Jak vybrat jméno pro dítě?

danae
11. led 2009

My máme tak nějak patovou situaci a zajímal by mne váš názor, abych si mohla urovnat svůj...

To, že budeme mít chlapečka, víme od poloviny října. Od té doby se snažím s manželem řešit, jak se bude jmenovat. Když jsme čekali dceru, měli jsme připravené jméno i pro chlapečka, takže jako první varianta přicházelo v úvahu toto jméno. K tomu jsem se několikrát manžela ptala, zda uvažuje o tom dát našemu chlapečkovi jeho jméno, a on pokaždé řekl, že ne, což se mi ulevilo, protože se mi nelíbí, když se děti pojmenovávají po rodičích. Nevím, zda to tak opravdu myslel, nebo měl myšlenky buhví kde...v podstatě mu to jméno bylo tak nějak jedno a byl v pohodě s jakýmkoliv z těch, co jsem mu zmínila. Nicméně jsme byli na Vánoce u jeho rodičů a manžel najednou přišel s tím, že by bylo pěkné udělat jeho rodičům radost a pojmenovat našeho chlapečka po něm/tchánovi/dědovi a pradědovi. Bylo by to už páté stejné jméno v linii. To mi bohužel přijde dost zavazující a mám obavy z reakce manželovy rodiny, pokud bychom dali jiné jméno. Na druhou stranu mně je opravdu docela dost proti srsti takhle kumulovat jména v rodině. Přijde mi zbytečné potom jen odlišovat velký/malý...nebo užívat striktně pro starší nositele jména nezdrobnělé verze a pro dítě zdrobělinky apod. Navíc argument, že by chtěl manžel udělat jeho rodičům radost, mi nepřijde jako dobrý důvod pro pojmenování dítěte. Myslím, že jeho rodiče by měli být (a snad budou) rádi, že budou mít další zdravé vnouče a že jsou jiné cesty, jak jim udělat radost.

Tak jsme teď v situaci, kdy manžel by buď chtěl dát jméno po sobě, nebo nemá žádné další jméno, které by vysloveně chtěl. Máme teď asi pět jmen, která by přicházela v úvahu, a manžel říká, že mu nebude vadit žádné z nich. Já bych chtěla, abychom našli jméno, které budeme mít oba rádi, jako tomu bylo u dcery, ale zdá se mi, že to nějak není možné ☹ Manžel teď jen pořád říká, že má tři kategorie jmen: 1.jméno, co by chtěl 2.jména, co mu nevadí 3.jména, co by mu vadila. Bohužel se nezdá, že by byl jakkoliv ochoten tu první kategorii rozšířit, takže buď budu muset ustoupit já a pojmenovat našeho chlapečka jejich rodinným jménem, a nebo pojmenuju chlapečka jménem, co se líbí mně, ale riskuju popuzenou manželovu rodinu. Všechna vybraná jména a i manželovo jméno jsou hezká klasická česká jména, žádné kuriozity.

Tak co myslíte? Co s tím?

kacula80
20. únor 2016

Děkuji my jsme právě k příjmení nechtěli Barboru,znělo to hrozně divně,ale Bára znělo moc hezky tak jsme vybrali toto.jinak na matrice žádný problém nebyl,ono totiž Bára byla dříve stejně jako Barbora v kalendáři,ale asi jak se to rokama upravuje tak to vymizelo,nevím.Tak já myslím,že to nebude až takový problém nebo vysvětlování jak se vlastně jmenuje,ony se nad tím na matrice paní ni nepozastavily ani nepodivily,naopak matrikářka říkala jak je to hezké jméno 🙂 a jinak nic tak si myslím že s tím nebude mít až takové "potíže" 🙂 Ale kdoví třeba nám obě dcery jednou za svoje jména moc nepoděkují 😀

agne
20. únor 2016

Nečetla jsem předchozí příspěvky, ale my vybírali jméno následovně:
- vyloučili jsme jména naše - tedy po rodičích (žádný malý anebo malá a starý a stará - má to tak manželova sestra, děti se jmenují po obou rodičích holka i kluk, jenže mají ještě jednoho kluka a ten je tak říkajíc "odstrčen", jednou se mi přiznala, že už by to neudělala, ale byla hodně mladá, blbá a ovlivnitelná...)
- vyloučili jsme jména pro prarodičích a pra-prarodičích (koho prvního z linie otce nebo matky, těch druhých se to zákonitě dotkne anebo budou počítat, že příště to automaticky bude opačně... Navíc některá už byla "zastaralá", i když některá krásně česká, ale hold...)
- vyloučili jsme jména po sourozencích (ale spíš proto, že žádné z nich nebylo tak říkajíc top)
- vyloučili jsme jména, které se nám nelíbila nebo na kterých bychom se neshodli, která tomu druhému rvala uši, i jména exotická, extravagantní nebo jména používaná jako na běžícím pásu - přechodně módní...
- vyloučili jsme jména, která se tloukla z příjmením
- a trvala jsem na tom vyloučit jména bývalých lásek, ex apod. ale spíš tak pro můj osobní pocit... (tam jsem dala na slovo manžela, že se stejně pojmenovanou holkou nechodil a víc jsem se v tom nebabrala... )
- no pak jsme jeli podle jmen a vybrali několik, spíš já, která nám padla do oka...
- a nakonec jsem projela význam jména, trošku numerologie a astrologie a vybrali jsme to nejlepší možné... asi tři jména od každého a tam jsme ještě řešili trošku zdrobněliny a variabilnost...
- více méně manžel byl tou hlavou a já tím krkem, ale spokojeni jsme oba...
*
Jinak co se rodové linie týká tak se přenáší na dítě i osud, takže pokud byl život prarodičů v pohodě, respektive nebylo tam nic moc hrůzného (bankrot, sebevražda, těžká nemoc), tak to jde, ale obecně to moc doporučovaný není...
Ohledně dvou jmen to znamená, že se dítě bude muset vypořádat s více vibracemi, takže je důležité, aby ty jména třeba nešli proti sobě...
Změna je život, já bych asi pátého iksypsilona v řadě nechtěla, já vím, porušila bych tradici (a jako že hodně tradiční jsem...), ale pokud by se nedal na stejné řemeslo... nebo prostě by se něco nepodařilo, tak by mohl být černá ovce klanu...
My jsme do poslední chvíle nevěděli co čekáme a všem jsme řekli, že jméno taky říkat dopředu nebudeme, po náporu se s tím všichni smířili, i když někteří nechápali, že s tím děláme drahoty, ale měli jsme klid...
Důležitý je vybírat srdcem i hlavou a nenechat se rozhodit... Všem se stejně nezavděčíš...
Takže se musí líbit hlavně vám a musí ta být to souznění...
Svým způsobem je krásné každé jméno, pokud jej pěkně vyslovíš... 😵

barumat
20. únor 2016

Manžel trvá na tom, aby se syn jmenoval po něm. To se mi příčí (ne to jméno, to mají v pohodě, ale ten princip), ale budiž, přistoupila jsem na to, pokud nechá dívčí jméno na mě. No a mně bylo to jméno pro holčičku tak nějak sesláno, už před lety se mi opakovaně zdálo, že čekám holčičku, a že se jmenuje Pavla. Jelikož jsem žádnou kamarádku/známou/příbuznou Pavlu neměla, bylo mi to dost divný. Pak jsem se s jednou Pavlou seznámila, a dost překvapivě po mně dotyčná sama od sebe pojmenovala svou prvorozenou dceru. Takže je tak nějak jasno 🙂 Mimochodem, čekám holčičku 😀

luciestancova
23. únor 2016

Ahojky, termín porodu mám sice až v červnu, ale už teď jsem nervózní, že nemám jméno, teprve zítra se (snad) dozvíme co čekáme, každopádně vybírám spíš holčičí jména (klučičí mi přijdou tak nějak jednodušší na výběr).
Z těch holčičích si nemůžu nějak vybrat, včera jsem narazila na Anežku, ale nevím jak by toto jméno snášela v pubertě 😀 Taky se mi líbí Terezka, ale zase mi přijde takové tvrdé... Je to se mnou těžké 😀 Naše příjmení je Kout/ová a rádi bychom spíše české jméno.
Má někdo nějaký návrh na dívčí jméno které by se k nám hodilo (já jsem Lucie, manžel Petr - po sobě dávat nechceme)? Nebo máte někdo zkušenost s Anežkou? 🙂

barumat
23. únor 2016

@luciestancova Anežku má kamarádka, pravda ale je, že je holčička ještě moc malá, aby to řešila. No a pak moje kamarádka má dospělou sestru Anežku, ale té se rozhodně ptát nehodlám, protože je to megakráva 😀

Máte v pohodě příjmení, že tam není R, tak bych se toho jména s R vůbec nebála - Terezka, Barborka, Veronika, klidně. Navíc je to příjmení i relativně krátké, tak snese i delší jméno, třeba Kateřina. Zkus si ta jména napsat s příjmením, říct si je nahlas, i třeba ve zdrobnělé formě (jakože "Jmenuji se Kateřina Koutová", "Dobrý den, tady Katka Koutová"). No a pak třeba Michaela, Monika, Alena... 😉

lenka_zlicin
23. únor 2016

@luciestancova Kateřina a Karolína 🙂

luciestancova
23. únor 2016

@lenka_zlicin díky za typ. Kateřina se mi taky líbí, ale jednu máme v užší rodině, tak se mi nechce, nad karolínou jsem taky přemejšlela, ale nakonec se nám s manžou moc nezalíbila 🙂

uhz
23. únor 2016

@luciestancova Anežka je super, znám velkou i malou a obě to jméno mají rády, stejně tak jako hodně lidem v okolí se líbí.. takže bych v tom neviděla vůbec žádný problém, je to krásné jméno a nedá se moc prznit.

luciestancova
23. únor 2016

@barumat díky, Monika je taky zajímavý 🙂

luciestancova
23. únor 2016

@uhz líbí se mi, že je český, k příjmení se myslím taky hodí a právě že se nedá moc prznit 🙂 taky není až tak obvyklé poslední dobou (nebo já neznám žádnou) 🙂
Bojím se ale, jestli nezní moc "svatě" 😀

uhz
23. únor 2016

@luciestancova Kdepak, ta moje Anežka není teda vůbec svatá a je celkově dost cool, já bych se toho teda nebála! 🙂

luciestancova
23. únor 2016

@uhz díky, uklidnila jsi mě 🙂

barumat
23. únor 2016

@luciestancova Jo a ještě je tu ta moje vyšší mocí seslaná Pavla - Pavla Koutová zní taky moc hezky 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru