Co vše se dá udělat pro lepší porod?

majatob
21. lis 2009

Ahojte, nezdá se to, ale porod se kvapem blíží a já mám po první zkušenosti dost velký strach. K prvnímu porodu jsem přistupovala docela lážo plážo, zvládly to všechny, zvládnu to taky a dál to neřešila...ovšem realita mě hodně zaskočila a pak to tak vypadalo 🙂
Proto bych uvítala tipy, jak se na porod fyzicky i psychicky připravit a co vše se pro lepší průběh vlastně dá udělat.. 😉

rimmel
21. lis 2009

hlavne mat co najviac informacii a muza pri sebe 🙂

kaleilah
21. lis 2009

Dulaaa 😀 😀 😀 A říct si, zvládla jsem to jednou, zvládnu i po druhý (3,4, 5... 😀)
Maji a hlavě, přeci jen už VÍŠ do čeho jdeš, takže tě to tak nezaskočí 😵

crawler
21. lis 2009

pokud jsi měla špatnou zkušenost s personálem, tak si taky pečlivě vybrat jinou porodnici na základě několika doporučení a budeš hned víc klidná🙂

majatob
autor
21. lis 2009

rimmel, a proto jsem zalozila tohle tema, abych vedela o cem vsem se vlastne daji informace sehnat 😀 muz jde na 100%, samotnou by me v tom nenechal 😀
kal,na dulu me nepresvedcis, to by bylo za cenu, ze tam nebude mm 😀
craw, s porodnici jsem byla moooc spokojena a jdu tam zas (snad to stihnem, prece jen je to pekna streka z Ostravy do Prostejova 😀 )

tak sup holky, co vse se da jist a pit (malinik, lneny seminko nebo jeste neco?), jak se da pripravit telo (masaz, epi-no,......), .......fantazii se meze nekladou 😉

nevestinka2010
21. lis 2009

Da se toho udelat hodne. Zalezi asi na tom co chces, jaky porod by ti vyhovoval a co konkretne se ti na minulem porodu nelibilo nebo co bys chtela ted zmenit.
Dula je urcite dobra vec a i kdyz bys ji nechtela pri porodu, tak naplni jejich prace jsou i konzultace a na zakladne tve zkusenosti ti muze doporucit, co a jak konkretne delat/nedelat tentokrat.
Jsi mlada, druhorodicka, tak to bude ok 😉

nevestinka2010
21. lis 2009

jo a jeste, je to hodne v hlave 😉 obecne se radi pro "lepsi porod" co nejvice odbourat neocortex a nechat to ridit primarnim mozkem, to znamena nechat rodit telo tak jak je k tomu stvorene a nerodit mozkem 😀 jestli chapes, co tim myslim 😀

majatob
autor
21. lis 2009

tak co se mi nelibilo...
1. hlavne moje reakce na bolest 😀 to chci urcite tentokrat zkusit zmenit, ikdyz me to mozna zase prekvapi 😅 rozhodne chci vyzkouset vse, co bude mozne, sprchu, vanu, skakat na balonu, masaz, hudbu, aromalampu... epidural mi tam na pozadani nepichnou, takze mi nezbyde nez zkusit tyhle metody..
2. porod skoncil vexem a peknym natrzenim, takze urcite pripravit hraz na ten napor...a celkove se pripravit tak nejak cela, protoze to tak dopadlo hlavne kvuli vycerpani, vydala jsem prilis sil na hysterceni a pak nezbylo na tlaceni 😅
3. uz nechci rodit vleze na zadech, ale vlastne jeste ani nevim jakou jinou moznost mam... ve stoje, v klece a dal? 😅

rimmel
21. lis 2009

no tak ja som bola proti epi ale nakoniec to inak neslo 😒 a neviem si vynachvalit cize moja rada znie EPI! 🙂
dalej je super morfin, kyslik je onicom len co sa mi grcat z toho chcelo.. 😀 😝

masaz a podobne u mna nehrozilo, bola som nervna a nepacilo samize sa ma dakto chyta(mala som tazky 4dnovy porod)
psychickypomoze ak sa namalujes a dobre vyzeras 😀 ale fakt..ja som prisla do nem v noci v 33tt nepripravena na nic a fakt by mi vtedy bolo pomohlo kebyze lepsie vyzeram ne jak taka metla alebo co mop 😀 blbost ale fakt by mi to pomohlo 😅

nevestinka2010
21. lis 2009

1. relaxace, zacni se ucit vedome uvolnovani, uvolnene svalstvo mnohem mene boli, mysl se da castecne prevest na jine pocity nez bolest, vyhnes se hysterceni
2. masaze hraze, pripadne epi-no a i celkove zlepsovani fyzicky treba plavani, gravid joga a pod.
3. v drepu, porodni stolicka, porodni vak, v klece, ve stoje, na boku... (najdu odkaz a pridam)
a tyto pozice trenovat 😉
byt tebou fakt jdu do konzultace s dulou nebo PA, odstanit ten strach a pripravit se lepe na bolest a bude to ok.
Nechci hodnotit, ale sama rikas, ze ses vycerpala hystercenim a ten zbytek je jen toho nasledek, takze pokud se ti tohle ted podari odbourat, tak te pak nemusi cekat ty dalsi neprijemnosti 😉 hodne zdaru!

veve24
21. lis 2009

Ahoj, mne pomohlo sukromie, az kym som nezacala tlacit boli sme s manzelom sami dvaja, zhasnute svetlo, tlmena hudba. Aj ked som mala velmi silne bolesti, v podstate som cely cas len prelezala na posteli, nezvladla by som z nej ani zliezt, manzel ma len hladkal po vlasoch a ja som si pri kazdej kontrakcii zaryvala nechty do dlani, kazdu sekundu som myslela na to, ze ta bolest ma stale viac priblizuje k malemu. A hlavne som sa sustredila nanho nie na seba, pre babatko je to velmi neprijemne a tazke, preto som sa snazila byt kludna a v duchu som sa s nim rozpravala. Nesla by som do EPI, aj ked som nadnou zozaciatku premyslala, na druhy den som uz behala, sedela, sprchovala som sa dve hodiny po porode bez pomoci,o com baby po EPI ani nesnivali. Psychika je najviac. Klud, dychat, mysliet pozitivne, usmievat sa, drzat manzela za ruku, tesit sa na babatko. Drzim moc palce.

rimmel
21. lis 2009

veve si ma rozosmiala lebo som si spomenula na svoj porod 😀 prvy den kludna,som bola, druhy ako tak a potomto slo dole vodou 😠 😀 najhorsia som vzdy bola namuza,kt.ale to chapal..najviac mi pomahalo poriadne si ponadavat 😀 😀 a naviac ma vytocila doktorka ktora mi hovori ze ked bude treba tlacit ze silu najdem(samozrejme nenasla som a pouzili sa klieste) a ked mi pri samotnom porode hovori tlac, tlac! ja na nu spat I cant fucking push! a odpadla som do mikrospanku a ked som sa zobudila kukam na lekarku a vidim ze jej z nosa visi straasne velky susen!! hovorim muzovi to co tam ma? a ten na mna kuka ci mi nesibe 😀 😝

baby uz som bola taka mimo ze som halucinovala .. ☹

metlonka
21. lis 2009

majatob, ked citam ake mas skusenosti s prvym porodom, to ako keby som pisala ja....tiez som mala prvy porod strasny...ta bolest ma tak ochromila ze som len hystercila ....bola som taka vysilena z bolesti ze som nevladala tlacit...malu mi tahali vakuom a tiez som bola hrozne natrhnuta 😒 otrasna skusenost...preto ma desil moj druhy porod...a vlastne od zaciatku tehu...som na nic ine ani nemyslela...len na to ako to zvladnem ☹
a moje cerstve skusenosti, kedze som rodila pred par dnami....na porod sa asi neda pripravit, kazdy prebieha uplne inak ako si predstavujes...aj tentokrat som si dobre vytrpela...ale hlavne porodila som za hodinku a pol..cize bolo to nastastie velmi rychle a vobec ma nenastrihli a nemala som ziadne sitie...cize som bola po dvoch hodinach po porode uz na nohach..
drzim ti palce aby si prekonala ten strach... 😉 mne sa to nepodarilo 😒

