Jak vybrat jméno pro dítě?

danae
11. led 2009

My máme tak nějak patovou situaci a zajímal by mne váš názor, abych si mohla urovnat svůj...

To, že budeme mít chlapečka, víme od poloviny října. Od té doby se snažím s manželem řešit, jak se bude jmenovat. Když jsme čekali dceru, měli jsme připravené jméno i pro chlapečka, takže jako první varianta přicházelo v úvahu toto jméno. K tomu jsem se několikrát manžela ptala, zda uvažuje o tom dát našemu chlapečkovi jeho jméno, a on pokaždé řekl, že ne, což se mi ulevilo, protože se mi nelíbí, když se děti pojmenovávají po rodičích. Nevím, zda to tak opravdu myslel, nebo měl myšlenky buhví kde...v podstatě mu to jméno bylo tak nějak jedno a byl v pohodě s jakýmkoliv z těch, co jsem mu zmínila. Nicméně jsme byli na Vánoce u jeho rodičů a manžel najednou přišel s tím, že by bylo pěkné udělat jeho rodičům radost a pojmenovat našeho chlapečka po něm/tchánovi/dědovi a pradědovi. Bylo by to už páté stejné jméno v linii. To mi bohužel přijde dost zavazující a mám obavy z reakce manželovy rodiny, pokud bychom dali jiné jméno. Na druhou stranu mně je opravdu docela dost proti srsti takhle kumulovat jména v rodině. Přijde mi zbytečné potom jen odlišovat velký/malý...nebo užívat striktně pro starší nositele jména nezdrobnělé verze a pro dítě zdrobělinky apod. Navíc argument, že by chtěl manžel udělat jeho rodičům radost, mi nepřijde jako dobrý důvod pro pojmenování dítěte. Myslím, že jeho rodiče by měli být (a snad budou) rádi, že budou mít další zdravé vnouče a že jsou jiné cesty, jak jim udělat radost.

Tak jsme teď v situaci, kdy manžel by buď chtěl dát jméno po sobě, nebo nemá žádné další jméno, které by vysloveně chtěl. Máme teď asi pět jmen, která by přicházela v úvahu, a manžel říká, že mu nebude vadit žádné z nich. Já bych chtěla, abychom našli jméno, které budeme mít oba rádi, jako tomu bylo u dcery, ale zdá se mi, že to nějak není možné ☹ Manžel teď jen pořád říká, že má tři kategorie jmen: 1.jméno, co by chtěl 2.jména, co mu nevadí 3.jména, co by mu vadila. Bohužel se nezdá, že by byl jakkoliv ochoten tu první kategorii rozšířit, takže buď budu muset ustoupit já a pojmenovat našeho chlapečka jejich rodinným jménem, a nebo pojmenuju chlapečka jménem, co se líbí mně, ale riskuju popuzenou manželovu rodinu. Všechna vybraná jména a i manželovo jméno jsou hezká klasická česká jména, žádné kuriozity.

Tak co myslíte? Co s tím?

zuza01
27. únor 2014

My s manželem vždycky napíšeme každý svůj seznam, pak si je vyměníme a tomu druhému proškrtáme, co určitě ne... Občas nezbyde nic, někdy si dopíšeme ze seznamu druhého... Každopádně první jsme dali Amálii, což byl prostě kompromis, teď bude další holčička a opět je to problém 😉 A pravda je, že děti nadávají i normálním jménům, i když já zas moc pro exotiku nejsem, chodili jsme do mateřského centra s Angelikou - tímto se omlouvám maminkám, co je mají, mě se to jméno nelíbí.

lucyanek
27. únor 2014

Každopádně je zajímavé si tuto diskuzi, která je založena v r. 2009 pročíst od začátku. Můžu se po těch letech podívat do profilu maminky, která psala svůj názor o jménech, jaká teda nakonec její děti jména mají 😀

lucyanek
27. únor 2014

A mimo jiné jméno zatím vybrané nemáme a ani zhruba nevíme jaké 😀

lenka_zlicin
3. bře 2015

Ahoj, vybíráme pro naší holčičku jmeno Nikol(a), ale stále se rozhodujeme jaky tvar? Příjmení začíná na JA.... a končí OVÁ. Co si o tom myslíte? Děkuju za všechny názory 🙂

maggie4
18. bře 2015

@lenka_zlicin Já bych vybrala Nikola, k tomu začátku příjmení mi to víc sedí. LJ vedle sebe se divně vyslovuje. Co jste vybrali?

lenka_zlicin
18. bře 2015

@maggie4 po dlouhém a dlouhém vybírání jsme nakonec vybrali Nikol 🙂 Resp. celá rodina hlasovala a takhle to dopadlo. Snad mi prďola jednou nevynadá 😀 Resp.tatínkovi. Já byla pro Terezku. Přítel má taky LJ

kusalova7
4. led 2016

Ahoj holky prosimvas v květnu čekáme holčičku, chtěly bychom Adélku místo Adély ele nwm zda mi takto zformovane jméno povolí. dá se to někde zjistit!? Děkuji

lindaaax
4. led 2016

@kusalova7 Nejbezpečnější info dají na matrice. Pokud tam řeknou, že to možné je, tak máte jistotu 😉 Zjistěte si číslo na netu a zavolejte tam.

kusalova7
4. led 2016

@lindaaax děkuji

gita17
4. led 2016

@kusalova7 predstav si, ze ta Adelka raz bude mat 50 a bude robit pravnicku, alebo hociake seriozne zamestnane. Myslim, ze predstavit sa ako Adelka je pre dospelu zenu dost trapne.

shine2015
4. led 2016

@gita17 presne....

kusalova7
6. led 2016

Jo to je asi pravda Adéla bude nejlepší 😉

gita17
6. led 2016

sory, ale mne sa zdrobneniny u dospelych zien hodia skor na zeny lahsich mravov...Irenka z dedictvi 🙂 🙂 🙂

kacula80
25. led 2016

Ahoj ráda bych se zapojila do této diskuze,nevím kam jinam napsat.Je tu nějaká maminka která se jmenuje Bára nebo má holčičku jménem Bára?Nikoiv Barbora ale právě jen krátce Bára.V kalendář ijsme nenašli a tak mě zajímá jestli by případně byl nějaký problém na matrice kdybychom se pro to jméno rozhodli.Čekáme druhou holčičku a máme několik jmen vybraných a tak mě tohle zajímá.Díky

gita17
26. led 2016

@kacula80 preco jej nechces dat skutocne meno? Nieco dostojne?

majkoz
26. led 2016

@kacula80 mně se to líbí, kdysi jsem o Báře taky uvažovala a zjišťovala a na matrice by problém být neměl;) ad gita-nevím,co je na tom nedůstojného

loafeer
26. led 2016

@kacula80 ted jsem viděla v kalendáři, že ve stejný den má svátek Barbora, Barbara a Bára...takže pokud je to v kalendáři...

kacula80
27. led 2016

Nevím co je na Báře neskutečné,nechápu.Bára byla dříve v kalendáři stejně jako Barbora ale teď jsem ji už nenašla.A také nechápu co je na tom nedůstojného?K přítelově příjmení se více hodí Bára než Barbora,svátek bude slavit normálně na Barboru.Jinak moc díky za rady už jsme byli na matrice a problém opravdu nebyl.Matrikářka naopak říkala že je to hezké jméno 🙂

evulina77
27. led 2016

@kacula80 Barbora se mi moc nelíbí, ale Bára je pěkné jméno

kacula80
28. led 2016

Děkuji nám se také moc líbí 🙂

ivulinka1
18. únor 2016

Holky čekám druhého kluka. Šťastné se mi líbí jméno Lukáš ale toto jméno má i sousedka (její syn). Co na to říkáte? Mám si ho prostě dat nebo je lepší vybrat jiné?

evulina77
18. únor 2016

@ivulinka1 neřeš to, pokud se ti líbí, dej ho. Sousedi se mění, ale děti zůstávají 😀

marcicek84
18. únor 2016

@evulina77 - záleželo by, zda to jejn sousedka, nebo třeba dobrá sousedka přítelkyně...a v prvním případě bych neváhala, ale měla bych v záloze historku, že to je po ...dědečkovi nebo tak něco, prostě že se to jméno po generace dědí a kdyby si chtěla myslet, že se opičíte, tak prostě bude vědět, že ne...

japerinka7
18. únor 2016

@kacula80 Bára se mi líbí, mnohem víc než Barbora... Nenapadlo mě, že se už vlastně dá takhle se jmény "cvičit" v rámci regulérních jmen, jen ve zkrácené nebo zjednodušené formě..... 😕 "Teprve" se chystáme, ale dala jsi mi super nápad, kdybychom měli holčičku !! 🙂

ivulinka1
19. únor 2016

Sousedka jen tak ze si reknem dobry den a max trikrat za rok si neco reknem. Jde mi o to aby me nepomlouvala ze mam stejny jmeno. Porad vaham...m

evcann
19. únor 2016

@ivulinka1 tak to ja se teda vubec nezajimala jak se jmenuji deti sousedu, to bych mohla pak lustrovat vsechny v okoli, aby se treba balikovy dorucovatel nejmenoval stejne 😀 😀 . Jinak Lukas byl muj velky favorit, to je moc hezke jmeno.

marcicek84
19. únor 2016

@ivulinka1 - neváhala bych a kdyby se dala do řeči, tak klidně s tou historkou, že to je po někom z rodiny, na to se totiž toho moc říct nedá... 😉

ivulinka1
19. únor 2016

Holky dekuji moc za nazory. Jdu do toho!🙂 kaslu na okoli...je to moje dite.

pampeliska1
19. únor 2016

@japerinka7 právě že moc se s tím "cvičit" nedá, ale jsou určitá jména, u kterých to jde 😉 😀 Mrkni na knížku od Knappové , jsou tam všechny jména a jejich podoby, která jsou u nás momentálně povolená.
@ivulinka1 Bára je super 😉 Jen se obávám, že bude celý život říkat, že je Bára a ne Barbora.. Ale tak asi se dá na to zvyknout 😀

ivulinka1
19. únor 2016

@ pampeliska1 sis me zpletla ;)) ja mam Lukase ;)))

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru