Co bych měla vědět jěšte prěd porodem?

klara.t
4. lis 2009

Doufám, že nezakládám duplicitní téma.

Zajímalo by mě, na co si dát pozor, až budeme mít miminko doma. Myslím rady typu:

1) nedávat pít z lahvičy dokud to není nutné, jinak nebude chtít cucat z prsu
2) nechodit po bytě po špičkách, ale zvykat dítě na hluk (třeba na vysavač) - jinak ho pak bude budit vše
3) nedávat polštářek do půl roku
4) po porodu nejlépe navléknout alespon na 10 min denně těsnější kalhotky (stahovací na břiše) nebo lehnout na 15 min břichem na srolovaný ručník - pomáhá to zavinout dělohu (říkali na těhokurzu)
5) mít vše pro mimi vyprané a vyžehlené (nejlépe v prášku Lovela, nebo nějakém sensitve)
6) nejíst při kojení to a to.....atd.

Prostě takové všeobecné věci, co se zdají samozřejmé, ale já jako prvorodička je neznám.

klara.t
autor
19. lis 2009

Holky, díky za rady. Všechny je adresujete mně, ale já tuto diskuzi založila nejenom pro sebe 😀

Já lahvičku nemám ani jednu, zatím ani kupovat nebudu. Chci kojit jak nejdéle to půjde. Ani UM jsem nekupovala a zatím nekoupím. Kdyžtak to mají v každé drogerii nebo lékarně, tak bych vyslala manžela. Já se ptala pro případ, že bych neměla mléko, musela začít s UM, tak abych věděla co s tím.
Stejně tak už jsem si ujasnila, že k mimču budu vždy hned po ruce. To rozmazlení myslím, z počátku nehrozí. To až později. Ale to snad poznám, kdy už je mimi "vyčůraný" a volá si mě jen tak 😀

Vyperu teda i rychlozavinovačku. Ale co ty ochranné límce kolem postýlky? Nezničí se tím ždímáním?

mamutka
19. lis 2009

baby dik 😉 ale uvidite same ze to zrazu budete vsetko ovela intenzivnejsie vnimat. kto si do porodu myslel ze je citlivy a intenzivne miluje, az potom zisti ako malo vedel.....
niektore chyti aj poporodna depka, ale o tom treba hovorit, ak nie je s kym, je tu MK, takze pisat a pisat.....dufam ale ze sa tomu vyhnete.

no a este som chcela, po porode sa budete budit uz na tak slaby zvuk ako je to ze babatko otaca hlavicku a skusa si cucat rucku - neklamny znak hladu a potreby mliecka.....preto je take dolezite byt nablizku, nas maly spaval v postielke, nie s nami, lebo v nej mal aj monitor dychu ( aj ho bolo treba, nesetrila by som na tomto mieste )
ale postielka pri nasej, takze som hned vstala, dala cucnut, prebalila a spal. manzel ani nevedel ze sme boli hore. vobec nemusel maly plakat.
ked uz v noci vas zobudi dieta placom, je pozde, ono je predtym dost dlho hore a fucka, mlaska, snazi sa povedat, ze ma hlad, ak nepridete, zacne plakat, zbytocne sa trapi a nespite poriadne ani vy, ani manzel, ani dieta....
no a kupte si mast Pupik, alebo daco ine proti kolikam, tie dokazu potrapit hlavne chlapcov. aj inak stastne spokojne babatka si dokazu poplakat lebo maju velke bolesti, takze hlavne budte pri nich, nie ako tu radila jaaty, ju som vzdy v diskusii nasla davat len rady typu - nechat plakat, len s vami manipuluje - jasne par tyzdnove dieta je jasny manipulator ☹ veru nie, ale citlivy clovek to chape
drzim vam palce aby ste mali zdrave babatka, potom ani plac nemusi byt. nasi susedia dva mesiace ani nevedeli ze som porodila, maleho vobec nepoculi. nastastie sa doba meni a zacinaju sa respektovat maly ludia
par dobrych rad...
http://baby.slovakia.eu.sk/dieta/babatko/preco-...

iza
25. lis 2009

klaro taky dám nějaká rady 🙂..možná už tu i byly..🙂

těhotenství :
- spát,spát a spát a načíst si všechny zajímavý knížky, chodit hodně do kina a užívat si volna 🙂)
porodnice:
- vem si papírový utěrky a po sprchování utírat spodek utěrkama a vyhazovat...je to lepší než ručník...
- nevím jak jinde ale u mě v porodnici ženský čuraly ve sprcháči(tzn je dobrý mít do sprchy boty) a pak se hned myly
- spaní na břiše opravdu pomáhá v zatah. dělohy a i drobně cvičení(např třeba jen ve stoje zatahovat břicho...tak jako zpěvňovat..tento cvik se dá dělat kdykoliv)
- dobré je mít s sebou nafukovací kruh..ne každý si po přiroz.porodu může hned sednout přímo a kruh umožní pohodlné posezení
-jednorázové kalhotky rozhodně ano!!
- jo ještě je dobrý si do tašky na porodní sál přibalit teplý fusky..někdy padne na maminku po porodu zimnice

miminko
- tak hlavně pozor..rozmazí se hned...prostě hned..tzn bacha a časté nošení, dávání do manželské postele, je to fakt těžko odnaučitelná!!!!!
- brečení a přiběhnutí k mimi...já to beru tak, že ono prostě brečí neb něco potřebuje a tak upoutáva pozornost a tak bych rozhodně za ním šla a nenechala ho zbytečně brečet..časem poznáš kdy si pláčem něco vynucuje a kdy ne
- lahvičky..hele jednu si pro sichr klidně můžeš koupit...časem využiješ na čajíky, vodu atd
- příkrmy se liší podle toho jestli je mimi kojené nebo na UM..u UM se začíná o měsíc dřív...
- naučit ho význam slova NE a NESMÍŠ
- zvykat ho na příbuzný-potencionální hlídače 🙂
- kdy dávat miminku jídlo do ruky..v okamžiku kdy ho v ní udrží a zároveň pochopí co s tím...taky bych doporučovala až tak po 6tém měsíci...možná i později...tak kol třeba 9
- rituály...např. v 7 jít koupat(+např. masáž po koupání) a pak nakrmit(nakojit,dát UM) a hned do postýlky..prostě naučit ho jistému řádu hned od začátku
-vyvařování...já vyvařovala si do roku, někdo vyvařuje jen do doby než mimi začne lézt..

Nemoci
- když měříte teplotu v konečníku vždy se musí odečíst půl stupně
-rozhodně si opatřit odsávačku na vysavač
-pokud bude nemocné...teplota..může se střídat čípky se sirupen...po 4hodinách..tzn čípky paralen(panadol) a sirup nurofen
- průjem...Nápoj Kulíšek a Hipp ORS 200
-zácpa..pokud je větší tak do pití denně lžičku oliv.oleje..pozor kojené děti nekakají denně..někdy mají i 5dnů pauzy
-rektál.rourka..už se moc neprodává a ani není moc zdravá.....oslabuje svěrače..tzn použít v největší nouzi(lze nahradit i kanylou)
-pokud jsou vysoké teloty(opravdu vysoké)poprosit lékaře o předepsání diazepamu(dává se pak půlka denně..teploty nad 39, předchází se pak febril.křečím...jinak při vysokých horečkách ochlazovat tělíčko studenými(ne ledovými) obklady
růst zubů..no to je kapitola sama od sebe..pomáhají různé gely(ale bach na calgel ten už je dost silné anestetikum,ale dost holek ho používá),kousátka,masáže dásniček...často provází nerudnost,průjmy,teploty,pláč,nechutenství
opruzeníny- někdy bývají i z plenek....zaručeně pomáhá rybilka a i krém od weledy
moučnivka..pokud vás dostihne tak mazat genciánkou a vš důkladně vyvařovat a umývat(hračky taky, mazat i prsa pokud kojíte)..má tendenci se vracet
potničky-no dostuhnou všechny(často na bradě od slintání)....mudra na to předepíše mastičku

výbava:
-zavinovačka-stačí jedna(další můžeš dokoupi)..některý mimi je má rádo jiný v ní nevydrží ani minutu
- pokud by se náhodou stalo a nekojila by si doporučuji si koupit dávkovače UM od Tommy Tippy a termosku
- na šupinky ve vlasech(na hlavičce) bezvadně zabírá Xérial Capilaire(myslím, že se to tak píše)
- na prdy mít doma Sab Simplex a polštářek s třeš. peckama(pokud to nezabere tak Probiot.kapky)..taky je fajn si nastudovat masáže
- vyplatí se si koupit(třeba v Ikea)takový ty celooblečkový brindáčky...děti mají neuvěřitelnou schopnost zasmolit cokoliv

tak zatím jsem na další věci nepřišla...ale určo mě ještě něco napadne a napíšu🙂

paralenka
26. lis 2009

ahojte chcem sa opytat ako zistim ze som tehotnaaa...myslim tie uplne prve priznaky .Dakujem 😵

lenkaaninka
26. lis 2009

paralenka pozri snažilky-príznaky krátko po ovulácii

zuzu1980
26. lis 2009

klara, kup si pre istotu 1 flasu a mensie balenie UM, ked raz v noci zistis ze nemas mlieko, alebo ze babu nestacilo, tak mu proste nevysvetlis ze "zajtra rano manza donesie z drogerky" 😉

zuzu1980
26. lis 2009

no a to plati pre vsetky tehulky, nie len pre klaru (ako pises, aby som to neadresovala len tebe 😀 😀 😀 )

klara.t
autor
26. lis 2009

zuzu 1980: už jsem si zvykla 😀

zuzu1980
27. lis 2009

klara 😀 to preto lebo ty sa pytas tak tebe odpovedame 😀

mamutka
27. lis 2009

no a este sa mi osvedcilo co nam radili na predporodnom kurze a kazdy sa tvaril, ze na co?...
uvarte si do zasoby a dajte do mrazaku oblubene vyzivne jedla....po porode nebudete mat cas varit, radsej si treba oddychnut, ale poriadne sa najest treba ( myslim jest vyzivne, nie napratat sa )
ale nic koreniste, pripadne nejake fazule, kapusta/zeli...to nie....nieco po com by bolelo brusko babatko vynechat. klasicke slepacie vyvary a tak....

minea
27. lis 2009

zuzu1980, to je docela zbytečná obava, neumím si představit, že bych najednou v noci přestala mít mléko - nebo to, že by malému nestačilo, ono to samo takhle neřekne a to, že pláče, může mít tisíc jiných důvodů - tohle bývá obvykle falešný závěr, na základě kterého se matka vystresuje, přechází na UM a pak je konec s kojením - takže moje rada, trochu si věřte, příroda ví, co dělá.
Jinak jak píše mamutka, zásoby do mrazáku můžu jenom podepsat, v 6nedělí je potřeba hodně jíst, ale na vaření už moc sil nezbývá.

zuzu1980
28. lis 2009

minea 😉 ja mam tiez tolko mlieka ze si neviem predstavit ze by som on prisla, ale nie kazda ma to stastie... ja som len reagovala na to ze mat 1 flasku a mensie balenie UM do zasoby nezaskodi, pri najhorsom sa to vyuzije o par mesiacov 😉

s jedlom do mrazaku plne suhlasim, na varenie nie je vela casu

moj dalsi tip je doplnit stravu vitaminmi (mozu byt aj tie prenatalne), mlieko to sice takmer vobec neovplyvni ale aspon mamicke to doda vsetko potrebne, pretoze vsetky ziviny idu do mlieka a pre mamicku v tele vela neostane.

minea
29. lis 2009

Vidíš, zuzu, a já bych skoro řekla, že mít doma tu krabici UM je chyba, protože to svádí k tomu nasadit ho jako rychlé řešení, což může opravdu vyústit v to, že dítě začně odmítat prso. Jsem hodně orientovaná na kojení a UM bych dala v jediném případě - po dohodě s pediatrem, kdyby dítě přestalo přibývat na váze. To je proces, který vy trval pár dnů (týdnů) a rohodně by se neřešil v jednu v noci 😉.

zuzu1980
29. lis 2009

minea, tak to asi nechame na tehulky, nech sa rozhodnu 😉 aj tak sa babatku kupuje tolko zbytocnosti co sa nikdy nevyuziju, tak podla mna 1 flaska a UM nezaskodi... ale ako vravis, je to vec nazoru 😉

ja by som este k teme dodala: Precitajte a vypocujte si vsetky dobre mienene rady a vyberte si z toho to co vam vyhovuje... Vela krat su rady uplne protichodne, a najcastejsie zalezi na babatku co zaberie... Ale treba to brat s rezervou nie ze urcite toto alebo urcite hento...

mamutka
29. lis 2009

ja by som UM nekupovala. ved prve dni je mamicka s babatkom v porodnici, ak sa mliecko pekne rozbehne, UM netreba, ak sa nerozbehne, manzel zozenie v prvej lekarni ci supermarkete.
ale malo by sa rozbehnut, ako som uz pisala, ak je babatko zdrave a snazi sa sat a mamicka je tiez v pohode a nie dakde na JISke tak castym prikladam=nim vo dne v noci sa mliecko postupne rozbehne. je tu kopec rad, Annaq urcite poradi, ked su problemy, treba hovorit s laktacnou poradkynou. tie su super.

mne laktacna v porodnici povedala, ze UM doma ani nemat, alebo ak hej, dat ho tam, kde ho len velmi tazko dociahnem, lebo to laka cloveka po nom siahnut. to nie je tak, ze ked je malo mlieka dietatko bude hladovat, len proste bude na vas prisate casto a dlho lebo mlieko pojde pomaly po troskach a rozbehne sa to postupne.
moj maly cucal na jeden krat 40-50 minut a bradavkam sa nic nestalo, aj ked ma ludia strasili, ze max 15 min lebo budem krvava...
no a veru, potom trochu podriemal a pytal zas, denne aj 16 hodin bol na mne. driemal a cucal ale veru si nestazoval ze by bol hladny, trosku sa pojedoval obcas, hlavne v noci, ale zakratko sa ukludnil a pocuckaval dalej. potom sa to uz robehlo a kojenie bolo vzdy rychlejsie a rychlejsie.
a stale zabavnejsie, lebo ako drobci rastu, trochu sa pritom nudia a tak cloveku upravuju uces, vyraz tvare, strkaju nozku do ust, pripadne celu rucku a urobia prehliadku chrupu 😀

kojenie je hlavne dusevny wellness pre tazko skusane mamicky, takze to stoji za to, bojovat ak to zo zaciatku ide tazko 😉

fukylove
10. pro 2009

mamutka a ako si stihala pri takom castom kojeni, resp. prikladani hned na zaciatku ostatnu starostlivost o domacnost, manzela a pod??? 😉

klara.t
autor
19. pro 2009

Nějaké další nápady no to, co vědět před porodem?

marrei
19. pro 2009

Tak co mě "překvapilo" v porodnici:
- když se rozjede mlíčko, strašně jsem se potila, i celý cca 1 měsíc po porodu. V noci jsem se musela 3x převlíkat, jak jsem měla všechno propocené, tak bych do porodnice netahala vlastní košilku, ale využila bych erár. S tím pocením souvisí i potřeba antiperspirantu 😉
- rozhodně mi chyběl toaletní papír (a to jsem se naučila chodit čůrat do sprchy, protože šudlat jizvu po nástřihu do sucha toaletním papírem je utrpení), ale i tak mi ho musely návštěvy nosit
- nevím jak ostatním, ale ze mě mlíčko úplně stříkalo, měla jsem dost tvrdý prsa.... takže příště bych vzala aspoň 3 balení prsních vložek (nejkvalitnější jsou Johnsons, nejvíce sají), a na nalitý tvrdý prsa nejlíp pomáhá plínka namočená v ledové vodě - přikládat min. 1x za hodinu, fakt, i v noci (stejně toho asi moc nenaspíš 🙂 )
- plínky - dobgrý jsou Pampers, ale příště bych asi vzala bella Happy, snad jako jediný mají vykrojení na pupeční pahýl
- porodnické vložky - koupila jsem Batist a Samu, a Batist jsou 100 x lepší, jsou tenčí a delší, a mají po stranách 2 drážky. Samu jsou tlustý a krátký. Měla jsem 4 balíky, zbytek jsem pro jistotu používala i v 6nedělí
- poporodní kalhotky - měla jsem Molipants a naprostá spokojenost

A doma:
- rozhodně bych koupila do zásoby UM a flašku. Pro klid duše. Já jsem taky velkej zastánce kojení, a můžu potvrdit, že mě to rozhodně "nesvádělo", dát malé UM. Udělala jsem to jen 1x, když jsem snědla šťávu z cibule (blbá, no....) a malá měla chuděra hrozný bolení bříška, bála jsem se jí dát moje MM, takže jsem to na noc vyřešila Nutrilonem.... a povinně odstříkávala.... a ráno jsme zas najely na UM.
- odsávačku jsem koupila až v 5. měsíci, protože dělám malé kaše z MM.
- na kojení je důležitý pít, podle mě je jedno co, hlavně ať to teče 🙂 Někdo doporučuje meltu nebo kojící čaje.
- na prdíky nám zabíral na střídačku Sab Simplex, Baby Calm a masáže, dobrý tipy na masáže (i na další věci okolo miminka) jsou na www.jaknato.cz
- je zbytečná kupovat povlečení. Stejně nemají miminka zezačátku polštářek, a malá spala v rychlozavinovačce (která byla super, dokupovali jsme druhou, krásně v nich usínala a trochu i podpírají hlavičku, takže se pak s mimčem líp manipuluje). Deku doporučuju z mikrovlákna - je heboučká a super teplá, malá ji miluje 😀
- peru v Pesilu Sensitive a míto aviváže dávám ocet (ano, ocet 🙂 - taky jsem se divlila, ale prádlo po tom vůbec nesmrdí, ocet to změkčí a působí vlastně jako aviváž. Dávám ho o kapku míň než aviváže, a prádlo krásně voní po prášku. Peru s ním i teď, když má malá 7 měsíců - nějak jsem si na to zvykla)
- umývání miminka - v porodnici doporučovali umýat jen v čisté vodě, bez mýdel. Mě se to neosvědčilo, protože malé zůstýval např. v podpaží krém, kterej když se neumyl, tak i zapáchal. Na nejmenší mimi jsem používala mycí olej od fy Karel Hájek - prodává např. www.branakdetem.cz. Od 2 měsíců používáme dětský sprchový gely.

Tak snad je to všechno, co mě napadá, tak přeju hodně štěstí 🙂

marrei
19. pro 2009

Chyba - patří tam:
... a ráno jsme zas najely na MM.
😉

kualalik
19. pro 2009

marrei, super rady, díky a píšu si do poznámek "Co ještě koupit" 😉 😀

dadous
19. pro 2009

😀 taky to tady sleduju a mam pěknej seznamek 😅

kualalik
19. pro 2009

Jsem koukala, těch Nutrilonů pro "strýčka příhodu" jak psala Marrei je nějak moc 😅 Kterej si mám pro sichr koupit kdyby náhodou? 😕

dadous
19. pro 2009

no to je pravě otazka, ale oni snad prodavaj pytlíčky po jedny davce, takže koupit od každy jednu a uvidíme po kterym se nam nepoblijou 😅

kualalik
19. pro 2009

Booože, proč to nemůže být jednoduchý 🙄 😀 😀 😀

Možná to tady bylo už řečeno a já to přehlídla.. kam se chodí žebrat o porodný? 😀

marrei
19. pro 2009

Katy, já jsem koupila úplně ten základní Nutrilon 1. Pak je ten HA pro děti víc ohrožený alergií, ale já jsem neplánovala ji tím pravidelně krmit, tak mi bylo jedno, co koupím. A taky jsem slyšela dost negativní ohlasy na Nutrilon proti ublinkávání, většinou to ty děti "ucpe" a akorát je pak bolí bříško.
dadous, ty pytlíčky jsou dobrej nápad, já koupila aktivně 800 g balení a teď mi zavazí doma 😀 Viděla jsem i tuším 200 g balení, to bohatě stačí...

Ještě jsem si vzpomněla - odsávačka na soplík, mám úplně obyčejnou hadičkovou z lékárny za 30 Kč, a zatím stačila, ale hodně holek si chválilo tu na vysavač, doporučovala mi ji i doktorka. Když je fakt velká rýma, tak zabere prý 100%ně.

No a pak ještě, je opravdu zbytečný kupovat plno pidi oblečků na čerstvý miminka, měla jsem nakupovací mánii a plno věcí jsme vůbec neměly na sobě 😅 No ale je mi jasný, že až budu čekat druhý mimi, že stejně zase zásobičku udělám, takže tady tu radu vůbec nečtěte 😀

marrei
19. pro 2009

Ad porodný - nevím, jak u vás na severu 😅 , u nás v Brně jsem žebrala na sociálním odboru úřadu práce 😉

dadous
19. pro 2009

kuala, na proti autobusaku 😀

kualalik
19. pro 2009

Marrei, tak já zkusím se poptat v lékárně na ty pytlíčky,vezmu pár vzorků a uvidíme.. kdo ví,jak to u nás bude 😅
Odsávačku mám tady od ségry, tu hadičkovou, tak přinejhorším půjdem do vysavače 😀 A já jsem žádný hadříky ještě nekoupila... já jsem všechno zdědila po ségře a po sestřenici, cca 3 tuny hadrů od 0-10 let... kupovat budu jen do porodnice něco a jen jsem koupila fleecovou bílou kombinézu na odchod z porodnice a pak do kočáru 😉

Marrei, máte nebo měli jste v postýlce ten klín? Aby malá nespala na úplné rovině? 😕

kualalik
19. pro 2009

dadous, ty seš ale holka chytrá 😀 já tě nemít 😀

dadous
19. pro 2009

😀 hele to jsem uplně nahodou vyslechla hovor maminy a lekarnice, takže tohle ji poradila 😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru