Jakou stélku mají mít první dětské botičky?

fideho
8. říj 2013

Dobrý den,
ráda bych se poradila s maminkami, které se v problematice dětských bot a vývoje dětské nohy orientují lépe než já 🙂 Syn začíná chodit, pořizujeme první botičky. V obchodě zaměřeném na dětskou obuv (Žirafka) nám doporučují boty s měkkou, ale rovnou stélkou - bez anatomického tvarování, neb klenba dítěte se teprve tvaruje a tukový polštářek, co mají děti na plosce, se musí vytvarovat sám, bez podpory, která je obvyklá v botech pro dospělé. Názor dětské lékařky je ale opačný - prý i malé dítě (roční) potřebuje anatomicky tvarovanou stélku... Jaké jsou Vaše zkušenosti? Nemáte, prosím, někdo odkaz na nějaký věrohodný článek, který se problematice věnuje a o který by se dalo v případné diskuzi na toto téma opřít?
Předem děkuji. Podotýkám, že syn dosud nosil a stále nosí na doma pouze kožené capáčky nebo chodí bosky, pokud je teplo. Dotaz se týká pevné obuvi, kterou budeme potřebovat na ven.

blanka.k
8. říj 2013

Moje známá fyzioterapeutka říká do cca 3 let není potřeba 😉 Od 9měs.malého jsem věrná kož.botám DPK, kde na jejichwebu mají krásný článek jak nakupovat a tam píšou také o rovných ... U nejmenších dětí přibližně do věku 4 let jsou v klenbě nožní tukové polštářky, protkané pružným a pevným vazivem, které mají za cíl chránit vyvíjející se nožní klenby před možným přetížením. Je tedy zbytečné vybavovat obuv pro nejmenší děti komponenty pro podporu klenby.
http://dpk.cz/obsah/obouvani-deti

olusenka
8. říj 2013

článek žádný k dispozici nemám ale jak fyzioterapeutka tak i paní ve specializované prodejně obuvi nám jedině doporučila obuv s tvarovanou stélkou, což jak jsem koukala přímo v krámě, je jich hodně, ne-li většina (máme/měli jsme asi patery botičky od těchto značek, syn chodí teprve chvíli, a u všech tvarovanou stélku, ale je to jen nepatrně tvarované pro podélnou klenbu - bačkory a boty Fare, sandále Protetika, boty Jonap, sandále Superfit. Od bačkůrek Fare jsme nakonec odešli, jsou příliš měkké a nedrží dobře kotník do stran, a teď má sandále Santé na doma, taky tvarovaná stélka). Taky máme doporučení nikdy nekupovat botičky po někom, aby si syn vytvaroval botu podle sebe, a co se týče chození naboso, jedině venku na trávě, písku apod., nikdy ne na tvrdé podlaze jako např. plovoučka apod.

zupik81
8. říj 2013

Pokud má syn zdravé nohy, žádný ortopedický problém, tak není důvod mít tvarovanou stélku, stejně tak není potřeba boty ke kotníku (tenhle názor taky ještě převládá). 🙂 Plus je samozřejmě důležité, aby bota byla ohebná,pružná, zkrátka aby se bota přizpůsobila noze, ne opačně. 🙂