Co vše se dá udělat pro lepší porod?

majatob
21. lis 2009

Ahojte, nezdá se to, ale porod se kvapem blíží a já mám po první zkušenosti dost velký strach. K prvnímu porodu jsem přistupovala docela lážo plážo, zvládly to všechny, zvládnu to taky a dál to neřešila...ovšem realita mě hodně zaskočila a pak to tak vypadalo 🙂
Proto bych uvítala tipy, jak se na porod fyzicky i psychicky připravit a co vše se pro lepší průběh vlastně dá udělat.. 😉

smoulinka.ciko
21. pro 2009

Tak se nečerti, ja to neznam. Rodila jsem bez EPI. A kamarádky mluvily že chtěly, a dostyly ji. ☹

lucie777
22. pro 2009

To nechápu, proč nepíchnou epi, mě se sami hned ptali, jestli ho chci.. 🙂

anavila
6. led 2010

ja mam tiez hrozny strach z porodu, aj ked uz mam jeden za sebou. Myslim ze prave preto. Nemala som nejaky hrozny porod, do nemocky som prisla o 11,00 a o 13,45 bola mala na svete. Ale bolelo to ako šľak. A tiez mi pichli oxitocin, lebo mala sa zasekla asi. nic mi nepovedali, len ze mi nieco pichnu a pojde to rychlejsie, aj ked to bude viac boliet.
Mam strasny strach z bolesti, z toho ako to dopadne... idem teraz do inej porodnice ako som bola vtedy, mam strach naozaj hrozny strach....

tygrous
6. led 2010

Tak ja z vlastní nedávné zkušenosti doporučuju brát tak 3 týdny před termínem porodu homeopatika Arnica montana 9CH - 5 kuliček 1x denně. Arnica je obecně na zmenšení bolesti a urychlení hojení... A u mě to fakt fungovalo, celou dobu těsně před porodem (když jsem už měla kantrakce po 10min) jsem pořád čekala tu hroznou bolest a ono nic... jako teda bolesti jsem měla, ale rozhodně se daly v pohodě vydržet, na porodní sál jsem přišla otevřená na 8cm a vysmátá... až teda potom vlatní tlačení mě opradvu bolelo, ale to trvalo chvíli a věděla jsem, že to už brzo skončí... a hojení po nástřihu taky rychlé a žádné bolesti po porodu...

pospecka
7. led 2010

Za sebe můžu říct, že nejlepší je se nebát. Každej porod je jinej a tak proč očekávat to nejhorší???? Proč by ten můj nemohl být zrovna ten pohodovej? Já jsem si řekla, že když to zvládla moje mamka před tolika rokama v mnohem horších podmínkách, tak to zvládnu taky. Když mi nabídla PA nějaký léky pro urychlení, tak jsem souhlasila (epi se ani nestihlo) a měla jsem nááádhernej porod. Přes noc slabý kontra a ráno kolem pul 9 tabl do čípku - neotevírala jsem se. Po deváté začly kontra a v 10:30 byl malej venku. Prvorodička. Nástřih jsem měla, to nevědět, že si PA bere nůžky ani nevím, že mě stříhala a seděla jsem opatrně už ten den večer bez kruhu.
anavilla: po druhé už to většinou bývá rychlovka. 🙂

petkula
7. led 2010

pospecka, ono to nekdy nestaci - nebat se. Mela jsi stesti, ze jsi mela docela pohodovy porod ale rekla bych, ze to clovek moc neovlivni. Nekdo ma silne kontrakce, ktere vypudi mimi ven a pak je porod asi celkem pohoda ale kdyz kontrakce samy o sobe nestaci, tak to tak jednoduche nebyva 😒
Ja jsem se taky nebala, zato ted se bojim hodne (a to jeste nejsem tehotna 😉

loki01
7. led 2010

ja si nemyslim, ze je potreba delat cokoli. Ja mela cele tehu bezproblemove, chtela jsem porod do vody, bez epi apod. No, dva dny po terminu mi praskla voda, byla zelena, takze konec porodu do vody 😠 Pak jsem musela byt na pasech celou dobu - asi nejakych 15 hodin. nemohla jsem do sprchy, hybat se nic. Bylo mi tak hnusne, ze jsem si nechala pichnout epi, pak me nechali tlacit 3 hodiny a az malemu zacaly blbnout ozvy me udelali cisare. Byl blbe otoceny a jeste mel pred sebou ruku. Takze neco delat je zbytecne, protoze se muze stat milion veci.
Ale asi bych radila pit malinovnik(docela rychle jsem se otvirala) a nebat se. Ja i na ten svuj bolestivy porod moc rada vzpominam.

bengy
8. led 2010

musím souhlasit s loki, opravdu se může stát cokoliv, ale .... mě po psychické stránce pomohlo trénovat s epinem. Prostě jsem věděla do čeho jdu, alespon co se konečné fáze - vytlačování týče. Naše mala se mi v břiše motala i týden před termínem KP a hlavičkou dolů, takže jsem do poslední chvíle nevěděla, jestli náhodou nepůjdu na císaře, ale nevzdala jsem to a cvičila jsem s EPI-NEM. Malá se nakonec narodila normálně a já díky EPI-NU jsem porodila bez jakehokoliv poraneni.

keminek
8. led 2010

1) být v pohodě, těšit se a věřit intuici
2) myslet při porodu na miminko, pomáhat mu, taky to nemá jednoduché
3) dostatečně včas se v těhotenství informovat o svých právech při porodu i právech rodičovských

4) zjistit si, co je a k čemu je dobrý epidurál, píchnutí vody, nástřih, oxytocin a další medikace a rutinní postupy a zda je to nutné, v jakých případech, jaká to má rizika, zda se zvýší bolest, jaké jsou alternativy atd. Třeba by pak porod mohl probíhat jinak..

5) zjistit si, co se děje s miminkem po porodu, jaké jsou rutinní prohlídky a zda vám vyhovují rutinní postupy (dítě ihned do inkubátoru, dítě přikládá a drží pouze porodní asistentka nebo sestra, přinesení na pokoj po více hodinách atd., je toho víc)

6) navštívit předporodní kurz týkající se normálního přirozeného porodu, abyste se pak v dané situaci mohly samostatně rozhodovat, protože bez informací se nebudete moci rozhodnout o tom, zda je něco nutné nebo rutinní, zda to chcete, nechcete nebo vám to je jedno. Kurz vedený porodnicí často nemusí být objektivní a ani dostatečně obsáhlý.

7) prohlédnout si a příp. na nějakém kurzu nacvičit polohy v první době porodní. zjistit, jaká je k čemu dobrá a to samé si zjistit o polohách k porodu ve 2. době porodní. Jak porod ovlivnit bez urychlování a dalších zásahů.
Při porodu se můžete pak rozhodnout jakkoliv, můžete vše nechat na personálu, porod urychlit, píchnout si epidurál atd. ale je dobré mít přehled a tím pádem možnost volby.
Pokud to bude situace vyžadovat, tak samozřejmě uvítat pomoc personálu, ale jinak to nechat na intuici a přírodě, předejde se tím komplikacím.

8) zvážit přítomnost duly nebo vlastní PA, které by vám vše srozumitelně vysvětlili a pomohly v komunikaci s personálem

9) poté si sestavit porodní plán (porod, šestinedělí) - vzory a rady jsou na internetu
10) vybrat si dobrou porodnici

koukněte třeba na www.aperio.cz (právní poradna, jednotlivé rubriky jsou pak v pravém sloupci)
www.iham.cz (hnutí za aktivní mateřství, pořádá kurzy, byla jsem teď na jednom perfektním; paní ví, co říká, věnuje vám maximum času, poradí, vysvětlí, má to v hlavě srovnané a má hodně informací)
a dále různé knihy, dokumenty na internetu.

Porod je moc silný zážitek. A první dny s mimiminkem, emoce, to je také důležité.. Nerodíme každý den 😉 🙂

ejasmeja
8. led 2010

Keminek, napisala si to velmi dobre, uplne suhlasim a presne tymto sposobom si hladam vsetky mozne dostupne informacie. akurat je problem v tom, ze tu na Slovensku nie su este porodnice velmi otvorene prirodzenym porodom, inam porodnym poloham nez v leze alebo polosede s nohymi hore. niekde dokonca rutinne vyviazu nohy hore a hotovo! a ak niekto nevie, ze si moze dovolit odmietnut rutinne postupy, tak jednoducho ho takyto pristup moze riadne zostresovat. no ale snad sa lady pohnu aj u nas a najde sa viac "osvietenych" porodnikov s ludskym pristupom... 🙂

ja by som este chcela vyskusat olejcek Labael od firmy www.nobilis.cz na masaz hradze (ospravedlnujem sa za reklamu, ak by to admini zmazali, poslem vam to na IP).
a aj balonik EPI-NO je vraj vyborny, mamicky si ho chvalia

zuzu1980
17. led 2010

1) vidim ze uz ste spominali balonik EPI-NO - jednoznacne odporucam, je tu k tomu na koniku diskusia ak chcete viac info. Je to pre kocky co sa boja nastrihu. Mne to velmi pomohlo, aj psychicky pred porodom a aj pocas porodu som sa nedotrhala 🙂

2) pit pred porodom Malinikovy caj

3) manzel pri porode

4) epiduralka 😀

5) samozrejme co najviac info, dychanie, polohy (mne to bolo na prd, kedze som mala vyvolavany porod a musela som cely cas lezat na monitore)

6) dobry lekar (ja som si myslela ze na tom nezalezi, ze ma odrodi hocikto, ale fakt lekar bol debil a viem si predstavit lepsi zazitok z porodu nebyt toho lekara...)

demoisellem
27. únor 2011

@majatob Tak dle mě je určitě dobré se připravit informacemi. Ono člověk se těžko pak může s někým dohadovat, když o tom nic neví a pak kývne na cokoliv. Chápu, že v dané situace se argumentuje dost špatně, navíc, když proti vám stojí "někdo študovaný"... Ale přece jen, i ten študovaný to někde musel naštudovat. A je blbost si myslet, že v dnenší době má k těmto informacím přístup opravdu jen lékař. Dnes si každý může najít i ty informace, které mají lékaři a kterými by se měli řídit. Dost často však tomu tak není. Proto jsem se rozhodla, že budu tyhle důležité informace dávat dohromady, překládat zahraniční odborné studie (nevím, ale české jsem na tyhle témata moc nenašla). Takže kdo má zájem o odbronější informace, než najdete na serverech typu maminka apod., tak zde www.smart-web.cz/porodnictvi.
Přiznávám, dělám si tak trochu reklamu, ale ne z toho důvodu, že by mě nějak těšilo, že lidi chodí na "mé stránky", ale těší mě to, když lidi budou mít informace! Protože si myslím, že tady u nás tyhle informace jsou spíš zatajovány, než poskytovány... Možná je to jen můj úhel pohledu, ale kdybych se mýlila, byla bych vlastně ráda 🙂

stvura
27. únor 2011

No mne k lahsiemu porodu pomohlo hlavne: spolupraca s porodnikom a porodnou sestrou, dobry porodnik...manzel pri porode bol (prvy nestihol) ale nejako vyrazne nepomohol, malinikovy cas...no to je diskutabilne...
Porod som mala rychly, pohodovy, bez nastrihu, bez sitia (dietatko 3kg)

tehuli
1. bře 2011

@majatob AHOJKY MÁJI...TY ČEKÁŠ TŘETÍ?TO MĚ PODRŽ🙂 SE NĚJAK ROZRŮSTÁTE CO?GRATULUJU MOC MOC A HODNĚ ZDRAVÍČKA VŠEM....JÁ TAKY ČEKÁM...PRVNÍ TERMÍN 26.SRPNA A DRUHÝ 11.9.:D...AKORÁT SVATBU S PŘÍTELEM ZVLÁDNEM AŽ PŘÍŠTÍ ROK..TED UŽ SE NÁM DO TOHO NECHCE🙂..ZATÍM PAPA PETA..V. SNAD SI VZPOMENEŠ UŽ JSME SI PSALI OD PETI ZE TŘÍDY ZE ZÁKLADKY..TA PRÝ ČEKÁ V ČERVNU

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru