Jak řešíte jídlo na celý den do práce (bez obědů)?

letadlo13
30. dub 2014

Ahoj, zabývám se roky zdravou stravou, bylinkami apod. Moje cesta ovšem vzala špatný směr, když jsem musela začít řešit celodenní jídlo, tzv. do kabelky. Ráno se stihnu nasnídat mezi 7-8 hodinou (co nejkvalitněji - ovesná kaše, nebo teplé vajíčko apod.) a pak vyrážím na celý den do práce (min. do 17-18 hodin). V kanceláři je k dispozici varná konvice i lednice, toť vše. Když se vrátím, tak vařím teplé a zdravé jídlo, ovšem něco lehčího, přeci jen už bývá asi 19 hodin, když jíme.
Snídaně a večeře vyřešená, ovšem od osmi do sedmi dlouhá doba. Máte nějaké tipy na "obědy", aby člověk nepřišel domů jako hladový pes? Řeším jídlo zastudena, nebo max. s využitím varné konvice.
Už nemůžu ani vidět pečivo, postupem času se mi přejídají jogurty a z ovoce se moc nenajíte 😀 😀 😀
Myslím, že nejsem jediná, kdo se stravou během dne bojuje. Tak jestli máte nějakou vychytávku, podělte se.
PS: Maso nejím, mám k němu nepřekonatelný odpor, jen cítím tu "vůni" 😎

letadlo13
autor
30. dub 2014

Hned sama přidám první tip:
Vařená cizrna, ledový salát na drobnější kousky, mozarela a olivový olej, trošinka soli a bazalky. Celé to zamíchám jako salát a beru v krabičce s sebou, vážně to zasytí a nahradí oběd.

blahova_andrea
30. dub 2014

asi bych sázela na různé obědové studené saláty. a nešlo by tu mikrovlnku do kanceláře doplnit? 😉

outeq
30. dub 2014

často jsem si takhle dělala v práci kuskus na x způsobů, aspoň to bylo teplé...

marecekavendulka
30. dub 2014

@letadlo13 a nemáš možnost nechat si jídlo dovézt z nějaké zdravé restaurace?

letadlo13
autor
30. dub 2014

@marecekavendulka Právě. Restaurace jsem vzdala. Sorry, ale je to cenově neúnosné, i ty hloupé krabičky jsou pekelně drahé (bez ohledu na to, že moc neovlivním kvalitu a složení jídla). Potřebuju oběd a dvě svačiny (2x, i pro manžela). A dejte 6 tisíc měsíčně jen za obědy (150 Kč za oběd, v Brně jsem ještě levná) 😎
@blahova_andrea Mikrovlnku nepoužívám, opravdu se hodně zabývám zdravím. V kanceláři je, jenže cpát do sebe denně "skoro radioaktivní" jídlo? 😀 😀 😀
@outeq Kuskus je dobrý nápad, ten mám taky ráda. Čím ho ochucuješ? Šlo by to doma namíchat zasucha, aby se to opravdu jenom zalilo vodou? Taky nemůžu strávit v kuchyňce půl hodiny krájením nevím čeho. Nejsem tam sama. 😅

suzanna123
30. dub 2014

@letadlo13 tak v cizině je celkem běžné, že obědy jsou studené - saláty, sendviče atd. a teplé jídlo je k večeři. Nebo se složte na mikrovlnku, dá se pořídit docela levně

marecekavendulka
30. dub 2014

mně se líbí ten nápad s pořízením mikrovlnky,dnes je to opravdu záležitost pod hranici 1000 Kč

kachidlo
30. dub 2014

@letadlo13 Můj chlap si do kanceláře pořídil mikrovlnku, do terénu mu dělám rizota, saláty. Vařím mu denně.Jinak bez mikrovlnky bych dělala ai nejvíc salátů, semtam pečivo a těšila se domů na polévky.

outeq
30. dub 2014

@letadlo13 no já ho měla suchý a krájela až v kuchyňce různou zeleninu, sýry, přidávala koření a olivový olej. Zabere to chvilku a hlavně se tím ta voda na zalití moc neochladí - kdyby už byly předkrájený rajčata, tak nevím, jestli by dost nabobtnal.... Jinak jsem jedla saláty s pečivem, těstovinový saláty z domova...ale víc moc mě nenapadalo a dost mě to štvalo se pořád stravovat za pomocí rychlovarné konvice 😒

letadlo13
autor
30. dub 2014

@suzanna123 Já počítám s tím, že to bude studené, právě abych to nemusela mikrovlnit. Jasně, že v cizině to tak je. Většinou ovšem měli teplé jídlo třeba ve 4 nebo v 5 odpoledne. Já se v pondělí dostanu domů v 8 večer, nejím před půl devátou. Byla jsem všude možně 🙂 teda USA nejhorší, ale to sem nepatří 😀

Založila jsem to tady hlavně jako databázi receptů aneb oběd do kanceláře. Radu, že si mám večer uvařit večeři a oběd na další den a pak to mikrovlnit jsem tak úplně nečekala, ale asi jsem to moc dobře nevysvětlila v úvodním příspěvku.

