Vyvolávaný porod a nepřipravené porodní cesty

sobrique
21. srp 2013

Holky, kdo jste mely vyvolavany porod, jakou mate zkusenost ? byla to rychlovka nebo spis pomale peklicko ? Jsem otevrena sotva na prst, tabletu mi pry maji zavadet zadnim vchodem posevnim (netusim co to znamena). A do porodky nalacno, nebo se nasnidat ? Musim predtim jeste na natoceni monitoru, a na ten vzdy musim nasnidana, aby neco namerili...

sarahsara
21. srp 2013

já jsem měla první porod s Natálkou vyvolávaný, taky nepřipravené porodní cesty, měla sem málo plodovky a malé se nedařilo. Po první tabletce nic, po druhé se to pak rozjelo a porod trval cca 5 hodin. 🙂

sobrique
autor
21. srp 2013

@sarahsara tak 5 hodin je luxus, ja jsem prave slysela, ze se to nekdy tahne i dalsi den....

lubinkova
21. srp 2013

@sobrique no, já čekala 19 hodin a nic moc... pokud je to první dítě, zas tak rychle to nejde.... 😒 ... ale uteče to a brzo budeš maminka! 😉

sobrique
autor
21. srp 2013

@lubinkova 19 hodin, auvajs ☹ a to jsi mela celou dobu kontrakce ?

ivular
21. srp 2013

@sobrique Víš, ono ptát se na délku trvání je dost zavádějící. Můj porod byl sice rychlý, ale přesnější slovo by bylo překotný - a i to je dost slabý výraz 😔 Taktéž jsem měla nepřipravené porodní cesty, nicméně vysokou kyselinu močovou v krvy, což malému nesvědčilo, takže přistoupili k indukovanému porodu. Ten nakonec trval cca 4 hodiny, ale dala bych za to všechno, kdyby býval byl delší, nicméně pozvolnější a přirozenější. Kontrakce jsem měla už od počátku po půl minutě, tudíž non-stop, což rozhodně není přirozený průběh. Malého to rvalo ven skrze ty cesty, které se zdaleka nestačily uvolnit, čili jsem byla šíleně potrhaná (a to jsem cvičila s epi-nem). Ztratila jsem téměř litr krve, přičemž průměrná ztráta u porodu je 2 dl. Placenta se neodloučila - opět v důsledku zcela nepřirozeného porodu. Celé to tedy skončilo mojí celkovou anestezií. Opravdu zpackané, co se dalo 😔
Probírala jsem to se svojí gynekoložkou a ta říkala to, co jsem později i četla: že i císařský řez je v takových případech "přirozenější" a šetrnější, než doslova rvát dítě zcela nepřipraveným tělem 😔

sobrique
autor
21. srp 2013

@ivular tak to me mrzi ☹ taky nejsem nadsena z vyvolavaneho porodu, radeji bych rodila co nejvic prirozene. je to proste chemie do tela a nikdo nikdy predem nevi, jak bude reagovat.. kdyz se to takto silene rozjelo, tak uz asi doktori nemohli ani nic delat a na sekci bylo take pozde ne ? U prirozeneho porodu se ty cesty otevrou sami, a maji dost casu, ktery potrebuji, u te chemie mi prijde, ze nekdo ma akorat zbytecne hodiny dlouhe umele kontrakce, ktere nikam nevedou, a nebo jako u tebe, se to rozjede az moc zbesile ☹

ivular
21. srp 2013

@sobrique Z pohledu "lékařů" nebyl k sekci důvod. Naprosto zběsile a dle mých pocitů zcela nepřirozeně to malého rvalo ven - i přítomný personál z toho byl trochu udivený. Nestihlo se nic - klystýr, sprcha, holení, epidurál, nic.. Prostě jen šílená bolest bez sebemenší pauzy, tělo na cucky a anestezie na závěr 😔
Ale nechci Tě strašit!! Snad jsem byla jen výjimka, že moje tělo zareagovalo takto zběsile..

sobrique
autor
21. srp 2013

@ivular no ja uz jsem vystrasena i tak dost, ale nic s tim nenadelam, mala ven musi, a hlavne aby byla nakonec v poradku. Ten proces se nejak prezije. Ty doktori sou nekdy pitomci, meli by si to sami vyzkouset a hned by jednali jinak. Asi byli sami dost vykuleny, takovy rychly postup po tabletce asi neni uplne obvykly... Ono opacny pripad, kdy do cloveka cpou jednu tabletu za druhou, aby po 3 dnech skoncil sekci, taky neni zadna vyhra ☹ Proste musim doufat, ze do patku se rozrodim sama !

kettm
21. srp 2013

ahoj, taky vyvolávaný 9 dní po termínu, ráno jsem nastoupila, natočili monitor, dali tabletu, poslali mě na pokoj, kolem jedenácté dopoledne 2 tablety, nedělo se nic do 11 večer, kdy mi v posteli luplo v břichu a u toho praskla plodovka, šlo to rychle, boleli mě záda, tak jsem zalezla do sprcháče, sedla na balon a to mi trochu ulevilo, v půl druhé ráno jsem byla na 10cm a mohlo se začít, bohužel jsem musela prodýchávat hodinu kontrakce, protože doktorka rodila další dvě maminy, čekala jsem až dojde, malý se narodil v 2.45 ráno s váhou 3,91 kg, 1 steh, kdybych nemusela hodinu čekat na doktorku tak paráda, za mě vyvolávaný pohoda🙂 uvidíme co bude teď v lednu 🙂

speedygon
21. srp 2013

On je celkově problém s chemií na povzbuzení porodu...jakmile jsou podány jakékoliv urychlovače, mimi při té rychlosti nestíhá dorotovat a může to dopadnout špatně(viz. @ivular)

sobrique
autor
21. srp 2013

@kettm takze po zabrani tablety vcelku rychlovka... ja jsem tam zatim na patek jedina, co budou vyvolavat, tak doufam ze budu mit kliku a moc dalsich maminek neprijede 🙂 Akorat jsem chtela dorazit uz otevrena, abych sla rovnou na sal, a misto toho si tam asi pekne polezim....

kettm
21. srp 2013

@sobrique každý to máme jinak, no já po 3 tabletách, kamarádce začali vyvolávat ve čtvrtekk ráno a malý se narodil v sobotu poobědě nakonec císařem.

anetka1701
21. srp 2013

no... vyvolávaný porod - večer tableta na přípravu porodních cest, ráno jedna tableta (nic), druhá tableta (zabrala) - kontra jak prase, klesající ozvy, akutní SC...

Co k tomu říct? jsem přesvědčená o tom, že to, že malá nechtěla ven sama mělo nějaký důvod... Doteďka jsem si jistá, že by spodem neprošla :o) A i druhá dcerka se mi snažila radši prokopat jizvou ven, než by to zkoušela spodem (druhej porod císař kvůli tenký jizvě)

jija
21. srp 2013

U me porod vyvolavali a nejdriv mi nadsene tvrdili, ze porodim do terminu, pak ze je vsechno super nachystane na vyvolani a bude to hned, nakonec vyvolavani trvalo 3 dny, vubec zadny efekt a maleho museli brat cisarem, nas tak vyvolavali 3 a vsechny jsme skoncili na cisari, ale ostatnim2 se porod rozjel, u nich slo o ohrozeni ditete
Ale jinak musim rict, ze vsichny kamaradky co byly na vyvolani tak jim to zabralo a rikaly, ze porod byl rychly, tak jsem asi divna🙂

elana
21. srp 2013

@sobrique ne zadním vchodem poševním, ale do zadní klenby poševní, prostě hluboko co nejdál to jde, za čípek. Jde o tabletu Prostinu, tj. tzv. predindukci, kdy vysoká koncentrace prostaglandinů má přivodit dozrání děložního hrdla, jeho změknutí a následné (třeba) kontrakce, které to celé připraví na kapačku oxytocinu, jež by měla porod už skutečně rozjet.

nicméně moje zkušenost je teda taková, že nezabraly ani 3 Prostiny, nestalo se naprosto nic, CS 0 po třetí tabletě stejně, jako ve 20. a 35.tt, akorát se na monitoru pak začaly objevovat kontrakce (které já jsem vůbec nevnímala, max. jako tvrdnutí, o nějaké bolesti nemohla být vůbec řeč-upřímně jsem si myslela, že se tam tak boulí prcek) a to už se ale Prostin dávat nesmí (mohlo by dojít k útisku miminka tou zkontrahovanou dělohou a potížím), takže mě nakonec 3. den udělali císaře s indikací Rigidní cesty porodní.

jinak nastoupila jsem prostě jen na příjem, asi je to podle zvyklostí jednotlivých porodnic, ale mě i oběma dvěma dalším, které taky byly na vyvolání, podávali Prostiny vždy až večer, takže ten 1. den jsem normálně dostávala jídlo.

elana
21. srp 2013

teda nejen 1. den 🙂 , prostě jsem ho dostávala celou dobu pobytu, kdy se to pokoušeli vyvolat, tj. Po-St (sekce byla Čt brzo odpoledne, dr. o ní rozhodla na základě nálezu z toho monitoru ten den ráno, takže jsem už oběd nedostala). Když vyvolávají, tak automaticky nepočítají s operací, ale s normálním porodem a ten když očekáváš, tak přece taky normálně jíš, dokud se nerozrodíš tak, že na jídlo pak už stejně nemáš pomyšlení.

ještě jak dopadly teda ty moje dvě kolegyně: jedna hned po prvním Prostinu odešla hlen. zátka a celou noc měla bolesti, pak i celý den a noc a následující den pak porodila, druhá se rozrodila ten den, co mi dělali tu sekci (tj. taky až po 3. Prostinu), ale tam to teda nakonec skončilo akutním císařem (což se stává, nemělo to s preindukcí jako takovou nic společnýho, prostě mimčo nedorotovalo).

pythie
21. srp 2013

tak u mě śe zavedla tabletka v neděli večer, v pondělí ráno nic, takže zavedena druhá tabletka a Dr.mi řekla, jejda Vy tu s námi budete asi dlouho, jste otevřená jen na 1cm...omyl...natáčely se ozvy, najednou rupnutí v podbřišku - praskla voda, první kontrakce po 10 min., najednou po 4min. a pak už jsem nevnímala čas. Po zavedení druhé tabletky - cca 8hod.ráno se malá narodila v 13hod. U mě vyvolávaný z důvodu mého vysokého tlaku, osobně jsem si to moc neužila, přišlo mi, že hodně rychle se zkracoval čas na kontrakce a prodýchání...sotva jsem se nadechla, že chci prodýchat už byly další🙂). Navíc teda jsem při tlačení zatlačila ke konci do hlavy a odpadla jim, takže malá musela být vytáhnuta kleštěmi, takže jak jsem měla celé těhu bez problému ke konci jsem si to užila. Na pokoji jsem měla holku po císaři a když jsem ji viděla jak nemohla tak jsem byla pro vyvolání....ale nevybereš si...každé tělo reaguje jinak a jak jsem si říkala, že důstojně zakončím těhotenství tak se to moc nepovedlo 🙂 😅

sobrique
autor
21. srp 2013

@elana dekuju, ja jsem si tim nazvem, kam zavadet tabletu, nebyla moc jista, doktorka me tak prekvapila, ze jsem vnimala tak pulku z toho co rikala ☹ Ja mam posledni CS v tehotenske prukazce v hodnote 5, tak snad to u me bude pusobit lepe... take se bojim, abych neskoncila cisarem.

elana
21. srp 2013

@sobrique tak CS5 už by ve 41.tt šlo...tak snad Ti to zabere 😉

sobrique
autor
21. srp 2013

@elana dekuju 🙂

sheeni123
22. srp 2013

Mám vyvolávané oba porody - první ani vlastně nevím proč, byla jsem prvorodička, šíleně vystrašená za všeho, malou jsem přenášela asi o pět dní. Dostala jsem ráno tabletu, v poledne další a píchli mi plodovou vodu. Po dvaceti minutách přišly kontrakce po minutě a malá se za hodinu a půl narodila. Jak tady tak čtu, zřejmě nepřipravenost porodních cest způsobila, že jsem měla i po nástřihu rupturu III. stupně, ztratila jsem hodně krve, přes hodinu mě zašívali, ale všechno se dobře zahojilo. Bolest jsem čekala horší, tak se to dalo zvládnout. Druhé mimčo mi vyvolávali proto, že už mělo přes čtyři kila a já jsem úzká v pánvi, tentokrát první tableta nic, tak mi v půl jedenácté píchli plodovou vodu a ve dvanáct jsme měli kluka 🙂 Porod dobrý, bolest mnohem horší a nejhorší teda bylo šití, protože jsem s ním měla problémy ještě další dva měsíce.. Ale jinak to byly rychlé porody. U toho druhého sehrálo roli i to, že jsem měla mnohem lepší a zkušenější porodní asistentku.
I když se to lehce říká 😉 zkus se nebát, ono se to dá vydržet a ten prcek ti to vynahradí!!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru