka, mekoucka a neomezovala v pohybu 😉 ale treba zrovna to tvoje mimi bude mit rado kdyz bude pekne pevne stahnuty 🙂

blumka
4. lis 2009

hlavne sa vo vsetkom spoliehat na svoju intiuciu a nie za kazdu cenu radami z mudrych knih a uz vobec nie radami inych mamiciek, ktore maju ine dieta ako vy 😉 Mam na mysli ze musi alebo nemusi spat vo svojej postielke, nechat alebo nenechat zaspat na prsniku, nechat alebo nenechat vyplakat pred spanim, byt alebo nebyt s babom ked zaspava 😉 Na toto nie su univerzalne odpovede 😉
amisa, my sme mali zavinovacku do pol roka, inak mi mala nevedela spat, akonahle som ju na nu polozila, pritiahla si rucky k sebe, otocila hlavu a uz sa chystala spat.
od jej narodenia mame v spalni okolo 19-20 stupnov, momentalne dokocna len 18..lepsie sa spi..mala mi bola chora len raz a to prave kvoli prehriatemu bytu 😉
ani som ju nikdy velmi neobliekala ani teraz to nerobim, a je otuzilejsia ako ine deti 😉

majatob
4. lis 2009

blumka, souhlas, tohle si musi kazda maminka vyresit sama...kazdymu vyhovuje neco jinyho 🙂

amisa
4. lis 2009

takze manual asi neexistuje , existuju len drahe knizky, ale aj tak si rada precitam vase postrehy 🙂

majatob
4. lis 2009

amisa, tak tak 🙂
a ja mizim, uz dve hodiny vykladam jak jdeme ven 😅

peroli
4. lis 2009

ami:
1. zavinovačka stačí jedna ta rychlo (do postýlky), případně ještě jedna starší když tu druhou budeš prát
2. do začátku kup jen to nejnutnější - na doma 4-5 dupačky, pár bodýček, tepláčků (užasný jsou ale půldupačky), na ven nějakej teplej kompletík a na to nějakou bundičku nebo pořádnej pletenej svetřík a pak už stačí jen dobrej fusak (zezačátku stejně s tím prckem asi ven moc, nebo skoro vůbec, chodit nebudeš), 4-5 plinek s potiskem na utírání tvářičky nebo pod hlavičku do postýlky, šampon, mýdlo nebo mycí emulzi, tělový mlíko (nejlepší je asi sebamed 😉 ), bepanthen mastičku, vat.tyčinky (ale ty normální ty extra miminkovský jsou kolikrát naprd), fialku (mám na mysli tu fialovou vodičku 😉 ), 1 kojeneckou lahvičku a 1-2 dudlíčky (obojí tak málo jen proto, že třeba to moje dítko je vůbec ale vůbec nechce, ani lahvičku ani dudlíčky) atd atd atd. nejlepší je ty věci pak dokupovávat za pochodu (pokuď máš po ruce manžu, mamku, kamošku apod..)
3. teplota tak okolo těch 20.. plus mínus
4. s vrstvami se říká, že miminko má být oblečený stejně jako ty plus jedna vrstva navíc... takže když máš třeba krátkej rukáv na doma tak mimču dlouhej... ale všechno to přizpůsob malé, každá prďolka je jiná... 😉 pokuď bude za krčkem zpocená tak ji dej klidně krátkej rukávek a naopak... však uvidíš sama
5. to vědět nebudeš... to se budete teprve vzájemně učit 😵

klara.t
autor
4. lis 2009

trochu odbíháme od tématu (na výbavičku, matrace apod. josu tu jiné diskuze) - aby nám to tu neuzavřeli - já myslela rady jako byly uplně nahoře a nebo tyto, co nám říkali v kurzu pro těhotné - to jsem se jinde nedočetla.

-po porodu používat dva ručníky - jeden na spodek, druhý na vršek (aby jsme si nekontaminovaly prsa)
-nejlepší na obranu bradavek je, po každém kojení si na nich rozmazat trochu mat.mléka
- pokud se používá na bradavky bepanthen, tak před kojením jen trochu utřít - nemusí se to umývat, mimču to nevadí
- jakmile ucítíte v prsu bulku (když kojíte), tak šup do horké vody a rozmasírovávat a třeba vymačkávat, aby se nerozvinul zánět prsa
- při kojení střídat prsa (kamarádky známá kojila jen z jednoho - tak si prcka naučila a z druhéo pt nechtěl) a ted má každé jinak velké
- do porodnice vzít jednorázové kalhotky (jdou přeprat) raději větší, protože ty menší tlačí na stehy a hrozně to bolí, případně jen držet vložku mezi stehny a nemít kalhotky
- v šestinedělí se hodně sprchovat - po každé WC

no ale stále nevím jak se chovat k mimču když začne plakat, jestli k němu hned jít, nebo nechat chvilku brečet....kdo ví. Na jednu stranu si myslím, že k němu okamžitě přiběhnu, nabídnu prso, nadruhou stranu nechci, aby si zvyklo, že při každém zaknučení maminka přiběhne pochová a nakrmí 😒

klara.t
autor
4. lis 2009

ještě by mě zajímaly rady typu:

- od kolika měsíců se může dát prckovi něco do pusinky (jako piškota, rohlík, sušenka, kousek banánu, jablka...) prostě něco jiného než mléko nebo sunar
- asi tedy nepůjde jíst při kojení všechno (to si raději někde najdu)
- lahvičky se mají vyvařovat do kdy?
- po každém jídle si má odříhnout, jak dlouho ho mám držet u ramene, než si říhne? (někdy si prý neříhnou - kamarádky dítě prostě neumělo krkat) - abych mimi nedržela třeba půl hodiny
- kdy se holčičkám nastřelují naušnice? Já myslela, že brzy, ale prý to nějakou dobu trvá

amisa
4. lis 2009

s tim grgnutim by ma to tiez zaujimalo..
a co take zastavene prdiky? to sa kedy stava? ako to rozoznat?
s timi infkciami bradaviek ake mate skusenosti.. myslim hend po porode..na uplnom zaciatku

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru