Jak vybrat jméno pro dítě?

danae
11. led 2009

My máme tak nějak patovou situaci a zajímal by mne váš názor, abych si mohla urovnat svůj...

To, že budeme mít chlapečka, víme od poloviny října. Od té doby se snažím s manželem řešit, jak se bude jmenovat. Když jsme čekali dceru, měli jsme připravené jméno i pro chlapečka, takže jako první varianta přicházelo v úvahu toto jméno. K tomu jsem se několikrát manžela ptala, zda uvažuje o tom dát našemu chlapečkovi jeho jméno, a on pokaždé řekl, že ne, což se mi ulevilo, protože se mi nelíbí, když se děti pojmenovávají po rodičích. Nevím, zda to tak opravdu myslel, nebo měl myšlenky buhví kde...v podstatě mu to jméno bylo tak nějak jedno a byl v pohodě s jakýmkoliv z těch, co jsem mu zmínila. Nicméně jsme byli na Vánoce u jeho rodičů a manžel najednou přišel s tím, že by bylo pěkné udělat jeho rodičům radost a pojmenovat našeho chlapečka po něm/tchánovi/dědovi a pradědovi. Bylo by to už páté stejné jméno v linii. To mi bohužel přijde dost zavazující a mám obavy z reakce manželovy rodiny, pokud bychom dali jiné jméno. Na druhou stranu mně je opravdu docela dost proti srsti takhle kumulovat jména v rodině. Přijde mi zbytečné potom jen odlišovat velký/malý...nebo užívat striktně pro starší nositele jména nezdrobnělé verze a pro dítě zdrobělinky apod. Navíc argument, že by chtěl manžel udělat jeho rodičům radost, mi nepřijde jako dobrý důvod pro pojmenování dítěte. Myslím, že jeho rodiče by měli být (a snad budou) rádi, že budou mít další zdravé vnouče a že jsou jiné cesty, jak jim udělat radost.

Tak jsme teď v situaci, kdy manžel by buď chtěl dát jméno po sobě, nebo nemá žádné další jméno, které by vysloveně chtěl. Máme teď asi pět jmen, která by přicházela v úvahu, a manžel říká, že mu nebude vadit žádné z nich. Já bych chtěla, abychom našli jméno, které budeme mít oba rádi, jako tomu bylo u dcery, ale zdá se mi, že to nějak není možné ☹ Manžel teď jen pořád říká, že má tři kategorie jmen: 1.jméno, co by chtěl 2.jména, co mu nevadí 3.jména, co by mu vadila. Bohužel se nezdá, že by byl jakkoliv ochoten tu první kategorii rozšířit, takže buď budu muset ustoupit já a pojmenovat našeho chlapečka jejich rodinným jménem, a nebo pojmenuju chlapečka jménem, co se líbí mně, ale riskuju popuzenou manželovu rodinu. Všechna vybraná jména a i manželovo jméno jsou hezká klasická česká jména, žádné kuriozity.

Tak co myslíte? Co s tím?

justy
11. led 2009

A co treba dat jmena dve ? Prvni , ktere by se libilo Vam obema , pripadne by manzelovi alespon nevadilo , a druhe po nem , cimz by "rodova linie" zustala zachovana .To by mohl byt takovy kompromis , i kdyz chapu, ze nemusi byt prijatelny pro kazdeho .

bobas
11. led 2009

Danae tak nad tim jsem taky hodne premyslela. Nejdriv jsem chtela dat malemu jmeno po mem mrtvem tatovi, ale segra byla rychlejsi. No a tak jsem rekla ze se bude jmenovat marek po manzelovi. Me se tohle jmeno vzdycky hrozne libilo a manzel ze naopak nechce. No a vybral jmeno pro holku. Ted v prosinci nam rekli ze to asi bude chlapecek a jake bylo me prekvapeni, kdyz manzel okamzite otocil a ze se bude jmenovat po nem. Ale je pravda ze u nas to neni zadna rodova linie. Jmenuje se tak jen manzel a pokud to bude kluk tak i nase dite. 🙂
Asi sem ti moc nepomohla, ale udelej to klidne jako ma moje sestra prvni jmeno ma malej po mem tatovi a druhe ma po tom co si vybral svagr. Oba jsou spokojeni.

jalka11
11. led 2009

S jmenama to je komlikovaný, my se taky nemuzeme domluvit.. Meli jsme pro chlapecka vybraný jmeno Jakoubek a libilo se nam obema ale nejak splyvalo s prijmenim tak jsme si rekli ze vybereme jiny.. Jenze zadny jiny se nam nelibilo. Tak jsme manzilkovi navrhla ze bych chtela aby jse jmenoval po mim tatkovi, chudak si toho strasne moc prozil a z ucty k nemu bych chtela aby jse tak jmenoval.. No von hnedka prisel s tim, ze at jse jmenuje po jeho tatovi, no to jmeno se mi ani za mak nelibi a pride mi ze mi dela naschvali.. ☹ No nastesti jsme se dozvedeli ze budeme mit holcicku, tak tetka vybirame holcici, tak to jsem zvedava jak to dopadne.. Drzim Vám všem s vyberem jmen palecky.. 🙂
(omlouvam se za pravopisny chyby, jsem slovenka a nejak mi cesky pravopis nepadnul do naruci) 😕

hrusti
11. led 2009

Danae, docela te chapu, my doma s manzilkem taky resime jmeno pro naseho chlapecka. Manza je silena konzerva a porad vymyslel jmena typu Pepa, Franta atd., ktera me se hrozne nelibi. Ja osobne jsem rekla, ze nechci pojmenovavat dite po rodidich a pokud to pujde ani po prarodicich, protoze dame jmeno po jednom a druha rodina muze byt nastvana, ze to neni po nich a navic mi to fakt prijde nekreativni 😀 ...Je pravda, ze mame prijmeni, ke kteremu se hodi spis takove ceske jmeno. No, nakonec jsme vymysleli jmeno Honzik, kterych je sice pozezhnane, ale my dva s manzelem jsme schopni se na nej shodnout a kdyz jsme prijeli ke tchyni, tak jsem se dozvedela, ze se tak jmenoval manzeluv deda, ktery je uz delsi dobu mrtvy a nikdy jsme se o nem nijak nebavili. Pro mne to byl docela sok, ale jmeno asi menit nebudeme. Navic se nam do toho rozhodovani jmen zacal montovat tchan a ten byl zasadne proti Honzikovi, takze jako najust to proste Honzik bude 😀 😀 Drzim palecky, at se brzy s manzou domluvite, jestli je jako ten muj, tak to bude asi na delsi dobu, protoze chlapi jsou fakt obcas sileny s tema jejich napadama a duvodama, proc by to melo byt po jejich 😅 😀

P.S. A na nejakou rodovou linii jmen se vyprdni. Kamoska taky premyslela, ze by mela dat malemu jmeno Jirik, prcek by byl uz asi 6. v poradi v rodine jejiho manzela a nakonec je to FIlipek 😀 . Oduvodnila to tim, ze bydli v jednom dome s dedou a stalo se jim, ze jim postacka vymenila vypisy z bankovniho uctu a oni omylem otevreli vypis dedoveho uctu a ze nechteji, aby to same se delo i s jejich prckem, tak radsi da jine jmeno 😀

luciejadr
11. led 2009

Danae, tak upřímně bych se na rodové jméno vykašlala. protože to pak můžeš argumentovat, že chceš udělat radost i své rodině. to by mě moooc naštvalo, kdyby to takhle manžel řekl. že chce udělat radost jeho straně. a co má??? 😠 takže ti nezávidím, že to musíš řešit.ale upřímně, bud bych ho neposlechla nebo bych udělala co ti radí Justy - dala jména dvě, i dkyž jednou malej bude chudák, až je bude psát.

aponchie
11. led 2009

po sobe jmena nedavam to mi prijde trapne navic manzel se jmenuje stejne jak tchan a ten byl zavrenej za zneuzivani deti loupeze a ja nevim co je to peknej zmetek tudiz kdyz nekdo rekne jeho jmeno tak hned nevi koho mysli a to je na prd..manzel by samozrejme chtel jmeno po sobe,ale vymluvila jsem mu to,ze to akorat prinasi uredni komplikace v beznem zivote a hlavne kdyz se ten jeden nepovede at si kazdy neplete s nim 😝 😀 takze po sobe jmena fakt ne ani v normalni situaci bych nedala po sobe

blka
11. led 2009

Danae: tvou situaci ti nezávidím. Ale můj muž by taky chtěl, aby se chlapeček jmenoval po něm. Ale manžel se již jmenuje po svém otci a to já radikálně odmítám. Myslím, že se s tím smířil. Už teď, když tchýně volá jejich jménem, tak se většinou neozve ani jeden.
To, že by se manželové rodině líbilo, že by se váš chlapeček jmenoval stejně už 6. linii... Tobě se to ale nelíbí. Bude to tvůj syn a ne jejich. Ty s ním budeš trávit nejvíc času, tak máš právo se rozhodnout po svém. Oni se nakonec smíří, že se bude jmenovat jinak. Já bych vybrala nějaké jméno z těch, které manželovi nevadí - pokud tam je nějaké, které se tobě líbí a hodilo by se k vašemu příjmení 😉

barbika
11. led 2009

Přesně, taky mi to příjde trochu padlí na hlavu dávat jméno dítěti jenom proto abych udělala radost rodině. Jedna moje známá takhle pojmenovala syna po přítelově dědovi, jenom proto aby uctili památku. Ale památku přece uctím daleko líp a ne tím, že pojmenuju svoje dítě po mrtvím. My jsme se naštěstí shodli hned na začátku, že jméno po rodičích ani prarodičích nechceme. Jediné co jsme řešili, aby se jméno hodilo k příjmení, což se nám povedlo a hlavně jsme malému dali jméno, na kterém jsme se shodli a líbí se nám oběma a doufám, že s ním bude jednou spokojený i Tobík.

alias313
11. led 2009

danae:
ahoj, takze moj manzel sa tiez vola tak isto, ako jeho otec a starky.ale nie je to skarede meno, lenze vzdy ked doma na nich zakryci mama-tak neodpoveda ani jeden-ani otec ani syn 😀 ja som sa ho spytala, ci chce, aby sa tiez mimco po nom volalo-lebo bude chlapec, ale nezaklada si na tom.kupila som si fajn knihu, kde sa este aj pise o tom, ze dieta je potom tak trosku utlacane, ze straca svoju identitu, lebo sa vlastne "vozi" len v linii otca a starkeho...a co ja viem svokrovci by sa na to nenahnevali nikdy, pretoze babo je nase a my si urcime ako sa bude volat a oni to respektuju a paci sa im aj meno, ktore sme vybrali.

janicckka
11. led 2009

maminky my daly jméno filip a také všichni byli proti že je to jméno pro pejska 😝 😅

laska.nezna.hranic
11. led 2009

nezavrhuji dávat jména po rodičích, ale rozhodně bych nedávala jméno po nikom, ať už živém či mrtvém, kdyby se mi opravdu nelíbilo už dlouho předtím, než bych třeba i byla těhotná nebo se mi prostě jen nepasovalo. nemusíš své rozhodnutí nijak zdůvodňovat. a už vůbec ne dělat radost příbuzným. takže bych volila nějaké jméno z druhé kategorie🙂 přijde mi, že tě těmi kategoriemi ale tak trochu vydírá...

elitera
11. led 2009

Manžel by si taky přál, aby se náš potenciální syn jmenoval po něm (tchyně na mě hned na druhý návštěvě vybafla, že se náš syn bude muset jmenovat Miloš, že bude 4. v řadě a bylo by to krásný a tak; vyvedla jsem ji z omylu, že se bude muset jmenovat tak, jak se my - tedy já a Miloš - rozhodneme). Já pojmenovávání po rodičích nemam ráda, vadí mi i třeba to, že tchyně manželovi otevírá výpisy z účtu - není prostě poznat, kterej je pro manžela a kterej pro tchána.
My máme navíc na jména další požadavky - kvůli výslovnosti nesmí končit na L, nemělo by končit na Š, mělo by být nějak běžně krátký a navíc se nám ještě musí líbit 😀 A taky bych chtěla, aby až na něj ve školce zavolam, se neotočilo dalších 8 kluků. Když manžel vyrukoval s tím, že by to teda jako mohl být ten Milošek (brekeke, mně se to jméno navíc dost nelíbí 😅), tak jsem řekla, že tím pádem může porušit pravidlo i jiný jméno a celkem jsme se shodli na Jonášovi. No, uvidíme, třeba budem mít první holku a do tý doby si ještě leccos rozmyslíme 😉
Danae, rozhodně bych se vykašlala na rodovou linii a dávala jméno podle toho, co se líbí vám oběma (resp. co manžel toleruje). Vy na něj budete volat nejčastějc.
Přeju Ti, ať je prcek hlavně zdravej 😵

kulicka
11. led 2009

Ja bych jmeno po otci nedavala. Muj bejvalej s tim mel hrozny problemy. Bydleli s tatou v jednom baraku a on mu oteviral postu s tim, ze preci nevedel, ze to neni pro nej 😖 Tak pak vsude rikali at pisou starsi/mladsi, ale bylo to na prd 😔 Taky kdyz nekdo vola dom : hele, muzu mluvit s Pepou? Tak se kterym? Chjo.

Taky me napadlo dat prvni, co se vam libi oboum a treba druhy kvuli rodine. Dneska uz to neni takova rarita.

jaduska
11. led 2009

Osobne sa mi tiež nepáči dávanie mien po rodičoch, ale niekde to je jednoducho tradícia 😀 Ako prvé po prečítaní tvojho problému ma napadlo to, čo justy - čo tak dať krstné mená dve?

pikusa
11. led 2009

Ahoj,tak už jsem to psala do diskuse jméno dítěte....
Přítel se jmenuje Josef 😝 a čekáme chlapečka a tudíž na něj mluví jako na Pepíka.....no to je něco na mě.V žádném případě pepíka nechci.Pak sám navrhl matyáše...jediný klučičí jméno,na kterém jsme se dohodli.Ale on stejně pořád mluví na mimi jako na pepíka,já jako na matyáška...takže to bude ještě boj 😖
Jo je tady kompromis...Matyáš Josef....ale mě stejně ten Pepíček nejde přes pusu...ani příteli neříkám jménem,prostě se mi nelíbí 😝

nunacek
11. led 2009

Jméno po otci bych dala maximálně jako druhé jméno, ale jako první ne.

pikusa
11. led 2009

Nunacku 😀 tak tak 😉

schelinta
11. led 2009

Když se tchýně dověděla, že budeme mít chlapečka, tak nám přinesla seznam se jménama, které připadají pro jejich rodinu v úvahu 🙂 s manželem jsme se zasmáli a vybrali si podle sebe. Teda já jsem právě naopak navrhovala jméno po něm, ale o tom nechtěl vůbec slyšet, že to každý bude rozdělovat na starý a mladý a on před 30-ti starý není 🙂
Tak jsme nakonec vybrali jméno Tim a tchýně z toho byla úplně v šoku, že to na seznamu nebylo 😀
V klidu jsem ji vysvětlila, že ona už svou šanci pro výběr jmen měla, že teď je řada na nás a jestli prostě musí někomu vybrat jméno, ať si pořídí pejska 🙂
danae: ať vybereš cokoli, oni si nakonec zvyknou 🙂

sirinka
11. led 2009

danae pokial je to pekne meno, mne by to zrejme nevadilo...my mame vybrane iba dve chalanske mena a jedno je rovnake ako ma moj stary otec a druhe som zase navrhla dat po mojom svokrovi.
u nas to bolo tak, ze sme nevedeli prist na chalanske meno, co by sa nam pacilo obom, tak som navrhla svokrove meno. mam ho rada a je dobrym dedkom aj nasej klarke, tak by sme mu tym urobili radost, preco nie.
dokonca aj klara sa uz vyskytla v mm rodine, volala sa tak sestra jeho dedka...
ale zase tiez by som nechcela, aby sa nase deti volali rovnako ako my, ale keby na tom manzel trval, nebranila by som mu.

sirinka
11. led 2009

jediny druh mien, co sa mne osobne nepaci, su vyslovene cudzie mena k nasim klasickym priezviskam... to je podla mna smiesne a s tym by som nesuhlasila, nastastie takyto problem u nas nenastal, aj ked priezvisko mame klasicke madarske 😀

luciauk
11. led 2009

justy ti dobre poradila danae, my sme to tak urobili 😉

blka
12. led 2009

Schelinta: tak s tchýniným seznamem jsi mě rozesmála 😀 . Ale je fakt, že moje mamča má už taky jasno, jak by se mohla jmenovat naše holčička i chlapeček 😀

kristi
12. led 2009

schelinta: a oni si pojmenovali podle toho seznamu svoje deti? ty jo, to bych ji ale asi ten papir roztrhala nebo jeste neco horsiho.

danae: nikdy bych nedala jmeno, ktery se mi nelibi (nevadi apod.)jen kvuli tomu,abych udelala radost tomu ci onomu. Rozhodne diskutujte, na neco prijit musite

wali
12. led 2009

danae, u nas to bolo trosku podobne - z manzelovej strany najstarsi syn mal vzdy meno Stefan. cize jeho dedko, otec aj moj manzel maju toto meno a hrozilo to aj nasmu synovi. lenze mne sa toto meno absolutne nepaci a proste som rovno povedala, ze nech s tym nepocita, ze tuto tradiciu dodrziavat nebudem. manzelovi to ani nijak extra nevadilo (asi ustupil) a na rovinu som to povedala aj svokrovcom, ze nechcem, aby sa deti volali po nas rodicoch. cakala som, ze sa im to nebude pacit, ale na moje prekvapenie, ma svokra podrzala a povedala, ze ona nemala tu odvahu to zlomit a ze mi to kvituje. takze som si to predupala a doteraz to nelutujem - mame Jakubka. drzim palce a na tvojom mieste by som neustupila, lebo keby sa tebe pacilo to meno a chcela by si to tak, tak ok, ale ak to ma byt len preto, aby ste spravili radost starym rodicom!! tak to sorry, ved je to tvoje dieta a ty ho budes najcastejsie oslovovat menom, ktore by sa ti nepacilo...

minea
12. led 2009

Schelinta, s tím seznamem a pejskem jsi mě dostala 😀. Tvůj přístup je mi sympatický, vidím to úplně stejně.
Danae, tvou situaci ti nezávidím, Schelinta měla štěstí, že manžel byl na její straně, což u tebe až tak neplatí. Z věty "najednou přišel s tím, že by bylo pěkné udělat jeho rodičům radost a pojmenovat našeho chlapečka po něm/tchánovi/dědovi a pradědovi" mi naskočila husí kůže. Je to přece a především tvoje dítě, tak mu vyberte jméno, které mu bude sedět, nevytváříte s prominutím klon pro tchýni 😠. Na mně kdyby někdo přišel s tím, abych dítě pojmenovala Jaroslav nebo Vlastimil, byť jsou to hezká česká jména, dočkal by se velmi rázné odpovědi 😉.

minea
12. led 2009

My jsme to udělali tak, že jsme si jména nechali celé těhotenství pro sebe. Neřekli jsme o nich rodičům ani kamarádům. Babička a tchýně se mi sice snažily něco našeptávat, ale brala jsem to s úsměvem. Když se dcera narodila, její jméno jsme prostě oznámili - bylo mi úplně jedno, jestli se jim líbí nebo nelíbí (vlastně to do dneška nevím 😀).

hupcza
12. led 2009

já razím teorii, že po chlapovi už má příjemní, takže proč bysi z jeho rodiny nutně mosel vléct i křestní jméno?!

samo, že se musíme shodnout - ale taky nemám ráda to,že je po tátovi/dědovi ....
pak mu je 15 a je furt ten malý pepa.... dejte pokoj
jmen je dost a tak nemusí běhat po světě iks nositelů stejného jména (ideálně ještě všichni bydlící v jednom domě - tchán, manžel, syn)

vybírali jsme jména dlouho (tedy pro holku jsme měli jasno hned)

pro kluka to byl boj

manža chtěl daniela - ani nevím proč se tehdy vzedmula ve mě vlna odporu - neníto sice můj favorit, ale něco mi v tom nehrálo - no a o víkendu se ukázalo - to nebylo pán manžela, ale tchýně ... měholt neoblafnou 😀
měla své dvě děti, tak měla možnost (dala jména jedno po manželovi a jedno po jednom jiném přbuzném)

raona
12. led 2009

Danae, ved Ty budes rodit, nie cela manzelova rodina... tak nakoniec sa mozes sama rozhodnut.. moja sestra tiez takto vyberala meno pre syna a nakoniec sa vola menom o ktorom ani len neuvazovali, proste ju to pri porode napadlo, ze tak sa moze volat a hotovo.. a nikto jej to nikdy nevycital...

Ja osobne by som v zivote nedavala meno po matke, otcovi, dedkovi.. a pod. my nad menom uvazujeme sami, pre dievcatko uz mame vybrate ale dohadujeme sa o chlapcenskom mene, manzel si vybral take ktore sa mne nepaci, takze teraz bojujeme.. a tiez mi aj svokra povedala, pozri Ty budes rodit, on tam nebude takze ake das, take bude, hlavne nech je zdrave...
Tiez ked by na mna tlacili, ze to meno ma byt pre radost starych rodicov tak by som nesuhlasila, je to predovsetkym nase dieta...

sturnus_vulgaris
12. led 2009

Ty stejne duvody se u nas prosazuji taky 🙂, jak uz tu nekdo psal, i ja zastavam nazor, ze jmeno ma mit:
1. rozlisovaci schopnost
2. aspon minimalni miru originality
Rozhodne tedy nejsem zastance pojmenovani po rodicich/prarodicich/jinych (zvlastne zijicich) pribuznych, a nebudu ani opakovat argumenty, proc, protoze tady uz myslim snad vsechny zaznely.
Dokonce narozdil od sve drahe polovicky nemam ani potrebu a chut nekomu to jmeno dopredu sdelovat, protoze pak clovek akorat posloucha, ze je to blby a ze jestli dame to a to jmeno, tak nekoho nastveme a dotycna osoba tomu diteti tak stejne nebude rikat, no argumenty nekdy jak rozsedly bryle. 🙂
Pokud jde o jmeno, celkem hodne napadu mame pro holcicku, s jmeny pro chlapecka je to ale horsi 🙂.

bertica.h
12. led 2009

my budeme vyberať hlavne také,aby sa nám páčilo..aj rodinu trošku do toho zapájame,ale konečné rozhodnutie bude len na nás a dcére(tá by najradšej Bonifáca ale dievča 😀 😀 😀 )
no a potom..aby sa nám hodilo k nášmu typicky slovenskému priezvisku..čo je dosť problém..moment.máme top Adelku,Natálku,Danielku,Johanku...je ich veľa..tak uvidíme či nebudeme meni´t top dievčenské na top chlapčenské 😀 😀 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru