60 dní - Jsme to, co jíme - Ing. Petr Havlíček

velrybous
8. únor 2012

Rozhodla jsem se před týdnem trošku změnit stravování a životní styl a taky shodit pár kg navrch po porodu 🙂..
....držím tuto dietu už 7 dní, chce se někdo přidat?
Budu ráda za rady, tipy, návody, recepty, cvičení atd..🙂))

raaad
14. únor 2012

@chaala Ne...já právě taky ne .....tak proto jsem se na to ptala....Přijde mi to lepší i pro to, když člověk musí vařit i pro rodinu něco jiného... A taky si myslím, že když si něco udělám a dám si třeba ten stejný oběd 2X po sobě, tak by to taky nemělo tak vadit. Nemusím mít každý den jiné jídlo ... Když budu mít třeba nějaký celodenní plán, tak raděj zobnu stejné jídlo, než abych něco "honila " třeba ve městě....
🙂

jajulinka
14. únor 2012

Ahoj holky,ráda bych se k vám přidala,kde najdu tu dietu?Taky zápasím s kily a je to čím dál horší,mám 86 kg při výšce 173 cm.Sama to nezvládnu,tak bych se ráda přidala.

1983hr
14. únor 2012

holky tak jsem koukala na ten seznam a na to nemam kč.☹dá se to nějak nahradit-třeba tofu,losos atd

raaad
14. únor 2012

@1983hr určitě dá...taky nemám losos a atd. A Tofu není tak drahé...ten balíček (váhou souhlasí na to jedno jídlo) vyjde kolem 20Kč. A třeba se někdy dražší potravina zařadí časem, když na ni třeba narazím
ve slevě a nebo bych to koupila i pro rodinu a já si pak oddělám.....(ananas atd)....
Kdybych měla koupit úplně všechno dle plánu, tak 1. tak malé porcičky by byl asi problém a 2.ta vstupní cena by byla opravdu dost.... Nemyslím si, že bych měla mít nakoupeno: trošku krůtí šunky, trošku kuřecí, trošku takového chleba, trošku jinakého. Pokud dodržím tu správnou šunku ( min85%masa) a ten správný celozrnný chleba...tak si nemyslím, že je to až tak špatně.... Ale je to jen můj názor, s kterým nemusí všechny souhlasit....

petka80
14. únor 2012

Ahoj, koukala jsem na ten seznam na MMB a vypadá to moc zajímavě 🙂 Nebudu asi schopná jet přesně podle toho, ale jako inspirace a vodítko je to super.
Akorát se chci zeptat, jestli se v tom někdo nevyznáte nějak víc, ohledně té druhé večeře. Každý den tam je kousek nějakého ovoce, je to nutné? A v kolik hodin asi zhruba? Já si dám nějakou lehkou večeři kolem půl 7 až 7 zhruba a pak už nic.........

ffiinnkkaa
14. únor 2012

Já teda nedávno kupovala na jeden týden dle jídelníčku a můžu říct, že jsme za jídlo zaplatili úplně stejně jako před tím i s lososem i s tofu 🙂

1983hr
14. únor 2012

Já viděla tofu za 38kč(100g)to je pro mě dost.máme ted dost napjaty rozpočet

chaala
14. únor 2012

@petka80 Já myslím, že ta druhá večeře není nutná...spíš tam je pro ty, co mají večer ještě hlad, aby nešli spát hladoví. Myslím, že poslední jídlo by mělo bát 2-3h před spaním.

@1983hr já třeba kupuju chlazenou rybu, když na ní mají akci v globusu. Takže jsem měla i okouna, tresku. Dělala jsem pro celou rodinu k obědu.

1983hr
14. únor 2012

@chaala u nás právě až na mě nikdo ryby nejí

velrybous
autor
14. únor 2012

@ffiinnkkaa 🙂 no my sice chodíme, ale spíš postává a pak ujde pár kroků a tak pořád dokola..jinak bydlíme bez výtahu ve 4. patře, takže s 10kg závažím chodím několikrát denně nahoru, dolů, teď teda nahoru ťapká s mojí pomocí, ale i tak 🙂..břišní svaly jsem snad nikdy žádné neměla a na pilates jdu ve čt..🙂 začínám, rotoped už je připraven, tak zítra pokud to dopo stihnu to pomalu zkusím 🙂

velrybous
autor
14. únor 2012

Jinak by se měla dodržovat pauza mezi jídly cca 2-3 hod..já chodím spát pozdě, tak si tu pozdní večeři dám třeba v 9, ale chci to trošku posunout dopředu, tak uvidím jak se mi to povede..