albert1
21. lis 2009

Udrzet si dobrou fyzickou kondici, pokud je to ze zdravotniho hlediska mozne, nejlepe pravidelne prochazky, plavani, cviceni; pro dobry pocit pit od 36tt malinikovy caj, od 32tt masitovat hraz. Mit s predstihem vsechno potrebne nabaleno, znat porodnici - kde, kdy, co a jak, nacvicit ulevove dychani. Partak mi mel mit take zakladni znalosti o porodu, aby trosku tusil a byl platny, az bude treba.
Moje vychytavka je popijeni Nutridrinku behem 1. doby porodni, hodi se i po porodu, doda energii, tekutiny a neni po nem spatne od zaludku, na oblicej termalni voda Vichy, ta skvele osvezi, lepsi nez otirani houbickou, nekdo zvyka. Nekde jsem cetla trefnou veticku, vzit si do porodnice hodne klidu, odvahy, bojovnosti a spetku drzosti ... plne souhlasim. Vira ve stastny konec dela divy!

dadka2
21. lis 2009

Nabízím zdarma aromaterapie k porodu, pouze za poštovné. Můj porod byl rychlý, tak jsem ji nevyužila. Olej pro první dobu porodní Gaia a gel na hojení hráze od firmy Nobis Tilia, třeba to nějaké mamince pomůže...

kristi
21. lis 2009

albert1 - nic z toho,co jsi vyjmenovala se me netyka a stejne byl cely porod rychly a super. tehotenstvi rizikove, od 25tt klidovy rezim

podle me hlavni to az tak moc neprozivat (myslim bolest), proste se smirit s tim,ze za ten vysledek to proste stoji

dadka2
21. lis 2009

Souhlasím s kristi, já byla pořád připravená, že to bude horší a horší a když mi PA řekla, že jdeme rodit, tak jsem jí nevěřila a myslela, že mě chce jen oblbnout🙂. Porod byl fakt hodně rychlý. Dr. říkala, že bych mohla rodit na kšeft🙂. 🙂

kristi
21. lis 2009

to se proste neda nejak naplanovat, neco ocekavat, kazdy jsme jiny a kazdy snasime bolest jinak.....a cviceni pred porodem, stejne jako masaze jsou spis tak dobry pro psychiku a pro to, aby byl clovek odolnejsi.

mne rekli, ze mi nestihnout dat ani epi, ze jako jdeme a to byla ta nejvetsi uleva - ze se tam nebudu trapit treba 15 hodin.... 🙂

petkula
21. lis 2009

majatob, mam podobnou zkusenost...taky jsem byla pred porodem v pohode, byla jsem vysmata. Ale od chvile, kdy mi praskli vodu, pichli 2x oxycotin a pak prikurtovali k luzku, aby slyseli ozvy miminka, tak me brzo presel smich 😒 Nejhorsi pro me bylo, ze jsem neumela tlacit, PA byla nanic, vubec mi nepomohla, nastesti pak vedl porod doktor a taky mi dost pomohl. Jo a taky mi pak museli pomoct vexem, protoze jsem mela sice caste ale kratke kontrakce a miminko bylo velke (hlavicka 37,5 cm). Pak jsem mela jeste poporodni depku z toho, ze jsem nezvladla porod. Jeste ze tam byl se mnou manzel, ten mi pomohl nejvic.
Priste bych si chtela zvolit polohu - nejlepe v drepu ale obavam se, ze to nepujde. Hlavne pokud budu muset mit zase pasy 😒 Jeste me zaskocilo, ze me cevkovali, mela jsem pry plny mocak a to pry muze miminku branit pri postupu porodnimi cestami. Tak mi PA porad rikala, at se vycuram...jenze ono mi to vleze jaksi neslo 😒
JInak, v tehotenstvi jsem chodila plavat, malinik jsem pila, i lnene seminko jsem si obcas dala a stejne to nepomohlo.
Mozna bych priste uvazovala o dule.

kristi
21. lis 2009

majatob, jeste zpet k tve otazce, mne by ani nevadilo, ze by tam manzel nebyl, spis nez oporou jsem se bala, ze tam sebou sekne a chtel mi tak moc pomoct, az to nekdy bylo i pritezi...pro me za me, at tam je, ale at ma pripraveny fotak, kameru at mam priste lepsi zabery

majatob
autor
22. lis 2009

dobre ranko, dekuju vsem za prispevky 😵
petkula, me taky neslo curat, zlomila jsem to az druhej den po porodu a to jeste silou vule, ze nechci pred navstevama curat do pytliku, prislo mi to hrozne ponizujici 😅 sestricka mi pak rikala, ze neverila tomu, ze se mi to uz povede 😕

majatob
autor
22. lis 2009

jak tu nektery pisete, ze jste byly 2 hodiny po porodu fit... 😕 ja jsem poprve vstala az druhej den a poradne si sedla az po sestinedeli 🙄

albert1
22. lis 2009

Kazdemu vyhovuje neco jineho, porod jsem zvladla bez problemu, do 9cm jsme vtipkovali 🙂

kaleilah
22. lis 2009

majim oni v porodkách sice píšou jednu osou u porodu, ale dulu a manžu berou. nění nic snadnějšího než si zjistit jak to je v který porodce. Kdyby u nás dovolili fakt jen jednu, vyrala bych taky M, ale ta dula mi tam pomohla víc 😉

petkula
22. lis 2009

majatob, ona me pak chtela cevkovat jeste jednou! ze pry me po porodu nemuze pustit na pokoj aniz bych se vycurala 😒 Ale to jsem si uz prosadila, ze si zajdu na zachod, pustila jsem si vodu a jasne ze to slo. Nejlepsi bylo, jak pak volala sestre, kdyz me prijimali na pokoj sestinedelek, ze "pani se radeji ze strachu vycurala" no proste des...Chtela me mit totiz co nejdriv z krku, ne ze tam na me bude cekat, az se doplazim na zachod a jeste nedejboze, ze bych tam sebou sekla na zem...to by mela totiz zase praci navic 😒 Nastesti tam se mnou byl manzel a ten mi pomohl si na zachod zajit. Doufam, ze priste budu mit prijemnejsi PA.

aji81
22. lis 2009

No já měla porod taky celkem hororový, jak píše Majtob taky jsem si říkala, zvládly to všechny taky to zvládnu a co se dělo...Jsem nečekala ani v tom nejhorším snu. Taky jsem se vyčerpala bulením. Chci mít druhý dítě a vím, že příště musím být na tom hlavně psychicky dobře!!!. Takže si říkat, bude hůř bude hůř...

majatob
autor
22. lis 2009

kali, zkusim se zeptat moji doktorky az pujdu na poradnu, bude doufam zase u toho, takze to bude vedet 🙂

kaleilah
22. lis 2009

maji a přestaň se tady flákat a vylov superženy 😀

albert1
22. lis 2009

Jeste jsem si vzpomnela na to, ze je velmi dulezite odpocivat mezi stahy, kdyz jsem byla v porodnici kvuli sepisovani dokumentace, tak jsem se tenkrat ptala PA, v cem nejvic chybuji hlavne prvorodicky, mluvila prave o tom, ze nedostatecne odpocivaji mezi stahy. Chce to zacit, hned jak to jde, normalne dychat, trosku se napit, otrit oblicej, vzdycky uz behem stahu jsem si v hlave sumirovala, cim se odmenim po jeho odezneni ...
Sestricky me lekarky, take velmi zkusene PA, mi na sestniedelni kontrole potvrdily, ze nejvetsi stres pro personal na porodnim sale je hystericka rodicka, ktera jeci, ze konci, ze uz proste nemuze, ze proste tlacit nebude. Sama jsem to fakt brala hodne sportovne, trosku jako maraton, setrit sily to finise, zbytecne neblaznit 🙂 ... to se mi to mluvi, mela jsem u porodu jednu velkou vyhodu, nemela jsem krizove bolesti, na ty plati castecne pouze sprcha, vana nebo hodne drsna masaz od partaka.

kaleilah
22. lis 2009

maji a ještě jedna věc, nejdůležitější je nebát se předet, to dělá pak cerej porod ještě těžší, Mě se to mluví, já měla oba porody parádní a za pětikilo bych odrodila všem, klíďo denně 😉 😀 Ale po porodu jsem si užila. U prvního skoro dvouhodinový šití, spousta vnitřních stehů na živo, byla jsem teď ze šití fakt vyklepaná.Nakonec šití ok, 5 stehů, ale rvali mi placentu. Jak jsem měla ale strach z tý olesti předem, jen se ke mě někdo přiblížil a už jsem brečela.Přitom při porodu jsem byla klidná, prodýchávala a upřímně, byla jsem na sebe hrdá že jsem to zvládla bez problémů, hysterčení. Takže NESTRESOVAT PŘEDEM!!!!!!!!!!!!!!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru