Osmihodinová dieta

sametka_
12. únor 2014

Novým hitem v Americe je dieta, jež se nazývá osmihodinová dieta a je založena na zajímavém principu - jí se pouze osm hodin denně. Tato dieta se řídí knihou, která se jmenuje Osmihodinová dieta (The 8 Hour Diet) a napsal ji David Zinczenko a Peter Moore.

Hlavní princip této diety je ten, že 8 hodin jíte a 16 hodin držíte půst. Během doby hodování můžete jíst, co chcete. Při půstu můžete pít kávu a čaj (bez mléka a cukru), naopak nesmíte pít mléko, džus, slazené minerálky nebo alkohol a nesmíte nic jíst. Během dne si můžete vybrat, od jaké hodiny budete jíst (8 - 16, 9 - 17, 10 - 18...). Pro rychlejší hubnutí byste měli sníst v každém jídle určité potraviny, které jsou uvedeny v knize.

V knize je navíc vysvětleno mnoho zajímavých skutečností, např.: proč se metabolismus nezpomalí, proč se tuk nebude po hladovění ukládat, proč se může sportovat, proč pomáhá půst proti různým nemocem, jakým způsobem se hubne tuk,... Kniha je zatím dostupná jen v angličtině.

Ačkoli se vzpírá všem dosud dostupným teoriím, dieta prý doopravdy funguje, tak bych se zde ráda dělila o Vaše zkušenosti, která jste to zkusila, nebo právě zkoušíte. 😉

1234beruska
12. únor 2014

Ahoj,to je dobře,že někdo založil tuto diskusi,držím už osmihodinovku od 20.ledna,vážila jsem se po 10 dnech a měla jsem dole 2,5 kg. 😀 😀 😀 Doufám,že se k nám připojí víc zájemkyň,dá se jíst nejen cokoliv, ale třeba i děleně. 🙂 🙂 🙂

sametka_
autor
12. únor 2014

@1234beruska ahoj berusko, já mám podobnou zkušenost, za první týden téměř 2 kila dole...porušila jsi jí někdy? Vidíš nějaké zaseknutí se, pokud porušíš (myslím jakože nedodržíš ten interval) ?

A v kolik hodin začínáš ráno?

dezyre
12. únor 2014

Ahoj holky, no to je zajímavé.. asi taky vyzkouším 🙂 Nedávno jsem opět začala dělit, tak že bych k tomu připojila ještě toto. Zatím jsem o osmihodinové dietě neslyšela 😨

suzanna123
12. únor 2014

@1234beruska
@sametka_ a není to i o tom, že když se pustíte do diety, tak i poněkud zkorigujete, co jíte? Nějak si nedovedu představit, že by někdo zhubnul, kdyby se cpal 8 hodin vším, co mu přijde pod ruku...

1234beruska
12. únor 2014

Ahoj Sametko,já jsem si oblíbila snídat v 9 hod.takže jím do 17.Snídaně,svačina,oběd,svačina a v 17,00 večeře. 😀 Zatím jsem od toho 20.ledna neporušila.Chci se zvážit poslední den v únoru,doufám,že zase nějaká klikíčka ubyla. 😀 😀 😀

sametka_
autor
12. únor 2014

@dezyre já s tím začala poměrně nedávno, zhruba v půlce ledna, vážila jsem se po týdnu (-1,8kg) a pak ještě po dalších 4 dnech (to bylo dalších -0,7kg dole) a pak už ne, chci se nechat překvapit. Mám teď trošku těžší období, takže někdy i porušuju, proto na tu váhu radši nechci hned lézt - jen by mě to odradilo. Ale zjistila jsem, že pokud jím jen 8h denně, tak toho sním opravdu o dost méně než když jím sice spořádaně ale pořád do té pusy něco cpu. Byla jsem naučená z různých výživových doporučení - jíst hned po probuzení, jíst co 2 hodiny malá sousta atd... Ale nehubla jsem u toho.

@1234beruska tak to jsi vzorná! Tak pak určitě napiš, jaký máš po měsíci výsledek, jo???¨

@suzanna123 já koriguju již několik let, dělenou stravou a tak nějak se i snažím jíst zdravě, ale na jistém bodě se mi hubnutí zastavilo a ničím jsemto nemohla posunout dál...až teď se zdá, že to zabírá. Taky jsem tomu nechtěla nejdříve věřit... Chce to vyzkoušet.

1234beruska
12. únor 2014

suzanno,mně se množství jídla zkorigovalo samo,jím jen když mám hlad a menší porce,ono se za 8 hodin toho moc sníst nedá. 😀 Dezyre,to se dá taky kombinovat s dělením,jde to bezvadně. 😀 😀 😀

dezyre
12. únor 2014

@sametka_ já jsem začala dělit cca před 14ti dny a váha se zatím nehla, což je zváštní, protože jakmile začnu dělit, tak mě letí dolů kilo týdně. Ale přičítám to vitamínům co beru, takže důležité je, že váha nejde nahoru. Potřebuju shodit cca 6 - 8 kg abych se dostala na váhu před otěhotněním 🙂 Nějak to po druhém dítěti nejde dolů 😀 Zkusím si to nastavit tak, že budu jíst asi od 10 - 18 🙂

1234beruska
12. únor 2014

Sametko neboj,to víš,že se pochlubím.Aspoň doufám.Věci mi jsou volnější. 🙂 suzanno,dělenka je pro mně na tu osmihodinovku ideální,taky mi za čas začala stagnovat.Teď se mi hubnutí konečně zase rozjelo. 😀 😀 😀Holky já končím,jdu koukat na Mentalistu. 😀 😀 😀
:

suzanna123
12. únor 2014

@1234beruska tak já si dovedu představit, jak někdo zajásá, že objevil dietu snů a začne se cpát od 9ti do 5ti knedlíkama, fastfoodem, čokoládou, brambůrkama... Ovšem že by při tom zhubl, to si představit neumím 🙂

bajana
12. únor 2014

ucim anglictinu sukromne, prvu hodinu mavam o 8:00 a posledna mi konci vecer o 20:45....nedokazem si predstavit, ze by som pri mnozstve vydanej energie vecer prestala jest o 17:00....to je podla mna nemozne a nezdrave...podla mojho sedliackeho rozumu sa po poruseni tejto diety dostavi jojoefekt....ak kvoli niecomu dieta funguje, tak je to vdaka zoznamu doporucenych potravin, kde asi ziadne cokolady a fastfood nebudu....takze je to skor o celkovej zmene stravovania, nie o 16 hodinovej hladovke 😝

stavba
12. únor 2014

Já osobně bych nikdy do takovéto ani podobné diety nešla. Všechny tyto diety mají totiž jeden společný problém. Jakmile s tím skončíte a začnete se stravovat a chovat jako před dietou, tak kila půjdou stejně zase zpět. A pochybuji o tom, že by někdo byl ochoten se takto stravovat dlouhodobě. Za mě, jediná dieta, která má smysl, je jíst pravidelně vyváženou stravu v rozumných dávkách, dostatečný příjem tekutin, k tomu přiměřený pohyb.

sametka_
autor
12. únor 2014

@bajana vyzkoušej a uvidíš - já například za celodenní jídelní maraton - ač zdravý, dokážu spořádat až o 50%energie víc...a myslím si, že jí tolik ani nepotřebuji...protože jí nevydávám zase tolik. Navíc pracující lidi kolem mě, co drží osmičku, tak ti začnou jíst třeba až v 10 - 11, do té doby pijí pouze čaj/kávu/vodu...pak se normálně nají, svačina, oběd, večeře - jen si hlídají tu dobu. Asi není nic jednoduššího než to zkusit, určitě se pak dobereš výsledku, a nebudeš muset říkat "myslím si" já taky nevěřila, ale opravdu funguje. 😝 😝 😝

sametka_
autor
12. únor 2014

@stavba já takhle jedla a jím leta, ale nehubnu. No však každý dle svého pocitu, já to sem založila proto, abychom si vyměňovaly zkušenosti, tak kdo má, ať přispěje svojí troškou do mlýna a kdo je nemá, tak to nemusí komentovat.

stavba
12. únor 2014

@sametka_ založila jsi veřejnou diskuzi, tak musíš počítat s tím, že sem přispějou i odpůrci takovýchto diet. Já mám zase výbornou zkušenost s tím pravidelným stravováním, hladovění mi nikdy nedělalo dobře. Toť vše.

dana3262
13. únor 2014

@sametka_ no, tak ja držím NECHTENE uz přes 3 roky 6ti hodinovou diétu a zhubla jsem 10kg, ale záleží na pohybu a na tom, co jim. Ted jsem se asi před 2 měsíci přestala hýbat a rozšířila sortiment a množství jídla a mam 5kg nahore. Tak nevím, jestli je to dobrá dieta teda..

kandal
13. únor 2014

@sametka_ já jsem taky pro! nemyslím si, že vyvážené stravování 5x denně je vždycky zárukou hubnutí, na každého působí něco jiného ☹ a já tedy zatím dodržuji interval, kdy jím 10 hodin denně od 6-16 🙂 a už se cítím mnohem lépe, takže zkusím ještě posunout tu snídani a snad se posune i ručička na váze (samozřejmě směrem dolů) 😉

sametka_
autor
13. únor 2014

@dana3262 a můžu se zeptat proč jen těch 6 hodin? S tím množstvím souhlasím, já když se nedržím 8 hodinovky, tak sním víc a logicky musí jít i váha nahoru...hlavně pokud ty přebytečné kalorie nespálím nějakou aktivitou.
Já doufám, že sem napíší i holky co s tím mají pozitivní zkušenost.

sametka_
autor
13. únor 2014

Zde je článek o tom, že i ve fitness se tento styl jezení používá - není to jen tak nějaký paskvil:

http://www.leangains.sk/stravovanie/metody-prer...

jani2013
13. únor 2014

Zajímavé, já ji praktikovala, tak 10, 12 let zpátky, aniž bych tomu nějak říkala 😀 A fungovalo to hezky. Dnes už je to trochu komplikovanější, protože tenkrát jsem snídala po 8 a končila s jídlem ve 4, dnes přijdu z práce ještě mnohem později a něco si dám a ráno nechci vynechávat snídani, když se to všude nedoporučuje.
A hlavně jsem tenkrát viděla hlavní benefit v tom, nejíst moc večer, aby to tělo stihlo spálit. Ale jestli s tím máte dobré zkušenosti, tak to asi zkusím bez té snídaně.

ketinecka
13. únor 2014

@jani2013 tu je zaujimavy clanok o ranajkach, kde sa ta propagovana potreba ranajok vyvracia http://www.vladozlatos.com/blog/clanky-o-zdravi...

dana3262
13. únor 2014

@sametka_ v těhotenství mi bylo hrozne spatne a zustal mi z toho nejaky psychicky blok. Naposledy jim ve 12:00 a snazim se to prodlužovat. Vetsinou jeste neco slupnu tak ve 14:00 pak uz to nejde. Proto tech 6 hod.

dora13
13. únor 2014

Zavani mi to silnym jo-jo efektem, jako kazda dieta, jejiz soucasti je hladoveni (i kdyz jen cast dne). Ale nejsem dietolog, mozna se pletu. Ja osobne bych do takove diety nesla.

sametka_
autor
13. únor 2014

@ketinecka díky za zajímavý článek!

kandal
13. únor 2014

@dora13 když k tomu budu přistupovat jako na dočasnou nebo chvilkovou úpravu stravování, tak jojo bude jasný, ale to platí na všechny "diety a způsoby stravování", člověk si prostě musí najít tu svou cestu, kterou je schopen jít stále! a v tomto případě musím opět dát palec nahoru pro osmihodinovku, protože dle mých zkušeností je nenáročná na přípravu, nákupy, počítání...

dora13
13. únor 2014

@kandal ja si asi nedovedu predstavit, ze bych 16 hodin denne nejedla, nebavilo by me byt porad hladova. ale kazdemu vyhovuje neco jineho, tak proc ne 🙂

ketinecka
13. únor 2014

@dora13 a kolko hodin denne jes kym si nebola tehotna? ja ani nemusim dodrziavat tento typ stravovania a vychadza mi to plus minus na 9 hodin jedenia, nevidim vyznam v jedeni stale a priebezne od zobudenia po spanok, no ide skor o to aby aj po ukonceni jedla napr o siestej vecer clovek uz nedobal drobnosti ale aby malo telo cas na kvalitne spracovanie stravy a ranne detoxikovanie, tot moj pohlad

boscice
13. únor 2014

Zdravím🙂 ,právě jsem narazilana tuto zajímavou diskuzi.Osmičku zkouším pár dní a cítím se fain.Zatím nepočítám se změnou váhy,ale co je pro mě přínosem -nejíst večer.Jím dělenou stravu,a myslím si,že pokud se na tím člověk zamyslí,tak je jasné,že tato dieta nemůže fungovat s tím,že se budeme 8hodin ládovat.Je to spíš i změna životního stylu,pohyb,zdravá strava 🙂 Taky jsem četla články,že to nemusí byť úplně přesně 8h,je to na každém a je možné to třeba zkusit pár dní v týdnu-pomalu.Hlavně musí být člověk v pohodě a nelámat to přes koleno. 😉 Určitě i já ráda nakouknu a přečtu si názory jiných,jak od těch ,které začínají,tak od těch,které už mají nějaké zkušenosti. 🙂

dora13
13. únor 2014

@ketinecka petkrat denne -- snidane v 7:00, svacina v 10:00, obed ve 12:00, odpoledni svacina ve 15:00, vecere v 19:00, plus kdyz jsem sla spat hodne pozde, tak jeste druha lehka vecere pozdeji. samozrejme plus minus pul hodiny a nerikam, ze to dodrzovala stoprocentne a nedala si nekdy chipsy nebo cokoladu v devet vecer, ale spis vyjimecne.

dora13
13. únor 2014

@ketinecka a jak jsem rikala, kazdemu vyhovuje neco jineho, nijak do toho nerypu, jen rikam, ze mne to zavani tim, ze spousta lidi to bude drzet nekolik tydnu/mesicu, bude se u toho trapit hlady, pak se na to stejne vykasle a tech pet kilo, co za tu dobu shodilo nabere do mesice zpet s dalsimi pridanymi peti.
tim nerikam, ze je to spatne, nebo ze to nemuze fungovat,. ale ja jsem obecne odpurce novych a "experimentalnich" diet, jsem spise zastance zdrave vyvazene pravidelne stravy a pohybu a co vidim treba i tady na konikovi v hubnoucich albech, funguje to absolutne nejlip 🙂