já si myslím, že když někdo není lososa a nahradí to pangasem nebo treskou tak to nevadí..nebo kuře krůtou, atd..

velrybous
autor
14. únor 2012

http://www.stobklub.cz/
tady když si zadáte váhu, výšku, atd, tak vám to spočítá v jakém se nacházíte stavu a pak si navyplňujete jídla a když vám svítí zelené semaforky, tak to je v pohodě.já to teda nedělám, nemám na to čas, ale jedu přesně podle Havlíčka, tak to snad bude ok..🙂

velrybous
autor
14. únor 2012

Obecné zásady podle Ing. Petra Havlíčka

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

Chuť změnit životní styl ,-) Po neustálém procházení jeho příspěvků, jídelníčků a rad jsem sestavila obecné zásady zdravého stravování. Někdo doporučuje vyloučit odpoledne sacharidy (pečivo, přílohy ...), ale to už záleží na vás. Není to dieta jako taková, ale spíš inspirace jak by měl být jídelníček sestaven ,-) TIP HUBŇULEK: snídaně 1000kj, svačiny 500kj, oběd 2000kj, večeře 1000kj (jsou to orientační hodnoty, když chcete zhubnout ,-)

POSTUP PŘÍPRAVY

SNÍDANĚ
* ještě před jídlem ranní tekutiny (čerstvá ovocná/zeleninovo-ovocná šťáva ředěná vodou), vlažný čaj (ovocný, zelený, bylinkový) (200-300 ml)
* sacharidové jídlo: celozrnné pečivo s obsahem vlákniny více než 6 %, například vícezrnný, pohankový, špaldový chléb, knackebrot (4 plátky), žitné pečivo, müsli ovocné nebo obilné lupínky obojí NEPRAŽENÉ!
* zakysaný či nezakysaný výrobek: jogurty nízkotučné bílé, acidofilní nebo kefírové mléko (150 ml) , mléko (jakékoli) (180-200 ml)
* másla a sýry: máslo (z kravského i kozího mléka), margarín (max. obsah tuků 40-50 %, měkké roztíratelné sýry - tvarohový sýr cottage. Lučina, Žervé, Ne tavené!
*bílkovinné jídlo: kvalitní drůbeží šunka (40g)

DOPOLEDNÍ SVAČINA
* ovoce (jahody, meloun žlutý a vodní - 280-310 g, angrešt, grep, mandarinka, papája, pomeranč - 200-230 g, ananas, borůvky, broskev, hruška, jablko, kiwi, maliny, meruňka, nektarinka, rybíz bílý a červený, švestky, blumy, třešně, višně - 150-180 g, fíky, hroznové víno bílé i červené, mango, rybíz černý, ryngle - 110-130 g, banán - 90-110 g)
* sacharidové jídlo (viz možnosti sacharidového jídla u snídaně, jen v cca o polovinu menším množství), müsli tyčinka bez polevy
* zakysaný či nezakysaný výrobek: jogurty nízkotučné bílé, acidofilní nebo kefírové mléko (150 ml) , mléko (jakékoli) (180-200 ml), jogurtové mléko neochucené (200 ml)

OBĚD
* bílkovinné jídlo: masa (červené - hovězí zadní a svíčková, vepřová kýta a panenka, jehněčí, telecí, bílé - kuře, krůta, králík,... vše co nejvíce libové) a šunky (podíl svaloviny min. 85 %), ryby a mořské plody (nejlépe čerstvé či chlazené), sýry (do 40 % tuků), sója a tofu, vejce a vaječné výrobky
* sacharidové jídlo: pečivo (možnosti viz snídaně), vařené přílohy (brambory, bramborová kaše, těstoviny (bezvaječné nebo celozrné),... - 210-240 g), pohanka, rýže, polenta (170-190 g po uvaření), luštěniny

ODPOLEDNÍ SVAČINA
* sacharidové jídlo: pečivo (celozrné pečivo – 1 krajíc, 1 rohlík) , cereální nebo müsli sušenky (30 g = cca 3 sušenky Bebe dobré ráno), tyčinky, 2,5 plátku pufovaného chleba vícezrného
* másla a sýry:, měkký roztíratelný sýr (lučina, žervé,...) - ale nikoli tavené sýry!
* zakysaný či nezakysaný výrobek: jogurty nízkotučné bílé, acidofilní nebo kefírové mléko (150 ml) , mléko (jakékoli) (180-200 ml), jogurtové mléko neochucené (200 ml)

VEČEŘE
* bílkovinné jídlo: masa (červené - hovězí zadní a svíčková, vepřová kýta a panenka, jehněčí, telecí, bílé - kuře, krůta, králík,... vše co nejvíce libové) a šunky (podíl svaloviny min. 85 %), ryby a mořské plody (nejlépe čerstvé či chlazené, připouští se mořské i sladkovodní, ale bez kůže), sýry (20 % tuků v sušině), sója (sojové boby i maso) a tofu, vejce a vaječné výrobky (NESMAŽENÉ nebo bez tuku)
* sacharidová jídla: pečivo (méně než u snídaně), vařené přílohy, luštěniny (viz varianty oběda)
* zelenina syrová, (dušenou jen místo přílohy)

2. VEČEŘE
* ovoce
- jahody, mrkev, meloun žlutý, meloun vodní (160-190 g)
- angrešt, grep, mandarinka, papája, pomeranč (110-140 g)
- ananas (cca jedno kolečko), borůvky, broskev, hruška, jablko, kiwi, maliny, meruňka, nektarinka, rybíz bílý a červený, švestky, blumy, třešně, višně (80-110 g)
- fíky, hroznové víno bílé i červené, mango, rybíz černý, ryngle (60-80 g)
- banán (50-60 g)
- paprika červená masitá (150g)

ZÁSADY:
* snídaně a svačiny a jejich kombinace:
sacharidové jídlo + máslo a sýry
sacharidové jídlo + zak. a nez. ml. výrobek
ovoce + zak. a nez. ml. výrobek
bílkovinné jídlo (šunka) + sacharidové jídlo
jen ovoce (více sladké - jahody, hrušky, ananas....)

Osm P SPRÁVNÉ VÝŽIVY

1. PITÍ: dostatečné množství tekutin je naprostý základ, proto v pravidelných intervalech pijte.
2. PRAVIDELNOST: snažte se jíst v pravidelných intervalech, cca každé 3 hodiny
3. PRIORITA: i váš organismus je má. Buď energii vyrábí, nebo uskladňuje. Umožněte mu to tím, že budete jíst v klidu - alespoň tři hlavní jídla. S velkým jídlem nespěchejte, hodně jej kousejte.
4. PŘIROZENOST: vybírejte si přirozená jídla bez obsahu konzervantů, umělých barviv a příchutí, sladidel, okyselovadel a dusitanových solí (v uzeninách). Jídla a potraviny konzumujte v co nejpřirozenějším stavu, aby zůstalo zachováno maximum z jejich původní nutriční hodnoty.
5. PRVNÍ JÍDLO: zásadně nevynechávejte snídani. Její absence prokazatelně vede k poklesu výkonnosti organismu a nárůstu váhy.
6. POCHUTINY: není problém si občas "vsunout" do schématu nějakou pochutinu, dokud budete žít aktivně a množství tuků v těle bude optimální.
7. PŘEVRAT: jedenkrát týdně si udělejte den, kdy sníte vše, co chcete, v množství, jakém chcete.
8. POHYB: měl by být přirozenou součástí našeho denního režimu.

kaji_
15. únor 2012

Ahojte,

Som cca 2,5 mesiaca po pôrode. V tehotenstve som pribrala našťastie len 7 kíl, štyri z nich sú už dole. Bohužiaľ som pred otehotnením mala nadváhu, čiže moja celková hmotnosť je momentálne 73,3 kg pri výške 154cm. Rada by som schudla aspoň 10 kg, budem šťastná, ak sa mi to podarí 😝. Na tento jedálniček som narazila už dávnejšie, tak som si teraz povedala, že by nebolo od veci sa do toho pustiť. Samozrejme, viem, že ten jedálniček je vyhotovený pre určitú osobu - tak som si vyrátala svoj približný denný energetický príjem a upravila si to podľa toho. Uvidíme, ako to pôjde. Konkrétne u mňa vidím problém s pitným režimom - odjakživa bolo pre mňa ťažké vypiť aspoň tých 2,5l tekutín denne - dúfam, že sa aspoň tu premôžem (pijem zelený čaj). Potom je tu pitie kávy - musím mať tu jednu kávičku denne, bez nej to nejde ☹ . Ďalšie negatívum je pohyb, to už bude ťažšie. Časovo mi to dosť často nevychádza - manžel pracuje na smeny, tak sa mu musím podriadiť - keď ťahá štyri nočné za sebou, tak sa nedostanem cvičiť von, pretože nemá kto zostať s malou - jediným pohybom sú vtedy pre mňa dvojhodinové prechádzky s kočiarom a vynášanie/znášanie korby s 4,5 kilovým bábätkom na/zo 4. poschodia 😅 ... Od budúceho týždňa sa chystám na H.E.A.T a eventuálne na spinning, tak som zvedavá, ako to budem stíhať...

vrana
15. únor 2012

Ahoj, taky bych se k vám přidala. 🙂 S manželem jsme se rozhodli asi před měsíce, že změníme životní styl. Havlíčka mám už pár let vytištěného, mám i ty jeho dvě kuchařky. Před dvěma roky jsem to vydržela měsíc a bylo mi hrozně fajn. Kolik šlo dolů, to nevím. Kalhoty mi byly trochu volnější, ale nic dramatického, ale prostě jsem se cítila líp. Dnes jdu shodou okolností k výživové poradkyni, tak to možná sbalím s sebou co ona na to. U mě je problém chybějící pravidelný pohyb a pak že když mám hlad, tak první sáhnu po pečivu ☹ No ale ta moje váha, na to už nemůžu koukat 😠 Takže se do toho prostě chca nechca budu muset zakousnout. Ještě před 8 lety jsem měla skoro o 20 kilo míň, už tenkrát to bylo hodně, ale co bych za tu váhu dneska dala. Smutný je, že je to všechno jen tím, že jsem nastoupila na VOŠ, kde najednou nebyly obědy, tak jsem to řešila bagetama z bufetu, místo busem jsem začala jezdit autem, odpadl veškerý pohyb, který do té doby byl a pomalu, ale jistě to lezlo a lezlo. Teď už mám dvě děti, v těhotenství jsem přibrala v prvním asi 13 kg, ale měsíc po porodu jsem měla o 2 kg míň než před otěhotněním, pak jsem se zase vyžrala a měla jsem o 5 kg víc. U druhého těhotenství jsem přibrala nějakých 7 kg a po porodu to bylo dole hned a samo. A od té doby stojím na 93 😔 Tak doufám, že tentokrát už jsem dostatečně nakopnutá a že se zadaří. Myslím, že u mě je to o tom, že zjistím, že to skutečně jde dolů, tak pak mě to snad nakopne.

PS: Neplánujete to tu zamknout?? 😅

vrana
15. únor 2012

@velrybous Ahojky, mám na tebe dotaz. Jak si na tom stojí tyhle toasty v porovnání s pečivem? http://www.eko-produkty.cz/produkt-21833/bonavi... Je to věc, kterou bych klidně zařadila úplně místo pečiva, protože mi i moc chutná, ale nevím, jestli by to mělo nějaký efekt?

A tohle žervé je zrovna to tavené? http://www.nakup-ostrava.cz/syry/50-gervais-ori...

Holky a ještě mi řekněte...zdravý styl je fajn. Chápu, že když je dieta, tak se jí nízkotučné výrobky, jako třeba 20% eidam (mimochodem skoro k nesehnání). Ale když už potom vyloženě hubnout člověk nechce a chce jíst zdravě, tak je naopak lepší zařadit kvalitní věci ne? Nedovedu si představit, že do konce života budu jíst 20% sýry, které okolo sýru ani neprošly. Nekonzumuju ho na kila, jedná se o jeden plátek třeba k snídani (rozdělený na dva toasty) a to snad nebude takový problém nebo ano? 😨

editah222
15. únor 2012

@vrana trocha tuku určitě nikoho nezabije, myslím když už má svoji vysněnou váhu 🙂 Je fakt, že nízkotučné sýry jsou chutově někde úplně jinde ☹

Já cvičím a držím dietu už od začátku ledna, chci zhubnout moře moc kilo, abych nevypadala jako velryba.

Kontroluju si dietu a poměr potravin na stob, je tam super sebekoučink. Jídelníček podle Havlíčka (ten z MMB) mi přijde moc dietní, je asi pro ženu, která ještě nikdy dietu nedržela.

editah222
15. únor 2012

@velrybous jsi hodná, že jsi to sem opsala. Hned si to vytisknu.

vrana
15. únor 2012

@editah222 Přijde ti moc dietní? Mně zase přišel celkem fajn, že se u toho člověk docela i nají 😀 Kolik moře kilo chceš zhubnout?

editah222
15. únor 2012

add. cvičení - já chodím na tzv. kruhový tréning do Contrours (posilovna pro ženy) a baví mě to. Radši bych dělala aerobic, ale při tom se tak moc nehubnou špeky (velká fyzická aktivita) a se 2 dětma nejsem schopná se někam dostat v určitou hodinu. Tady mi vyhovuje, že přijdu kdy chci a jsem tam tak dlouho jak chci.

vrana
15. únor 2012

A jinak můj další problém je nepití ☹ to je děs. Jestli za den teď vypiju litr a půl, tak je to mraky. spíš míň ☹(( vím to, ale nemůžu se prostě donutit. Nedělá mi problém vyhnout se alkoholu, ale zařadit tolik vody nebo tak to je nadlidský výkon ☹

vrana
15. únor 2012

@editah222 No já se dokopat kamkoliv to je děs. Koupila jsem si domů stepper.

editah222
15. únor 2012

@vrana přijde mi, že 5000kj je málo. Mě lékařka řekla, že nemám chodit pod 6500kj, ale to jen díky tomu, že jsem každé těhu držela velice striktní diety a tělo je nastavené na malý přísun živin a tak se musím naučit jíst zdravě a víc 🙂
Chci zhubnou aspon 30kg, ale ne za měsíc, mám cíl - ROK 😀

editah222
15. únor 2012

@vrana já mám doma běžecký pás jenomže jak na něj vlezu tak děti řvou 😝 A když usnou tak jsem hotová i já a lezu radši do postele.

S pitím nemám problém, já piju asi 3,5 litru denně.

vrana
15. únor 2012

@editah222 no to by se mi taky líbilo ale ta cifra 30 mi přijde tak absolutně vzdálená a nedasažitelná 😀 a ty chodíš někam k dr? Já jdu dnes u nás za barákem k výživové poradkyni, tak jsem zvědavá. Pití ti závidím. Musím se nějak donutit no.

editah222
15. únor 2012

@vrana já jsem měla v obu těhotenstvích těhu cukrovku a tak jsem chodila na diebetologii a tam mi doktorka poradila. Na výživové porodce moc nedám, aspon ti u nás ti většinou cpou nějáké jejich produkty. 'Stačí mi řídit se tím co píší na STOBu. Ale za zkoušku nic nedáš.

lensta
15. únor 2012

Prosím, můžete mi napsat, co má být 3.den na oběd a odpo na svačinu? Nějak se mi to na vytisklém papíře tratilo, mám do svačinu a pak hned večeři...díky
Myslíte, že je problém, že ráno vynechávám tu šťávu? To prostě nedám ani zelenonovou, ani ovocnou. S pitím problém nemám, ale tahle kombinace (navíc studená) mi prostě nejde.

zvalentova
15. únor 2012

@vrana Hani, mě nejvíce pomáhá konvice s čajem nebo naředěný juice. Mám subjektivní dojem, že vím kolik vypiju 😉

petra.vavra
15. únor 2012

Ahoj holky, já držím dietu takovou, že si počítám denní příjem a nesmím přetáhnout to co spálím, i když sedím celý den na zadku a funguje to....hýbání začne postupně, pokaždé se to zatím nepovedlo, zatím neustále někdo marodí 😠 teď i já 😠 ....
Jen k tomu Havlíčkovi, pokud nebudete mít jídelníček na Vaší váhu a míru, tak to zase naberete zpět jako u každé diety, proto je třeba znát svůj denní příjem. Kdo chce, spočítám mu to 😉

petka80
15. únor 2012

@petra.vavra jé, to by bylo fajn! Co potřebuješ vědět?