Osmihodinová dieta

sametka_
12. únor 2014

Novým hitem v Americe je dieta, jež se nazývá osmihodinová dieta a je založena na zajímavém principu - jí se pouze osm hodin denně. Tato dieta se řídí knihou, která se jmenuje Osmihodinová dieta (The 8 Hour Diet) a napsal ji David Zinczenko a Peter Moore.

Hlavní princip této diety je ten, že 8 hodin jíte a 16 hodin držíte půst. Během doby hodování můžete jíst, co chcete. Při půstu můžete pít kávu a čaj (bez mléka a cukru), naopak nesmíte pít mléko, džus, slazené minerálky nebo alkohol a nesmíte nic jíst. Během dne si můžete vybrat, od jaké hodiny budete jíst (8 - 16, 9 - 17, 10 - 18...). Pro rychlejší hubnutí byste měli sníst v každém jídle určité potraviny, které jsou uvedeny v knize.

V knize je navíc vysvětleno mnoho zajímavých skutečností, např.: proč se metabolismus nezpomalí, proč se tuk nebude po hladovění ukládat, proč se může sportovat, proč pomáhá půst proti různým nemocem, jakým způsobem se hubne tuk,... Kniha je zatím dostupná jen v angličtině.

Ačkoli se vzpírá všem dosud dostupným teoriím, dieta prý doopravdy funguje, tak bych se zde ráda dělila o Vaše zkušenosti, která jste to zkusila, nebo právě zkoušíte. 😉

ketinecka
13. únor 2014

@dora13 tak to mas dokopy jedlo 10 hodin denne a v jednom clanku sa aj pise ze zenam vyhovuje viac 10/14 mne to vychadza na tych 9 hodin, takze proti hlavnej teme si "nad limit" iba 2 hodiny, cize nejes 14 hodin a 16 sa ti zdalo ako neskutocne hladovanie, pritom v zasade ide iba o vynechanie ranajok

dora13
13. únor 2014

@ketinecka at pocitam jak pocitam, od sedmi do sedmi mi to vychazi na dvanact hodin 🙂
a vynechavat ze vsech jidel zrovna snidani mi teda prijde jako uplny nesmysl, ne nedarmo se rika, ze je to nejdulezitejsi jidlo denne -- nastartuje ti organismus, aby dobre spaloval, doda energii. ne nadarmo se rika "snidani snez sam, o obed se rozdel s pritelem a veceri daruj nepriteli".

ketinecka
13. únor 2014

@dora13 s tym casom mas pravdu, nejako som sa prepocitala 😉 ale o tych ranajkach to az tak drasticky nevidim, nic co bolo povedane nemoze byt vyvratene, ale v podstate ide o to, aby clovek zistil co mu sadne, su typy ludi ktory rano nedokazu jest a potom zasa opak, ktoremu su ranajky nutne

dezyre
13. únor 2014

"Líbí" se mě názory typu z toho určitě bude jojo efekt... Jako a z čeho jojo efekt není? Rada ve stylu: Radši jezte zdravě a mějte pravidelný pohyb, po tom určitě jojo efekt nebude, ale co to znamená?? Opět změna životního stylu jako každá jiná dieta, nejsem sice zastánce hladovění, tím už jsem si prošla v pubertě, ale myslím si, že když se nasnídám v deset a poslední jídlo si vezmu v šest večer, tak to neznamená, že hladovím. Tak jako dělená strava, osmihodinová dieta, počítání kalorií, tak i "zdravé stravování a pohyb" je změna životního stylu,který se prostě musí dodržovat a jakmile s tím člověk přestane nastane jojo efekt. Chci tímto vyvrátit ty názory, které píší, že "diety" typu dělená strava se nedají držet věčně .. a jako cvičit a jíst zdravě se dá věčně?? Ruku na srdce, kdo má čas v dnešní době pravidelně celý život cvičit ob den a cpát se jen salátama, kdo v létě nepořádá grilovačky, nepije v horku pivo, při posezení si večer neotevře víno,na koupáku si nedá nějakou pizzu, hranolky, langoš .. Vždycky je to o změně životního stylu a každému vyhovuje něco jiného .. Já se starám o dvě atypické děti a popravdě absolutně nemám čas na nějaké cvičení, ani ven nemůžeme chodit v takových intervalech jako jsem byla zvyklá s prvním dítětem.. Takže jediné co mě zbývá je snížit příjem, když i výdej není takový jaký býval ;) A nehladovým.. Můj dnešní jídelníček i s pitím: Ráno po probuzení třičtvrtě litru teplé vody (piji to po probuzení už několik let), půl litru teplého čaje, v deset třičtvrtě litru teplé vody s medem a citrónem, milované pressíčko s mlíčkem, roláda, ano čtete dobře "ROLÁDA" - i v rámci dělené stravy se dá upéct výborná sladká buchta ;), na oběd budu mít vývar s játrovými knedlíčky, zeleninový salát s dresingem alá tzatciky, na svačinu si udělám opět kafíčko a asi si upeču kokosky a na večeři mozzarelu s rajčaty a okurkem. Samozřejmě během dne dále piju..I když nejvíce piju ráno a dopoledne, kolem druhé hodiny už si tělo o pití neříká a já se tím řídím ;) A vůbec nemám pocit, že bych hladověla ;) .. Tímto nechci podsouvat někomu svůj názor ;) Jen jsem musela reagovat na některé negativní příspěvky, pisatelek, které okamžitě vše zavrhují, protože jim se to neosvědčilo ;) Každé tělo je jiné, každý je jiný a každému vyhovuje něco jiného ;) A samozřejmě,když přestanu dodržovat ten určitý režim, který jsem dodržovala a vidím,že se dostavuje jojo efekt, tak to zarazím. Nejsem přece žrací stroj, mám svoji vůli a soudnost a vím kam to může zajít. Mám prostě svoji hranici, váhovou, přes kterou nechci zajít ;) To už je potom věc druhých, když drží dietu, zhubou deset kilo, pak se na to vykváknou a naberou dalších 15. Hau.. domluvil jsem ..

dora13
13. únor 2014

@ketinecka ranni jezeni je o zvyku, nic jineho v tom neni 🙂 ale jinak s tebou souhlasim, kazdemu sedi neco jineho.

dora13
13. únor 2014

@dezyre ten ofenzivni ton neni nutny -- na nikoho neutocim, jen jsem napsala, ze mi diety tohoto typu zavaneji jo-jo efektem. co se tyce zdraveho zivotniho stylu, nerikam, ze jsem zila jen na zelenine, ovoci a ovesnych vlockach, ze jsem si nikdy nedala langos, cokoladu, jen proste s mirou. plus teda jsem pred tehotenstvim hodne behala, to ted mam strach, ale snazim se aspon co nejvic chodit pesky a obcas si jdu zaplavat. a ano, myslim si, ze takhle se da zit, aniz by se clovek musel nejak vyrazne omezovat.
a jak uz jsem psala trikrat, kazdemu vyhovuje neco jineho, pokud tobe vyhovuje toto, tak v pohode, super, preju ti to. jen jsem mela za to, ze tohle je verejne forum, kde muze clovek vyjadrit i pripadne "proti" teto diety, a tak jsem napsala svuj nazor.

dezyre
13. únor 2014

@dora13 já nemyslela tebe, ale všechny globálně, neútočím.. ono napsané to vyzní jinak,než kdybych to řekla, já jsem mírumilovný člověk, žádná raketa, co se potřebuje hádat 😀 Já jsem tím chtěla napsat, že i zdravý životní styl je prostě dieta jako každá jiná. Samozřejmě nepočítám hladovění.. Hodíš do pytlu zdravý životní styl, dělenou stravu, počítání kalorií, tady tu osmihodinovku - zatřeseš a vždy vytáhneš to samé. Třeba pro mě je zdravý životní styl dělená strava. Samozřejmě se každý může vyjádřit proti, ale já prostě nemám ráda,když se hned vytahuje jojo efekt. Jojo efekt u někoho nastane ihned po tom co si dá čokoládu ;) Dám příklad na sobě - víceméně už asi deset let dodržuji ten známý zdravý životní styl - nepřecpávám se, jím hodně zeleniny, ovoce, ale také si ráda dám na svačinu buchtu, zákusek a kafíčko, hodně jsem chodila ven a přesto prostě přibírala. Když jsem chtěla dát něco dolů, tak vždy dělenou stravou. Otěhotněla jsem, najela jsem na "zdravý životní styl" a přibrala 30 kg. Opravdu jsem se nepřecpávala, v noci nevstávala a nedělala si krupičnou kaši a přesto váha šla nahoru. Jak si toto mám vysvětlit??? Nikdy jsem nebyla buchta co by seděla doma, když jsem chodila do práce, tak jsem ob den cvičívala a i se zdravým životním stylem nic.. Někdo je prostě šťastlivec, že mu stačí přidat do jídelníčku víc zeleniny a hubne. Někdo musí být radikálnější a je to na každém jak se k tomu postaví. Beru jestli si štíhlá, nemáš s váhovými výkyvy problémy, držíš si váhu tak jak jsem psala - baštíš zeleninu, ovoce, nepřecpáváš se, ale klidně si dáš párek v rohlíku a čokošku, potom chápu, že máš názor takový, opravdu to beru, já jsem prostě opak. Jamile si dám na snídani dva rohlíky s máslem, okamžitě mám druhý den o kilo víc, ale vím to o sobě a hlídám si to. Jinak těch 30 kg jsem po prvním porodu měla dole za necelých 5 měsíců a o další dva měsíce jsem měla 53kg při 175 cm. U druhého chlapečka jsem nabrala opět třicet kilo, předporodní váha téměř 90 kg, teď vážím cca 64 kg. Potřebuji dát dolů min. 8 kilo abych se cítila zase dobře a vešla se do starého oblečení 😉 Jsem už takový malý přeborník ve zvětšování se a hubnutí. Podotýkám ale jen v rámci těhotenství :D :D :D Mimo těhotenství váhu nepustím přes 58 kg ;) Je to moje hranice..

1234beruska
13. únor 2014

Ahoj,jsem ráda,že se to tady takhle pěkně rozjíždí,všechny názory jsou přínosné. 😀 Jáse ztotožňuju s Dezyre,taky praktikuju dělenou stravu, a za těch osm hodin se parádně najím,žádný hlad nepociťuju.Ráno snídám v 9 hodin,a potom jím po dvou hodinách.Končím v 17,00 a od ledna jsem si na to tak zvykla,že po té 17.hodině žádný hlad nepociťuju.je jasným,že to nemůže být jen nějaká modní záležitost ale to se opravdu týká všech diet a všech zdravých stylů.Jak se člověk vrátí ke starému způsobu,tak jsou kila razdva zpátky. 😝 V soušasné době mě zlobí zažívání,tak si musím dávat velký pozor,co jím,důležité pro mně je,že na noc nezatěžuju žaludek jídlem.Jinak doba jídla se dá posunovat,klidně začít dříve nebo později a po osmi hodinách prostě přestat jíst.Taky ráno začínám obr velkým hrnkem slabšího čaje.Zatím mi ten styl funguje. 🙂 🙂 🙂

sametka_
autor
13. únor 2014

Teda to jsou romány 🙂 souhlasím s @dezyre 🙂 všechno , pokud si chceme držet figuru, musíme dělat dlouhodobě,....a proto je dobré si najít dlouhodobě takový styl, který se slučuje s naším životem a standardem,...hladovka to asi nebude, ale dělená strava, nebo zdravá výživa nebo vegetariánství nebo třeba i ta osmihodinovka by se měla asi držet už na dlouhodobě a sem tam poruší každý, ale neberu to za tragédii pokud se opět vrátím do zajetých kolejí...

Taky začínám ráno hrnkem slabého ovocného čaje, na trávení je dobrá i voda s citronem, nalačno,.,.já to někdy střídám, a pak většinou jím dělenou stravu podle Lenky Kořínkové.

1234beruska
14. únor 2014

Ahoj,kde všechny jste?Já sen dnes na tom všelijak,ráno po deváté banán,k obědu zelený hrášek s cibulkou,odpoledne Alajogurt s rýží(dala jsem tam normální zbylou vařenou rýži)a k večeři ovesno-rýžovou kaši,a to mi dnes nesedlo.Úžasně mě pálí žáha,okamžitě jsem si vzala léky,ale nevím,nevím.Zatím moc nezabírají.Tak jsem asi splnila svou kvótu v pojídání večerní kaše a budu si muset najít nějakou jinou večeři.Škoda,toto mi moc chutnalo. 😢 😢

dezyre
14. únor 2014

Já už dva dny poctivě dodržuju osmihodinovku 🙂 Holky zítra je úplněk, ideální doba pro pročišťovací den ;) Ještě teda nevím, jestli do toho půjdu, jestli se mě bude chtít :D V lednici mám ke kafíčku úžasnou zvířátkovou roládu ;)

1234beruska
14. únor 2014

dezyre,uvidíš,nech tomu volný průběh.Když budeš mít chuť na pročištění,tak se do toho dej,jinak si klidně dej tu roládu.Držím palce,mně se zatím daří od 20.ledna,už jsem se jednou vážila,kila šla dolů,ale chci vážení nechat na konec února. 😀 😀 😀 Přeju všem hezký víkend.

sametka_
autor
15. únor 2014

ahoj vespolek. Berusko a nepiješ náhodou kolu nebo nějaké jiné sycené nápoje? Ty zvyšují pálivost žáhy. ale taky ovocné džusy...

@dezyre ty držíš dělenku už jak dlouho? zvířátková roláda zní velmi lákavě, něco s tvarohem nasladko? Vydrž týden na 8-čce a napiš nám pak sem výsledek...já věřím že se to hne! Půst (úplňkový) bych já osobně nezvládla, mě hned začne bolet hlava jak celý den nejím... 🤐
@1234beruska pochlub se pak s výsledkem, to bude po měsíci...bude určitě motivační! Jsi dobrá že to vydržíš 😉

dezyre
15. únor 2014

@sametka_ dělenku držím teprve třetí týden, ale už po několikáté. Naposledy jsem ji držela po prvním porodu a předtím jsem ji spoustu měsíců držela, když jsem chodila do práce 🙂 Zvolila jsem dnes zlatou střední cestu - dala si ovocný den 😉 Hlady jsem být nechtěla, měla jsem tu spoustu ovoce - jablka,banány, pomeranče, tak jsem ujídala 😉 Zvířátková roláda je sladká ke kávičce 😉 Vyšleháš 3 bílky s lesním medem, přidáš žloutky, 3 lžíce olivového oleje, 3 vrchovaté lžíce kokosu, můžeš dát lžičku kakaa. Naleješ na plech vyložený pečícím papírem a vymazaný máslem, já to ještě trochu posypu drcenýma mandlema (potvůrka se ráda lepí), upeču. po upečení ji dám s tím pečícím papírem na vlhkou utěrku. Po vychladnutí ji otočím, sundám papír (půjde krásně dolů) a naplním - jelikož držím přísný graf, takže nemíchám ovoce a zvířátka, tak ji jen poskořicuji a natřu zakys. smetanou s tvarohem a medem (ušlehané) a zamotám. Ale myslím si, že by byla i hrozně dobrá s jablíčkama uvnitř 😉

1234beruska
15. únor 2014

Ahoj,Sametko,co si o mně myslíš?Víš dobře,že jsem s Colou sekla už před delší dobou,opravdu jsem to vydržela,to bych na sebe práskla,že jsem znovu začala. 😅 Byla jsem s tím na gastro,už mi přišly i výsledky,moje mudr si myslí,že už jsem dlouho brala léky na ředění žaludečních šťav a že když nemám žlučník,tak to nepotřebuje tolik ředit.Výsledky z odběru žalud.sliznice jsou v normě.Prý to bude chvíli trvat,než se mi to srovná.Dnes jsem si dala k večeři kaiserku s pomazánkou žampionovou,a jsem v pohodě.Asi nesnesu ty vločky. 😝 Neboj,koncem měsíce se zvážím a výsledky sem hodím. 🙂 🙂 🙂

sametka_
autor
15. únor 2014

@dezyre no mňáááááááááááááááááááááááám, tak to si hned zkopíruju a uložím tento recept, to zní dobře a navíc je splněn i nejpřísnější graf, paráda 😉 děkuji!

@1234beruska já si o tobě myslím jen to nejlepší 🙂 🙂

1234beruska
15. únor 2014

Sametko tak to jsem ráda,aspoň někdo.Marně jsem na tebe čekala na fb,tak asi pracuješ.Dneska končím,mějte se a hezkou neděli. 😀 😀 😀

sametka_
autor
16. únor 2014

@1234beruska já jsem nemocná právě, tak jsem dnes na PC moc nebyla. 😉

kandal
17. únor 2014

@dezyre taky děkuji za receptík, kokos miluji, a budu mít narozky tak vyzkouším, myslím, že rodinka ani nepozná, že jedí děleně 😀

1234beruska
17. únor 2014

Holky tak se hlásím,včerejší oslava dopadla dobře,sice jsem se dělsně nalítala,ale osmihodinovku jsem dodržela. 😝 😝 😝 Sice tu bylo plno lákadel v podobě slaného i sladkého pohoštění,pbložené mísy,kachna s br.knedlíkem a zelím,mísy zeleniny,ale můj osobní hlídač žaludek mě udržel v pohodě. 😀 Aspoň k něčemu jsou ty moje žaludeční problémy dobré.Sametko,tak to tě lituju,že jsi nemocná,brzy se uzdrav. 🙂 🙂 🙂 Jinak vám všem nusím říct,že jste napsaly zase plno stránek,to nemám šanci dočíst.Všechny zdravím,snad se na mně nezlobíte. 😀 😀 😀

dezyre
18. únor 2014

Holky, já se zapomněla dnes v šest navečeřet, vzpomněla jsem si až o půl sedmé, ale držím se a hlad nemám 😀 😀 😀 Nemůžu to tak flákat.. Takže zítra pořádně jíst!!!!!

1234beruska
19. únor 2014

Dezyre,jsi dobrá,že jsi vydržela a nenajedla ses později.Mně se spíš stane,že začnu jíst třebas až v11 hod.a stejně končím v 17,00.Prostě jsem si už zvykla po 17 hod.nejíst. 🙂 nechci to pokoušet,abych se zase nerozjela.Snad mi to hubnutí tentokrát vyjde,budu se snažit. 😀 Tak doufám,že jsi dneska v pohodě po večeři. 🙂 🙂 🙂

jmenujisestella2
20. únor 2014

Vzhledem k tomu, že snídám v 6 ráno, je trochu blbé, abych už po 14:00 nic nejedla, když ve škole mi musí šrotit mozek většinou až do 17:00, pak jdu většinou ještě cvičit/hrát, nebo jakákoliv jiná aktivita...Den končím většinou kolem půlnoci, takže tak... u těch, co vstávají nebo začínají jíst třeba až v 10/11, bych pochopila, že to může být praktické, ale pro mě bohužel...Jsem zvyklá jíst do 17:00, občas 18:00. Ale jinak to vůbec nezavrhuji, naopak, třeba na víkendy skvělý způsob 🙂
P.S. a taky zatím nemám problém s poporodními kily. Přesto s vámi naprosto soucítím 😉

1234beruska
22. únor 2014

jmenujisestella2: tak to je jasné,že tento styl nevyhovuje každému,já tedy vstávám v 5,30 a k snídani si dělám jen obrovský hrnek ovocného čaje a první jídlo si dávám v 9,00 a poslední v 17,00.snažím se jíst malé porce po 2 hodinách,ale to u tebe asi nebude možné.A jak tak koukám na tvou fotku,tak hubnout asi nepotřebuješ.Jsi hodná,že s námi soucítíš a že jsi napsala svůj názor. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

jmenujisestella2
22. únor 2014

@1234beruska no to jsem si taky říkala, kdybych začala jíst později, tak by mi to vycházelo. Ale jsem taková, že největší hlad mám vždycky po ránu. Pravidelně každý den vstanu, umyju se, vypravím a jdu se nasnídat, pak až můžu vyrazit. Jinak cestou do školy usínám v tramvaji a jsem celkově dost mimo 😀 večer už hlad vůbec nemívám, ale ráno a dopoledne to teda potřebuju...

1234beruska
23. únor 2014

Jmenujisestella2 No já si myslím,že se stravuješ správně,protože je dobré,že máš hlad po ránu a během dne a ne večer. 🙂 Takže se ti toho jídla moc neukládá.Já jsem tedy taky večer moc nejedla,ale asi větší porce,než jsem potřebovala.Takhle se snažím umravnit,doufám,že mi to nadšení vydrží.Příští týden se budu po měsíci vážit,tak uvidím. 😀 😀 😀

nikollita
24. únor 2014

Holky, z těch co držíte 8 hodinovku 🙂 Dnes jsem začala 🙂 Jedu 9-17 hod. Zajímá mě, jak moc se najíte při posledním denním jídle?

sametka_
autor
24. únor 2014

@nikollita ahojky! Já se najím normálně, dle pocitu hladu, pokud ale nešidím oběd nebo celkově jídlo po celý den tak večer na mně nějaký vlčí hlad nejde...ale stejně si dám dalo by se říct "pořádnou večeři"... 😉 a kilča se hýbou směrem dolů. Myslím že těch 14-16 hod půstu je důležité dodržovat. Je čas spalovat kalorie a regenerovat orgány trávení.

1234beruska
24. únor 2014

@nikollita Ahoj,já si tedy moc velké jídlo v těch 17,00 nedávám,nejraději mám rýžovo-vločkovou kaši,ta mě nejlépe zasytí. 🙂 Zatím mi to od 20.ledna vychází,spíš někdy mi nevyjde jídlo v těch 9,když jdu třebas na odběr krve.Ale přesto končím v 17,00 😝 Jedu taky 9-17,to mi v současnosti připadá nejpřijatelnější. 😀 😀 😀

nikollita
24. únor 2014

@sametka_
@1234beruska
holky, díky za info.