Kdy koupit první botičky?

wein
22. črc 2007

Ahoj,
mám 9 měsíčního chlapečka, který se tak před 14 dny poprvé sám postavil. Od té doby nedělá prakticky nic jiného 🙂 a dokonce začal pomalu obcházet nábytek. Chtěla jsem se zeptat: Měla bych mu už koupit botičky? A jestli ano, jaké? Moc díky za rady...

dadis
8. zář 2010

@bubelko dakujem velmi pekne za preklad....tiez som sa teraz pri mladsej Saske riadila a riadim podobnymi zasadami...smutne je, ze som si na zaklade tychto rad nevedela vybrat prve topanky na chodenie od Sk vyrobcu (protetika, tripos), a to nehovorim, ze uz ma nikto neprinuti kupit dietatku papucky od firmy Rak a tym podobne...je smutne, ze o sebe tito vyrobcovia prehlasuju, ake vyrabaju zdravotne nezavadne topanocky a pri tom tym detom skodia...vid priklad, moj starsi syn "odchovany" na protetikach a papuckach Rak, ktory ma ploche nozky a vbocene paty 😠, ....teraz uz zdravotnu obuv s pevnym vedenim paty a vysokou klenbou nosit musi, musim povedat, ze mu pomaha, ale nemyslim si, ze je vhodna pre zdrave a vyvijajuce sa nozky...pre Sasku som kupila minuly tyzden prve topanky Elefanten, smutne, ked mame aj svojich slovenskych vyrobcov, ktori inak siju kvalitne a pekne topanky...

dadis
8. zář 2010

@myzma aj Saska mala pre taketo prilezitosti Pediped 🙂

beruska24.9.
8. zář 2010

Tak jsem měla v plánu koupit ty liliputky, které jsme objednávali už před měsícem a teď přišly. Přítel mi řekl, ať se na nějaké drahé capáčky vykašlu a koupím radši bačkůrky. Ani se mu nedivím, dala jsem 500,- za botičky a za 14 dní jsem musela kupovat nové, takže další 650,-.
Pro další info jsem volala naší Dr. Bačkůrky mi jako lékař doporučit nemůže, prý nejlépe něco jako jsou botičky na ven, aby držely pevný kotník. Což by byla další min. 500,- a to už si fakt nemůžu dovolit.
Jinak jsem dost slyšela (a nejen tady na diskuzi), že stačí ponožky.
No, co se týče teploty, tak ponožky zatím stačí. Ale má se ochladit a netuším, zda malá nebude mít chladné nožičky. Já jsem zmrzlík a chodím v zimě v teplých ponožkách a pantoflích.
Takže asi zajedu koupit bačkůrky a budu střídat - chvíli bačkůrky, chvíli ponožky - prostě zkusím takový kompromis. Když všude tvrdí něco jiného a člověk pořádně neví, co je vlastně správně............tak asi nejlepší bude zlatá střední cesta.

bubelko
8. zář 2010

@dadis nemas za co 🙂
inak ja mam elefanten rada (a patria tu hlavne k tym lacnejsim znackam), pretoze maju rozne sirky. 🙂

bubelko
8. zář 2010

@beruska24.9. ja davam v zime, ak je treba tenke ponozky a na to tie protismykove. ale kedze mame podlahove kurenie, tak minuly rok, ked nam poriadne fungovalo, nebolo treba. rok pred tym, bolo, nakolko nam kurenie vypadlo 😀
a paci sa mi tvoj pristup 😉

beruska24.9.
8. zář 2010

@bubelko - my tedy topení v podlaze nemáme a všude jen lino a dlažba. Malá už teď nosí obyč. ponožky a na ně ještě froté protismykové ponožky (jen nemá to celogumové chodidlo, ale jen takové gumové pidiobrázky).
No, můj přístup........spíš selským rozumem vytvořen vlastní názor a snaha co nejlépe vybruslit ze zmatených protichůdných info 😀

bubelko
8. zář 2010

@beruska24.9. viem si predstavit lino a dlazbu bez podlahoveho - ked nam vypadlo, dlazka bola ako lad, a v byte 17stupnov, 3x po sebe 😀 😀 😀

beruska24.9.
8. zář 2010

Tak mi to nakonec nedalo a koupila jsem na doma sandálky. Sice mě to úplně finančně zrujnovalo, už takhle jím méně, než bych potřebovala, tak teď budu nějaký čas fungovat asi jen o suchých rohlíkách. Ale na druhou stranu.......zkusila jsem prodejnu, kde jsme se zatím neptali a narazila jsem na velmi ochotnou prodavačku, plně se mi věnovala, zodpověděla každou mou otázku, malé botičky obula, zkontrolovala, mě poučila. Nechala jsem si zkontrolovat i botičky, které jsem koupila v pondělí, tak až na jedno místo, kde měla být botička o něco užší (prý to není ani hrozné, ani perfektní, malé to nožičku kazit nebude) jsem konečně koupila správně. No, na poprvé to nevyšlo, druhý pokus (nákup) mám schválen odborníkem. A sandálky na doma už jsem nevybírala sama. Takže uvidím, jak se s nimi malá sžije a nejspíš budu i přesto nechávat chvílemi chodit jen v ponožkách. Uvidím, jak bude mít teplé/studené nožičky, až se ještě ochladí.

beruska2x
9. zář 2010

@beruska24.9. tak ty boticky co jsou male prodej 😉

beruska24.9.
9. zář 2010

@beruska2x - už jsme to probírali s přítelem. Já řekla, že malé budu kupovat nové botičky, ať je situace jakákoliv (snad se to časem zlepší). Ale jsou maminky, které na to mají jiný názor a použité botičky jim nevadí. Navíc ty botičky měla malá 14 dní na těch pár prvních krůčků, takže jsou jak nové. Opotřebované by letěli do popelnice. Nemám v okolí nikoho, komu bych je mohla nabídnout, tak se přítel zeptá jednoho známého, který má bazar.

zuzkat1
9. zář 2010

@beruska24.9. suhlasim topanky musia byt aj podla mna nove,aje keby co bolo🙂

beruska2x
9. zář 2010

@beruska24.9. zkus je dat tady na bazar 😉 holky a co delate s botkama po detech?? ja je mam teda vsechny doma ale uz zacinam mit problem kam s nima a to mam na to komoru 😅
kdyz ma a kazde rocni obdobi 2 - 3 pary.. tak se ta nasklada 😀 a zase nektery jsou super, tak je nechci taky hodit do popelnice 😅

zuzkat1
9. zář 2010

@beruska2x odloz ich pre druhe mimi🙂

zuzkat1
9. zář 2010

@bubelko tak na zaklade tychto informacii su asi tie liliputky a pedipedy dobre kedze su v podsatte s makkou podrazkou a tak.. su ako papucky.. ci nie? ja zvazujem ich kupu tak zistujem🙂

beruska2x
9. zář 2010

@zuzkat1 to ne, boty ma mit kazdej svoje, to ja nechci...

bubelko
9. zář 2010

@beruska2x tie co su v dobrom stave a nezoslapane nechavam pre jonasa. tie co boli znicene, som vyhodila. lukas chodi pekne rovno, tak nie je dovod aby som ich vyhadzovala. a za 3 roky sa toho nazbieralo. 😉

beruska24.9.
9. zář 2010

Mně zase řekla ta prodavačka ve zdravotní obuvi, že každé dítě má jinou nožičku a botička musí sedět na nožičce. A že když dítko má ganeticky danou nějakou vadu nožiček, tak že tomu stejně neuteče, ale správným obouváním se dají ty problémy zmírnit. Takže i kdybychom se náhodou jednou dopracovali k dalšímu dítku (spíš to tak nevypadá), tak bych kupovala botičky přímo na nožičky.

K capáčkům mi řekla Dr., že to jsou botičky do postýlky. A v tom obchodě mi také bylo řečeno, že capáčky a samotné ponožky pro chodící dítě ani doma ne.

Tak to jen info, co jsem se dozvěděla 😉

dadis
9. zář 2010

@beruska2x na tom linku, co tu dala pred casom bubelko pisu, ze kludne mozes nechat nezoslapane topanky surodencovi...ja Saske planujem nechat jedny 21ky....vydrzali 3 tyzdne a potom sme uz museli kupovat 22ku 😕 ...chcela som nechat aj zimne topanocky, aspon v zalohe, tie su ako fungl, lebo vtedy malo po vonku behal, vacsinou sedel v kociari, ..ale tie nam nevydu...tie su 20tky a to ma Saska uz teraz...

bubelko
9. zář 2010

este ma napadlo, hoci viem, ze vsetko sa meni, ale vy ste nenosili ako deti topanky po surodencoch ci inych detoch? ja si teda pamatam, na viacero topanok, ktore som znosila po bratrancoch a po mne este aj sestra. ani jedna z nas nema plochu nohu, ani ine problemy s nohami. 😕
a poznam vela mamiciek z okolia, ktore kupuju topanky po inych detoch, nakolko tu topanky vyjdu na dost vela 😒
mne sa zda, ze niektore teorie, ako kazde dieta potrebuje nove topanky, su len vynikajuci reklamny tah, ako vytiahnut z ludi peniaze 😕

bubelko
9. zář 2010

@dadis hej, je to tam.
tiez som bola zo zaciatku presvedcena, ze kazde dieta potrebuje vlastne nove topanky, ale potom mi kamoska zo skolky venovala pre lukasa, tenisky po detoch - v dobrom stave. tak som si povedala, ze darovanemu konovi na zuby nepozeraj a na ihrisko boli super. pohodlne, dobre v nich lozil a s nohou to nic nespravilo. to iste deti mojej kamosky - kupuje im topanky na detskej burze. ma 3 deto, a keby mala kazdemu kupovat nove, tak skrachuje na topankach (len tak pre info, kvalitnejsie topanky tu stoja okolo 50chf - cca 40eur, zimne okolo 70chf - 55eur). a za rok dieta spotrebuje asi 8 parov, tak si to prosim vynasobte na 3 alebo u mna na 2 deti 🙂 budem fakt rada, ak si jonas ponosi nejake po lukasovi. ono este urcite pride cas, ked uz ich nosit moct nebude 😀 😀 😀

beruska2x
9. zář 2010

@dadis ono se pise dost veci, me to proste nesedi, kazdej ma nohu jinou, nart jinak vysoky.. ja taky nenosim boty po nekom 😅 a u deti v tomto veku mi ti proste prijde dulezity, aby mel svoje boty....

navic je to jen zalezitost prvnich dvou az tri let a to se da vydrzet 😉 pak uz boticky vydrzi na delsi dobu....

beruska2x
9. zář 2010

podle me to je proste setreni na nespravnym miste 😅

bubelko
9. zář 2010

@beruska2x no, kazdy ma na to svoj nazor 😉

zuzkat1
9. zář 2010

@beruska2x ved take co nosil do roka alebo okolo roka a mal ich parkrat tak preco nie...po cudzom by som ani ja nechcela,ale po malej odlozim pre dalsie mimi🙂

beruska2x
9. zář 2010

@zuzkat1 hm tak to ja neznam, nas zacal hned chodit naostro, takze boticky vyuzil, ne ze by byly znicene nebo nejak "ochozene" ale uzivane jsou 🙂

dadis
9. zář 2010

@beruska2x no ja po cudzich nenosim ani oblecenie a nezda sa mi nevhodne obliect nieco mladsiemu po starsom 😉 ...co sa tyka tych detskych topanok, tiez mam pocit, ze odkedy ten nas lapaj zacat behat po vonku, ze tie topanky mozem rovno odhadzovat, ale naozaj sa stane, ako sa mi stalo pred 2rokmi, ze mi 21 nosil 3 tyzdne a to naozaj s tou topankou nic ani nestihol spravit, tusim este vonaju novotou 😀 a tie zimne som hovorila, tie boli najma kocikove...a ono su urcite rodiny, ktore si mozu dovolit kupit na jedno cislo 3-4 pary detskych topanok a to potom naozaj nie su znosene topanky, ako nase...kedy na 1cislo kupujem v najlepsom pripade 2 pary a tie sa znosia castym pouzivanim 😀 (ak neratam gumaky , ktore mimochodom tiez planujem vyuzit, pretoze ani jedny nemal viac nez 5x na sebe)....takze zalezi od pripadu k pripadu, ale nezda sa mi to uplne nevhodne nosit pouzite topanky, ak su zachovale, malo pouzivane...ono vyrobcom topanok samozrejme tento uzus vyhovuje, preco by to mali vyvracat...

zuzkat1
9. zář 2010

@beruska2x
@dadis hej ja si tiez myslim ze pokial su neni obnosene tak sa mozu pouzit... moja mala ma vsetko nove,ale zas pripadny surodenec po nej vsetko asi zdedi😀 jasne ze topanky ktore mi mala obnosi a znici tak uz neodlozim ale kym budu v dobrom stave tak preco by som vyhadzovala... doteraz mala len capacky🙂 a teraz uvidim co kupim,ale ako ju poznam ked zacne po vonku behat tak jej mozem tyzdenne kupovat nove😀

smardik
9. zář 2010

já dávám boty po starším švagrové-ted se jí narodil syn a nevadí ji to že budou obnošené takže to dávám nebo spíš prodávám ji-třeba za 50 Kč jedny ji a mladšímu budu kupovat nové, oblečení po sobě dědí ale boty chci at má i mladší nové

beruska2x
9. zář 2010

@dadis to ja taky ne, u deti mi oblecko ani tak neva i kdyz my mame novy - nemame po kom dedit a ani mi to nevadi 😀 ale boty.. to mi proste nesedi no...

dadis
9. zář 2010

@beruska2x ak ked budes mat druhe mimco, nic po Simkovi nezdedi? budes tiez kupovat vsetko nove? nechce sa mi verit...