Eliptický trenažer-jak funguje měření tepové frekvence?

moka83
17. črc 2014

Ahoj všem 🙂
Vím, že tohle téma už bylo několikrát vytvořené, ale chtěla bych dotaz k trenažeru a tepovce trochu více rozvinout.
Koupila jsem si ho před dvěma lety ( Formerfit 8702 ), ale až nyní jsem na něm začala opravdu intenzivně cvičit. Jde mi - jak jinak - o to na něm něco shodit a zpevnit tělo. O výpočtu tepové frekvence mám načteno, nejde mi ani tolik o to jak jí vypočítat, ale o to, jak funguje měření na tomto a podobných strojích, které nemají měření např. na prstu či pás pod prsy. Je mi 31 let, mám celkem dost nadváhu ( výsledky několikaletých brutálních diet, absolutní lenosti a nedávného porodu ).
Cvičím 6x týdně ( denně + 1 den volno ) ráno cca v 6 hodin ( časově to jindy nedávám ), cvičím 50 min ( prvních pět minut pomalé zahřátí ), ukončení strečinkem.
A teď ten dotaz - tepovou na spalování bych měla mít podle různých výpočtů mezi 104 a 123. Když jedu na trenažeru a průběžně přikládám ruce na tepový měřič, tak i když tam ruce udržím třeba 5 minut, měřič hlásí cca po vteřinách "97, 105, 113, 123, 124, 115, 103, 95" a takhle pořád.
Ptám se tedy - je tohle normální věc, že tep nikdy není stejný, i přesto, že mám stejný výkon?
Začínala jsem jezdit na 0 zátěži, cca 11 - 14 km za hodinu, tj. za 50 min cca 10 km.
Teď jsem začala jezdit třetí týden a dala jsem si zátěž 1, jedu tempem cca 11-13 km za hodinu, tj. opět cca 10 km za 50 min.
U obou zátěží mám měření na tomto stroji uplně stejné - nikdy to neukazuje jednu hodnotu, vždy to takhle skáče. Dýchám nosem, pravidelně, nemluvím, nezpívám 🙂
Taky se mi zdá, že 14 km za hodinu je už můj strop, abych vydržela plynule 50 min, ale dle tepových hodnot je to stále ještě málo?
Více jakožto nadváhový astmatik neudýchám...prozatím...

Přemýšlím o tom, že tyhle měřiče v těch strojích nejsou uplně spolehlivé, ráda bych nějaký náramek, který je kompatibilní s iphonem...máte některá zkušenosti?
Využila bych ho totiž i v případě, že bych začla občas s během, když je teď v létě venku hezky...

Moc Vám děkuji za připomínky, nápady, dotazy...rozvinutí diskuse 🙂

P.S.: bavme se prosím pouze o tom cvičení a stroji, nebavme se o stravování...to je další kapitola sama o sobě a já bych se teď nejvíce chtěla dozvedět o tom cvičení 🙂

blanka.k
17. črc 2014

@moka83 ten tepový měřič na ruce je na houby....mám ho na Kettleru a taky hází hrozně hodnoty +-20tepů.... MM hodně cvičí + běhá, vystřídal víc pásů a má teď od POlaru + hodinky a to si pochvaluje , já mám od Kettleru, ale už to nepoužívám, mě se nějak ta hodnota drží na těch cca 65% co by měla, tak to nějak nevyužívám. Manžel má zas tepovku naprosto šíleně vysokou, to by musel běhat krokem, aby byla ok,ale stejně díky tomu zhubl hrozně moc, jen mu to furt svítí červeně, doma tomu říkáme"stav infarkt" 😀 Hlavní je hýbat se, tepovka je sice fajn,ale někdy to prostě nejde. Určitě tělo pozná, i když na tom trenažeru člověk nejede "jak fretka" 😉 Pokud jsi astmatik, tak bych jela dle svého těla, ne frekvence 😉

moka83
autor
17. črc 2014

super, moc děkuju 🙂
já si někdy říkám, že ze všeho se dneska dělá hrozná věda...
chtěla jsem začít běhat, jen nějakou malou radu, abych nedělala zásadní chyby a nakonec jsem skončila u toho, že záleží na dopadu nohy, na postavení rukou, na ohybu, dýchání...když budu u toho běhu myslet na to všechno, tak z toho moc mít nebudu. neříkám, že si budu dělat co chci a ignorovat doporučení, ale přijde mi, že je někdy dobré se řídit i takovou tou fyzickou intuicí, že prostě všechno nejde podle plánu... 🙂
já nechci běhat ( ať už eliptical nebo normální běh ), abych dokazovala výkony, já chci fyzičku, abych se nezadýchávala do schodů, chci posílit plíce a srdce a nechci vypadat jak povadlá hora sádla... 🙂)

blanka.k
17. črc 2014

@moka83 taky chci běhat, ale ještě chci zhubnout nadváhu, a pak se do toho pustit 😅 uvidíme, jak to půjde, mám trochu strach z kolen, občas mě zlobí (ale to je fakt třeba po tůře 20km někde po kopcích...to i když jsem byla hubená), na to je trenažer super, ten fyzioterapetka doporučuje, že nezatěžuje klouby, kolena atd. jak běh, člověk to nemůže cvičit "blbě"... že je to super pro netrénované a s nějakým zdrav.omezením. Na trenažeru jsem ze začátku byla po 10min.hotová, te´d po 50min.končím, ale spíš proto,že mě to fakt už nebaví (i když u toho koukám na TV 😀 ),...asi půl roku jsem necičila (tak 1x měsíčně možná) a tělo už si to docela "pamatuje", rychle jsem se do toho zas dostala rychle.

hojda
17. črc 2014

Správná tepovka pokud nemáš měřič, že bys měla zvládnout ještě mluvit, pokud už jen lapáš po dechu, tak je to moc. U mě je to takové tempo, když se spotím, ale nejsem z toho urvaná. Jinak mám sporttester, jako hodinky na ruku,

moka83
autor
17. črc 2014

@blanka.k 🙂 🙂 ja mám zatím stroj tam, kde není TV, tak mám jen hudbu, ale je pravda, že třikrát jeden song už taky nemůžu slyšet a pak se "nudím" 😀

@hojda mě ale právě zaráží, že když cvičím na menší zátěž, tak mám stejnou tepovku jako když cvičím na větší zátěž...neměla by se ta tepovka zvedat? 🙂

hojda
17. črc 2014

@moka83 Asi záleží, jak to tvoje tělo zvládá a třeba máš už postupně natréhováno, já mám vysledováno, že jsem zase postupně přidávala na rychlosti, abych udržela stejnou tepovku.

lenna_1
17. črc 2014

Ahoj, také se mi to na stroji děje a nelze brát hodnoty jako pravdivé. Jak, už bylo psáno měla bys při pohybu normálně mluvit a né být uhnaná jak pes. Sporttestr (hodinky, které měří tepovou frekvenci) je dobré si pořídit a zkusit si jakou máš tepovou frekvenci během dne v klidu a pak podle toho vypočítat optimální hodnoty pro spalování. Myslím, že za rozumnou cenu se dají pořídit i v Lidlu. Ty za vyšší ceny mohou být kompatibilní právě s iphonem. A jinak s tím během bych to moc nepřeháněla. Je to opravdu náročné na klouby, pokud máš větší nadváhu. Rychlá chůze ( s holemi nebo bez nich) je taky velice účinná a daleko šetrnější. Hodně zdaru v hubnutí. Mě osobně hodně pomohla stránka stobklub.cz.

svoba
17. črc 2014

Mám s měřičem a funguje prapodivně. dobré je běhat delší dobu - 45minut v kuse. Jinak pokud chcete zhubnout a zpevnit, je dobré kombinovat kardio cvičení s posilováním. Nejúčinnější je během 45min vystřídat v rychlém sldu obě tyto aktivity.

blanka.k
17. črc 2014

@moka83 Já si pouštím na monitoru PC seriály z archuvu ČT nebo NOvy, jeden díl cca 40-60min, ideál 😀 A jinak to mám jak píšeš, napřed jsem měla "zátěž" 20jednotek, pak to zvyšovala , teď mám 55, ale zůstávají mi stejné otáčky , manžel mi říkal kdysi, že ideál je cca 60/min (já jedu tak 52-55, u těch 60-62 už mám právě tepovku vyšší než 70%, tak se zadýchávám dost), tak možná zkusit "zrychlit" šlapání

moka83
autor
17. črc 2014

všem moc díky za příspěvky!

pokud jde o běhání, spíš jsem měla v plánu "indiánskou chůzi?" - myslím, že jsem to někde četla...2 minuty procházka, 2 minuty rychlá chůze, střídat cca půl hodiny. jde mi hlavně o to, že stroj nemám na dovolený, resp. na dovolený nemám nic a potřebuji vymyslet nějaký vhodný pohyb... 🙂

ten eliptical je tak nějak jediný, co mi opravdu z hlediska astmatu vyhovuje - já na něm "nestojím" - jedu takovou střední rychlostí, na konci cvičení jsem totálně mokrá, ale ne rudá a udýchaná. řekla bych, že prvních 20 minut je nejhorších a pak už mě to i baví a kdybych nepospíchala na hlídání dítěte, tak bych vydržela i dýl než těch 50 minut, které standardně dám 🙂)

zkoušela jsem 30 day shred s Jillian, ale to byl fakt masakr...10 dní jsem vydržela, ale byla jsem uplně KO a otýkaly mi kotníky...

moka83
autor
17. črc 2014

@blanka.k a můžeš mi prosím jen pro představu udat průměrnou rychlost jakou jezdíš vzhledem k té optimální tepovce? teda co ti hlásí stroj... 😀

blanka.k
17. črc 2014

@moka83 u Jill a podobných výzev mi říkala fyzioterapeutka, že to je pro 90% populace nevhodné...skoro každý má problémy s něčím, i když to netuší (mě našla lehkou skoliozu, přetížené prsní svaly, trapézy, funkčně delší 1 nohu atd....) a to jsem co se týče pohyb.aparátu tak nějak zdravá, nic moc mě netrápí 😅 A ty výzvy, hurá, zečneme najednou cvičit jak blázni hodinu denně nebo dělat 50-200 dřepů, že to je fakt na odrovnání se 😔
jezdím furt těch cca 55 otáček/min (takže cca ty 2 šlápnutí za sekundu)....rychlost musím zítra zkusit, ale mám nějak v hlavě 16-17km/hod...

moka83
autor
5. srp 2014

ahoj @blanka.k 🙂

16km/hod - hned si připadám hrozně...teď jedu na zátěž 2 a jedu 12km/hod a mám pocit, že prostě víc už dát nemůžu. když mám uplně bez zátěže, tak jedu 13km/hod a to mám fakt pocit, že ten stroj strhnu...
tak teď teda nevim, ale asi si připadám nemožně 😀
nicméně jsem předminulý týden na dovolený začla "chodit" ( ani ta indiánská chůze mi nešla - jakmile jsem se pustila do běhu, tak se mi prostě rozpálily plíce a konec - netuším, zda je to tím astmatem nebo špatným dýcháním ). takže chodím, chodím obden, za 45 minut ujdu cca 4,5km. mám to teda zatím bez pulsometru, ale alespoň jedu přes aplikaci, která měří km a rychlost.
musím říct, že aniž bych udělala zásadní zásah do stravování, tak po cca 4 týdnech pohybu 4x - 5x týdně ( denně to poslední dobou nezvládám, ale když to jde, tak i dva dny nebo tři dny po sobě dám ), mám 3cm z boků dole a 2kg váhy dole.
alespoň nějaká motivace, protože po měsíci bych už to možná znovu vzdala, že se hýbu a nic moc se neděje. a ono se děje, i když na tom elipticalu jedu 50min těch v průměru 12km/hod anebo jdu rychlou chůzí různě tvořeným terénem 4,5km.
tak snad se to ruku v ruce s následnou úpravou stravy ještě trochu rozhýbe...
😀