Jak bojovat s chutí na jídlo a hlavně na sladké?

ficekova
17. pro 2012

Ahoj holky. Po porodu druheho ditete jsem kvuli HA diete zhubla ze 101 kg na 67. Ted ale zacinam zarazovat potraviny a cely den jen premyslim, co bych si mohla dat. Jakmile neco objevim, jsem schopna vsechno sezrat! Uz muzu lepek, tak silne ujizdim na chlebu se skvarenym sadlem. Poradte prosim jak bojovat s tou strasnou chuti na jidlo a hlavne na sladke. Uz nesmim pribrat. Vsehno obleceni jsem rozdala!!! Ted se z detma nikam moc nedostanu a navyse jdou Vanoce...vsude toho cukrovi...Diky ☹

renatalen
17. pro 2012

To chce silnou vůli. Já ji teda nemám🙂, chodím tajně ujídat cukroví... Najít si nějaké jiné zdravější mlsání.

camelinka
17. pro 2012

@ficekova Nekupovat, nemit nic doma, jinak honi huba a clovek cely den uzira, znam to 😀

llluckaaa
17. pro 2012

1. možnost: nemít nic takového doma (ale to se o Vánocích dělá dost blbě)
2. možnost: vyrobit si pro sebe nějakou zdravou dietní verzi - spíš než problém ve sladkém je v případě cukroví v tuku, sama dietní cukroví neumím, ale kdybych něco zkoušela, tak to budou asi nějaké sladké bílkové pusinky
3. možnost: sladké si povolit a naplánovat, kdy a kolik ho do jídelníčku zařadím (ideální je dopolední svačina) - tím trošku oblafnu sama sebe, protože nemám pocit, že je něco zakázaného a nehoní mě po tom tolik mlsná, můžu se na svoje dávky sladkostí těšit a nebudu mít pak výčitky, že jsem je snědla 😉

stellamax
17. pro 2012

Jíst 5x denně vyváženou stravu. Nebudeš mít na sladké ani nezdravá jídla chuť. Dělám to tak roky a funguje to. S váhou nemám problém.

llluckaaa
17. pro 2012

@ficekova Co je to HA dieta?

eficenka
17. pro 2012

nekupovat... bydlíme na horách, do města jedu na nákup jednou za týden - koupím třeba jen 2 horalky, ty samozřejmě sežeru skoro ještě v autě cestou domů... no a pak doma nic není, tak se cpu mrkví, jablkama...

jarkalada
17. pro 2012

@eficenka to já se můžu cpát jablkama a mrkví dokud neprasknu, ale když je chuť, tak tu chuť na sladký prostě ničím jiným nezabiju a nepřehluším 😀

eficenka
17. pro 2012

@jarkalada
tak ono když nemám nic doma, tak se cpu jen tímhle a pak to jdu zaspat... 😀

jarkalada
17. pro 2012

@eficenka to jo, ale jdeš spát neuspokojená 😀 A o to víc toho pak při první příležitosti nakoupím 😀 Já teda s váhou problém nemám, ale s chutěma je to jiný 🙂

eficenka
17. pro 2012

@jarkalada
přesně tak - jdu spát neuspokojená 😀 já se na nákupu hlídám, prostě fakt koupím jen 2 tatranky a nic víc..... taky nemám problém s váhou, ale když jím hodně sladkýho, tak mám pak mykozy 😠
když už je fakt krize, tak občas jdu i o půlnoci něco upéct ( bábovku, strudl) .... 😀

jarkalada
17. pro 2012

@eficenka Tak to máme podobně, ale chce to fakt pevnou vůli 😎

jandl
17. pro 2012

@eficenka já se dokázala držet od sladkého třeba i půl roku,protože nechci,aby to tak dělaly děti.Cukr není nic jiného než droga,na kterou nás od mala naučili.Je to závislost jako u alkoholika.Ten taky ví,že může stačit sklenička s kamarádem a jede v tom znova.Nebo útěcha ve stresu. Malá rada:omezte sůl,vejce,maso.To je 2.extrém,který zákonitě touhu po uvolnění vyvolává.Mít stravu vyváženou,jak už tu bylo řečeno.Jinak,taky radu,jak odolat lákadlům,přivítám.

ficekova
autor
17. pro 2012

@llluckaaa hypoalergenni dieta. Syn je od narozeni silny ekzematik. U starsi dcery jsme po 1,5 roku trapeni s ekkzemem zjistili, ze ji to dela mleko a mlecne vyrobky. Je alergicka na bilkovinu kravskeho mleka. U syna jsem mela bezmlecnou stravu od porodu. Mel to ale hodne uz od narozeni, tak jsem v jeho 2 mesicich najela na specialni a velice drastickou dietu na vycisteni organizmu. Normalne se drzi tak 2 tydny, nez se telicko vycisti, ale protoze reagoval uplne na vse vcetne ockovani, byla jsem na teto strave 2 mesice. Pred mesicem se uz trochu stabilizoval a zacali jsme zavadet potraviny:
brokolici snasi, cuketu ne, brambory - tot moje zelenina
banany - taky ne
kukurici, a ted nove psenici - taky snasi
jehneci a veprove - z veproveho je sadlo
Kazde zavedeni nove potraviny podleha prisnemu sledovani, zda se nezhorsi ekzem. Vim, ze nesmim, ale uz jsem zacala ujidat cukrovi. Mam vsechno bezmlecne - kvuli dceri, ale mam problem s tim mnozstvim.
Kdyz jsem najela na dietu, sla vaha drasticky dolu, treba i 2 kg za 1 den!!! Kdyz se divate na to malinke miminko jak se trapi, ani hlad nemate. Ale ted pribrat nesmim. Manzel mi dnes rekl, ze jsem trochu pribrala a tchyne mi to nezavisle na nem potvrdila. Vaha zadne zmeny neukazuje.

eficenka
18. pro 2012

@jandl
my nesolíme ( manža má hypertenzi) vejce mám tak dvakrát do měsíce a maso asi 4 krát týdně 🙂 při kojení je potřeba sladkého z důvodu vyšší spotřeby energie, na váze pořád ubývám - už mám 20 kg co sem nabrala 2 měsíce po porodu dole a s váhou jdu pořád dolů.... Snažím se vařit zdravě, a místo cukru mám ráda javorový sirup, příp si vymačkávám pomerančovou a jablečnou štávu 🙂
je taky dobré omezit bílou mouku, u nás se peče z žitné nebo špaldové ...

llluckaaa
18. pro 2012

@ficekova Jé, teď vidím, že tu píšeš, které potraviny už zařazuješ. V té zelenině bude dost problém. Protože ty bys měla sníst asi tak 300 g denně, a tohle dát jen v brokolici asi nebude pro dítko to nejlepší. Kdy se chystáš třeba na dýni nebo mrkev, listovou zeleninu (čerstvý nebo dušený špenát, polníček, rukola)? Z ovoce tu nemáš nic - co dušená jablka, sušené meruňky? A z tuků používáš jen sádlo? Rostlinné oleje ne? Z toho vepřového mě napadá zkusit vyrobit domácí dušenou šunku (mrkni k luthien do fotoblogu, má tam postup), je moc dobrá, ať máš něco na zahnání chutí.
Jak jsi zkoušela tu pšenici? Bulgur?

ficekova
autor
18. pro 2012

@llluckaaa S tou zeleninou je to fakt spatne. Ted je na rade kokosovy olej a kvetak. Do toho musim narvat jeste vajecny zloutek a bilek , kt. budu davat primo malemu. Vse musi mit tak 5 dnu cas, abychom videli pripadnou reakci. Z tuku: dusim na olivovem oleji a obcas to domaci sadlo. jak mam ted ale chleba, je to s tou chuti spatne. Slintam jen co vejdu do kuchyne. Snazim se to zahnat vodou a c ajem, ale je to narocny. Sunku mam v planu. Musim koupit teplomer do hrnce. Naposledy mne v cimermanovi malem utloukly ty babky nakupujici. Byla jsem tam s kocarem. tak jsem to ve dverich otocila. Psenici mam v chlebu ve forme mouky. Jak celozrne, tak chlebove. Slozeni chleba: mouka, voda, kmin, cukr, sul, ocet, drozdi

llluckaaa
18. pro 2012

@ficekova Tak to pěkně rozšiřuješ, super. Zkus tu zeleninu ke každému jídlu, aspoň po trochách. Nechávej už tu, co máš vyzkoušenou, a přidáváj další druh (ale to určitě píšu zbytečně a už to tak děláš, viď?). Co pečené brambory? Nakrájet na slabé plátky, jen trochu okořenit (sůl, pepř, kmín), přidat nějaké bylinky (pokud jste zkoušeli), trošku oleje nebo sádlo a dát péct do trouby na 180.
Tak můžeš zkusit bulgur, to je pšenice, ať máš ještě nějakou jinou přílohu než je ty brambory. A nebo celozrnný kuskus.
Šunku určitě brzy zkus, já se mohu po šunce a čerstvém chlebu užrat 😅 Není to zas taková patlačka, jak to na první pohled vypadá 🙂

ficekova
autor
18. pro 2012

Denne snim asi 400 g brokolice, 3 platky chleba asi 1 cm (z domaci pekarny, takze takovy kostkovy tvar), asi 1,5 kg brambor, 100g masa nebo sunky (znacka LeaCo - sunka nejvyssi jakosti), kukuricne platky s lnenym seminkem nebo kukuricne krupky natural nebo solene - asi 100g celkem. Ted si planuju uvarit silny vyvar z jehnecich kosti, brokolicovych odrezku, fenyklu a kminu. Myslim, ze to bude strasny humus ☹

ficekova
autor
18. pro 2012

@llluckaaa Denne snim asi 400 g brokolice, 3 platky chleba asi 1 cm (z domaci pekarny, takze takovy kostkovy tvar), asi 1,5 kg brambor, 100g masa nebo sunky (znacka LeaCo - sunka nejvyssi jakosti), kukuricne platky s lnenym seminkem nebo kukuricne krupky natural nebo solene - asi 100g celkem. Ted si planuju uvarit silny vyvar z jehnecich kosti, brokolicovych odrezku, fenyklu a kminu. Myslim, ze to bude strasny humus emoticon

llluckaaa
18. pro 2012

@ficekova Tak to sníš víc zeleniny než jsem myslela 😉 Takhle odhadem z toho, co píšeš, to vypadá, že budeš mít málo bílkovin než je záhodno a moc sacharidů 😒 Zkus si to hodit sem http://www.nutriservis.cz/cs/jidelnicek/o-nutri..., tam se ti propočte, kolik jakých živin sníš, přičemž poměrově, když se nehubne, to má být v rámci racionální stravy asi 50 - 55 % sacharidů, 15 - 20 % bílkovin a do 35 % tuku. Jako kojící bys měla sníst asi o 1500 kJ více než kdybys nekojila, přibližně by ti to mělo celkem vyjít někde mezi 9000 - 10000 kJ. Tak pokud se ti bude chtít počítat, můžeš zkusit, kolik ti to vychází.

maximka33
18. pro 2012

ahoj, na chuť na sladké funguje ten prostředek chrom, dá se to koupit v lékárně.

sarkar
20. pro 2012

@ficekova A co snídáš?
Já před otěhotněním taky "držela dietu", i když to není to správný spojení - jedla jsem vše na co jsem měla chuť, min. 5x denně, tak, abych nikdy neměla hlad. Nejíme s manželem moc uzenin (šunku tak 1x měsíčně, párkrát jsme si dělali vlastní), ale když mám chuť, dám si klidně i klobásu na vánočním trhu, nejíme taveňáky, konzervy, věci ze sáčku, sušenky (peču doma), bílé pečivo, z jogurtů jen hollandii nebo selský. Maso máme hodně často, stejně tak i vajíčka, bílý cukr moc nepoužívám (jen když peču), do čaje buď med nebo nic, do kafe třtinový cukr. Zeleninu mám ráda, ale zas tak moc jí taky nesním, jsou dny, kdy nemám ani porci. Potom, co jsem se začla stravovat takhle mě chuť na sladký hodně rychle přešla. Slyšela jsem, že za chutí na sladký je nedostatek sacharidů a když budeš dbát na to, abys jich v normální stravě měla dostatek, tak tě žádný chutě trápit nebudou. Stravuju se takhle pořád, i co jsem těhotná, žádný těhu chutě nemám a nahoře mám cca 4 kg a to s miminkem hlady rozhodně netrpíme 🙂

sarkar
20. pro 2012

@ficekova Jo a jinak - s chutí na jídlo fakt nebojuju, jídlo miluju, ale tím, že jím pravidelně a snažím se jíst správně, na něj nemám chuť častěji než každé cca 3 hodiny a to už si myslím, že je v pohodě, má se jíst častěji.

holland
27. bře 2013

Zavydidim tem co maji pevnou vuly. ja jsem 10 mesicu po porodu a nejak nemohu zastavit ty chute.. nejlepe vecer sladke ☹ . co se tyka prasku na hubnuti,,, ano zhubnes po tom ale , efekt to nema vse se ti vrati dvojnasob zpet..... takze ja nejsem priznivec leku na hubnuti.... ale je tu nekdo kdo mi da radu jak opravdu radu jak mam zhubnout?????? 😠

jandl
13. lis 2013

@holland s makrobiotikou neztloustneš.Je to však těžký začátek