Nákup do domácnosti před nástupem do porodnice

sammaelka
30. srp 2012

Ve spoustě knížek i na webových serverech jsem našla informaci, že před nástupem do porodnice je vhodné zásobit si domácnost "spotřebním" zbožím (drogerie, toaletní papír,...) a trvanlivými potravinami, aby se pak s čerstvě prouštěným novorozencem nemuselo hned do obchodu. Vzhledem k tomu, že bydlím na vsi téměř na konci světa, do obchodů máme daleko a navíc v zimě jsou tu silnice dost naprd, uvítala bych tuto možnost a pořádně se předzásobila předem.

Zároveň také hodně zmiňují fakt, že se vyplatí navařit si zásobu rychlých jídel do mrazáku a pak v případě potřeby jen vyndat a ohřát. Můj partner sice vařit celkem umí, ale super kuchař to není a vzhledem k jeho práci taky není jisté, že bude moci s námi trávit první dny po příjezdu z porodnice doma, takže chci mít nějakou rezervu, pokud bych byla doma s děťátkem sama, hlady být nechci 🙂

Máte někdo tip popřípadě seznam, co tak asi nakoupit, na co hlavně nezapomenout?
A jaká jídla navařit, aby je pak mohla i kojící maminka a "neškodilo" to miminku? Jaké potraviny vynechat (nadýmavé, chilli apod) a jaké naopak můžu 100% použít jako tolerované?

Budu ráda, za všechny tipy 🙂

saricat
31. srp 2012

Ahoj, rozhodne vynech vsechny lusteniny, cibuli a zeli. Pry take svesty. Taky by se nemely pit perlive vody, dela to dost problem na brisko, no a cerstvy pecivo taky ne. Ja se preorientovala na baleny toustovy chleba, ale uz se tesim, az si zase budu moct dat cerstvy rohlik. Jinak synovi jsou dva mesice a nevarim do ted, z kraje to bylo diky ochote pritelovy babicky a muzu rict, ze nebyt ji, tak jsme proste nejedli, protoze jsem si to zorganizovat proste nezvladla. Ted uz by se dalo, ale jsem se synem u svych rodicu a je o nas postarano, takze opet nemusim. Budeme tu muset byt (teda, ne, ze by tu nebylo fajn) dalsi dva mesice, takze si pak budu znovu zvykat na svou domacnost, ktera tou obou bude urcite komplet prerovnana...

mamkamarketa
31. srp 2012

@sammaelka drogerii bych nakupovala podle toho jak je v akci a postupne doplnovala zasoby 😉 Nemam novorozence a delam takove "nakupy do foroty" bezne 🙂 obzvlast pokud je to jooo vyhodny 😉
Co se tyce jidla, zkusila bych si zavarit jidla do sklenic od okurek a mas to jako konzervu 😉
U nas se to dela bezne a spotrebovavam to, kdyz nestiham. Hodne omacky (na paprice, jen po ohrati doleju smetanu, maso na "stave", gulas, rajska) pak se jen dovari priloha 🙂
S kojenim ti moc neporadim, ono kazde miminko reaguje jinak. Urcite vynechat lusteniny, kvetak, cerstvy chleba...

slundo
31. srp 2012

tak zásoby se určitě hodí , co se týká jídla, tak bych si nakoupila rýži, těstoviny, brambory a k tomu si něco zamrazila....ze začátku bych byla opatrnější, nevíš na co bude mimčo reagovat. Dobré je třeba maso na nudličky ( záleží jaký máš ráda ) , jen sůl, pepř, kmín a třeba dušená mrkev, poměrně rychlá věc je kuřecí plátek, na to broskev a plátek sýra + brambory, jinak je dobrý myslet na to, až budeš v porodnici, aby manžel nakoupil pečivo, abys ho neměla čerstvé. Ze začátku se vyvaruj cibule, česneku, čerstvému pečivu, brokolici

hamma
1. zář 2012

@sammaelka Zásoby jsou rozhodně fajn, obzvlášť pokud nemáš blízko babičku, která by něco uvařila - já taky první týdny vůbec nestíhala vařit, nanejvýš tak ovesnou kaši 🙂. Do mrazáku si dávám vývar (mám ráda kuřecí) - vždycky uvařím hodně polívky, část zamrazím i se zeleninou a vším a část jenom čistý vývar - pak do toho stačí hodit mraženou zeleninu a nudle a máš dobrou polívku - a ty jsou na začátku vhodný: je to tekutina, není v tom nic moc nadýmavýho a je to i výživný.
Jinak co se týká stravy, tak to má každý miminko různý, obecně se dost přeceňuje vliv matčiny stravy na mlíko - já jsem jedla normálně všechno, když zjistíš, že něco miminku nedělá dobře, tak už to příště jíst nebudeš 🙂

jasekd
3. zář 2012

@sammaelka Ja mrazila hlavne ty vyvary, uz hotove, se zeleninou a lehce nedovarenymi nudlemi, aby to pak nebylo rozvareny. Moc mi to pomohlo. Pak nejaky maso ve vlastni stave apod. Dobra rada je jeste naporcovat si treba kure, ja ho pecu i s bramborama v jednom pekaci, je to lepsi a min prace, vyndas naporcovany maso, jen k tomu oskrabes brambory, podlejes a strcis pect. Chleba taky snese byt v mrazaku. Mit nejakou mrazenou zeleninu, s ryzi je to rychlovka.
Nakoupila bych chleba, ryzi, testoviny, olej, oliv.olej, brambory, sul, cukr, balicek kojiciho caje (ne nejaky echt zasoby, kdyby vam nevyhovoval), Caro misto kafe, na snidane treba musli, cornflakes, karton mlika, naporcovala to kure, nejaky maso na vyvar, uvarila vyvar, taky mam vzdy par porci nakrajene zeleniny do polivky, nejaky pytlik mrazeny zeleniny...
Z drogerie: toaletak, sampony, pastu na zuby atp, a praci prasek, ten hlavne, s miminkem se porad pere. Plenky, pokud budete pouzivat jednorazove, asi radeji az podle toho, jaka znacka bude vyhovovat. Pokud budete latkovat jako my, tak o to vic toho praciho prasku, fakt to lita...
Mne tohle hrozne pomohlo. S prvnim deckem jsem moc nestihala, byl dost problematickej, co se kojeni a nepribirani tyka, ale kdyz jsem prisla domu s druhym deckem (mam deti po roce), tak jsme diky tomuhle meli celkem pohodu a kolikrat i jidlo o dvou chodech 🙂 Proste po problemech s prvnim jsem si rekla, ze musim myslet i na sebe, najist se, napit, byt dite chvili place, a vyplatilo se, ja vic v pohode a hlavne jsem tentokrat plne kojila, nerikam, ze je to jen tim, kazdy dite je jiny, ale pomohlo to k celkove domaci pohode 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru