Jak vypadá správná bota pro dítě?

snowvwhite
8. pro 2013

Chci svým dětem dopřát to nejlepší, a tak kupuju botičky v kamenné specializované prodejně zdravotně nezávadných bot (v Neratovicích). Vždycky sem si myslela, že bota pro malé děti (synovi jsou 2 roky) má být pevná. No a najednou vidim v TV pořad o Pediped, kde řikali, že bota musí být pružná a měkká, aby se noze "podvolila". Já jako malá měla propadlou klenbu a plochý chodidlo, tak bych ráda, aby moje děti měly to nejlepší. A synek už má náběh na propad klenby taky. Ale co je lepší? Pevná, nebo poddajná bota? A proč? A když bude mít botu bez opory, "nezkazí" se mu noha úplně?

berenika39
8. pro 2013

@snowvwhite do Neratovic chodím taky🙂.
Ono se to všechno strašně rychle mění. A nejen to, co se týká obutí, ale i kdeco jiné. Před pár lety to bylo tak - pevná kotníková, drží nohu, pevně obepíná, bačkůrky na tkaničky, kotníkové, sandálky - kotníkové, pevné. Jak se postaví, obout. To bylo, když byl petr malý.
Ted - změna 😀 😀 , žádné boty doma, první kroky, první stání, první chůze , střídaná s lezením - jen ponožky, kožené capáky.
Pak obuv lehká, měkká, ohebná, taková, která kopíruje přirozený pohyb nohy a dítě v tom nechodí jak v přezkáčích.
Mě se varianta B zamlouvá víc, ale je to strašná křeč, všude ti cpou pořád ty kotníkové, pevné......

petkula
8. pro 2013

@snowvwhite já myslím, že by měla být bota pevná ale zároveň, aby měla pružnou podrážku. Protože jsou boty, které jsou takové celé tvrdé, nepoddajné (u Vietnamců a spol.). Já mám třeba oblíbenou Fare a tam ty podrážky jsou pevné ale pruží taky dost.

olusenka
8. pro 2013

@snowvwhite tohle je myslím nejlepší řešit s odborníkem. Tady každý řekne svůj názor, a jak už jsem tu boty pro děti řešila, názory se liší na tohle dost. Co mi třeba říkal dr., RHB nebo paní ve special.prodejně, pružná poddajná bota by měla být první bota, když se dítě staví, začíná chodit, ty úplně první krůčky. Pak už by tak měkká být neměla. němelo by prý být to, že se zvedne špička a ohne se až nahoru k místu, kde se do boty leze, to je zase měkké až moc. Taky je to individuální, já mám hodně ploché nohy, propadlé obě klenby, zažívám s tím denně peklo, nosím vložky na míru, tak u syna taky dbám na to, co má na nohách. Navíc má poslední dobou sklon mít kotníky dovnitř, takže i na doma má pevné kožené sandále, aby to drželo nohy, tedy kotník proti vychýlení dovnitř. Boty mu dáváme nové, ne po někom, a s lehkou oporou podélné klenby, značek bot, co to mají, je spousta třeba Santé, Fare, Protetika a další, všichni mají ten menší "polštářek" na podélnou klenbu.

dadushe
8. pro 2013

Souhlasím s tím, co tu psaly holky, jenom dodávám, že já osobně věřím botám s certifikací Žirafa. Kriteria pro certifikaci stanovil tým odborníků ve spolupráci s Českou ortopedickou společností a průběžně je doplňuje a přehodnocuje. Mimo jiné oblasti zkoumání takových certifikovaných bot z té lékařské na konstrukční parametry botiček dohlíží lékař ortoped a kvalifikovaný antropolog.
Ne všechny boty od určité značky takovou žirafu mají, takže je třeba fakt jít po tom🙂 My máme vyzkoušené Pegres, Fare, Jonap, KTM, Slovobuv. Vždy spokojenost.
Tak ať má malý tu klenbu brzo tip ťop🙂
@snowvwhite

snowvwhite
autor
8. pro 2013

Díky za info. No já zatím chodím do speciálky, která prodává boty se žirafou, u vietnamců ani jinde bych boty nekoupila. Ale třeba to Pediped se taky ohání "výzkumem" a certifikací a já nevím, čím ještě. Zeptat se odborníka je těžký, řekla bych, že mi poradí jeden to a druhej ono.
Souhlas s berenika39, ono se to mění, je možný, že jsme se doteď pletli, ale co když ta "nová obuv" je jen obchodní tah? Když zapojim selskej rozum, tak mi připadá, že zdravý noze je asi jedno, jakou má botu, noze, která má sklon k deformaci, je asi lepší pevnější botou pomoct k ideálnímu tvaru. Ale...

berenika39
8. pro 2013

@snowvwhite no pokud to jen trochu jde, tak jsem se sanžila, aby měl petr dvoje, troje boty, nemyslím každé za 15 set, ale normální, různé, nové. pak se nemůže stát, že by nohu ovlivnoval jeden tvar, jedna pružnost jedné boty.

nekupuju boty za 1500,-, ani zimní, ale prostě mu nějaké zkusím, vidím, jak se mu v tom chodí, jak jsou lehké, poddajné, jestli se mu líbí, a někdy stojí 490,- a někdy 590,- , cena nemusí být vždycky nutné záruka kvality. nejsem tedy pro boty z druhé ruky.

dadushe
9. pro 2013

@snowvwhite Koukla jsem na to Pediped má americké ocenění „Seal of Acceptance“. Jsem taková konzervička konzervovaná a nejsem zrovna zastánce "certifikátů" z USA (asi to budu mít kvůli těm jejich normám pro potraviny a kosmetiku).Navíc Pediped by si klidně tu žirafu mohl pořídit, pokud by se do ní vešel...já nevim no, radši věřím domácím pediatrům a ortopedům 😎

snowvwhite
autor
9. pro 2013

@dadushe taky mi ta US certifikace nepřipadá jako záruka. Nějak víc věřim starýmu kontinentu. Ale zajímaly mě i názory ostatních.

doko
9. pro 2013

ahojky lepší jsou boty poddajné (měkká podrážka, která bude kopírovat tvar nohy při chůzi), nejlépe kožená (aby v ní noha dýchala, dětem se potí nožičky daleko víc než dospělým) a aby v ní mělo dítko asi tak půl cenťáku až cenťák pro pohyb prstíků při chůzi (jak jim jezdí noha v botě, aby se nedeformovaly prstíky). a jak už tu někdo psal, měla by pevně obepínat nohu kolem kotníku (aby botky nepadaly). celkově jsou ale botky pro děti rozdělené do tří kategorií podle věku a podle toho, jak je dítko daleko (chodí, lozí, atd. ). myslím, že žirafky jsou určitě dobrá volba 😉 a taky jistě poradí přímo na prodejně. určitě bych nekupovala boty syntetické (a to nejsou jen levné- většina botiček Nike, Puma, atd. které jsem prodávala byly naprosto nekvalitní a šílené a nikdy bych je dítěti na nohu nedala!!!!!) a s tvrdou podrážkou nebo nízkou.

leni78
9. pro 2013

Boty měkčí, ale některé můžou být i pevnější. Nejdůležitější je, se častěji prezouvat, nenechat dítě chodit celý den v pro rodiče ideální bote. Noha se prezouvanim cvičí, zapojují se svaly vždy trochu jinak.

leni78
9. pro 2013

Nas malej, když začal chodit, tak nosil botky, které jsou celé z látky, jen místo podrážky mají silikonove tlapicky. Taková bota je napodobenim bose nohy. Bylo to pro něj ideální, tedy začal chodit v květnu, v zimě by ho zably nohy. 🙂

snowvwhite
autor
9. pro 2013

Ještě k chození naboso - to je prej ideální, ale v písku, na trávě a tak. Doma na plovoucí podlaze rozhodně ne. Což v každym časopise o miminách a batolatech jsou zásadně prckové lezoucí bosí. Mam zkušenost - sama jsem chodila naboso a jak jsem hlavně doma, po cca půl roce mě začaly šíleně bolet chodidla. Tak sem se pokorně vrátila k bačkorám a spravilo se to. No jo, ale pozná prcek, že se mu chodí špatně? Pozná prd... 🙂

snowvwhite
autor
9. pro 2013

Ještě perličku - jak jsem vypozorovala, že se synkovi s nohou něco děje, změnili jsme kotníčkové sandálky z "na ven" na "na doma". Končilo léto a tak mi nedělalo problém je pár posledních teplých dnů z nošení venku umýt a dát i doma. Teď je má místo původních látkových bačkor, které jsou také z obchodu s žirafou, ale zkrátka nedají takovou oporu. Když sem se svěřila své mámě, tak si vzpomněla, že do školky jsme jako malí vůbec nesměli mít bačkory, ale právě takové pevné kotníčkové sandály, aby nožička správně držela. Povídám: "tos mi nemohla říct dřív?" na její obranu - je to už skoro 30 let 😀

leni78
10. pro 2013

@snowvwhite Podrážky i na doma ? To nebude mít přínos, naopak. Jasne, plovoucka není ideální paloucek u potoka s piseckem, ale dítě není nijak nedokonalé, postižené, aby muselo nosit kotnikove boty, ze mu to pevně drží kotník. To je fáma. Dítě ma plnohodnotné vyvinutou nohu a naším úkolem je ji nepretezovat a nechat jí možnost správného vyvinu. Nedávala bych boty na doma. Boty jsou tu tisíciletí, aby chránily před zimou, teplem, poraněním. Samozřejmě výrobci obuvi se snaží vymýšlet přínosy ve vývoji nohy, ale je to nesmysl.

snowvwhite
autor
10. pro 2013

@leni78 no a to že z nohy, která byla rovná, se stala noha, která se propadá dovnitř, bys řešila jak? chodit naboso bez opory a spraví se to časem samo? jako fakt? 😕

backstreet
12. pro 2013

Holky, manžel je protetik, vyrábí mimo jiné i vložky do bot. Kdyby tady četl názory typu, nedávat dětem doma boty atd, tak by se asi neudržel. Díky zaměstnání, které dělá si můžu dovolit kupovat botičky u vietnamců, protože holky mají ve všech botách i papučích zdravotní vložku na míru. Ani já už bych bez vložek v botách nevydržela. Holky nosí obě papuče i doma. Ta starší crocsy a ta mladší má 2,5 roku a chodí v sandálkách. Je mi moc smutno, když vidím, jak některé děti šmajdají a mají křivé nožky a pediatři to nevidí ☹ Měla jsem možnost vidět co uělají hloupé vložky s nožičkama dítěte. Nevěřily byste.

veronini
3. črc 2014

Ahoj, mám dotaz, mému synovi je 6 let a potřebuji mu koupit sportovní běžecké boty s poddajnou klenbou. Nemohli by jste mi v Praze doporučit nějaký obchod, kde bych mu je sehnala. děkuji