Kdy koupit první botičky?

wein
22. črc 2007

Ahoj,
mám 9 měsíčního chlapečka, který se tak před 14 dny poprvé sám postavil. Od té doby nedělá prakticky nic jiného 🙂 a dokonce začal pomalu obcházet nábytek. Chtěla jsem se zeptat: Měla bych mu už koupit botičky? A jestli ano, jaké? Moc díky za rady...

bubelko
24. srp 2010

@beruska24.9. meriam tak ako som pisala vyssie : bud vyberiem vlozku a postavim ho na nu, alebo ak sa neda, tak mu chytim jednou rukou predok topanky, aby som citila, ci hybe prstami a prst druhej skusim vlozit za patu. ak sa zmesti a prsty sa nepohnu, je ok. ak sa prsty pohnu - je mala. pri niektorych mi staci stlacit vpredu a ked citim palec nohy tam, kde nema co hladat - sup do obchodu 🙂

shaula
24. srp 2010

@beruska24.9. Já kupuju botky s vytahovací stélkou (zatím se mi vždycky povedlo takové sehnat), takže zkoušení velikosti není problém. Jinak měřidlo nebo ulomená špejle nebo obkreslená nožka. Způsob podle Bubelko dle mě není správný, jak už jsem psala výše - u některých bot sice možná poznáš, jestli prstíkama pohne nebo ne, ale u hrubých zimních... 😕 Nicméně každému holt vyhovuje něco jiného.

@majdula Ne, s cenou jsem se nespletla, protože to byl důvod, proč jsem nekoupila DPK 😀 Pokud si správně pamatuju, tak DPK (ale mám jiné než ty) stály necelých 1100, Superfit "jen" 945 Kč... Ono se zdá, že 100 Kč při takovéto ceně už není moc velký rozdíl, nicméně když si to člověk vynásobí dvěma... Navíc jsem kupovala zároveň i sandálky, takže jsem tam najednou nechala přes 3,5 tisíce 😲 🙄

shaula
24. srp 2010

@bubelko Ještě mi řekni jednu věc - botička by přece měla sedět tak, aby kolem kotníku nebyla příliš volná. A ty tam vecpeš celý prst? To pak přece musí v tom plavat, ne? 😕 (Nechci provokovat, jen mi to fakt není jasné... 😅 )

bubelko
24. srp 2010

@shaula ked som skusala tie mensie, tak som ich nezapinala. ak sadli na dlzku, tak som zapla. teraz uz nosi aj nekotnikove, takze tam to nie je problem ani pri zapnutej. 😉
ja kupujem vacsinou baerenschuhe (su vacsinou kratsie a sirsie) alebo elephant, tie su este rozdelene aj podla sirky - s,m,w. takze mu dam nohu na ich meradlo a ukaze mi aj sirku topanky. a utiahnut pri kotniku nikdy nebol problem - snurky, suchy zips. u nas su problem gumaky a zimne topanky - lukas ma nohu po mne - malu a vysoky priehlavok, takze musi mat gumaky o cislo vacsie, inak do nich neda nohu a zimne musia byt s vyssim sitim.

majdula
24. srp 2010

@shaula Ty blaho, a ja jsem myslela, ze DPK jsou z tech levnejsich... Uprimne, jako prvni boticky se mi vic zamlouvaly ty Superfit, prisel mi prijemnejsi material a podrazka byla mnohem mekci a ohebnejsi, ale jak rikam, byly malicko sirsi.

Prosimte, i pro starsi deti se potom vyrabi uzsi boticky ve vetsich velikostech? Prcek je totiz dost drobnej a zrejme se s tim bude potykat porad...

shaula
24. srp 2010

@majdula Vidíš, a zase já viděla DPK s ohebnější podrážkou... Superfit jsou sice taky super, ale ty DPK byly ještě měkčí...
K těm šířkám - já vlastně vím jen z doslechu, že se dělají různě široké, ale v obchodě jsem to nikdy neviděla... Zkusím si na to příště dát pozor a zeptat se. 😅

beruska24.9.
25. srp 2010

@bubelko - co znamená ´´palec nohy tam, kde nemá co hledat´´?, Tj. už až na kraji botky, nebo tam ještě nějaká vůle je??

neumisa
25. srp 2010

@beruska24.9. to poznáš sama subjektivně - rozhodně palec nemá co dělat na okraji boty, to je jasné. Pokud se ti zdá, že tam zbývá málo místa, byť tam ještě nějaká vůle je, radím poohlédnout se po větší botě. A v neposlední řadě, když začne dítě vytáčet špičky dovnitř a našlapovat na špičky, tak je skoro pozdě.

beruska24.9.
25. srp 2010

@shaula - jak už jsem psala, obkreslení nožky u nás asi nepůjde. Měřila jsem 2x, pokaždé 4 obkresy (každou nožku 2x) a stejně mi vyšly jiné míry (jeden den jeden rozměr, druhý den o půl cm menší) 😕
Když vyndáš stélku z boty, tak patičku položit až na konec, nebo i tam musí být trochu vůle?? Zkoušela jsem to i tímto způsobem a mám pocit, že i přesto jsme koupili botičky tip ťop. Tedy, vůle na pohyb prstíků je, ale asi chybí ta mezírka pro růst nožičky. Dle mého odhadu má malá v botce vůli tak 7mm. Takže budu muset kontrolovat častěji.
A ještě poprosím vysvětlení s tou špejlí. Podle čeho tu špejli ulomím??
Asi blbé dotazy, ale fakt jsem z toho jelen 😀 ☹

beruska24.9.
25. srp 2010

@neumisa - no, to už se vidím 😲 Takže jak se mi nebude něco zdát, nebo malá začne ťapat nějak divně 😕 tak radši někam poletím.
Dnes jsem to nechávala zkontrolovat i jedné známé, tak povídala, že to snad bude dobré. Jen netuším, jak dlouho to dobré zůstane. No, časem snad získám nějakou praxi 😉
Už jsem říkala, že bych potřebovala, aby ty botky byly průhledné 😀 To by se pak nakupovalo mnohem snáz.

neumisa
25. srp 2010

@beruska24.9. klíííd, nedělej z toho vědu, ještě pár let a půjde ti to samo 😀 😀 😀 😀 jojo, průhledné boty, to by bylo něco 😀

beruska24.9.
25. srp 2010

@neumisa - za pár let si bude chtít malá kupovat botky sama, protože to, co vybere maminka, se jí nebude líbit 😝

neumisa
25. srp 2010

@beruska24.9. s tím snad počítáš, ne? V té době už přece budeš děsně stará a nemoderní, jako my všechny 😀

beruska24.9.
25. srp 2010

@neumisa - jasně, stará, nemožná, otravující matka 😀 Právě proto si to nakupování chci užít teď, všechno ostatní celkem zvládnu (když je to větší, tak do toho doroste), jen z těch botiček jsem na palici ☹

shaula
25. srp 2010

@beruska24.9. Průhledné botky jsou geniální nápad 😀 To by nákup opravdu usnadnilo...
Špejli si ulom podle nožičky - já ji zlomila od okraje patičky po okraj palečku. To, že pokaždé nakreslíš jiný obrys, je celkem pochopitelné, prostě noha je v pohybu a pracuje. Měla bys kreslit tak, aby dítě samo stálo a mělo váhu na nožičkách - přidržovat se něčeho může, ale aby nepřenášelo váhu.
Na stélku se podívej, jak je v botě - já většinou při měření kladu nohu tak, když si představíš svislou kolmici k patičce, tak aby dosahovala na kraj stélky. Blbě se to popisuje - ale je to podobné jako když se měříš s knihou na hlavě - taky se hlavou dotýkáš stěny níže než ti skutečně končí hlava...

gabika20
25. srp 2010

Ahoj baby. Viete mi prosím poradiť: malinká sa zatiaľ len stavia na nožičky (skoro celý deň je na nohách) keď sa niečoho pridrží ale ešte nechodí. Doma jej dávam len obyčajné ponožky. Myslíte,že jej to stačí alebo treba aj na doma nejaké papučky. A von stačí kúpiť botky až začne chodiť? Ona si totiž stále capačky vyzúva,niekedy aj ponožky 🙂

neumisa
25. srp 2010

@gabika20 doporučuji na doma ponožky s protiskluzovou úpravou, pokud máš od podlahy chladno, tak capáčky a botky ve chvíli, kdy ti dítko začne protestovat v kočáru a bude se tlačit ven.

beruska24.9.
26. srp 2010

@shaula - díky moc!
Špejli bych zvládla ulomit podle nožičky jen pokud malá spí a to je k ničemu, protože ta nožička není ´´natažená´´ jako při stání. Je to malé čírtě, které nevydrží chvíli v klidu. I to obkreslování bylo celkem náročné. Pořád mi chtěla přešlapovat, takže stála v prostoru a já se ji snažila tu nožku přidržet na papíře. Asi i z toho důvodu to vyjde pokaždé jinak.
Myslím, že jsem tvůj výklad pochopila 😉 Ta pomyslná kolmice od patičky k podlaze a poslední ´´ležící´´ bod chodidla vytvoří jakoby prázdný trojúhelníček. A ten trojúhelníček ještě musí ´´ležet´´ na stélce. Nebo i tak, že mezi krajem stélky a na ní položeném chodidle je vzadu kousek místa. Jedna a tatáž věc vysvětlena dvěma způsoby.

shaula
26. srp 2010

@beruska24.9. Přesně tak 😉 Bohužel mateřská dovolená se podepisuje na mých vyjadřovacích schopnostech, občas si ani sama nerozumím, co to plácám za blbosti 😀

katusradus
26. srp 2010

ahojte,ja meriam nôžku slamkou (brčkom) 😉

beruska24.9.
26. srp 2010

@shaula - z toho si nic nedělej 😉 U mě už se také projevuje ´´mateřská demence´´ - občas se spletu a našeho psa oslovuji jménem naší malé 😀 😝

beruska24.9.
26. srp 2010

@katusradus - možná, že až malá bude ve věku tvé holčičky, tak se i k brčku (slamce) nebo špejli dopracujeme 😉 Teď prostě chvíli v klidu nepostojí, tak musím najít způsob, jak změřit nožky neposednému čírťěti 😀

janicka006
29. srp 2010

Dobré ranko,chtěla bych se zeptat..jak se vlastně měří dětské botky?????Např.vel.18,znamená,že má miminko tlapinku dlouho 18cm????

beruska24.9.
29. srp 2010

@janicka006 - nevím přesně, jak to číslují, ale malá má nožičku dlouhou 12,5-13cm a botičky jsme kupovali č.20. V obchodě by měli nožičku změřit, nebo když koukneš výš v této diskusi, tak tam jsme řešili měření nožičky dítku.

janicka006
29. srp 2010

@beruska24.9. aha...hmmmmm..ono to asi opravdu bude věda.....
Tak botky zatím nepotřebujeme...a pak pro ty první půjdeme do lékárny,tak snad nám tam poradí...
Moc díky🙂))

kocicinka
1. zář 2010

Tak jsem natrefila na článek, kde pan doktor zase doporučuje něco jiného, než jsem si doposud myslela, a to to, že mají děti nosit boty již v době lezení a prvním stavění, né až když samostatně chodí. Doma nemají chodit v ponožkách, tudíž ani v capáčkách? Je to tu:
http://www.detskaobuv.cz/o-detske-obuvi/rady-le...

Tak jsem z toho jelen. Jonáš ještě stále nechodí a já už nevím, co mu na tu nohu dát. Doma s tím problém nemáme, to má nolení capáčky. Problém nastává venku. Capáčky jsou dělané jen na lezení doma, venku se nám už jedny roztrhaly a to běhěm 14 ti dnů.
Poradíte někdo? Nechodí, ale dost obchází. Je to tak půl na půl.Zkoušela jsem mu bačkůrky od fare, ale pořád si to sundaval a nechtěl v nich ani lézt, není na tu podrážku zvyklý.

smardik
1. zář 2010

@kocicinka když se malý začal stavět koupila jsem mu první botičky a dávala jsem mu je aby si zvyknul-on totiž nechtěl ani capáčky, nic na noze nesnesl jen ponožky a řval a řval takže jsem ho na to zvykala, první jsem mu je jen dala a sundala, pak třeba minutu, 3,5,15 prostě jsme to postupně prodlužovali at si na ně zvykne. ze začátku mu to vadilo i při lezení,fakt je nechtěl ale zvyknul si. ale jinak chodil a chodí doma stále v ponožkách a botičky má jen na ven, venku mu botičky nevadí ale doma si papučky sundává když mu je dám takže ho nenutím a má protiskluzové ponožky a je spokojený

kocicinka
1. zář 2010

Já jsem koupila tyhle:
http://eshop.fare.cz/inshop/detska-obuv-domaci/...

Bude je mít na ven tedy. Leze na zahradě po trávě a po betonovém dvorku. Ale nechce se mi je mu vůbec dávat. Měly nejměkčí a nejohebnější podrážku, ze všech žirafkových bot, a že jsem toho zběhala hodně ...

beruska24.9.
3. zář 2010

Je normální, aby byly botičky za 14 dní malé, nebo jsme se zrovna trefili do nějakého období růstu??
Když jsme botky kupovali, tak byla vůle nějakých 7-8mm. V botkách o číslo větší malá hrozně zakopávala, v těhle ťapala pěkně a navíc se mi asi nepodařilo přesně odhadnout velikost. Chybí praxe. Dnes jsem zkusila přeměřit (postavit nožku na stélku) a vůle je poloviční 😕
Je pravda, že jsem vyřadila dost oblečení, které malá ještě nedávno nosila. Dost se vytáhla.
Takže začátkem týdne se musíme vypravit koupit nové botky. Když si sebou pro jistotu vezmu špejli v míře o 1 cm větší než je stélka stávajících botiček, bude to správná velikost?? Nechci za měsíc zase letět kupovat nové botičky.....

beruska2x
3. zář 2010

@beruska24.9. nech si nozicku premerit primo v obchode, maji na to meridlo, prodavacka ti pomuze a budes mit jistotu - jinak mozny to je nam u boticek ne, ale jeden cas jsem chodila pro backurky co mesic a pul... 😉