Jak vybrat jméno pro dítě?

danae
11. led 2009

My máme tak nějak patovou situaci a zajímal by mne váš názor, abych si mohla urovnat svůj...

To, že budeme mít chlapečka, víme od poloviny října. Od té doby se snažím s manželem řešit, jak se bude jmenovat. Když jsme čekali dceru, měli jsme připravené jméno i pro chlapečka, takže jako první varianta přicházelo v úvahu toto jméno. K tomu jsem se několikrát manžela ptala, zda uvažuje o tom dát našemu chlapečkovi jeho jméno, a on pokaždé řekl, že ne, což se mi ulevilo, protože se mi nelíbí, když se děti pojmenovávají po rodičích. Nevím, zda to tak opravdu myslel, nebo měl myšlenky buhví kde...v podstatě mu to jméno bylo tak nějak jedno a byl v pohodě s jakýmkoliv z těch, co jsem mu zmínila. Nicméně jsme byli na Vánoce u jeho rodičů a manžel najednou přišel s tím, že by bylo pěkné udělat jeho rodičům radost a pojmenovat našeho chlapečka po něm/tchánovi/dědovi a pradědovi. Bylo by to už páté stejné jméno v linii. To mi bohužel přijde dost zavazující a mám obavy z reakce manželovy rodiny, pokud bychom dali jiné jméno. Na druhou stranu mně je opravdu docela dost proti srsti takhle kumulovat jména v rodině. Přijde mi zbytečné potom jen odlišovat velký/malý...nebo užívat striktně pro starší nositele jména nezdrobnělé verze a pro dítě zdrobělinky apod. Navíc argument, že by chtěl manžel udělat jeho rodičům radost, mi nepřijde jako dobrý důvod pro pojmenování dítěte. Myslím, že jeho rodiče by měli být (a snad budou) rádi, že budou mít další zdravé vnouče a že jsou jiné cesty, jak jim udělat radost.

Tak jsme teď v situaci, kdy manžel by buď chtěl dát jméno po sobě, nebo nemá žádné další jméno, které by vysloveně chtěl. Máme teď asi pět jmen, která by přicházela v úvahu, a manžel říká, že mu nebude vadit žádné z nich. Já bych chtěla, abychom našli jméno, které budeme mít oba rádi, jako tomu bylo u dcery, ale zdá se mi, že to nějak není možné ☹ Manžel teď jen pořád říká, že má tři kategorie jmen: 1.jméno, co by chtěl 2.jména, co mu nevadí 3.jména, co by mu vadila. Bohužel se nezdá, že by byl jakkoliv ochoten tu první kategorii rozšířit, takže buď budu muset ustoupit já a pojmenovat našeho chlapečka jejich rodinným jménem, a nebo pojmenuju chlapečka jménem, co se líbí mně, ale riskuju popuzenou manželovu rodinu. Všechna vybraná jména a i manželovo jméno jsou hezká klasická česká jména, žádné kuriozity.

Tak co myslíte? Co s tím?

paolin
31. bře 2009

ahoj, zkus se zeptat na matrice. nám taky povolili Vítka místo Víta nebo Vítězslava 😉

kristyn.g
16. únor 2012

Ahoj, miminko zatím nečekáme, ale už přišla řeč na případná jména. Líbí se mi holčičí jméno Adéla, ale manžel je zásadně proti, protože já jsem plnoštíhlá a on zase moc hubený, takže kdyby Adélka byla po jednom z nás, tak by se jí posmívali že Adéla ještě nevečeřela... Něco na tom bude, báli byste se toho?

lucista
16. únor 2012

aky naprostý souhlas stím, že jsem absolutně proti tomu aby s edítě jmenovalo po rodičích je to neoriginální..navíc u nás taková linie je 3 Rostislavové v pořadí děda za ženu Marii, dcera Marie(moje mamka)..strejda jak jinak než Rosťa si vzal koho? no Marii přece...spolu mají Rostislava...bydleli v jednom baráku..naštěstí sestřenice je Martina...naši zažili rozum a my se nejmenujeme ani po nich ani po nikom z rodiny a jsme jim za to neskonale vděčná - od dětství říkám, že moje dítě bude mít své originální jméno..dcera je Sofie a druhé ještě nevíme co to je..kdyby to byl kluk manžel by rád Antonína - po něm...rovnou jsem mu řekla že jen přes mou mrtvolu - i kdyby se jmenoval kdoví jak tak ne...a hlavně mě se to jméno odjakživa strašně nelíbí nejde mi přes pusu tak se mu vyhýbám jak můžu a dát to vlastnímu dítěti? ..mě to přijde jako pomsta rodičů co nemají fantazii..

sibule
16. únor 2012

@kristyn.g nebala bych se toho, ale je dobre, ze "vidis i za roh". Ja si i myslim, ze tenhle film deti ani neznaji. A i kdyby, neni to zadna nadavka...deti si najdou cokoli.

helenka88
24. říj 2012

Chci se zeptat na váš názor, s manželem se nám líbí jméno na kluka, které není v kalendáři, na jednu stranu se mi to jméno strašně líbí, ale na druhou je vyjímečné, co na to v budoucnu jeho spolužáci a kdy slavit svátek? V naší obci je samý Kubíček, Tomáček nově i Matyáš a Tobiáš, buď dávají maminy klasiku nebo co je nyní v módě. Na holčičce jsem se ještě nedohodli, chci prostě něco vyjímečného, žádnou Terezku, Adélku, těch máme v obci nepočítaně. Poradíte? 🙂

verunnecka
25. říj 2012

káždá z mých kamarádek má u dětí dvě jména. Olivie Ines,Jasmína Ruth,Samantha Ella,atd.

luuc_2012
29. říj 2012

s přítelem řešíme jména už od začatku těhu, taky jsem zásadně proti aby se jmenovalo po nás a po našich to taky nejde mají opravdu zastaralá jména jako je Marie, Jaroslava, Věroslav atd. Já jsem Lucie a přítel Tomáš a těch už je taková spousta že jsem řekla ani za nic. tak u nás nehrozí že by naše mimi dostalo jméno po někom z rodiny. Jinak jsem určitě pro česká jména a musí se koukat i na příjmení aby to mělo určitou melodii. My máme oba dva typicky české příjmení a jsme dokonce i domluvený že děti budou příjmením po mě a po svatbě se přejmenujeme po něm. Nejdřív se mu to nelíbilo, ale je to rozumný chlap a pak sám řekl že je příjmení jedno, že to vždycky bude jen naše dětátko. Už jsem kvůli jménum byla naštvaná i na rodinu, když už jsme se my dva na něčem dohodly tak nam to kritizovali oni a vymyslely takové strašnééé. Tchýně například chce pořád Aničku a Terezku, jména jsou pěkné ale Anna a Tereza mi příjde strašně tvrdé. Chlapeček bude na 100% Daniel po mééé kamarádce které si nesmírně vážím a holka to je ještě ve hvězdách, zatím to vypadá na Nelinku nebo Jůlii, ale kdo ví. Miminko nám to zatím nechce ukázat, ale na pindíka to prý zatím nevypadá tak to budeme zkoumat ve 24tt

paja424
3. bře 2013

Ahojky, chtěla bych obnovit tuto diskuzi, protože vůbec netušíme jméno pro chlapečka...Všechna jména, které se nám líbí, tak už v rodině jsou.. (např. Matěj, Ondra, Jiří,Vojta) a tak hledáme a nemůžeme žádné najít, poradíte někdo? Manželovi se líbí Patrik , jenže mě se nelíbí zdrobnělina, když by mu někdo říkal Paťo..poraďte, díky

white_tie
3. bře 2013

@paja424: A má to být "typicky" české jméno? Co místo Matěje dát Matyáše?
Mně se líbí spíš neobvyklá jména, takže my jsme se rozhodovali mezi těmito: Maxmilian, Alex, Mathias, Tobias, Sebastian a Samuel.
Patrik je moc hezké jméno, ale pokud se ti nelíbí ta zdrobnělina, tak budete asi muset vybrat jiné.

sedivka
3. bře 2013

@paja424 co Adam? Robert? Tobias? Tezko rict jak to jde k prijmeni 🙂

terrytess
27. bře 2013

My už máme doma Toníka a ted u druhého ještě nevíme pohlaví. Manžel chce holku Terezu (po mě) 😒 ale já nějak vnitřně cítim, že nosím zase chlapečka a to jsem se rozhodla, že to bude jednoznačně Ondřej 😉 manželovi to nevadí, takže paráda 😉

delfinka210
30. kvě 2013

Jake jmeno byste dali diteti ............bude mit sourozence Davida a Saru... Co rikate na Sofii nebo Lucii a pro kluka me napada Radek ( ale aby se mu nesmali :ma velkej zadet) taky se libi Radim, Patrik .............. Nemate napad na nejake pekne a zajimave pro kluka?

demian
30. kvě 2013

David i Sára jsou starozákonná jména, proto bych asi pokračovala v "biblické" linii. Teď je hodně v módě třeba Samuel, Jonáš, Jáchym, viděla jsem i Jeremiáše, pak klasika Petr, Pavel, Jan, Lukáš, Tomáš, Jakub, Adam, Ondřej a spousta dalších.

marketnieuw
30. kvě 2013

@delfinka210 chtela jsem taky napsat, ze k Davidovi a Sare bych dala dalsi biblicke jmeno 😉

delfinka210
30. kvě 2013

@demian Spoustu jmen mame v prodine. Petr, Pavel, Ondra, Tomas ,Jakub. Jan,Jeremias a Jachym se nam nelibi. Prijmeni je Nykodym . Adamek se mi libi. Jen ma svatek 24.12 😖

demian
30. kvě 2013

@delfinka210 A co Martin, Jiří, Kryštof, Matěj nebo Matouš?

demian
30. kvě 2013

tady je docela hezký přehled biblických jmen http://stezkazivota.webnode.cz/kontakt/

elastiq
14. srp 2013

hlavní je, aby se jména líbila vám a ať si dokážete představit, že to dítě to bude nosit jak malinké, tak jako puberťák, tak dospělý a zestárne s ním

sapfo
25. srp 2013

Ahoj,

vybírání jména mě vždycky moc baví. Myslím, že nejdůležitější je, aby se líbilo mamince, která bude dítě oslovovat. Pokud by ustoupila nátlaku a svolila ke jménu, které se jí až tak moc nelíbí, dítě by to vycítilo.
Velký seznam jmen je třeba tady: http://svatky.centrum.cz/jmenny-seznam/
Přeju, ať jsou všichni se jménem spokojeni, hlavně dítě.

martinely
12. zář 2013

Kdyz to tady ctu, tak se musim taky podelit, jak jsem vybirala jmeno pro sveho chlapecka ja. Uz otehotnet u nas byl zazrak, bylo nam receno, ze jinak nez pres umele oplodneni to bohuzel nepujde. A tak kdyz se nam na testu objevily dve carky po takovem boji, zacali jsme tomu nasemu drobeckovi rikat 'bojovnicek'. Bojoval od sameho zacatku. Meli jsme zamrazena dve embrya, po rozmrazeni prezilo pouze jedno, ktere mi vlozili do delohy. Jeste dnes si presne vybavuji ten okamzik, kdyz jsem vylezla z ordinace a manzel se zeptal 'tak co?' Rikam mu, ze mame jen jedno embryo. Ze je to takovy maly bojovnicek a to uz mu zustalo. V prvnim trimestru jsem krvacela a neustale polehavala v nemocnici. Malej bojoval dale. Vedeli jsme, ze cekame chlapecka, a kdyz jsme vybirali jmeno, chtela jsem, aby neco znamenalo. Dali jsme jmeno "Marecek" v prekladu znamena "bojovnik". Porod byl komplikovanej, protoze mi ho museli vyvolat. Prenasela jsem 11dni. Po 10 hodinach na sale, mi museli udelat cisarsky rez, pri kterem kdyz maleho vyndali, tak ho museli resuscitovat. Bojoval do posledni chvile. Je to nas velkej bojovnicek a to jmeno je mu opravdu site na miru 🙂 . Laska moje!

rerycha
15. pro 2013

Ahoj,máte někdo dceru Teodoru?moc se mi to jméno líbí.spíš mě zajímá,co na to okolí.díky

salot
28. led 2014

Teodora, Teodor se mi taky moc líbí - jako dar od Boha (http://svatky.centrum.cz/svatky/jmenne-svatky/t...), ale trošku se bojím právě toho okolí. Prý by se za takové jméno mohli dítěti vrstevníci i posmívat, a to bych určitě nechtěla. Sama úplně nevím...

zuzi.111
28. led 2014

Teodor je moc krasne jmeno, ale holcicce bych takove jmeno nedala. Mne zni tvrde a hlavne bych se bala posmesku, ze ma chlapske jmeno.

kajovaevicka
28. led 2014

@rerycha
@salot
@zuzi.111 Podle mě je to krásné jméno, ale dala bych jen zkrácenou T(h)eu, nezní to tak tvrdě🙂

sapfo
25. únor 2014

Ahoj, ráda bych se zapojila do této diskuze. Právě jsme se nějak nepohodly s tchýní. Ráda bych vybrala dítěti dvě jména, s čímž ona zásadně nesouhlasí. Asi jsem nějak citlivá nebo co, ale její tón se mě dotkl. Prý to není až takový problém, jak jsem si myslela. Je tu pěkný článek:
http://svatky.centrum.cz/clanek/dali-byste-svym...

lenicka07
25. únor 2014

@sapfo Na to se vůbec nekoukej co si myslí tchýně, na tvém místě bych ty řeči hodila za hlavu. Důležitý je, jak se dohodnou budoucí rodiče, jestli se tobě i partnerovi líbí , aby dítě mělo dvě jména, tak mu je dejte. Jen je to potřeba sladit pěkně dohromady a ještě s příjmením, což někdy může být pěkná fuška 🙂 A tchýni nic neříkej, tvař se tajemně nebo řekni jen že jste vybrali pěkné jméno a až bude postavená před hotovou věc, tak jí nezbyde než si na to zvyknout 🙂

pajapoj
25. únor 2014

@rerycha já mám syna Teodora a holce bych to jméno dala klidně taky, dokonce v okolí jednu takovou holčičku znám, jmenuje se právě krátce Tea a mě se to líbí, pokud to hraje i s příjmením

@sapfo pokud můžu radit, tak rozhodně nesdělovat tchýni (a nikomu dalšímu) jaké jméno je ve výběru. Já mám svou tchýni celkem ráda, ale už u prvního dítěte když jsme jí sdělili varianty nad kterými uvažujeme jsem pochopila, že to prostě nemůžeme nikomu říct, pokud se nad tím chceme dohadovat pouze my dva s mužem, takže konečné jméno bylo tajemství až do porodu. U druhého už jsme rovnou neříkali vůbec nic a nikomu a byl svatej klid a všichni se dozvěděli až s narozením dítěte a aspoň měli nějaké překvápko

pajapoj
25. únor 2014

@salot promiň, ale nějak nerozumím tomu, proč by se děti měli někomu smát, že se jmenuje zrovna Teodor 😕

salot
26. únor 2014

@pajapoj Je to neobvyklé jméno a děti bývají zlé. Upozorňoval mě na to kamarád, že by si dítě za takové jméno mohli ostatní děti dobírat. Ale budu ráda, jestli se pletu.

pajapoj
27. únor 2014

@salot no z dětství si pamatuju, jak jsme si dělali legraci i ze zcela obvyklých jmen 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru