Změna jídelníčku celé rodiny, poradíte dietu?

karchinka
11. led 2014

Ahoj holky, chceme s manželem začít hubnout, ale ne nijak drasticky, bojím se ale, jak to zvládneme společně s jídelníčkem dětí, tak bych ráda našla nějakou dietu, která by nám pasovala a zároveň by ten jídelníček byl vhodný i pro děti (svým způsobem), prostě aby tam byly nějaké normální potraviny 😀 dívala jsem se na různé proteinové diety, dash diety, atd., ale všude se něco vynechává a s dětma to vynechání jde někdy blbě, znáte to, občas za ně dojíte kousek rohlíku, půl jablka, tři lžičky polívky. Tak bych chtěla vařit a připravovat jídlo tak, abychom to mohli všichni. Zkusit jenom omezit jídlo je pro nás problém, my prostě potřebujeme to první odhodlání a naučit se sebekázni, tak potřebujeme mít nějaký jídelníček, změnit životní styl. Poradíte nějakou dietu? Případně jak se vám hubne s dětmi?

katyxq
11. led 2014

já se postupně snažím, co nejvíc přiblížit http://www.westonaprice.org/czeck/principles-of... a pak, co se týče poměru potravin, tak www.margit.cz/zdravy-talir (momentálně se snažím čím dál víc přílohy vyměnit ve prošpěch zeleniny).

killi
11. led 2014

My před léty začali tak, že jsme si jen začali hlídat potraviny bez éček, změnila jsem mouku tak jsem vařila z žitné nebo třeba pohankové atd. Míň mléčných výrobků a když už tak třeba lučinu, tvaroh, atd. Sušenky a sladkosti jsem kupovala ve výživě s přírodním sirupem. Pečivo žitné nebo celozrnné. A co nejvíc ovoce a zeleniny. Žádná drastická dieta, prostě jen omezit na minimum cukr, mouku, tuky a víc zařadit ovoce a zeleninu. Začala víc vařit tak abychom jedli aspoň jednou 2 krát za týden luštěniny, ryby, přidávala jsem do jídel mořské řasy, koupila červenou čočku, jáhly, kuskus, víc jsem vařila zeleninová jídla, omezili jsme maso a masné výrobky. Dcera, když jí ovoce tak nemá vůbec chuť na sladké. Ty děti si rychle zvyknou, když vidí, že to jí celá rodina😉

jancip
11. led 2014

@karchinka Já myslím, že to nemusí být problém a není nutno dodržovat nějaké speciální diety. Mně se změnou jídelníčku a to ne nějak dramaticky zhubnout podařilo ještě před těhotenstvím, jenže teď se mi na to nedaří nějak najet (chybí právě ta vůle a důslednost). Není od věci na začátek využívat kalorické tabulky, protože jsem byla fakt z některých potravin hodně překvapená jak negativně tak pozitivně a pak si hlídat porce. Jako dá se to, ale jak píšeš, chce to odhodlání. Já myslím, že nám se docela daří obědy, ale vázne to na svačinách, protože člověk nad tím musí pořád přemýšlet a mít něco po ruce tak, aby to pak nezaplácával nezdravými rychlými svačinami. To se mi právě dařilo v práci, ale doma ne.

pisisvori
11. led 2014

@karchinka já jsme se dlouho snažila dodržovat to co všude píšou a jíst 5x za den, ale zjistila jsem, že když jím 3x za den a vynechám přílohy a místo nich jen zelenina tak je to mnohem účinější a cítím se líp. Zbytek jak píše třeba
@killi . I když já jsme masožravec takže maso neomezím, ale králíka, ryby, libové hovězí (samozřejmě je to dražší). A já jsme zastáncem toho žádné odtučněné nízkokalorické plné želatiny a éček. Dobrý tučný jogurt s domácí marmeládou bez konzervace pro dceru, ale ne bonbony, sušenky každý den....

pisisvori
11. led 2014

jo asamozřejmě je dobrý pohyb pkud to čas dovolí.(Mě boohužel moc). Ale zase žádné přemáhání v posilovně, ale procházky nebo společná kola, když vás to baví.....

laurital
11. led 2014

Rozhodně bych se vyvarovala různých nízkotučných blivajzů a náhražek, omezila bych rafinovaný cukr a bílou mouku, přidala zeleninu na úkor příloh, přirozený pohyb, hlídala pitný režim a ono to půjde samo.
A striktní zákaz dojídání po dětech, vyhodit tři lžice polévky ještě nikoho finančně nezruinovalo a půlku rohlíku klidně dojíst, ale místo svačiny a ne jen tak bokem, aby se to nevyhodilo.Plýtvání potravinami nemám ráda, ale také odmítám být odpadkový koš svých dětí.

karchinka
autor
11. led 2014

@katyxq
@killi
@jancip
@pisisvori
@laurital
holky, díky moc za tipy... zkusíme to nějak s těma přílohama, omezit nebo částečně vyměnit za zeleninu by šlo 🙂 tzn. děti budou jíst s náma, jenom my míň a s více zeleninou, oni spíš baští vařenou zeleninu, čerstvou moc ne, ale třeba začnou. Bílé mouky se asi nedokážu vzdát, přece jenom když dělám děckám omáčky nebo zasmažené polívečky, tak mi to s jinou moukou moc nechutná.. a nechci je úplně přeučit z klasických jídel, co budou pak papat v jídelnách ve školách. Jinak souhlas s nízkotučnými jídly, my teď byli skoro 3 měsíce u ségry v USA a sehnat tam plnotučný jogurt byl fakt problém a všechny ty mléčné výrobky tam chutnaly divně :( my taky hodně kupujem plnotučné - mlíka, jogurty, tvaroh, nám to kdysi doporučila dětská doktorka a já se toho od té doby držím. Jinak já mám 68 kg a 165 cm, takže by to mohlo být lepší, ale není to hrůza :D (kdysi jsem ale měla 54 kg, to už ale nebudu mít nikdy, mám prostě už jinou postavu, stačilo by mi 62 ;)) ...ale manžel má při své výšce 190 cm 120 kg, a to mi přijde moc, takže to chci zkusit hlavně kvůli němu a konečně je tam i ta vůle z jeho strany... a na pohybu se taky pokusím zapracovat, ale čas a klid je většinou až večer po osmé, když příšerky spí, a to jsme už mrtví... ale zkusíme na tom zapracovat, když se chce, všechno jde 🙂 třeba teď místo psaní tady bych mohla udělat pár dřepů :D

laurital
11. led 2014

@karchinka Uvidíš, že to půjde.Ještě bych doporučila fajn přírodní prostředek na nastartování metabolismu a to jablečný ocet.Buď lžíci na lačno do sklenice vlažné vody s kapkou medu nebo klidně i v tabletkách, stojí cca 70,- .
U chlapa si myslím, že nebude problém mu část přílohy nahradit zeleninou a fakt omezit cukr a slazené nápoje, na to pánové často hřeší, mmch i ten můj:D..

ninive211
11. led 2014

@laurital A kde ten jablečný ocet kupuješ? Já jsem o něm už něco četla. Nastartovat metabolismus by podle mě potřeboval manžel, kdysi dávno polozávodně sportoval, pak kvůli úrazu toho musel nechat a kila šla nahoru. Mezitím i hodně zlenivěl. Myslím si, že nevařím přímo nezdravě, snažím se mu nutit zeleninu, ovoce, poctivě do práce svačiny...ale když on se pak večer nacpe arašídovou pomazánkou, protože na ni má chuť, tak ta moje snaha jde vniveč :-/ a taky se ho snažím přinutit nějak k pohybu, pořád jen sedí u počítače, v práci, doma...ale nechce. Kdyby aspoň plavat chodil.
Jinak co se množství jídla týče, tak toho zase moc nesní, mnozí, co nás vidí spolu, tak potvrzují, že já toho kolikrát sním víc, než on. Já mám 50 kg/158 cm, on má přes 90 kg (řekla bych tak 95, ale přesnou váhu mi samozřejmě prozradit nechce)/185 cm. A svalů teda minimum. A ještě jestli nemáš nějaké tipy na to, jak zamezit zadržování vod v těle? To bychom potřebovali oba. Vím, že pohyb,no. Podotýkám, že se poslední dobou snažím o hodně méně solit, už jsem si i zvykla a už strašně cítím rozdíl, když dojedem k mé máme, která právě solí docela dost - přijde mi vše přesolené.

laurital
11. led 2014

@ninive211 Ve zdravé výživě, ale mají ho i v DM v biokvalitě, dokonce i v Tescu...tablety běžně v lékárně.
S tím zadržováním vody je dobré si hlídat i minerálky a obsah sodíku, třeba Poděbradka je na tohle šílená.

laurital
11. led 2014

@ninive211 Ještě mě napadlo, na zadržování vody je také super čaj Lymfodren od Ryoru, měl by rozproudit lymfu a pročistit a celkem i slušně chutná.Super jsou na to i lymfatické masáže, znám lidi, kterým to neuvěřitelně pomohlo, ale zase je otázka, jestli by tam tvůj muž šel, můj jen z donucení 😉 .

ninive211
11. led 2014

@laurital Minerálky my vůbec nepijeme. Já jen v práci dostávám balenou pitnou vodu a tam je to nejčastěji Rajec nebo Toma Natura a to sodíku moc neobsahuje. Ale díky, na ten obsah sodíku se budu dívat při potravinám a zkusíme omezit ty, které ho obsahují hodně.
Na lymfatické masáže jsem já chodila, chce to ale dlouhodobě, trošičku mi to pomohlo, ale nějak zázračně taky ne,. A to jsem se nechala ukecat a koupila si od nich ve wellnessu i nějaký aloe vera gel -právě na pročištění a odvodnění. No peněz jako šlupek a efekt malý(jako nějaký je, ale taky nic moc).
Mě právě napadlo, že bych ho k tomu zkusila nějak nakopnout, ale fakt si nemyslím, že by to mělo úspěch...

karchinka
autor
12. led 2014

@laurital díky za tip na jablečný ocet, určitě zkusíme, chutná podobně jako normální ocet? já ocet miluju, tak myslím, že s tou lžící na lačno nebude problém i bez té sklenice vody :D Jinak jsme si jako první krok ke změně koupili filtrační lahve (Bobble Bottle nebo tak nějak), tady v Ově je voda docela dobrá, tak si myslím, že chuťově to nepotřebujeme, ale je fajn mít pořád po ruce čistou vodu, do normální skleničky bych si ji asi nenalila a nepila, ale z té lahve jo 🙂 to samé manžel, přesně jak jsi říkala, je závislák na slazených nápojích, tak to teď taky omezuje a pije tu čistou vodu z lahve.

Taky už jsem se rozhodla jaký jídelníček zkusíme - podle Havlíčka, vypadá rozumně a bude to fakt i změna životního stylu, ale ne zas tak drastická 🙂 a i s dětma to asi zvládnem... akorát místo těch nízkotučných mléč. výrobků tam dáme nějaké kvalitnější, já se už těším na skleničkové jogurty 🙂 a manžel asi taky nedá ty Knackebroty, takže asi místo nich nějaký žitný chlebík