Pokud se povede udělat tady menší databázičku zdravých jídel, budu ráda. Ano, nečekám, že to budou pochoutky jako od Magdaleny Dobromily Retigové (ona taky na uvaření večeře měla celý den 😀 )

me79
30. dub 2014

@letadlo13 ja takto pracovala 3 roky. Odjezd z domu v 6.30 a návrat po 18.00. V okolí prace zadny obchod ani restaurace. V létě jsem přenášela jidlo v termo tašce, v zime nebylo potřeba. Jsem tez vegetarianka, mikrovlnka pro me neexistuje! Svačiny: jogurt, tvaroh, ricotta, ovoce, musli tycky, ořechy, sušené ovoce......jelikoz vařím teple večeře kolem 20.00, nepotřebuji teplý oběd. Takže saláty, mozzarella, slané koláče se zeleninou, slané palačinky, omeleta se zeleninou, plněna tortila, cous cous, ryze, čočka, bulgur- mix se zeleninou, přidat ořechy, fazole, kukuřici, syr, uzene tofu, tempeh... grilovana zelenina plněna měkkým sýrem, zeleninový flan, zeleninových nákyp, kousek nadivky....Je strašně variaci. Testovinovy salát..vse, co jsem obvykle vařila večer pred k tím k večeři a da se jist studené druhy den.

letadlo13
autor
30. dub 2014

@outeq Přesně. Moje typické jídlo do práce je salát (těstovinový, luštěninový...) nebo celozrné pečivo, sýr, jogurt a ovoce a zelenina ve větším množství. Kdo to takhle dělal aspoň měsíc, ať první hodí kamenem 🙂 A to sis v práci něco takhle chystala denně?

me79
30. dub 2014

Jinak dnes kupuji pro obměnu jídelníčku cous cous z ryze nebo kukuřice. Tez instantní 😉

blahova_andrea
30. dub 2014

@letadlo13 to máš pravdu. z toho úvodního příspěvku nevyplynulo, že ti vadí mikrovlnka a že diskusi zakládáš hlavně tedy na zdravé studené recepty 😅

letadlo13
autor
30. dub 2014

@me79 Já právě tempeh apod. dělám hodně večer, studený mi nechutná. Taky jsem si myslela, že to půjde jen s večeří a mezi tím ořechy, pečivo, mléčné výrobky, ale jak koukám, tak mi to nestačí. Takže k obědu si s sebou vezmeš omeletu se zeleninou postudenu? Máš recept. (PS: Rekonstruuju dům, kuchyň bude za půl roku 😀 a nemám teď klasickou troubu)

blahova_andrea
30. dub 2014

no já jsem ráda, že tedy nejsem vegetariánka a zdravou stravu až tak moc neřeším, protože to bych ve většině prací dávno umřela hlady ☹ někde jsou ty podmínky fakt šílené a nedá se najíst, ani když člověk vybíravý není 😠

letadlo13
autor
30. dub 2014

Děkuji všem za rady 🙂
Asi se budu muset nějak smířit s tím, že mi nezbude, než naučit se jíst brokolici postudenu vařenou den předem 😀 😀 😀

outeq
30. dub 2014

@letadlo13 no já nejsem úplně přes tu zdravou výživu, takže občas jsme se s kolegyni střídali a skočili pro nějakou hotovku vedle do restaurace, někdy jsem si ráno koupila třeba pizzu a pak jedla zastudena...prostě jak jsem měla chuť..

me79
30. dub 2014

Omeleta: orestuju zeleninu ( bud cuketu, špenát, žampiony, papriky, vařené brambory, chřest, hrasek..... Můžeš to i namichat. Dobra je i s rajčaty a troškou pesta či jen bazalkou) . Osolim, opeprim, zaliji 2-3 vajicky s trochou mléka a posypu pro chuť parmezanem. Po vychladnutí nakrájím na trojúhelníky( lepe se to ji vidličkou) a doplním rajcatovym či jiným salátem. Mam omeletu rada i jen se směsi bylinek.

outeq
30. dub 2014

ještě mě napadla šílená myšlenka, ale možná by šlo uvařit jakoukoliv polévku doma, vyvařit z ní hodně vody a až v práci dolít vařící vodu z konvice a tím jí ohřát a zředit

hancazivocich
30. dub 2014

Nebo do kanceláře pořídit plotýnkový vařič 😀 😀 😀 a vyřešit to něčím z tohoto... http://recepty.vareni.cz/vyhledavani/?q=Vegetar... Fakt nevím... My v práci máme naštěstí výběr z více jídel - a i tam mají vegetariánská... Fakt tam nemáte možnost pro cizí strávníky?

mondulka21
30. dub 2014

Ty jo, jsem ráda za toto téma, já dělám od 8 do 20 bez přestávky (ani si nemůžu skočit nic koupit a jsem tu furt na pečivu + něco k tomu a už mě to přestává bavit. Zkusila jsem i donášku jídla, ale tady u nás to provozuje jen jedna firma a po tom jejich jídle mi bylo vždy zle (děsně mastné). 😖

ivular
30. dub 2014

Tak nevím holky, já zdravou výživu taktéž preferuju a něco jsem o tom načetla, ale pokud opravdu raději jíte studená jídla než byste si ohřály oběd, tak jsme studovaly z hodně odlišných zdrojů 😀

letadlo13
autor
1. kvě 2014

@hancazivocich Blízko je dobrá restaurace, meníčko i vegetariánské vždycky, ale zase jsme u toho... meníčko v Brně + nějaké pití, hned to leze do peněz. Ale ten čas... Jsem v práci, abych něco udělala, ne přes hodinu seděla v restauraci. Manžel nemá blízko nic, jen jednu vege restauraci (15 min tam 15 zpět), ale tam oběd pod 200 Kč vůbec není.

Dneska jsem vyvinula jídlo - tvaroh zamíchám se šťávou z citrónu a trochou cukru, nakrájím do toho jedno velké jabko (pokud mám, tak ananas). Aspoň to má bílkoviny a vlákninu a není v tom jediný konzervant. Výrobní náklady porce nepřelezou 20Kč. Někdy na to pak nasypu ovesné vločky nebo cornflakes.
Našla jsem v supermarketu citronový tvaroh - 120g, modifikovaný škrob, glukózo-fruktózový sirup a 2 éčka, 🤐 🤐 🤐 tak jsem udělala totéž, jen zdravě 😀

letadlo13
autor
1. kvě 2014

@mondulka21 A to si člověk říká, že chce trošku zdravě žít 🙂 potom se dovleče v 9 domů a aby ještě do deseti vařil večeři a jídlo na další den 😠

japona
1. kvě 2014

Mohu se vás zeptat, v čem je podle vás škodlivá mikrovlnka?

jancip
1. kvě 2014

@letadlo13 Já jsem dělala v centru Brna a menička byla kolem 70ti korun (některá méně, některá více), tedy před dvěmi lety. Pití ani kafe jsem si na obědě nedávala (a dělá to tak spoustu lidí) a s cestou to trvalo 30-45 min (když byla restaurace dále). Jinak dobrá zdravá jídla byla ve Vitalite. Tam je to sice trochu dražší (hlavně na váhu, když to člověk neumí), ale jídlo kolem 80ti korun taky bylo. Jinak já sama si myslím, že je mnohem lepší zdravé pestré ohřáté jídlo v mikrovance, jak každodenně zdravé studené, které příliš variabilní nebude.....

jancip
1. kvě 2014

Ještě bych možná dodala, že za zdravé stravování považuji celkový přístup, ne pouze "hlídání, kolik je v jídle eček", když to přeženu. Takže varianta, že hlavní jídlo budu jíst až někdy kolem 8 hodiny večer, protože v mikrovance si nic neohřeji, mi nepřijde moc šťastná. (Byť to tak někde v cizině je)......No ale jeden tip mě taky ještě napadá. Co pořídit elektrický patní hrnec? Doma si nachystat různou zeleninu, přílohu, případně nějakou zálivku a pak to v práci udělat v tom parním hrnci. Zeleninové saláty jsou možná fajn, ale zelenina by se neměla jíst jen v syrovém stavu, ale z velké části by měla být i tepelně upravená.

letadlo13
autor
1. kvě 2014

Koukám, že diskuse myšlená jako kuchařka zdravého jídla se stala přemlouváním k používání mikrovlnek a jídla v restauraci. Takže vy všichni, co nemáte stravovnu v práci si ohříváte obědy v mikrovlnce a vaříte je den předem, nebo chodíte do restaurace (min. 3x v týdnu)? A jak jste na tom s váhou/postavou?
@jancip nějakou dobu jsem se zabývala škodlivostí mikrovlnek, kdo chce, najde i to, že jsou neškodné, i to, že jsou škodlivé a ničí živé látky v potravě a taky některé živiny. To ať si každý přebere jak chce, nechci se hádat. Mikrovlnky se nepoužívají zase tak dlouho. Klidně mikrovlnku používejte, nic proti. Já nebudu.

lu777
1. kvě 2014

@letadlo13 mikrovlnku doma nepoužívám vůbec, v práci občas, v létě ne, ale v zimě mi jedno teplé jídlo denně prostě chybí a večer se k němu bohužel kolikrát do 8 večer nedostanu a to už není čas na velkou teplou večeři...
už jsem i přemýšlela, že si do práce vezmu malý jednoplotýnkový vařič 😀

jinak ideální zdravé jídlo, které se jí za studena je raw / syrové .... jedla jsem tak několik měsíců, abych se dala dohromady po operaci a samotnou mě dost překvapilo jak plno těch jídel je chutných.... (jen tedy na pohled to občas nevypadá nic moc)....
zdravotně mi to moc prospělo a hlavně žádná tíže, únava, nic, výborně se mi po tom pracovalo 🙂