Předčasný porod - jaké jsou příznaky?

paffi
25. čer 2012

Maminky, kterým hrozil předčasný porod nebo předčasně porodili, prosím o vaše zkušenosti. Jaké jste měli příznaky předčasného porodu? trápí mě tvrdnutí bříška už asi od 20.tt (teď jsem 30.tt) ale teď se to zhoršilo a přidala se bolest v podbříšku. Byla jsem v nemocnici a na KTG mi žádné kontrakce nenaměřili i přesto že mi několikrát bříško během měření ztvrdlo. Při kontrole mi pak Dr. řekl, že malinký náznak nějaké činnosti na čípku tam je a že mám hodně odpočívat. Jak jste poznaly, že se něco děje u vás? Měli jste nějaké jiné příznaky kromě tvrdnutí bříška?

slundo
25. čer 2012

Paffi, u mě hrozil předčasný porod okolo 24. týdne a vnímala jsem to jen jako tlak v podbřišku, spíš jsem si myslela, že budu mít zánět močového měchýře, ale ten tlak znamemal, že mimčo tlačí hlavičkou dolů a zkracoval se mi čípek. Bříško mi tvrdlo někdy od 18. týdne. Brala jsem klasicky magnézko a měla jsem ležet . A pomohlo to. Ty už jsi v pokročilejším těhu, tak nevím jak by se to projevovalo, ale být tebou, tak opravdu poctivě ležím. Nic nedělej, nech ostatní ať se o tebe starají a alespoň týden jen lež.... u mě to pomohlo neskutečně. Po týdnu ležení bylo vše v normálu. Dr. mi taky doporučovala nehladit si bříško, protože zbytečně dráždím dělohu a provokuju ji k činnosti. Tak držím pěstičky, aby mimčo ještě chvilinku vydrželo v bříšku 🙂

garfie
26. čer 2012

Paffi já to vůbec nepoznala!!! Přišla jsem k doktorovi na běžnou kontrolu a skončila v nemocnici s nohama nahoře a léky na zastavení děložní činnosti. Už přesně nevím, ale bylo to taky někdy po tom třicátém týdnu. Něco přes týden jsem ležela v nemocnici a pak jsem musela ležet doma. Buď na sebe opatrná a fakt lež a odpočívej!!!!!

gabina26
26. čer 2012

Já měla silné tvrdnutí od 26 tt, s tím, že jsem se prostě necítila dobře (v noci jsem se vzbudila s bolestí podbřišku), bylo mi divně. Nějak to do rána přešlo, ale raději jsem šla k doktorovi, zjistil mi zkrácený čípek a vysoký tlak a poslal do nemocnice. V nemocnici nasadili léky na zastavení děložní činnosti, kontrakce prostě byly, ale slabé, přesto si mě tam nechali téměř až do 31 tt, kdy jsem předčasně porodila dvojčata císařem. V tvém tt bych se už tak moc neděsila, vím, že je to ještě málo, ale mimčo už by to zvládlo, spíš bych byla hlavně psychicky v klidu. Ono ani ležení nezastaví předčasný porod, nefunguje ani to magnézko, je to prý jako placebo (což mi řekli v nemocnici na porodní JIPce doktoři, prý se to hlavně dává pro uklidnění maminky, aby jako měla pocit, že jí to nějak pomůže, nevím, co je na tom pravda, ale braly to tam všechny maminky) . Jedině co pomůže jsou fakt infuze na utlumení děložní činnosti, ale to se zase nemí dlouhodobě dobré pro matku (hlavně její srdce), takže týden a pak se to vysazuje a buď je to v poho nebo ne. Držím palce, aby jsi ještě dlouho vydržela.

jirinkas
26. čer 2012

Já to taky nepoznala. V 31tt s dvojčaty jsem trochu zašpinila, zůstala jsem v nemocnici na Gynipralu, po týdnu léků a absolutního klidu v posteli se mi zkrátil čípek ze 2cm na 7mm, necítila jsem žádné tvrdnutí, kontrakce, CTG OK, .... nakonec jsme to vydrželi do 34+6. No a samotný porod odhalila lékařka - v rámci měření glykémií mi našli krev v moči, což ukázalo, že se něco děje. Mně bylo trochu těžko, ale přičítala jsem to spíš trávícím problémům (to jablko mě fakt nesedlo.... ), jinak kontrakce jsem začala cítit až po přípravě....
Takže opravdu odpočívej, ještě aspoň měsíc vydrž 😉 A jak se ti něco nebude pozdávat, tak šup k doktorovi, lepší několikrát zbytečně 🙂

slundo
26. čer 2012

neřekla bych, že magnézko je placebo, ale musí se rozlišit vážnost problému. Zkracování čípku postihne během těhu opravdu hodně maminek a pokud užívají magnézium a leží, tak to většinou dobře dopadne.Pomáhá při tvrdnutí bříška, které může u některých maminek vést až ke zkrácení čípku nebo otevírání hrdla. Ale pokud se objevují kontrakce nebo prostě mimčo chce na svět, tak je jasný, že to žádný hořčík nezastaví 🙂 Záleží na příčině toho, proč se čípek zkracuje apod.

paffi
autor
27. čer 2012

Děkuji za reakce. Snažím se co nejvíc odpočívat i když vždycky to dcerkou úplně nejde ☹ V pondělí jdu na KO, tak doufám, že je vše OK a mimčo v bříšku ještě aspoň ten měsíc vydrží.

verunnecka
25. říj 2012

já měla předčasnou děložní činnost v 32tt,2 týdny na kapačkách,týden 3x denně injekce a po zbytek tt 12 tablet magnéska.naštěstí se to podařilo zahnat.ale taky sem se nemohla moc hýbat.

sunshine125
3. pro 2015

Obnovuji diskuzi. Jsem 23tt ,byla jsem tyden v nemocnici kvuli tvrduti pricha. V ponde li jsem byla na KO a pry vse v poradku cipek 4,6 a vse zavrene. Ale vcera jsem to asi prehnala s uklidem (luxovala jsem ,vytirala otocila 3 pracky ,povesila ,odvedla holku do a ze skolky...atd) a od vcera si prijdu takova nafoukla,a obcas ztuhne brisko (ne uplne do kostky,ale jen trosku) a porad litam curak (testy moci mam v poradku). Myslite ze je to v normalni? Nebo je mozne,ze by se cipek takto zkrati

sunshine125
3. pro 2015

Zkratil behem 3dnu?

sunshine125
3. pro 2015

Litam curat omlouvam se za preklep

rony77
9. dub 2016

Ahoj, jsem 28+0to. Tvrdnuti břicha mám už několik týdnů, ale teď se mi přidaly i posličky. Nejdřív jen když jsem šla dlouhou procházku, teď v týdnu jen tak v noci a dnes mě trápí celý večer. Na kontrolu bych měla jít až 29.4. ☹ Nechci zbytečně plasit, ale nevím jestli je to v pohodě ☹

hapovab
9. dub 2016

@rony77 urcite bych zitra byt tebou vyrazila na kontrolu

annaluciapetrzel
9. dub 2016

@rony77 neni. Val do nemocnice. Na pohotovost. Ja jsem si tez myslela, ze mam poslicky. A rodila jsem. Pkd bude vse OK, tak to bude bezva. Ale nemusi a pkd se neco deje musi ti dat kortikoidy na dovyvinuti plic ditete etc.

rony77
10. dub 2016

@hapovab @annaluciapetrzel Holky, děkuji. Zkusím si dnes dát leharko den a nožky nahoru 🙂 a uvidíme zda se posličci vrátit. Každopádně ráno zavolám lékaři, co si o tom mysli. Je pravda, že asi 3měsíce mi čípek nekontroloval, protože problémy s bolestmi nebyly. Lupnu si zase magnezko a budu odpočívat.

terinda
10. dub 2016

@rony77 souhlasím s výše uvedeným, taky se mi takhle rozjel předčasný porod. ..

petraneko
10. dub 2016

Ja jsem ve 32tt a posledni tyden mi taky tvrdne bricho a mam bolesti v podbrisku, jako krece kdyz to mam dostat. Prijde mi ze to je castejsi den ode dne..i kdyz to prichazi ruzne behem dne, nepravidelne. Mam kontrolu az za tyden, mela bych se zajit zeptat Dr.? nebo je to normalni?
Uz delsi dobu mam totiz pocit, ze pujde ven driv, nejak to citim...planuje se i cisar na 38/39tt.

annaluciapetrzel
10. dub 2016

holky neblbnete. co vam to udela zajit na kontrolu. nebudte 'hrdinky' jako ja. Koukejte, napichani kortikoidu VYRAZNE pomuze diteti, a musite vydrzet 2 dny od prvni injekce nerodit. Pkd prijdete pozde, nestihnou se kortikoidy, dite muze skoncit na ventilatoru (jasne, muze skoncit tak jak tak, ale kortikoidy pomuzou k dozrani plic). jako @rony77, 28tt neni sranda, to bych metelila do nemocnice a poslouchala MUDr na slovo. Btw, ja sla taky na prochazku... ze. No uvidis. Jak rikam, vse muze bejt OK. ale to ty nepoznas, to pozna MUDr ;). Takze tak.

veroniquecz
10. dub 2016

@rony77 Taky bych ela do porodnice!

annaluciapetrzel
12. dub 2016

@rony77 jak to dopadlo? doufam, ze dobre! 🙂

rony77
12. dub 2016

@annaluciapetrzel Ahoj,děkuji 🙂 Mluvila jsem po telefonu s lékařkou,která mi poradila magnezko a klidový režim. V případě, že by se to vracelo, tak přijet. Naštěstí to pak bylo docela dobré a dneska už vůbec nic 🙂
Dumala jsem a asi za to mohlo páteční "špásováním" 🙂 :-P

ivanarerichova
16. říj 2016

Ahoj holky, obnovuji diskuzi, Asi plaším, ale radši se zeptám, zda s tím nemáte někdo podobnou zkušenost 😀 🙂 ... Jsem 32+6 a v úterý jsem byla na kontrole a prý se mi zkrátil čípek. Co koukám do průkazky a snažím se to pochopit, tak tu např. mám naléhající část 1( naléhá ), zkrácení čípku 0-1 ( 0 - <50%), konzistence 1 ( polotuhá ). Což v tom se moc nevyznám. Ale, dostala jsem předepsané magnézko a prý musím ležet, jinak mě pošle ležet do porodnice, protože mi hrozí předčasný porod. Jaké byly vaše příznaky porodu, krom těch základních jako kontrakce, odtok vody atak? ... Někde jsem četla, že i průjem může být příznakem. Poté mi příjde, že mi kleslo břicho dolů a cítím takový tlak toho břicha dolů, bolí mě spodek a teď mě začala bolet i vnitřní strana stehen, jak kdybych je měla namožené. Ráno mě bolelo trochu v kříži, ale už dobré a teď vážně občas a lehounce zabolí v podbřišku. Tak už nevím, jestli jsem tak zblbá, že se bojím a nebo to vážně něco může být.

annaluciapetrzel
16. říj 2016

@ivanarerichova priznaky mohou byt ruzne. pkd by ses citala hure, radeji zajdi na pohotovost. Napr, u mne to byla bolest bricha pak kontrakce o kt jsem si myslela, ze jsou poslicci. Nebyli. myslim, ze v tomto tydnu jeste jsou nutne kortikoidy na dozrani plic. Ale 32tt uz je slusne.

mishel88
2. pro 2016

Ahoj holky,jsem 32+6, tvrdnuti břicha velice časté ,třetí den průjem. Hlenova zátka mi odchází po kusech.... A neskutečně mě třeští už třetí den hlava... Prosím skušené o radu ,zda jít na pohotovost nebo to překonat a vydržet do další kontroly ktetou mám za 4 dny.... Je mi velice divně ,hlavně ta bolest hlavy až bych to popsala že mám migrénu... Je to normální...

annaluciapetrzel
2. pro 2016

@mishel88 michel, bez okamzite, nejpozdeji zitra rano, na pohotovost na gyndu. kdyz budes ok, pujdes dom, pkd ne, daji ti kortikoidy na dozrani plic miminka (dulezite!) a nechaj si te tam. nepodcenovat. ja si taky myselala, ze mi jen tvrdne bricho a mam poslicky a rodila jsem. hele, bez kontroly u mudr nic nevyvestis. hodne zdaru. ja na konika moc nechodim, jen mi do mailu chodi hlaseni, pkd sem nekdo prispeje, tak tady jsou rady jak vidim, hehehe, jen ode mne. viz nahore 32 plus 6 uz je v pohode

ivanarerichova
3. pro 2016

Tak to já už jsem porodila. A nakonec žádný předčasný porod nebyl 🙂 Ale jsem za to ráda, jinak bych měla fakt drobka. Porodila jsem o 13 dní před termínem v 38+1 a malá i tak měla pouze 2500 g. Tak jsem ráda,že jsme to vydržely 🙂

lili22222
8. srp 2017

Jsem ve 32tt a miminko nekope jen mi plava v brusku je to normalny??? Na genetike mi rekli ze maly je v poradku

mishel88
8. srp 2017

@annaluciapetrzel nakonec jsem porodila o týden dřív, nechali si mě tam, dali vyvolávací tabletu,nechali me trapit dva dny a nakonec jsem skončila na stole...tam zjistili, že má malej 4X omotany pupečnik kolem krku...To byly právě ty šílené bolesti a stahy,ale chudák se kvůli pupecniku nemohl posunout níže do pánve...
Dnes je nám půl roku,a sme zdravý a šťastný.... Všem chci moc poděkovat za vaše rady holky..Bez vás by sme to asi úspěšně nedotahli do konce...ještě jednou děkujeme a zdravíme z Maxíkem všechny maminky,miminka i tehulky 😘

tinkad29
29. zář 2019

@ivanarerichova zdravím, tak to je super že jste tak krásně vydržely 🍀 a celou dobu jste ležely? Na jsem teď v 30tt, už jsem po 14dnech v nemocnici doma, čípek hodně zkrácený, mám jen ležet, ale občas pořád bolesti v zádech, nebo tlak. Modlím se aby jsme vydrželi co nejdyl 😌🍀

sandrasevcikova
25. říj 2020

Ahoj maminky, jsem těhotná přesně 26tt a už víc jak týden mi pořád tvrdne břicho a bolí mě v podbřišku a k tomu mě bolí v kříži. Zítra jdu na kontrolu k paní doktorce ale mám strach aby mi nehrozil předčasný porod. Není to právě ještě ani rok co jsem potratila a celkem čekám 5 dítě, myslíte že bych se měla strachovat z předčasného porodu? Děkuji moc za odpověď

ekunc19
27. kvě 2023

Ahojte maminky můžu vás poprosit o radu
Jsem 30tt hrozí mě předčasný porod Jsem doma z nemocnici týden máme za sebou napichane kortikoidy a jsme na magnosolu antibiotika a este jeden ale mám divný pocit jako by píchání tlačení až na delohu je to normální mám aj tvrdnuti bricha a sem tam aj bolest pod břichem děkuji za radu

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru